Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#3673
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Ai putea sa te uiți și la Arca pocket dacă nu-ți trebuie în condensatie.

#3674
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
nu imi trebuie in condensatie. la centrala sunt aproape hotarat pt ca mai am una in casa de vreo 2 ani si sunt multumit. Asadar, este nevoie de modificarea proiectului?

Edited by usrnm, 20 February 2017 - 16:09.


#3675
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postgooagle, on 20 februarie 2017 - 14:05, said:

pai daca toate se opresc cat timp fac ACM, ar fi indicat sa iau o centrala fara ACM si separat un instant tot pe gaz ?

nu e cazul, la o utilizare normala nu vei simti acest aspect
de fapt, cei mai multi nici nu sunt constienti ca asa se comporta centrala lor :)
doar daca folosesti apa calda continuu vreo 20 de ore pe zi sa simti..

#3676
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postusrnm, on 20 februarie 2017 - 16:07, said:

nu imi trebuie in condensatie. la centrala sunt aproape hotarat pt ca mai am una in casa de vreo 2 ani si sunt multumit. Asadar, este nevoie de modificarea proiectului?
pai vrei sa anulezi focurile la sobe?
pe ce dinensiune vine gazul la instant?
poate faptic nu e nevoie sa modifici, dar birocratic da, din cauza ca centrala are putere mai mare.

#3677
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
tevile vor ramane la locul lor pt ca nu ma deranjeaza cu nimic si e mai putin de munca. Gazul vine pe teava de 1/2.

#3678
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Pentru orice centrala termica iti trebuie teava de 3/4. Stai la casa sau la bloc? Ai instantul montat "legal" ( cu proiect de instalare si punere in functiune)? Ca eu pana acum nu prea am vazut asa ceva ...

#3679
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Stau la casa. Totul este montat legal cu proiect. Si la centrala cealalta tot pe 1/2 intra gazul in casa.

#3680
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Legal, trebuie modificare de proiect si schimbate anumite tronsoane de teava, in functie de ce zice proiectantul.

Linkul pus de tine este catre o centrala care nu mai exista in stocul firmei respective. Nu are pret si asta inseamna ca nu mai au asa ceva de vinzare.
Se pare ca mai au doar varianta de 28kW de la modelul Mini, iar de 24kW se pare ca mai au doar modelul Star.

#3681
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
am pus linkul doar de model. ulterior am gasit si comerciant cu ea pe stoc, cea de 24kw. 28 e prea mare, nu am nevoie de atat.

Apropo de calorifere. Imi puteti oferi ceva sfaturi cu privire la ce calorifere sa cumpar?

#3682
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Eu unul nu mi-as lua niciodata alte calorifere decat fonta.dar daca ai casa foarte izolata si nu pierzi caldura,poti merge pe orice.iar pentru 2 bai si o bucatarie,depinde de cate persoane le folosesc simultan.daca e doar o persoana in casa ,poti avea 10 bai si 5 bucatarii ca nu-ti ia nimeni apa cand esti la dus.

#3683
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
de ce te-ai lupta cu fonta? sunt urate si caldura disipata e aceeasi cu cele de fier sau aluminiu, mult mai estetice
doar ca multi au impresia ca daca raman mai mult timp calde, gata au facut economie la gaz..
donta se incalzeste greu-se raceste greu, fierul se incalzeste repede-se raceste repede
practic la fonta ce pierzi la inceput, castigi la sfarsit...

#3684
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
La fier cand se opreste caldura simti instant frigul.am prieteni si vecini deci am vazut.caloriferele de fonta tin mult , fierul se duce in 10-15 ani.decat fier mai bine aluminiu .

Acuma intreb eu pe cine stie:
Unde se mai gasesc centrale termice conventionale italiene?

#3685
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
O ARCA Pocket nu-ti place?

http://www.furgonser...ocket-24-f.html

#3686
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Suna a joc pe calculator.cine o face?

Si la pretul ala mai pun 2 bulioane si iau in condensatie.

#3687
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Vezi ca e topic dedicat Arca. Poți sa iei în condensatie dacă asta te ajută.

#3688
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postcalinjack, on 24 februarie 2017 - 13:46, said:

La fier cand se opreste caldura simti instant frigul.am prieteni si vecini deci am vazut.caloriferele de fonta tin mult , fierul se duce in 10-15 ani.decat fier mai bine aluminiu .

Spui ca fierul e rau ca disipeaza caldura , dar ca mai bine este aluminiu....

Intre cele doua materiale care este cel mai bun conductor termic ? Fierul sau aluminiul ?

Caloriferele de fonta sunt tot din "fier", difera doar compozitia chimica, iar faptul ca "tin" mai multa caldura este relativ adevarat pentru ca in acelasi timp dureaza exact atat cat sa bagi aceeasi cantitate de caldura in ele, respectiv se incalzesc foarte greu , dar tin caldura mai mult (inertie termica),

O alta chestie subiectiva de acesta data este ca fiecare isi alege notiunea de confort dorita. caloriferele de fonta au inertie termica mare si o foarte proasta disipare a caldurii, pe cand la polul opus radiatoarele de aluminiu sunt foarte rapide. Astfel :

Un sistem de incalzire  prin radiatoare de aluminiu  , dotat cu termostat de ambient (de gama buna) , va permite obtinerea unei temperaturi constante in incapere., pe cand acelasi sistem cu acelasi termostat de ambient, dar cu radiatoare din fonta, nu va putea furniza o temperatura constanta, tocmai din cauza acelor radiatoare ce se incalzesc greu, disipa greu,si au inertie termica mare.

O alta parere ar fi ca durata de viata : care traieste mai mult ? Raspunsul e simplu : Depinde de cine l-a fabricat, cat de calitativ este...Ca e de otel, ca e de fonta sau aluminiu, daca e facut prost la fel se duce.


Orice "PROMOTIE" are o teapa ascunsa in spate...

Edited by keta, 25 February 2017 - 03:01.


#3689
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Salutare!

Proaspat "posesor" de apartament 4 camere.
Centrala termica este montata acum 14 luni: Ferroli Domina F24N.

Intrebare de baraj: merita sa investesc 3000 RON intr-o centrala noua in condensare?

In cat timp se amortizeaza investitia? Si mai ales cum se calculeaza amortizarea?

Inteleg ca o centrala in condensare e mai performanta si mai economica, dar nu pot spune ca imi doresc sa schimb o centrala noua...

Desigur, exista si posibilitatea sa fiu convins de cifre!

Astfel poate ma ajuta cineva cu cateva informatii!

Multumesc

#3690
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.12.2007
Daca centrala pe care o ai acum montata nu face probleme, atunci nu merita sa o inlocuiesti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate