Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#4105
mihai_alexandru_pma

mihai_alexandru_pma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.01.2013
Buna ziua,

As vrea sa cer o parere avizata pentru achizitia unei centrale pe lemne ce va fi utilizata in inclzirea unei care de ~120mp.
Intrucat centrala nu va functiona intotdeauna cu lemn bine uscat am decis sa-mi indrept atentia catre o centrala clasica, adaugand in sistem un puffer de 800 litri pentru a creste putin autonomia.
Centrala va functiona intr-un sistem de incalzire cu 8 calorifere plus pufer. Scopul pufferului este doar imbunatatirea autonomiei, sistemul nu va produce ACM, in sistem nu va fi integrat un boiler termoelectric.

Va rog sa ma ajutati cu o parere asupra urmatoarelor variante (sau de ce nu astept propuneri noi):
1. Cazan combustibil solid Ferroli FSB3 30 kW - avand avantajul unui cazan mai robust si capacitatea cazanului ceva mai mare
2. Cazan combustibil solid Ferroli FSB3 N 30kW - ceva mai ieftin decat FSB3 de 30kW dar parca mai slabut realizat
3. Cazan fonta Ferroli SFL4-27 kW - cazan de fonta; sunt pareri pro si contra nu stiu daca este un avantaj, aici astept ceva pareri avizate
4. Cazan din fonta pe combustibil solid Viadrus D6 30 kW - cazan de fonta cu un pret mai accesibil despre care am auzit destul de multe lucruri bune.

Va multumesc pentru ajutorul vostru, in luarea unei decizii cat mai bune.

#4106
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu-i prea mare cazanul de 30kW ?
De ce nu pui unul de 24kw, care tot supradimensionat este, dar nu chiar asa de mult ca si ala de 30kW.

Un Unical Fokolus ti se pare prea scump ? (Varianta de 20kW costa aproape 4.000 lei, iar cea de 30kW costa cam 5.000 lei).

#4107
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006
Salutare, baieti va rog sa ma ajutati cu o parere in ceea ce priveste achizitionarea unei centrale termice. Ce parere aveti de un Motan K plus, merita investitia?

Va rog sa imi dati un raspuns cat mai repede, pentru ca maine trebuie sa ma intalnesc cu omul si as vrea sa stiu care este pozitia mea in privinta achizionarii acestei marci de centrale.

Va multumesc anticipat oentru un raspuns. O zi buna.

#4108
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Motan si Arca sunt singurele centrale conventionale (clasice) pe care le mai poti cumpara din Ro. Daca nu-ti place nici una dintre ele, va trebui sa-ti cumperi o centrala cu condensatie (mult mai scumpa).

#4109
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006

 florin71_skoda, on 29 iunie 2017 - 22:00, said:

Motan si Arca sunt singurele centrale conventionale (clasice) pe care le mai poti cumpara din Ro. Daca nu-ti place nici una dintre ele, va trebui sa-ti cumperi o centrala cu condensatie (mult mai scumpa).
ok, dar imi poti spune care sunt argumentele pro si contra intre o centrala conventionala si una cu condesatie, in afara de pret. de ex intre un motna k plus si un vaillant vuw int II?

multumesc anticipat pentru raspuns.

#4110
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014
Salutare!
Va rog sa-mi recomandati o centrala in condensatie de sistem, de 35 kw. Va functiona cu boiler de 200 l pentru o incalzire in pardoseala.
Va multumesc pentru ajutor!

#4111
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Daca ai o suprafata de incalzit sub 100m2 costurile cu o centrala in condensatie or sa fie acoperite in mai mult de 5 ani (in cel mai bun caz). Vorbim de pretul mai mare al centralei si al radiatoarelor. Am calculat pentru cineva cu un apartament de 55 m2 si isi acoperea diferenta de pret in 7 ani (aproximativ). Ramane faptul ca e o investitie de viitor (caloriferele raman si pentru viitoarea centrala - daca gandesti pe termen lung -15-20 ani). Daca nu stai bine cu banii, decat sa faci un imprumut pe care nu iti permiti sa-l faci, ia o centrala clasica si pune calorifere un pic mai mari.

#4112
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 florin71_skoda, on 29 iunie 2017 - 22:00, said:

(mult mai scumpa).
Diferența dintre cele clasice și cele în condensație nu mai este chiar așa de mare. Doar 5-600 lei, bani care se amortizează în doi ani. Eu am dat 2560 lei pe cea în condensație...
Pe urmă, legislația europeană este din ce în ce mai strictă în privința poluării. Dacă se va introduce o taxă pentru cele convenționale?

#4113
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006

 V_i_c_t_o_r, on 30 iunie 2017 - 15:20, said:

Diferența dintre cele clasice și cele în condensație nu mai este chiar așa de mare. Doar 5-600 lei, bani care se amortizează în doi ani. Eu am dat 2560 lei pe cea în condensație...
Pe urmă, legislația europeană este din ce în ce mai strictă în privința poluării. Dacă se va introduce o taxă pentru cele convenționale?

Salut Victor, te rog frumos sa imi spui ce fel de centrala prin condensatie, la suma zisa de tine, ti-ai achizitionat tu?

#4114
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014

 catalin-magdalena, on 29 iunie 2017 - 23:42, said:

Salutare!
Va rog sa-mi recomandati o centrala in condensatie de sistem, de 35 kw. Va functiona cu boiler de 200 l pentru o incalzire in pardoseala.
Va multumesc pentru ajutor!
Revin cu aceeasi solicitare!
Multumesc!


#4115
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Probabil ca nu e topicul corect, dar nu gasesc unul care sa se potriveasca. Pe scurt, m-am mutat intr-un apartament si am constatat ca e imposibil sa reglez temperatura apei. Daca imping manerul bateriei 1 mm spre stanga, apa vine fierbinte ca lava, daca il mut usor spre dreapta, imediat se face rece, ma termina psihic pana reusesc sa fac un dus. Mentionez ca stau la etajul 4 intr-o cladire destul de veche si sunt si ceva probleme cu presiunea apei, care se modifica in functie de cati vecini de tronson o folosesc in acelasi timp (banuiesc). Oare sa fie asta de vina (presiunea) sau sa fie ceva probleme cu centrala?

Edited by Bob493, 01 July 2017 - 17:53.


#4116
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013

 catalin-magdalena, on 30 iunie 2017 - 22:38, said:


Revin cu aceeasi solicitare!
Multumesc!
De regulă, când se cer recomandări, trebuie prezentate și ceva indicii, principalul fiind prețul.
Două recomandări:
Ariston Premium Evo System, 4300 lei
Viessmann Vitodens 100w, 5100 lei
Prețul e valabil doar pentru centrală, nu include și boiler.

 nickwhu, on 30 iunie 2017 - 19:10, said:



Salut Victor, te rog frumos sa imi spui ce fel de centrala prin condensatie, la suma zisa de tine, ti-ai achizitionat tu?
A precizat cu o pagină in urmă. immergas victrix exa. 24 kw. Se poate opta și pentru urmașa acesteia, victrix Tera.

#4117
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 Bob493, on 01 iulie 2017 - 17:53, said:

Probabil ca nu e topicul corect, dar nu gasesc unul care sa se potriveasca. Pe scurt, m-am mutat intr-un apartament si am constatat ca e imposibil sa reglez temperatura apei. Daca imping manerul bateriei 1 mm spre stanga, apa vine fierbinte ca lava, daca il mut usor spre dreapta, imediat se face rece, ma termina psihic pana reusesc sa fac un dus. Mentionez ca stau la etajul 4 intr-o cladire destul de veche si sunt si ceva probleme cu presiunea apei, care se modifica in functie de cati vecini de tronson o folosesc in acelasi timp (banuiesc). Oare sa fie asta de vina (presiunea) sau sa fie ceva probleme cu centrala?
pai seteaza temperatura apei din centrala la 41 de grade ca sa nu mai fii nevoit sa o amesteci cu apa rece. dar sa stii ca centrala nu iti da apa perfecta de la inceput. prima data vine fierbinte, pana intra in functiune modularea pentru reglajul temperaturii, cel putin la mine asa este. daca vrei cu adevarat temperatura ideala, iti trebuie boiler cu acumulare pe care sa il pui in tandem cu centrala.

#4118
deejayvee

deejayvee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2013
Salutare,

Mai adaug cateva modele pe lista mea, ce recomadati dintre acestea?

Ca si reminder, ma intereseaza un debit ACM la 35C cat mai mare, incalzirea fiind suficienta la 30 kW sau mai mult (calcule facute cu inginer de instalatii).
Centrala va fi cuplata la un sistem de control zonal EvoHome - fie cel simplu on/off fie OpenTherm daca dispune de functie


1. Ferroli BlueHelix Tech 35C
2. Viessmann Vitodens 100W 35kW
3. Bosch Condens 7000W
4. Beretta Mynute Green 38 CSI
5. Motan MKDens 36
6. Buderus Logamax Plus GB172-30 iK H

Din manuale cel putin, pare ca Ferroli si Beretta au cel mai mare debit de ACM - oare este adevarul?
Pe care ati recomanda? Unele au schimbator de caldura de Inox, altele de Al. Apa folosita va fi de retea, Cluj, deci nu cred ca e o problema pt Al.

Mersi!

#4119
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013
Și eu am pe listă 3 din cele enumerate de tine, viessman, bosch și buderus, dar și un immergas victrix tera 32. E greu de ales. Sunt foarte multe criterii. Dacă vrei debit mai mare de apă caldă, e clar că va trebui să alegi centrala cu puterea cea mai mare. Trebuie să mai ții cont și de serviceul cel mai la indemână, de garanția oferită, și de ce nu, de design. La acest din urmă capitol, buderusul ar fi invingător, poate chiar și la garanție. Din câte știu, ei dau 5 ani. Și Ferroli oferă 5 ani garanție, la anumite produse.  Alegerea e a ta, până la urmă. Toate centralele enumerate mai sus, fac parte din game superioare ale producătorilor, așa că, nu văd ce mari probleme ai avea cu vreuna din ele. Cu intreținerea corespunzătoare, totul ar trebui să fie ok.

#4120
deejayvee

deejayvee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2013

 gabrielmilea, on 04 iulie 2017 - 10:56, said:

Și eu am pe listă 3 din cele enumerate de tine, viessman, bosch și buderus, dar și un immergas victrix tera 32. E greu de ales. Sunt foarte multe criterii. Dacă vrei debit mai mare de apă caldă, e clar că va trebui să alegi centrala cu puterea cea mai mare. Trebuie să mai ții cont și de serviceul cel mai la indemână, de garanția oferită, și de ce nu, de design. La acest din urmă capitol, buderusul ar fi invingător, poate chiar și la garanție. Din câte știu, ei dau 5 ani. Și Ferroli oferă 5 ani garanție, la anumite produse.  Alegerea e a ta, până la urmă. Toate centralele enumerate mai sus, fac parte din game superioare ale producătorilor, așa că, nu văd ce mari probleme ai avea cu vreuna din ele. Cu intreținerea corespunzătoare, totul ar trebui să fie ok.

Mersi de raspuns!
Cum spui tu, alegerea e dificila in sensul ca toate sunt OK asa.

Deocamdata cel mai mult ma tenteaza fie Ferroli fie Viessmann, pt. ca au OpenTherm - cum am spus, as incerca un system EvoHome dar pe OpenTherm no on/off.
De service-uri nu stiu nimic - sunt din Cluj dar nu am informatii despre ele - poate ajuta cineva cu o parere?

Thanks!

#4121
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Poti s-o iei pe oricare. Toate sunt OK. Oricum, ce intelegi prin "debit mai mare"? Ai nevoie de o cantitate mai mare de apa intr-un timp scurt? Cat? Sau ai nevoie sa umpli cada si sa faci dus in acelasi timp?

#4122
deejayvee

deejayvee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2013

 maricmanu, on 04 iulie 2017 - 13:59, said:

Poti s-o iei pe oricare. Toate sunt OK. Oricum, ce intelegi prin "debit mai mare"? Ai nevoie de o cantitate mai mare de apa intr-un timp scurt? Cat? Sau ai nevoie sa umpli cada si sa faci dus in acelasi timp?

Salut, in principiu sa mearga macar 2 consumatori deodata.
Acum, nu neaparat sa mearga doua dusuri in acelasi timp, dar daca fac un dus si se da drumul la un alt robinet sa nu se simta la temperatura.
Inginerul de instalatii mi-a recomandat un minim de 14-15 l/min, gandindu-ne ca un dus OK consuma cam 10-11 l/min (de ex. un Rain Shower) - asa ca ma gandeam sa duc cifra asta cat de sus pot fara sa depasesc 30-35 kW ca altfel nu mai are sens. Si nu prea vreau cu boiler...

Nu am specificat configuratia casei, 2 bai si 1 buc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate