Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#37
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
..elementele constructive diferite.

#38
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 21.01.2013

View Postscheleton, on 10 februarie 2013 - 17:33, said:

poate se refera la faptul ca e bine sa supra-dimensionezi caloriferele pt. a putea functiona cu temperatura cat mai scazuta a agentului termic.

exact. calculeaza putin ce dimensiuni de calorifere ai nevoie ca sa incalzesti casa cu cele 40 grade plecate pe turul centralei, vezi cat costa acestea si pe urma mai gandeste-te daca e ok sa montezi o CT cu condensare.

#39
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010

View Postblackiesasha, on 10 februarie 2013 - 19:33, said:


exact. calculeaza putin ce dimensiuni de calorifere ai nevoie ca sa incalzesti casa cu cele 40 grade plecate pe turul centralei, vezi cat costa acestea si pe urma mai gandeste-te daca e ok sa montezi o CT cu condensare.

Poate ai vrut să spui temperatura pe retur e indicat să fie de 40 grade. Cu 60 grade pe tur se poate ajunge la condensare (totală sau parțială), cu o supradimensionare rezonabilă a radiatoarelor. Important este ca temperatura pe retur să fie sub 57 grade (punctul de roua) pentru ca sa aibă loc condensarea vaporilor de apă din gazele de ardere. Evident, cu cât e mai mult sub 57, cu atât mai bine. Toate astea, și multe altele despre centralele de condensatie le-am citit si eu scrise de unul mai deștept ca mine aici: http://www.tehnicain...rt.asp?artnr=21
La fel rezultă și din graficul de la pagina 34 din materialul ăsta: http://www.centralei...nsation_rom.pdf
Concluzia este că, oricum, CT pe condensare au un randament mai bun decât cele clasice. Și pentru 1000 de lei în plus (Bosh Condens 2000 fața de Bosh gaz 3000) eu zic că se merită.

#40
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Salut cum suna in teorie centrala asta? E destul de noua, e drept ca nu stiu daca imi ajung cei 24KW la incalzire pentru P+1, un maxim 400 mc. pretul e foarte bun fara de BOSCH CONDENS 7000W-ZWBR35-3C care are 26KW (5500 vs. 7200 lei)

http://www.buderus.ro/?page_id=15411

#41
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostPanzaru, on 11 februarie 2013 - 18:15, said:

..scrise de unul mai deștept ca mine aici: http://www.tehnicain...rt.asp?artnr=21..
destept, destept, dar oare sunt bune concluziile inginerului de la romstal

Quote

Deci se pot obtine randamente remarcabile cu pretul unei supradimensionari absolut nesemnificative a radiatoarelor (6% in plus fata de dimensionarea la 80 / 60°C si 27% fata de valorile de referinta din catalog, la 90 / 70°C).
si indemnurile sale ?

Quote

NU recalculati radiatoarele pentru 50 / 30 °C, un astfel de calcul nu are sens


View PostTechno, on 11 februarie 2013 - 19:16, said:

Salut cum suna in teorie centrala asta? E destul de noua, e drept ca nu stiu daca imi ajung cei 24KW la incalzire pentru P+1, un maxim 400 mc. pretul e foarte bun fara de BOSCH CONDENS 7000W-ZWBR35-3C care are 26KW (5500 vs. 7200 lei) http://www.buderus.ro/?page_id=15411
GB072 de la Buderus o poti compara cu Bosch Condens 3000, nu 7000 (care e mai mare, si altfel).
Pe hartie, Buderus e mai smecher -eu insa prefer centralele de la Bosch (concepute de ei).

#42
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Ce naibii are Bosch-ul ala de e mai scump? Care e diferenta care face banii? Eu pe aia o vroiam dar fara sa stiu de cePosted Image , acum ca o vazui pe Buderus asta imi facu cu ochiu. Sa nu-i raspund?

#43
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostTechno, on 11 februarie 2013 - 19:16, said:

..nu stiu daca imi ajung cei 24KW la incalzire pentru P+1, un maxim 400 mc...
da, iti ajunge o centrala de 24 kW, deci merge GB072.
Condens 7000 W are 35 kW, schimbator de caldura mai mare..

#44
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010

View Postscheleton, on 11 februarie 2013 - 19:24, said:

destept, destept, dar oare sunt bune concluziile inginerului de la romstal si indemnurile sale ?


Scheleton, nu vreau nici să par ironic, nici lipsit de respect fata de tine. Apreciez munca ta de pe acest topic și îți mulțumesc încă odată pentru primul tău răspuns la întrebarea mea. Dar, acum cred ca te-ai molipsit și tu de la blackiesasha: răspunzi cu întrebări pline de subînțeles. Nu îl cunosc pe inginerul respectiv de la romstal, deci nu am de ce sa-i iau apărarea. Poate ca nu-i chiar asa deștept cum a presupus eu. Articolul cu pricina l-am găsit în timp ce răscoleam internetul ca sa ma documentez, și mi s-a părut instructiv. De ce crezi ca respectivele concluzii și îndemnuri nu sunt bune?

Edited by Panzaru, 11 February 2013 - 20:40.


#45
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
pt. ca indeamna sa nu se supradimensioneze radiatoarele, dar nu da o explicatie satisfacatoare pt. acest indemn.
In realitate singurele dezavantaje ale supra-dimensionarii radiatoarelor (ce o consider necesara la centralele cu condensare) sunt urmatoarele:
  • investitia financiara suplimentara (deloc neglijabila)
  • spatiul ocupat de radiatoarele alese mai mari / lungi.


#46
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 21.01.2013

View PostPanzaru, on 11 februarie 2013 - 20:39, said:

[/size]
De ce crezi ca respectivele concluzii și îndemnuri nu sunt bune?

si pentru ca nu face nici o analiza legata de suprafata de incalzit.
pentru asemenea suprafete mici nu cred ca este rentabila investitia intr-o CT cu condensare, corelata cu dimensionarea corespunzatoare a radiatoarelor. dar vad ca tu ai luat in calcul doar diferenta de pret intre centrale, deci probabil ai montate radiatoare corespunzatoare unei ct in condensare (apropo, n-ai pomenit nimic de ce calorifere ai).

#47
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

View Posttalica, on 10 februarie 2013 - 17:53, said:

care este explicatia diferentei substantiale de pret intre CT Veissmann VITODENS 100W si 200W. La aceiasi putere (35KW) diferenta este de 1100 euro!!

Eh, aici as vrea si eu detalii. Din cate stiu, schimbatoarele sunt identice, difera arzatorul. S-ar putea sa ma insel. Parerea mea e ca majoritatea diferentei de pret vine din automatizare/electronica centralei. Poate cineva confirma/infirma? Scheleton cred ca e destul de familiar cu aceste centrale...



View Postscheleton, on 11 februarie 2013 - 19:24, said:

destept, destept, dar oare sunt bune concluziile inginerului de la romstal si indemnurile sale ? [/size][/font][/b]

GB072 de la Buderus o poti compara cu Bosch Condens 3000, nu 7000 (care e mai mare, si altfel).
Pe hartie, Buderus e mai smecher -eu insa prefer centralele de la Bosch (concepute de ei).

Si eu m-am uitat la diferente intre 3000 si 7000. 7000  pare sa fie seria "serioasa" insa nu gasesc decat marketing... daca ai putea descrie diferentele, iti multumesc mult!!

View Postscheleton, on 11 februarie 2013 - 20:47, said:

pt. ca indeamna sa nu se supradimensioneze radiatoarele, dar nu da o explicatie satisfacatoare pt. acest indemn.
In realitate singurele dezavantaje ale supra-dimensionarii radiatoarelor (ce o consider necesara la centralele cu condensare) sunt urmatoarele:
  • investitia financiara suplimentara (deloc neglijabila)
  • spatiul ocupat de radiatoarele alese mai mari / lungi.

Aici, din experienta, pot spune cateva lucruri:
- la panourile standard 22/600, pretul/unitate de lungime variaza functie de producator si functie de magazin. De obicei, cele de 1000, 1800 sunt cele mai ieftine raportate la putere. De asta, eu am incercat sa aleg calorifere mai "rentabile" - de ex, daca din calcul imi iese ca un panou de 800 e suficient, iar diferenta de pret pana la cel de 1000 era nesesizabila (vreo 20-30 ron) am mers pe cel mai mare.

- supradimensionarea inseamna ca se instaleaza calorifere mai mari cu  30-50% fata de cele pt regim 70/50C. In teorie, nu e suficient. In practica, e foarte suficient daca apartamentul e bine izolat. Asta pt ca in general temp ext e mult mai mare decat temp la care se face calculul (de ex, calculul meu e la -20C, iar media pana acum e cam -5 -7C).

- intr-adevar, calorifere mai mari inseamna mai mult spatiu sub fereastra, insa - in cazul meu - nu am suficient calorifer pt a acoperi deschiderea geamurilor... se recomanda ca sub fiecare geam sa fie instalat un calorifer.

Cu cele de mai sus, si centrala mea Motan, am mers toata iarna in condensare (sarcina centrala cca 20-40% si temp pe tur intre 45 si 51C). In cazul ACM insa, merg cu turul la 80C si returul pe la 70-75C.... Nu cred ca mai e in regim de condensare... poate sa mai condenseze 20-30% din regimul de AT. Ponderea energiei consumate este de 80% pt AT si 20% ACM.


Un "program" foarte bun pt calcul e RADIA - este de fapt o foaie de calcul Excel.  

Inca ceva - eu am bagat in apa din radiatoare un compus pasivant care imbunatateste transferul termic - modifica tensiunea superficiala a lichidului. Asta ajuta la un transfer termic imbunatatit cu cca 5-15%.

#48
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postsbarsanescu, on 12 februarie 2013 - 09:48, said:

Eh, aici as vrea si eu detalii. Din cate stiu, schimbatoarele sunt identice, difera arzatorul.
Nu, si arzatorul e la fel la Vitodens 100 si Vitodens 200 (la Vitodens 300 e diferit arzatorul).
-diferenta intre 100 si 200 e la grupul hidraulic, la prtea de ..jos, exprimat simplu.
-mai difera desigur si automatizarea (care nu mai e Vitotronic la Vitodens 100-W).

#49
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postsbarsanescu, on 12 februarie 2013 - 09:48, said:

Si eu m-am uitat la diferente intre 3000 si 7000. 7000  pare sa fie seria "serioasa" insa nu gasesc decat marketing... daca ai putea descrie diferentele,
Bosch Condens 3000 ZWB este similar cu Buderus GB072. Ambele sunt facute de Buderus, doar automatizarea difera (si schimbatorul e identic, Buderus Nefit Olanda).

Bosch Condens 7000 are alt tip de schimbator de caldura, facut la Wernau (la Junkers Bosch).
Principial si ca tehnologie, cele 2 schimbatoare sunt similare -practic nu. Eu il prefer pe cel de la Bosch.

Pe lanaga astea, Condens 7000 e mai mare ca putere termica: exista in variantele 28, 35 si 42 kW.

#50
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010

View Postscheleton, on 11 februarie 2013 - 20:47, said:

pt. ca indeamna sa nu se supradimensioneze radiatoarele, dar nu da o explicatie satisfacatoare pt. acest indemn.
In realitate singurele dezavantaje ale supra-dimensionarii radiatoarelor (ce o consider necesara la centralele cu condensare) sunt urmatoarele:
investitia financiara suplimentara (deloc neglijabila)
spatiul ocupat de radiatoarele alese mai mari / lungi.

View Postblackiesasha, on 12 februarie 2013 - 07:18, said:

dar vad ca tu ai luat in calcul doar diferenta de pret intre centrale, deci probabil ai montate radiatoare corespunzatoare unei ct in condensare (apropo, n-ai pomenit nimic de ce calorifere ai).
Va mulțumesc la amândoi pentru explicațiile date. Acum, parca încep sa mă îndoiesc de utilitatea unei CT în condensare la bloc. Caloriferele pe care le am sunt cele vechi, de fontă, pe care intenționez să le schimb cu unele noi. Dacă iau o CT în condensare, o să cumpăr unele cât peretele de lungi Posted Image. Sau, poate îmi recomandați o voi o centrală clasică bună cu randament cât mai ridicat, din gama Bosh, Buderus, Viessmann, Vaillant, pana în 3500 leiPosted Image.

#51
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Pentru cerinte din astea, ai de ales de la Motan intre: Optimus - TF, nu in condensare, 25kW - cca 2500Ron si MKDens 25 - condensare, 25kW, 3500Ron.

Parerea mea e ca daca bugetul e limitat la suma de mai sus, faci treaba mai buna cu Motanul decat cu marcile de mai sus - cei "mari" de mai sus au centrale bune dar nu la suma asta. Iar modelele entry ce intra in bugetul tau sunt, in opinia mea, mai slabe pret/calitate ca Motanii.

Legat de calorifere, daca instalezi calorifere de 2m (chiar si de 1.6m) in dormitoare si un 2m in dormitor, garantat ca beneficiezi de avantaje la o centrala in condensare. Iar pretul pt "supradimensionare" e de ordinul 100E.

Cel mai bine faci un calcul cu Radia pt calorifere.

View Postscheleton, on 12 februarie 2013 - 16:20, said:

Bosch Condens 3000 ZWB este similar cu Buderus GB072. Ambele sunt facute de Buderus, doar automatizarea difera (si schimbatorul e identic, Buderus Nefit Olanda).

Bosch Condens 7000 are alt tip de schimbator de caldura, facut la Wernau (la Junkers Bosch).
Principial si ca tehnologie, cele 2 schimbatoare sunt similare -practic nu. Eu il prefer pe cel de la Bosch.

Pe lanaga astea, Condens 7000 e mai mare ca putere termica: exista in variantele 28, 35 si 42 kW.

Am gasit ceva pe net despre 3000 si 7000 - se vede diferenta - 3000 are un schimbator mic, bine izolat, insa... intra vasul de expansiune si ramane si mult loc. La 7000, treaba se schimba. Ambele sunt cu flacara inversata, cumva la 7000 se face si preincalzirea aerului cu gazele arse?

#52
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 21.01.2013
vrei sa schimbi caloriferele din fonta. de ce? probabil fiindca sunt urite. te-ai uitat de curiozitate cat costa un calorifer nou din fonta? daca nu iti spun eu - mult mai mult decat cele din otel sau din aluminiu. oare de ce? tare prosti sunt producatorii astia, sa ceara atitia bani pe niste uriciuni.
eu le-am pastrat la apartament si nu-mi pare rau nici o secunda. la casa am luat de otel (pe care am dat o caruta de bani), fiindca nu mi-am permis de fonta.

#53
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
subscriu la tot, cu exceptia faptului ca sunt urate:
[ http://www.wohn-waerme.com/images/product_images/original_images/ibc-heiztechnik-classico-standmodell.jpg?XTCsid=nah4ng14c6o88bing0kdjur014 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Caloriferul asta costa 600 euro...

#54
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

View Postblackiesasha, on 12 februarie 2013 - 21:05, said:

vrei sa schimbi caloriferele din fonta. de ce? probabil fiindca sunt urite. te-ai uitat de curiozitate cat costa un calorifer nou din fonta? daca nu iti spun eu - mult mai mult decat cele din otel sau din aluminiu. oare de ce? tare prosti sunt producatorii astia, sa ceara atitia bani pe niste uriciuni.
eu le-am pastrat la apartament si nu-mi pare rau nici o secunda. la casa am luat de otel (pe care am dat o caruta de bani), fiindca nu mi-am permis de fonta.

Puterea radiata la fonta per unitate de lungime e mai mica. Insa Capacitatea termica e mai mare (acumuleaza mai multa caldura), Asta e marele avantaj. Cat despre costuri - cele din fonta inseamna manopera (manuala) de cateva ordine de marime mai mare decat cele panou, care sunt produse automatizat. Cam asta explica diferenta de pret - cantitate material + cantitate/cost manopera.

Parerea mea e ca pentru a refolosi caloriferele de fonta trebuie spalate - bine - si asta e principala problema. Cine isi permite o spalare buna a caloriferelor, le tine. Insa pretul celor tip panou e derizoriu... probabil de asta se si inlocuiesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate