Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandati monitor LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Uite aici unul ok.
In general la un monitor lcd sa fi atent sa aiba
Luminozitatea mai mare sau cel putin 300 cd/m2
Contrastul mai mare sau cel putin 700 :1
Si timpul de raspuns mai mic. Sa nu sara de 8.
Mai conteaza si cati ani dau garantie si daca ofera garantie la pixeli morti, ce numar de pixeli morti...

#38
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Multumiri stimate domn (unpuisor), pentru in sfarsit prima opinie primita despre Philips 170 sau 190 C7FS. Ar fi interesant daca ai putea sa faci personal ceva reglaje la acel monitor de la serviciu sa-mi spui daca se simte o imbunatatire a imaginii sau ....asa este el nascut. Oricum multumesc mult pentru sfat si desigur opinie, legata de intrebarea mea.
Astept si alte persoane care au acest model. Nu stiu de ce mi-a picat mie pe el asa si vreau, daca se poate, comentarii cat mai cinstite. Sarbatori fericite tuturor de aici si multa sanatate !!!

#39
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007

View Postunpuisor, on Apr 5 2007, 10:20, said:

Ala de la servici este reglat de firma de calibrat monitoare. Ar trebui sa arate culorile reale. Deci lasa vrajeala. Si explica-mi si mie care e treaba cu LG-urile. Din cate stiu eu sunt destul de tari la LCD. Nu ca Samsung care au inceput sa le faca in tari bananiere si a scazut si calitatea.
De acord unpuisor Samsung vad ca nu prea mai fac monitoare de calitate,  se folosesc de brand si renume in detrimentul consumatorilor,pana si vestitul si mult trambitatul Samsung226BW, am citit cateva review-uri si se pare ca  nu e asa de bun la calitatea imaginii si are si un backlight suparator, folosesc alte paneluri inferioare. Nu stiu ce fel de buba are LG, eu am LG 204WT-BF si sunt super incantat de el, acum pot parea subiectiv pt ca am eu LG, dar eu nu prea-i gasesc nici un defect, pt un monitor cu panel TN e foarte bun.

#40
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Philips-ul de la servici se poate regla, are si un buton de auto si manuale. Dar firma care le-a calibrat a specificat ca sa nu umblam la ele. La cat costa un calibrat de monitor... In teorie ce se vede pe monitor ar trebui sa iasa si pe print sau in tipografie, practic e un pic mai albicios monitorul.
A si pe spatele monitorului scrie mare Made in China. Deci...
LG-urile stiu ca ofera vreo 2-3 ani de garantie a pixelilor morti ceea ce nici un alt producator nu are tupeul sa dea. De aici si cateva buline in plus de la mine.

#41
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
unpuisor
"Philips-ul de la servici se poate regla, are si un buton de auto si manuale. Dar firma care le-a calibrat a specificat ca sa nu umblam la ele"



Am o mare rugaminte, daca poti sa-mi spui numele firmei care face aceste calibrari de monitoare LCD. Multumesc frumos !

#42
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Habar n-am, firma se ocupa de asta.
Vine un tip cu un diplomat mare de aluminiu. Pt monitoarele normale pune un aparat cu 2 ventuze pe monitor si masoara nu stiu ce. Iar la monitoarele astea LCD are un fel de aparat  care se agata de  sus si doar un pic din el sta pe monitor ca sa nu strice ecranul. O sa vad daca pot sa aflu numele dar cica e scump pt persoane fizice. Ca am vrut si eu sa imi faca la mine acasa si a zis ca nu se poate.

#43
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
puisorule, nu stii bine. De fapt cred ca si confunzi niste lucruri.
Garantie 0 pixeli defecti sunt date numai la anumite monitoare asus si philips, socotind dintre monitoarele cunoscute/vandute la noi.
Samsung, LG, etc, majoritatea monitoarelor, se schimba numai dupa un anumit nr de pixeli/subpixeli cu probleme. Acu acest nr ar putea varia de la unul la altul.
Acum cine stie, ar putea avea si LG in oferta 1-2 monitoare mai de varf cu garantie 0 pixeli defecti, dar sa nu generalizam.

Edited by cornel001, 07 April 2007 - 16:19.


#44
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

View Postradudd, on Apr 7 2007, 11:54, said:

unpuisor
"Philips-ul de la servici se poate regla, are si un buton de auto si manuale. Dar firma care le-a calibrat a specificat ca sa nu umblam la ele"
Am o mare rugaminte, daca poti sa-mi spui numele firmei care face aceste calibrari de monitoare LCD. Multumesc frumos !


Multumesc foarte mult, astept poate aflam firma !!!

#45
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

View Postcornel001, on Apr 7 2007, 16:16, said:

puisorule, nu stii bine. De fapt cred ca si confunzi niste lucruri.
Garantie 0 pixeli defecti sunt date numai la anumite monitoare asus si philips, socotind dintre monitoarele cunoscute/vandute la noi.
Samsung, LG, etc, majoritatea monitoarelor, se schimba numai dupa un anumit nr de pixeli/subpixeli cu probleme. Acu acest nr ar putea varia de la unul la altul.
Acum cine stie, ar putea avea si LG in oferta 1-2 monitoare mai de varf cu garantie 0 pixeli defecti, dar sa nu generalizam.


Rugaminte mare si la Dvs. Stiti ceva de Philips-ul de care intreb eu > Mi s-a pus pata pe modelul asta, l-am gasit la un pret bun - 574 RON, cel de 17" 170C7FS. aveti vreo idee ? Multumesc frumos !!! Paste Fericit !!!

#46
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Nu stiu nimic de el, altfel ti-as fi zis. Sigur insa modelul ala ca si majoritatea nu vine cu garantie 0 pixeli defecti, dar unele magazine te lasa sa-l testezi inainte de a da banii, daca se intampla sa apara pe urma, desi sanse mici, aia e. Depinzand si in ce localitate stai, ai putea sa vizitezi magazine care au monitoare functionand pe rafturi, gen media-galaxy/altex/etc, unde probabil poti (eu am putut) sa si te joci putin la ele cu reglajul , si poate dai de modelul ala macar la unul din ele, sunt sanse mari sa dai de el daca esti in bucuresti de ex.

Edited by cornel001, 08 April 2007 - 20:33.


#47
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002

View Postunpuisor, on Apr 7 2007, 16:22, said:

Habar n-am, firma se ocupa de asta.
Vine un tip cu un diplomat mare de aluminiu. Pt monitoarele normale pune un aparat cu 2 ventuze pe monitor si masoara nu stiu ce. Iar la monitoarele astea LCD are un fel de aparat  care se agata de  sus si doar un pic din el sta pe monitor ca sa nu strice ecranul. O sa vad daca pot sa aflu numele dar cica e scump pt persoane fizice. Ca am vrut si eu sa imi faca la mine acasa si a zis ca nu se poate.

Calibreaza culorile. Nu e mare chestie, aparatul e pe undeva pe la 180$ afara. In cazul monitoarelor profi. primesti unul in pachet.

#48
DigitalMaster

DigitalMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 18.02.2007
in urmatoarele 2 luni se vor ieftini cu pana la 35 %  ;)

#49
ISseby

ISseby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.07.2006

View PostDigitalMaster, on Apr 8 2007, 22:54, said:

in urmatoarele 2 luni se vor ieftini cu pana la 35 %  ;)

Salut. De unde stii chestia asta? pune un link aci dak e scris undeva pe net.

#50
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

View PostDigitalMaster, on Apr 8 2007, 21:54, said:

in urmatoarele 2 luni se vor ieftini cu pana la 35 %  ;)

Foarte interesant si mai ales incurajator. Si eu am inteles ca tendinta este de "trecere" clara spre 19" la LCD, iar cele de 17" vor ramane la preturi foarte accesibile. Subscriu si eu la ideea de a ne oferi (daca sti) mai multe detalii. Multumim ! Hristos a Inviat !

#51
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Contrast cat mai mare x:x si timp de raspuns minim 4ms asta pentru jocuri, rezolutie buna. Refreshu e slab la lcduri de aia nici nu le inghit :).

#52
ISseby

ISseby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.07.2006
Si eu doresc a-mi schimba CRT-ul cu un LCD, insa nu stiu ce monitor mi s-ar potrivi, avand in vedere ca il voi folosi in proportie de 70% pt. grafica (Photoshop), iar restul filme, web, etc. Mi-ar trebui un monitor care sa redea f. corect culorile; de asemenea imi bate lumina de la fereastra usor in monitor, asa ca banui ca un monit. cu un contrast mai mare m-ar ajuta. Ca dimensiuni, cred k unul de 19'' e ok, pt ca am si un buget nu f. mare de aprox. 8mil.
Asadar.. imi puteti da un sfat?

#53
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 04.04.2004
Și eu sunt pe cale de a schimba bătrânul CRT Eizo cu un LCD, pe principiul că nu cumpăr monitor cu rezoluție 1280x1024 sau mai mică. Strâmtorat de buget, se conturează câteva opțiuni, în jurul rezoluției widescreen 1680x1050 care mi se pare destul de ok. Întrebarea mea ar fi, pentru un utilizator mai pretențios și entuziast merită să iau ceva dintre cele mai ieftine modele sau să dau cam 200 ron în plus pentru ceva mai de calitate? (de exemplu LG L204-WT versus ViewSonic VG2021wm)

#54
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007

View Postsneaker, on Apr 26 2007, 02:27, said:

Și eu sunt pe cale de a schimba bătrânul CRT Eizo cu un LCD, pe principiul că nu cumpăr monitor cu rezoluție 1280x1024 sau mai mică. Strâmtorat de buget, se conturează câteva opțiuni, în jurul rezoluției widescreen 1680x1050 care mi se pare destul de ok. Întrebarea mea ar fi, pentru un utilizator mai pretențios și entuziast merită să iau ceva dintre cele mai ieftine modele sau să dau cam 200 ron în plus pentru ceva mai de calitate? (de exemplu LG L204-WT versus ViewSonic VG2021wm)
Nu stiu ViewSonic cum e , eu am LG 204 WT-BF si pot sa ti-l recomand cu caldura, acum vad ca au scazut preturile destul de mult, eu cand l-am luat era 12 mil. :death:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate