Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#4213
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postmaricmanu, on 09 august 2017 - 22:45, said:


nimeni nule-a vazut cum se comporta pe perioade mai lungi de timp. Ariston face lucruri destul de bune, dar ...
daca mergem pe ideea asta nimeni nu si-ar mai lua un model nou aparut ca n-are " istoric"

#4214
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

View PostValmont43, on 10 august 2017 - 19:07, said:

daca mergem pe ideea asta nimeni nu si-ar mai lua un model nou aparut ca n-are " istoric"
Asta e diferenta intre un cumparator constient si un aventurier, nu?

#4215
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postmaricmanu, on 10 august 2017 - 20:13, said:

Asta e diferenta intre un cumparator constient si un aventurier, nu?
ei asta-i buna....uite o sa fiu eu un aventurier si trec pe Ariston Genus One sa vedem ce s-o intampla?
adica zeci de useri spun ca le merg bine merci centralele macaronarilor(modele de acum 1-2 ani) si eu sa fiu cel cu drobu de sare? Posted Image

#4216
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
Am si eu situatia urmatoare:

1. Casa parter in Vanatori jud Galati (6 km de oras)
2. Suprafata parter 90 mp utili. Podul e inalt, open space, neincalzit, nelocuit.
3. Constructie Brikston 30 si izolatie polistiren 15 cm
4. Tavan din grinzi de 15 cm si OSB de 22 mm deasupra cu 25 cm de vata dedesubt.
5. Podul va fi izolat la toamna tarziu tot cu vreo 25 cm de vata.
6. Incalzire in pardoseala, fara nici un calorifer (exceptie port-prosop baie)
7. 2 persoane, 1 singura baie
8. Geamuri tripan de 7.6 cm cu low e si casa cu fata spre Sud
9. Sursa incalzire - gaz.

Imi ajunge o centrala de 24 kw? As vrea ceva cu incalzire instant a apei.
Daca ajunge de 24, ce recomandati la un pret de 3000-3500 ron?

Multumesc si dispo pentru detalii suplimentare.

Edited by cipin85, 10 August 2017 - 23:46.


#4217
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Iti ajunge si una de 10 kw dar cum cele uzuale sunt de 24 kw. zic ca iti este arhisuficienta .
https://www.compari....erea-produsului
sau acelasi grup :
https://www.compari....erea-produsului

Edited by Baxon, 10 August 2017 - 23:58.


#4218
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008

View PostBaxon, on 10 august 2017 - 23:56, said:

Iti ajunge si una de 10 kw dar cum cele uzuale sunt de 24 kw. zic ca iti este arhisuficienta .
https://www.compari....erea-produsului
sau acelasi grup :
https://www.compari....erea-produsului
Trebuie sa specifici ca ultimul model recomandat este de fapt o centrala conventionala cu recuperator de caldura. Reglarea arderii nu se face cu amestec fara exces de aer si din acest motiv randamentul arderii este scazut in comparatie cu o centrala in condensare veritabila.

View Postcipin85, on 10 august 2017 - 23:42, said:

Imi ajunge o centrala de 24 kw? As vrea ceva cu incalzire instant a apei.
Daca ajunge de 24, ce recomandati la un pret de 3000-3500 ron?
La conditiile date as recomanda o centrala care sa poata modula puterea la valori cat mai mici. In cele mai multe zile de iarna vei avea necesar sub 3KW, cu un maxim de 10 cum a spus un coleg de forum anterior cand este foarte frig afara. Daca mai gasesti pe magazine on-line cauta Genus Premium Evo 24EU. Poate sa functioneze cu putere minima de pana la 2,6KW si are schimbatorul de caldura secundar (in placi) supradimensionat. Acest lucru ajuta la confort mai bun pe apa calda, dar si la o functionare in condensare pe apa calda, lucru care nu prea se intampla la majoritatea centraleor din aceeasi categorie. Mai sunt multe luicruri pe care le poate face, dar argumentele aduse de mine nu se gasesc pe alte modele, cel putin nu la acest pret si nu impreuna.

Edited by servoman, 11 August 2017 - 11:13.


#4219
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Domnilor,  ce părere îmi oferiți :
Immergas Eolo Mini 24 KW montată de 15 ani, în apartament de 50 mp, tâmplărie de Aluminiu la toate ferestrele.. Balcon închis,apartamentul e pe colț . merita schimbarea cu  una noua convențională sau condensatie? Actuala centrală nu face probleme, facturile pe timp de iarna sunt destul de ridicate :(


#4220
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu zic ca nu merita.
Facturile mari nu sunt de la centrala, ca sunt de la izolatia blocului si poate ca si de la radiatoarele prea mici. Eu as incepe prima data cu schimbarea radiatoarelor, revizuirea instalatie si daca se poate cu ceva izolatie. Cind va pica centrala actuala, ar fi bine sa ai deja montate radiatoare calculate pentru o centrala in condensatie si apartamentul izolat.

#4221
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Radiatoarele toate sunt pe fonta, balconul e izolat și pe exterior cu expandat și pe interior cu extrudat. Mai sunt 2 ferestre la exterior, de la bucătărie și sufragerie ce nu sunt izolate. Revizuirea instalației ce ar trebui sa fac? :)

#4222
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ar trebui rand pe rand ( daca nu poti financiar sa faci tot odata ) sa inlocuiesti toate radiatoarele cu unele noi din otel , cu puteri mari ( calculate pt o ct in condens ) . Va functiona instalatia mai ok cu actuala centrala si cand va fi cazul s-o schimbi , pui direct ct in condensare fara grija ca instalatia nu va face fata .
L.E. Vei scoate bani frumosi pe cele din fonta care se preteaza mai bine la ct pe combustibil solid deci un anunt pe olepix si deja cel putin jumatate din investitia pt noile radiatoare , ai scos-o .

Edited by Baxon, 12 August 2017 - 11:39.


#4223
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca ai radiatoare de fonta, inseamna ca ele sunt subdimensionate fata de cerintele tale actuale. La vremea cind au fost calculate si montate, se considera ca nu-ti trebuie mai mult de 20grd in casa si ca cei de la termoficare furnizeaza agent termic de 90grd. Ori tu vrei poate ca 23grd in casa si centrala o ai fixata pe 70grd. Este o diferenta foarte mare. Pe vremea comunismului au mai fost si cazuri in care daca pe proiect aparea un radiator de 15 elementi, in teren se punea unul de 10 elementi, ca sa se faca economie si sa termine cit mai repede cit mai multe blocuri, ca sa se realizeze planul.
Nu este suficient sa izolezi doar balconul. Trebuie izolati pereti exteriori, mai ales ca ai apartamentul pe colt.
Revizuirea instalatiei ar presupune sa vezi daca ai tevi suficient de groase si sa schimbi o parte din el, daca este cazul. Daca instalatia a fost facuta acum 15 ani, sunt mari sanse sa fie facuta dupa ureche, fara nici un calcul in prealabil. Sa insirat doar teva prin casa, dupa cum a considerat instalatorul ca ar fi bine, plus ca acel instalator la vremea respectiva nici nu avea experienta in instalatii de apartament.

#4224
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006

View Postservoman, on 11 august 2017 - 11:12, said:

Trebuie sa specifici ca ultimul model recomandat este de fapt o centrala conventionala cu recuperator de caldura. Reglarea arderii nu se face cu amestec fara exces de aer si din acest motiv randamentul arderii este scazut in comparatie cu o centrala in condensare veritabila.


La conditiile date as recomanda o centrala care sa poata modula puterea la valori cat mai mici. In cele mai multe zile de iarna vei avea necesar sub 3KW, cu un maxim de 10 cum a spus un coleg de forum anterior cand este foarte frig afara. Daca mai gasesti pe magazine on-line cauta Genus Premium Evo 24EU. Poate sa functioneze cu putere minima de pana la 2,6KW si are schimbatorul de caldura secundar (in placi) supradimensionat. Acest lucru ajuta la confort mai bun pe apa calda, dar si la o functionare in condensare pe apa calda, lucru care nu prea se intampla la majoritatea centraleor din aceeasi categorie. Mai sunt multe luicruri pe care le poate face, dar argumentele aduse de mine nu se gasesc pe alte modele, cel putin nu la acest pret si nu impreuna.

Inca e in magazine online la 3300 - 3700.

Sa vad daca o gasesc si prin magazine in Galati.

Edited by cipin85, 13 August 2017 - 17:29.


#4225
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
Reglarea arderii nu se face cu amestec fara exces de aer si din acest motiv randamentul arderii este scazut in comparatie cu o centrala in condensare veritabila.....

salut,

imi scapa mie ceva  sau afirmatia de sus nu este adevarata?........pentru ca, altfel mie mi se pare periculoasa.

laurentiu

#4226
zontex

zontex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.06.2017

View Postlaurentiu_florin, on 13 august 2017 - 19:11, said:

Reglarea arderii nu se face cu amestec fara exces de aer si din acest motiv randamentul arderii este scazut in comparatie cu o centrala in condensare veritabila.....

salut,

imi scapa mie ceva  sau afirmatia de sus nu este adevarata?........pentru ca, altfel mie mi se pare periculoasa.

laurentiu
Din cate stiu eu toate centralele in condensare au ventilator cu turatie variabila,deci cantitatea de aer este controlata
Si la astea conventionale cu recuperator de caldura pe cos (numite tot in condensare de vanzatori cu toate ca au o alta constructie fata de o centrala in condensare)din ce am citit au ventilator cu turatie variabila ex Buderus gb 012-ventilator modulant,camera ardere conventionala,recuperator pe cos
Singura conventionala pura cu ventilator variabil a fost(nu stiu daca se mai produce)Ariston Genus Evo

Edited by zontex, 13 August 2017 - 20:41.


#4227
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
Singura conventionala pura cu ventilator variabil a fost(nu stiu daca se mai produce)Ariston Genus Evo....

salut,

cred ca nu am inteles eu bine despre ardere. in mintea mea, arderea intr o centrala cu gaz ar trebui sa fie intotdeauna cu exces de oxigen - cit de mult exces este un alt subiect si tine in particular de firma care a proiectat arzatorul si camera de ardere.
totusi, din documentatia citita pina acum, apare un exces de oxigen de 2-4 % in gazul rezultat in urma arderii/ trimis spre evacuare, procent considerat safety pentru functionarea unui arzator intr o camera de ardere.
arderea fara excess de oxigen, se foloseste in cu totul alte scopuri in industrie, dar nu am intilnit o niciodata specificata pentru centrale termice.

laurentiu

#4228
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
IN URMATORII ANI toti vor avea arzatoare ff performante  ....cu plaja modulare ff mare de PANA LA  ...1:30   ce dau noxe cu mult .... mai putine
info doar pt curiosi
http://www.sermeta.c...bluejet-burner/
http://www.sermeta.c...l-heat-condens/
http://www.sermeta.c...itive-solution/
http://www.sermeta.com/en/burner/

Edited by eboda, 14 August 2017 - 02:32.


#4229
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008

View Postlaurentiu_florin, on 13 august 2017 - 21:25, said:

Singura conventionala pura cu ventilator variabil a fost(nu stiu daca se mai produce)Ariston Genus Evo....

salut,

cred ca nu am inteles eu bine despre ardere. in mintea mea, arderea intr o centrala cu gaz ar trebui sa fie intotdeauna cu exces de oxigen - cit de mult exces este un alt subiect si tine in particular de firma care a proiectat arzatorul si camera de ardere.
totusi, din documentatia citita pina acum, apare un exces de oxigen de 2-4 % in gazul rezultat in urma arderii/ trimis spre evacuare, procent considerat safety pentru functionarea unui arzator intr o camera de ardere.
arderea fara excess de oxigen, se foloseste in cu totul alte scopuri in industrie, dar nu am intilnit o niciodata specificata pentru centrale termice.

laurentiu
In domeniul centralelor pe gaz in condensare , un reglaj corect al arderii masurata cu analizorul trebuie sa dea un parametru lambda=exces aer a carui valoare trebuie sa fie 1,3. Cu cat este mai mare acest parametru, cu atat reglajul este incorect si arderea este cu exces de aer. Pe de alta parte, la centralele conventionale am intalnit foarte rar exces de aer cu valoare sub 2, ceea ce inseamna foarte bine, dar si aici cu cat ne apropiem de valoarea 3 sau peste (e cam nasol la valori peste 3) inseamna o ardere proasta cu exces de aer.
Trecand peste aceste detalii tehnice, am vrut sa evidentiez diferentele intre o centrala cu recuperator de caldura si o centrala in condensare.
Centrale conventionale cu ventilator au avut si alti fabricanti. De exemplu Saunier Duval pe modelele Isofast incepand din 2001, Ariston a avut Microgenus Plus incepand din 2004. Au mai fost si pe alte modele, dar acestea nu prea s-au comercializat pe piata noastra.

#4230
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008

View Postflorin71_skoda, on 12 august 2017 - 11:55, said:

Daca ai radiatoare de fonta, inseamna ca ele sunt subdimensionate fata de cerintele tale actuale. La vremea cind au fost calculate si montate, se considera ca nu-ti trebuie mai mult de 20grd in casa si ca cei de la termoficare furnizeaza agent termic de 90grd. Ori tu vrei poate ca 23grd in casa si centrala o ai fixata pe 70grd. Este o diferenta foarte mare. Pe vremea comunismului au mai fost si cazuri in care daca pe proiect aparea un radiator de 15 elementi, in teren se punea unul de 10 elementi, ca sa se faca economie si sa termine cit mai repede cit mai multe blocuri, ca sa se realizeze planul.
Nu este suficient sa izolezi doar balconul. Trebuie izolati pereti exteriori, mai ales ca ai apartamentul pe colt.
Revizuirea instalatiei ar presupune sa vezi daca ai tevi suficient de groase si sa schimbi o parte din el, daca este cazul. Daca instalatia a fost facuta acum 15 ani, sunt mari sanse sa fie facuta dupa ureche, fara nici un calcul in prealabil. Sa insirat doar teva prin casa, dupa cum a considerat instalatorul ca ar fi bine, plus ca acel instalator la vremea respectiva nici nu avea experienta in instalatii de apartament.
Instalația e pe cupru, ascunsa sub gresie :)

Poza 1 e caloriferul din baie
2, dormitor
3, bucătărie
4,sufragerie

Cât de mari sa pun?) [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170814/1ff6ed1047266f0a5a683833b8a199f4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170814/537c754394cf5e503059c1c8102a6e7e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170814/b48ec30e8dd44594d42aef751847b69a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170814/b8958c5c710865178a99d392e82defe1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170814/456238bb2d74403720ace2227b0b5f13.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate