Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#2395
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Amandoua sunt produse de top, cum e service-ul lor in zona ta?
VAILLANT e mai sofisticata, VIESSMAN are schimbatorul de caldura foarte eficent,
Uita-te unde sunt fabricate,
Recomand Viessman, desi mie mi s-a spart schimbatorul de caldura, dar a fost din vina mea (apa prea calcaroasa, am neglijat tratarea apei). Oricum, era alt model Vitodens...

#2396
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Mi-am instalat in noiembrie Vaillant turbotec plus , cu tiraj fortat , nu se mai produc centrale cu tiraj fortat  dar se monteaza atat timp cat exista in stocuri...Plus-ul are schimbatorul de ACM supradimensionat si se cunoaste. Am prieten cu Viessman vitopend 100 , e multumit de ea dar e inferioara Vaillant-ului la ACM , in sensul ca , ca sa ,,simta'' cerinta de apa calda trebuie sa stea cu robinetul la maxim. A mea ,,simte'' de la 2L/min. In rest ,ar fi cam la fel - La a lui dupa 2 ani a schimbat fluxostatul , la a mea e prea devreme sa ma pronunt..
Acum mai conteaza cat de meseriasi sunt cei care ai fac PIF-ul (reglajele) Pe a mea au lasat-o  cu setarile pe default si o simpla reducere a puterii de la maxim la 10kw , (se face f usor), mi-a scazut consumul cu 50% ! ...
In plus se spune ca functionarea la putere si temperatura mica prelungeste viata CT.

#2397
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008

View Postsebiduta, on 19 februarie 2016 - 20:37, said:

Va rog ajutati-ma să aleg între două centrale.Constructorul blocului montează la alegerea clientului una din centralele: VAILLANT ecoTecpro sau VIESSMAN vitodens 050w. Din experiență și practică se ziceți ca e mai bună? Prețul e același 3500 lei. Va multumesc

Dintre cele 2 modele Vaillant este superioara atat la componente cat si la performante. Partea hidraulica la Wiessmann este de la Vitopend 100WH1D adica 100% material compozit (si racorduri flexibile din cauciuc cu insertie intre schimbatorul principal si hidraulica) si nu prea stie sa faca apa calda la debite mai mici de 3litri pe minut. La Vaillant ai parte hidraulica din bronz si cupru si stie sa faca apa calda de la 1,5litri/min.

Edited by servoman, 20 February 2016 - 12:31.


#2398
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostMircel, on 19 februarie 2016 - 22:31, said:

.... numai centralele (cu) prin condensație vor fi aprobate de ISCIR (așa am auzit eu, dar nu știu să se fi aprobat vreo lege).

Nu-i adevarat ce ai auzit. Se poate vinde si monta orice centrala.

#2399
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

View Postsebiduta, on 19 februarie 2016 - 20:37, said:

Va rog ajutati-ma să aleg între două centrale.Constructorul blocului montează la alegerea clientului una din centralele: VAILLANT ecoTecpro sau VIESSMAN vitodens 050w. Din experiență și practică se ziceți ca e mai bună? Prețul e același 3500 lei. Va multumesc
Sunt la fel. Ambele sunt central scose special pentru a umple o nisa de pret aparuta prin disparitia importurilor de central conventionale. Sunt la fel de bune amandoua. Diferenta poate sa apara la service.

#2400
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013
Va mai recomand si http://www.emag.ro/c...4/pd/DRW9H3BBM/


#2401
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

View Postservoman, on 20 februarie 2016 - 12:31, said:

Dintre cele 2 modele Vaillant este superioara atat la componente cat si la performante. Partea hidraulica la Wiessmann este de la Vitopend 100WH1D adica 100% material compozit (si racorduri flexibile din cauciuc cu insertie intre schimbatorul principal si hidraulica) si nu prea stie sa faca apa calda la debite mai mici de 3litri pe minut. La Vaillant ai parte hidraulica din bronz si cupru si stie sa faca apa calda de la 1,5litri/min.
Cum e Vitodens 200 la capitolul asta?

#2402
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postadriansar, on 24 februarie 2016 - 17:11, said:


La banii aia modularea nu e grozava si ar mai fi si problema service-ului. Cine face service la Wolf in tara fiindca la mine in oras e o singura firma nu foarte ok.

Iar in banii aia mi-as lua un Ariston cu garantie 5 ani iar dupa 5 ani mi-as mai lua una tot cu garantie de 5 ani. Si sincer nu cred ca poate garanta cineva ca acel Wolf va merge 10 fara probleme.

#2403
xpabli

xpabli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.11.2010

View Postepayoyo2906, on 02 februarie 2016 - 11:32, said:

Buna, am tot citit de vreo săptămana despre centrale. Am un SaunierDuval are 8 ani si a funcționat fără probleme dar ma gândesc sa o dau mamei ca are nevoie si sa îmi iau eu una noua. Am optat pt una in condensație si nu ma pot hotărî la marca ...ma gândeam la Vaillant dar firma de instalare mi-a recomandat Motan MkDens 25. Prețurile sunt aproximativ la fel...ei își motivează alegerea pt ca Motanul are schimbătorul de caldura din INOX. Păreri de la specialiști ?!? La aceiași bani merita sa iei un Motan in loc de un Vaillant ?!? Mulțumesc pt timpul acordat.
Nu știu nimic despre centrale și trebuie sa cumpăr una în următoarea imediat următoare. Cred ca motan are garanție de durată mai lungă. Și interesant de știut este unde făcută vaillant. Sunt curios ce îți iei :)

#2404
epayoyo2906

epayoyo2906

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.02.2016

View Postxpabli, on 27 februarie 2016 - 10:01, said:


Nu știu nimic despre centrale și trebuie sa cumpăr una în următoarea imediat următoare. Cred ca motan are garanție de durată mai lungă. Și interesant de știut este unde făcută vaillant. Sunt curios ce îți iei :)
Mi-am luat Motan pana la urma MKDens25 ...deocamdată sunt F mulțumită de ea. Un sfat pe care ti-l dau înainte sa cumperi e sa te interesezi cine face service-ul pt marca de centrala la care te hotărăști si sa te interesezi cum decurge service-ul. De Ex eu ma hotărâsem la Vaillant pana am mers la firma de service care mi-au spus ca in caz de o defecțiune la o piesa ei nu au autoritatea sa schimbe piesa , o vor trimite in Germania si doar firma din Germania va da verdictul " da se poate schimba ". Pai si i-am întrebat acest proces cat durează...răspuns cam 10 zile. Deci m-am hotărât pe loc ca nu vreau aceasta marca. Oricum mult noroc la alegerea centralei ca pe mine m-a zăpăcit de cap vreo 2 sapt.

#2405
xpabli

xpabli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.11.2010

View Postepayoyo2906, on 27 februarie 2016 - 10:40, said:

Mi-am luat Motan pana la urma MKDens25 ...deocamdată sunt F mulțumită de ea. Un sfat pe care ti-l dau înainte sa cumperi e sa te interesezi cine face service-ul pt marca de centrala la care te hotărăști si sa te interesezi cum decurge service-ul. De Ex eu ma hotărâsem la Vaillant pana am mers la firma de service care mi-au spus ca in caz de o defecțiune la o piesa ei nu au autoritatea sa schimbe piesa , o vor trimite in Germania si doar firma din Germania va da verdictul " da se poate schimba ". Pai si i-am întrebat acest proces cat durează...răspuns cam 10 zile. Deci m-am hotărât pe loc ca nu vreau aceasta marca. Oricum mult noroc la alegerea centralei ca pe mine m-a zăpăcit de cap vreo 2 sapt.
Cat are garanție? Ce părere și de ea? Mulțumesc

#2406
paulica82

paulica82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.11.2014
Salutare.Firma ,partener viesman (singura firma din oras-detine monopol)poate sa refuze sa vina sa faca PIF,sau in caz de defectiune a centralei,in garantie, sa refuze ,pe motiv ca nu am cumparat centrala de la ei??

#2407
paulica82

paulica82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.11.2014
Doresc sa cumpar o centrala termica viesman 050-24kw ,dar nu sunt hotarat de unde.De pe net la un pret decent sau de la unicul magazin de distribuire,service centrale,dar la un pret de 3900 ron.
Voi cum de unde ati cumparat?

#2408
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

View Postpaulica82, on 27 februarie 2016 - 15:34, said:

Salutare.Firma ,partener viesman (singura firma din oras-detine monopol)poate sa refuze sa vina sa faca PIF,sau in caz de defectiune a centralei,in garantie, sa refuze ,pe motiv ca nu am cumparat centrala de la ei??
Firma e firma. Nu o poate obliga sa faca ceva decat un contract (cu Viessmann, de exemplu) sau legea. Viessmann, din cate stiu, nu obliga nici o firma sa faca operatii de service, indiferent de situatie, furnizeaza doar piese de schimb, gratuit, daca centrala e in garantie, sau contra cost, daca nu mai e in garantie. Daca centrala e montata sau pusa in functiune de firma respectiva ar trebui sa fie servisata si verificata in timpul garantiei de firma respectiva. E interesul firmei sa castige bani (service-ul in garantie e decontat de Viessmann, iar in extra garantie e contra cost). Cu PIF-ul e simplu. E gratuit ("platit  de Wiessmann"), dar firma respectiva poate sa va ceara orice tarif pentru AF (autorizatie de functuionare) care e obligatory, ceruta de ISCIR si legislatia in vigoare si pentru care firmele trebuie sa plateasca bani (cursuri, examene, autorizari, aparatura, etc.). Asa ca ... daca nu ai un contract cu ei, poti doar sa dai un telefon la Viessmann si sa ii rogi sa contacteze ei firma de service. Daca deja te-ai certat cu ei ... e complicat.

Edited by maricmanu, 27 February 2016 - 20:39.


#2409
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009
in completare : puteti solicita la viessmann ro sa va recomande o alta firma apropiata de locatia dvs.

#2410
paulica82

paulica82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.11.2014
Pt cei care au centrale in condensare ,cu cate procente v-ati redimensionat radiatoarele ?? De ex 1 camera 4x4x2.5 ,daor cu 1 perete exterior afara si acesta izolat ar fi ok calcul 4x4x2.5x60=2400 w ???
(2400 x40%)/100 + 2400 = 3360 w ,adica redimensionate cu 40 % ??

#2411
buldozer2

buldozer2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.07.2008
Buna ziua! Ma puteti ajuta si pe mine cu o recomandare de centrala termica in condesatie pentru un apartament 2 camere 55 mp et 1 izolat interior exterior! Instalatia este facuta pe teava ppr cu calorifere de aluminiu! Bugetul pentru centrala este de aprox 3500 lei! Caldura cred ca dau toate mai ales ca apartamentul este foarte bine izolat (iarna asta fara nici o sursa de caldura nu au fost sub 17 grade in el), deci cel mai important pentru mine este sa livrarea de apa calda care as dorii sa fie cat mai fierbinte si fara fluctuatii prea mari de temperatura! Va multumesc anticipat!

#2412
jaxwins

jaxwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 07.08.2012

View Postpaulica82, on 28 februarie 2016 - 09:35, said:

Pt cei care au centrale in condensare ,cu cate procente v-ati redimensionat radiatoarele ?? De ex 1 camera 4x4x2.5 ,daor cu 1 perete exterior afara si acesta izolat ar fi ok calcul 4x4x2.5x60=2400 w ???
(2400 x40%)/100 + 2400 = 3360 w ,adica redimensionate cu 40 % ??
Daca acei 2400w sunt socotiti la o temperatura pe tur de 90 de grade, la temperatura de condensare de 50 grade poti scoate cam 600w din el. Acum ramane sa socotesti tu redimensionarea, sau cresti temperatura si renunti la ea. In cazul asta ai dat banii degeaba pe centrala.

Edited by jaxwins, 28 February 2016 - 21:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate