Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#3997
amicull

amicull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 30.11.2013

View Postamicull, on 19 mai 2017 - 11:37, said:

ma intereseaza sa achizitionez o centrala termica pe lemne clasica, deci fara gazeificare. Am de incalzit casa pe 2 nivele, 72mp\nivel si o sa pun si 2 calorifere in garajul care e lipit de casa.
casa se va izola si are geamuri termopan 3 sticle...
Spre ce sa ma orientez, ce ma sfatuiti?
instalatorul a spus ca am nevoie de ~27 kw ca e suficient insa nu stiu spre ce marca-firma de centrale sa ma orientez, ce ma sfatuiti?

#3998
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Eu m-am hotărât pentru Immergas Victrix Exa. Săptămâna aceasta aș vrea să o comand.
Un sfat, de unde să o iau mai ieftin? Apoi, după ce o cumpăr, o pot instala cu instalatorul care mi-a făcut instalatia casei? Ce înseamnă PIF? După ce o racordează la apă, chem un alt instalator autorizat pentru racordarea la gaz?

#3999
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Daca nu stii ce inseamna PIF, eu zic sa mai studiezi inainte sa platesti ceva.

#4000
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013

View Postamicull, on 19 mai 2017 - 19:17, said:


instalatorul a spus ca am nevoie de ~27 kw ca e suficient insa nu stiu spre ce marca-firma de centrale sa ma orientez, ce ma sfatuiti?
Dacă o să-ți răspundă 10 inși, răspunsurile vor fi de fiecare dată diferite. Depinde in ce categorie de preț te incadrezi. Ca sugestie: immergas victrix exa/tera, ariston genius evo premium, viessmann, dacă dispui de o sumă de bani mai consistentă. Nu cred că există mărci mai bune sau mai proaste.  Trebuie să ții cont și de serviceul cel mai apropiat. Și eu mă aflu in aceeași situație ca și tine. Am intrebat, și iar am intrebat, și pĂąnă la urmă tot la trei-patru variante am rămas. Ariston genius premium evo, Viessmann vitodens 100, Buderus GB172(super design) immergas victrix exa. Numai că eu am nevoie de 30 -35 kw. Alegerea e a ta, Baftă! Am uitat de Vaillant. Scuze!

Edited by gabrielmilea, 19 May 2017 - 23:12.


#4001
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postmaricmanu, on 19 mai 2017 - 21:40, said:

Daca nu stii ce inseamna PIF, eu zic sa mai studiezi inainte sa platesti ceva.
Aș fi apreciat un răspuns la obiect. Dar așa...

#4002
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013

View PostV_i_c_t_o_r, on 20 mai 2017 - 00:03, said:

Aș fi apreciat un răspuns la obiect. Dar așa...
PIF - Punere in funcțiune

#4003
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008

View PostV_i_c_t_o_r, on 19 mai 2017 - 20:00, said:

Eu m-am hotărât pentru Immergas Victrix Exa. Săptămâna aceasta aș vrea să o comand.
Un sfat, de unde să o iau mai ieftin? Apoi, după ce o cumpăr, o pot instala cu instalatorul care mi-a făcut instalatia casei? Ce înseamnă PIF? După ce o racordează la apă, chem un alt instalator autorizat pentru racordarea la gaz?
in mare parte ti-ai raspuns singur..Montarea centralei pe perete..racordare la apa..si gaz..o poti face cu instalatorul tau..iar PIF-ul..cu unul autorizat..care o baga prima data in priza si-i face toate testele..si setarile..Ii platesti PIF-ul..iti da garantia..si cam asta e..O data la 2 ani faci revizia obligatorie si..verificarea instalatiei de gaz..

#4004
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008

View PostV_i_c_t_o_r, on 20 mai 2017 - 00:03, said:

Aș fi apreciat un răspuns la obiect. Dar așa...
Centrala poti sa o cumperi de unde vrei, dar ca sa beneficiezi de garantia data de fabricant/importator va trebui sa faci punerea in functiune a centralei cu o firma de service care este reprezentantul in zona a marcii respective, altfel nu vei beneficia de garantie. La punerea in functiune se verifica daca centrala este montata corespunzator conditiilor cerute de fabricant pentru a beneficia de garantie. Tot la punerea in functiune mai trebuie acordata si autorizatia de functionare (AF sau ISCIR cum i se mai zice in popor) pentru 2 ani. Aceasta dn urma se plateste, dar la cei ma multi producatori/mportatori punerea in functiune (PIF-ul) este gratuita. PIF-ul si AF-ul sunt 2 lucruri diferite.
In cazul in care o iei din alta parte decat de la firma locala, este posibil ca acestia sa te refuze la PIF sau iti vor lua mai multi bani pe AF care in unele cazuri este gratuita daca centrala este cumparata de la ei (firma locala de service). Este bine ca dupa ce te-ai hotarat la o marca si un model de centrala sa mergi la firma de service reprezentanta din zona ta sa te interesezi de oferta lor si de asemenea de conditiile care le impun in cazul in care o cumperi din alta parte. S-ar putea ca acestea din urma sa faca pretul de achizitie final al centralei cumparate din alta parte cel putin egal cu oferta lor.

#4005
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postgabrielmilea, on 19 mai 2017 - 23:07, said:

........ Alegerea e a ta, Baftă! Am uitat de Vaillant. Scuze!

Colegul are nevoie de de centrala pe lemne:

View Postamicull, on 19 mai 2017 - 11:37, said:

ma intereseaza sa achizitionez o centrala termica pe lemne clasica, deci fara gazeificare. Am de incalzit casa pe 2 nivele, 72mp\nivel si o sa pun si 2 calorifere in garajul care e lipit de casa.
casa se va izola si are geamuri termopan 3 sticle...
Spre ce sa ma orientez, ce ma sfatuiti?

View Postamicull, on 19 mai 2017 - 19:17, said:

instalatorul a spus ca am nevoie de ~27 kw ca e suficient insa nu stiu spre ce marca-firma de centrale sa ma orientez, ce ma sfatuiti?
Cred ca mai bine incerci pe topicul de centrale pe lemne cu gazeificare, aici se discuta mai mult de centrale pe gaz:
https://forum.softpe...eria-3-2014-20/

#4006
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Imi explica si mie cineva de ce dracu centrala asta Immergas costa 6400 lei la doar 26Kw? Ce are asa special?
https://www.berluni....rior-26-kw.html

#4007
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Are boiler incorporat .

#4008
cdcatalin1981

cdcatalin1981

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.09.2016
Sau de ce in italia, Viessmann Vitodens 050, costa 2000€ ???????

http://www.caldaiemu...e-erp-2016.html


#4009
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Pentru ca ala e prețul pieței.

#4010
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016
ce parere aveti despre faptul ca acest wiesmann 050 are nevoie ca sa functioneze pe apa calda de presiune minima pe apa rece de 1 bar ..celalate centrale aflate pe piata au nevoie de minim 0,3 Bar  ,eu zic ca este un inconvenient major pentru cei care stau la bloc si au probleme cu presiunea,pe circuitul primar de incalzire presiunea poate  fii crescuta prin alte mijloace dar pe circuitul de apa rece nu..deci aviz amatorilor

Attached Files


Edited by enduro9, 23 May 2017 - 20:22.


#4011
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View Postenduro9, on 23 mai 2017 - 20:15, said:

ce parere aveti despre faptul ca acest wiesmann 050 are nevoie ca sa functioneze pe apa calda de presiune minima pe apa rece de 1 bar ..celalate centrale aflate pe piata au nevoie de minim 0,3 Bar  ,eu zic ca este un inconvenient major pentru cei care stau la bloc si au probleme cu presiunea,pe circuitul primar de incalzire presiunea poate  fii crescuta prin alte mijloace dar pe circuitul de apa rece nu..deci aviz amatorilor
Dar modelul 100 respectiv 111?!

#4012
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016

View Postgigicoltz, on 24 mai 2017 - 00:22, said:


Dar modelul 100 respectiv 111?!
Vitodens 100 stamai bine cere 0.5 minim la 111 nu cunosc modelul cauta-i cartea tehnica

#4013
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Modelul 111 este cu boiler incorporat. Asa ca nu conteaza ce presiune are apa rece.

#4014
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016

View Postflorin71_skoda, on 24 mai 2017 - 09:43, said:

Modelul 111 este cu boiler incorporat. Asa ca nu conteaza ce presiune are apa rece.

Am o curiozitate la astea cu boiler incorporat care e principiul de functionare? Dupa consumul rezervei de acm din boiler trece pe fabricarea acm direct prin secundar?

Edited by enduro9, 24 May 2017 - 09:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate