Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#4411
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
La anul in primavara vreau sa schimb vechea centrala din apartament (un HERMANN de aprox 15 ani) cu VAILLANT ECOTEC PURE VUW sau ARISTON GENUS ONE. Care dintre cele doua ar fi mai buna?


#4412
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008
Buna seara,

Va rog sa-mi dati o recomandare pentru o centrala termica pe gaz, murala, pentru o casa care nu are mai mult de 150 mp.
Este vorba de urmatoarele marci : Ariston, Buderus, Vaillant, Viessmann sau Bosch. (Lista poate fi completata conform celor scrise mai jos)
Buget 3000-3500 ron.
Va rog sa-mi spuneti care din cele trei marci de mai sus, cu caracterisitici egale sau apropiate, ar fi cea mai buna.
Ma intereseaza in primul rand calitatea si apoi pretul.
Ca o paranteaza am avut pana acum o centrala Ariston GeniusPlus(sau ceva in genul) de 30kW, care m-a servit 13 ani. La mometul respectiv, am dat pe ea echivalentul la 3000 de lei de azi (atunci erau milioane), a fost scumpa la vremea aia dar a meritat. Asta nu inseamna ca tin neaparat sa cumpar Ariston, am auzit la modul general ca nu prea mai gasesti cupru prin centrale numai plasticuri care nu tin. Totusi poate stiti ceva ce merita cumparat si sa tina cel putin 10 ani.
Daca vorbesc SF-uri, va rog sa ma corectati.
Daca stiti un furnizor serios din Cluj.
Mai am o rugaminte : daca dimensiunile centralei care vreau sa o cumpar sunt cu ceva mai mari decat la cea existenta, as avea probleme la montaj ?
Ex . cea existenta : 700/400/305 si un model nou 840/440/350 .
Multumesc.

Edited by donPedros, 30 October 2017 - 18:59.


#4413
AM0N

AM0N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 01.08.2007

View PostdonPedros, on 30 octombrie 2017 - 18:42, said:

Buna seara,

Va rog sa-mi dati o recomandare pentru o centrala termica pe gaz, murala, pentru o casa care nu are mai mult de 150 mp.
Este vorba de urmatoarele marci : Ariston, Buderus, Vaillant, Viessmann sau Bosch. (Lista poate fi completata conform celor scrise mai jos)
Buget 3000-3500 ron.
Va rog sa-mi spuneti care din cele trei marci de mai sus, cu caracterisitici egale sau apropiate, ar fi cea mai buna.
Ma intereseaza in primul rand calitatea si apoi pretul.
Ca o paranteaza am avut pana acum o centrala Ariston GeniusPlus(sau ceva in genul) de 30kW, care m-a servit 13 ani. La mometul respectiv, am dat pe ea echivalentul la 3000 de lei de azi (atunci erau milioane), a fost scumpa la vremea aia dar a meritat. Asta nu inseamna ca tin neaparat sa cumpar Ariston, am auzit la modul general ca nu prea mai gasesti cupru prin centrale numai plasticuri care nu tin. Totusi poate stiti ceva ce merita cumparat si sa tina cel putin 10 ani.
Daca vorbesc SF-uri, va rog sa ma corectati.
Daca stiti un furnizor serios din Cluj.
Mai am o rugaminte : daca dimensiunile centralei care vreau sa o cumpar sunt cu ceva mai mari decat la cea existenta, as avea probleme la montaj ?
Ex . cea existenta : 700/400/305 si un model nou 840/440/350 .
Multumesc.

Citeste aici,  http://www.centralet...-termice/Ă‚ Ă‚ sa te pui cat de cat la punct.
Apropos, tipul e din Cluj, din nefericire pentru mine.
Sper sa iei decizia corecta. Bafta !

Edited by AM0N, 31 October 2017 - 08:27.


#4414
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

View Postzontex, on 29 octombrie 2017 - 20:04, said:

teava aia de cauciuc sau ce o fi prinsa cu coliere e horor pare o improvizatie...eu ii inteleg pe astia ca au produs modelul asta 050 pentru estici dar chiar si asa sa se zgarceasca la juma de m de teava e penibil,dar ei mizeaza ca cei care cumpara nu prea se uita in interiorul unei centrale....la varianta 100 au teava de Cu..



Multumesc mult pentru sfaturi. Am achizitionat centrala Vaillant Posted Image . Instalare saptamana viitoare . Acum am 2 intrebari:

1. Trebuie sa folosesc un termostat Vaillant, sau merge ofice termostat? Eu am o vechitura cu fir BPT TH 400 . Isi face treaba. E cam obositor sa adaugi/ stergi casute pt a schimba setarea predefinita, asa ca parca l-as schimba  http://www.bpt.it/en...?idrub=46  .

Cu ce recomandati sa il inlocuiesc?

2. Ce sa fac cu centrala veche ( Ariston uno) E perfect functionala .

Edited by unknown_35, 31 October 2017 - 15:29.


#4415
zontex

zontex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.06.2017

View Postunknown_35, on 31 octombrie 2017 - 15:28, said:

Multumesc mult pentru sfaturi. Am achizitionat centrala Vaillant Posted Image . Instalare saptamana viitoare . Acum am 2 intrebari:

1. Trebuie sa folosesc un termostat Vaillant, sau merge ofice termostat? Eu am o vechitura cu fir BPT TH 400 . Isi face treaba. E cam obositor sa adaugi/ stergi casute pt a schimba setarea predefinita, asa ca parca l-as schimba  http://www.bpt.it/en...idrub=46Ă‚ Ă‚ .

Cu ce recomandati sa il inlocuiesc?

2. Ce sa fac cu centrala veche ( Ariston uno) E perfect functionala .
1.poti folosii orice tesmostat ,daca nu ai de gand sa iei unul care sa-ti faca programare pe zile ore,gasesti wireless la pret mic,eu am un Logictherm cu programare dar il folosesc pe temp fixa 22.5
2.o donezi sau o vizi pe olx cu 300-400ron

#4416
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,823
  • Înscris: 02.12.2013

View Postunknown_35, on 31 octombrie 2017 - 15:28, said:


Multumesc mult pentru sfaturi. Am achizitionat centrala Vaillant Posted Image . Instalare saptamana viitoare . Acum am 2 intrebari:

1. Trebuie sa folosesc un termostat Vaillant, sau merge ofice termostat? Eu am o vechitura cu fir BPT TH 400 . Isi face treaba. E cam obositor sa adaugi/ stergi casute pt a schimba setarea predefinita, asa ca parca l-as schimba  http://www.bpt.it/en...?idrub=46  .

Cu ce recomandati sa il inlocuiesc?

2. Ce sa fac cu centrala veche ( Ariston uno) E perfect functionala .
o centrală nouă merită un termostat nou, fără fir.  Eu am ales un Conter.

#4417
siven01

siven01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2003
Mă tot uit după centrale și nu ma pot hotărî ( apt 3 cam, 65 mp)
Mai nu am văzut : VAILLANT CONDENS, INC./ACM ECOTEC PRO VUW INT II 236/5-3, KIT EV,19.7 KW(50-30°C)
Prețul ar fi undeva 3350/3800 lei
Chiar merita prețul ? Daca se poate , o comparație cu un immergas de 2600 lei sau altceva , de exemplu : FERROLI 25 KW BLUEHELIX PRO 25 C sau ARISTON CLAS ONE 24 KW
Am văzut că are raport de modulare numai 1/3 asta însemnând că puterea minimă ar fi de 8kw . Contează acest lucru daca este folosit un cronotermostat ?
Daca se poate și ceva păreri despre : CENTRALA TERMICA RIELLO CONDENSATIE INC./ACM START CONDENS 25KIS 20.84 KW(50-30°C) , in oferta  la prețul de 2500 , cu cos evacuare . Am incercat sa găsesc pereți pe forumuri insa fara succes .

Edited by siven01, 02 November 2017 - 14:52.


#4418
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Atat Ferroli Bluehelix Pro cat si Ariston Clas One sunt centrale de calitate foarte buna. Pentru Ferroli ti-as recomanda totusi Bluehelix Tech. NU din cauza ca Pro are ceva, ci pentru ca Tech-ul a luat premiul de centrala anului in Italia si Spania in 2016. In plus are si schimbator secundar.

#4419
Jorjel_dj

Jorjel_dj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 23.06.2006
Intre Ferroli 35 kw Bluehelix Tech 35 C si Ariston Genus One 30kw care ar fi alegerea mai buna? Am pus Ferroli de 35 pentru ca de 30 nu este iar cea de 25 e insuficienta.

Edited by Jorjel_dj, 03 November 2017 - 12:59.


#4420
siven01

siven01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2003
Mersi de răspuns @maricmanu .
Din ce am tot citit pina acum am ajuns la concluzia : Toate cele 4 centrale de care discut au schimbătorul de inox.
Immergas sta f bine la caracteristici , prețul cel mai mic , garanție mica , service renume prost
Vailantul sta bine la renume , caracteristici mai slabe decât celelalte trei , preț mare , garanție puțină .
Ar mai fi : Feroli Bluehelix Tech și Ariston ClasOne , care au cam aceleași caracteristici bune , preț asemănător , service bun și garanție mare .
Cred că exclud Vailantul , ptr că nu vreau sa cumpăr renume.
Acum daca iau Immergas este o diferență de vreo 500/600 lei in favoarea ei , pot considera că este o suma acoperitoare ptr trei ani lipsa in garanție , referindu-se mă la un eventual defect posibil sa  apara?
Care sa fie varianta aleasă din cele trei rămase în cursa ?

Edited by siven01, 03 November 2017 - 13:11.


#4421
Trolinn

Trolinn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.10.2017
La o centrala viessmann vitodens 100 kombi teava de scurgere condens unde trebuie sa  fie. Interna sau externa
Daca se monteaza extern poate ingheta?  Multumesc mult raspuns.

Edited by Trolinn, 03 November 2017 - 13:58.


#4422
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Vad ca te intereseaza durata garantiei, asa ca Immergas ... Din punct de vedere al extra-garantiei eu as alege Ferroli pentru preturile mai mici ale pieselor la expirarea garantiei. Daca pretul primeaza, ia Immergas-ul.

#4423
1ngerash

1ngerash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 29.01.2006

View PostTrolinn, on 03 noiembrie 2017 - 13:38, said:

La o centrala viessmann vitodens 100 kombi teava de scurgere condens unde trebuie sa  fie. Interna sau externa
Daca se monteaza extern poate ingheta?  Multumesc mult raspuns.
Există acest risc... Cel mai bine la canalizare.

#4424
Trolinn

Trolinn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.10.2017
Mulțumesc pentru raspuns. Singura solutie e montarea unei pompe de condens. Am cam 5 m si va trebui sa urc cu teava de scurgere pana la nivelul tavanului prin spatele tevei de gaz. Oare va face fata.

#4425
zontex

zontex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.06.2017
E interesant cum de IMMERGAS  produce centrala aia la asa un pret mic,are specificatii de centrala din gama de peste 3000 ron pare un best deal ,concurenta de la toate celalalte marci  ofera la pretul  ala de 2600 ron centrale asa zise in condensatie adica conventionale cu recuperator pe cos.
Din ce am citit astia Immergas sunt lideri de vanzari in Italia acolo la mama lor a astora italiene,in Ro service-ul lor oferit de Black Sea(care au exclusivitate in garantie) are o reputatie proasta dar ies in fata cu pretul mic ...eu spun ca la achizitionarea unei centrale tre sa tii cont si de service,e adevarat probleme majore nu prea apar in primii ani de functionare dar trebuie  sa iei in considerare si marja de ghinion

Edited by zontex, 03 November 2017 - 23:21.


#4426
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,300
  • Înscris: 29.04.2008
Am redus opțiunile pentru centrală între

Ariston Alteas One Net 24 kW

și

Buderus Logamax Plus GB072-24K V2

130 mp, 2 băi + bucătărie, 2 persoane.

Sfaturi în privința alegerii?

#4427
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 07.09.2008
Arstonul are schmbator de inox si raport de modulatie de 1/10 plus 7 ani garantie si se mai vinde si cu sonda de temperatura de exterior si kit de conectare la internet inclus in pret. Cred ca argumentele sunt suficiente. Daca si aspectul exterior conteaza, atunci...

Edited by servoman, 07 November 2017 - 10:00.


#4428
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,300
  • Înscris: 29.04.2008

View Postservoman, on 07 noiembrie 2017 - 10:00, said:

Arstonul are schmbator de inox si raport de modulatie de 1/10 plus 7 ani garantie si se mai vinde si cu sonda de temperatura de exterior si kit de conectare la internet inclus in pret. Cred ca argumentele sunt suficiente. Daca si aspectul exterior conteaza, atunci...


Singurul aspect care ma retine este fiabilitatea si viteza de inlocuire a pieselor de schimb.

Concret: majoritatea comerciantilor de centrale din regiune mi-au oferit urmatoarele replici

- Ariston functioneaza doar cat tine garantia apoi poti sa o arunci
- La Ariston dureaza o eternitate sa soseasca piesele de schimb

Imi plac specificatiile, imi place faptul ca are automatizarea inclusa, nu mai vorbesc de aspect. Dar....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate