Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#2359
epayoyo2906

epayoyo2906

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.02.2016
Buna, am tot citit de vreo săptămana despre centrale. Am un SaunierDuval are 8 ani si a funcționat fără probleme dar ma gândesc sa o dau mamei ca are nevoie si sa îmi iau eu una noua. Am optat pt una in condensație si nu ma pot hotărî la marca ...ma gândeam la Vaillant dar firma de instalare mi-a recomandat Motan MkDens 25. Prețurile sunt aproximativ la fel...ei își motivează alegerea pt ca Motanul are schimbătorul de caldura din INOX. Păreri de la specialiști ?!? La aceiași bani merita sa iei un Motan in loc de un Vaillant ?!? Mulțumesc pt timpul acordat.

Edited by epayoyo2906, 02 February 2016 - 11:33.


#2360
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013

View Postxml, on 01 februarie 2016 - 23:53, said:

Cred ca e a doua sau a treia oara cand aud raspunsul asta, in situatii in care ma astept sa aud un USP (unique selling proposition/point), altul decat pretul. Pacat. Dar bine pentru voi, cei care vindeti, ca nu aveti nevoie sa va studiati concurenta si ca e loc pe piata pentru toti. O sa ma mai uit o data pe ofertele pe care le am, pentru ca nu mi s-a parut ca lucrurile stau chiar asa in legatura cu pretul. Cat costa 2 ani de garantie in plus la Wolf?

Salut,

Centralele Wolf sunt fiabile, prima problema o ai cam dupa 8 ani pe medie, dar cred ca aici lumea e interesata mai mult de pret, in final. Ca sa-ti extinzi garantia trebuie sa ai filtru magnetic in instalatie si sa faci revizia la 2 ani cu schimbare de kit. Garantia de genul asta este acordata de un singur importator.

#2361
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postadriansar, on 02 februarie 2016 - 12:13, said:

sa faci revizia la 2 ani cu schimbare de kit.
Ce kit trebuie schimbat la 2 ani si cat costa acest kit?

#2362
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013

View Postkolfleading, on 02 februarie 2016 - 12:14, said:


Ce kit trebuie schimbat la 2 ani si cat costa acest kit?

La revizie se deschide camera de ardere, care este rabatabila si se curata in interior cu peria furnizata la livrare.
Kit-ul contine electrozii de ionizare si apridere, garniturile de la camera de ardere, silicon de etansare. Pret 42 eur + tva + manopera de service pentru centrale pana la 24 kW.

#2363
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postadriansar, on 01 februarie 2016 - 15:59, said:

pretul la Wolf e mult mai bun iar garantia pentru cazan se poate extinde la 4 ani in anumite conditii.
Garantia la Ariston e 5 ani fara conditii speciale. Chiar daca schimb centrala tot la 5 ani, de pretul cat e o centrala Wolf cu 4 ani garantie am Ariston cu 10 ani garantie Posted Image). Nu ca sunt fan Ariston, dar cand la o centrala de 5000+RON punctul forte e 2 ani in plus la garantia standard (in anumite conditii care te costa si ele inca 100 eur) mi se pare o cauza pierduta Posted Image

Edited by adi_stezar, 02 February 2016 - 14:13.


#2364
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013

View Postadi_stezar, on 02 februarie 2016 - 13:49, said:


Garantia la Ariston e 5 ani fara conditii speciale. Chiar daca schimb centrala tot la 5 ani, de pretul cat e o centrala Wolf cu 4 ani garantie am Ariston cu 10 ani garantie Posted Image). Nu ca sunt fan Ariston, dar cand la o centrala de 5000+RON punctul forte e 2 ani in plus la garantia standard (in anumite conditii care te costa si ele inca 100 eur) mi se pare o cauza pierduta Posted Image

Nu te contrazic, cam asa e si cu Mercedes cu Logan.

Wolf nu se vinde la kg, in raft la Dedeman. Mai primesti o consultanta, primesti un pachet cu automatizare, cu tot ce vrei tu. Nu vezi ca cine vrea un sistem cu panouri solare cu aport la incalzire, cu sisteme bivalente, cascade si chestii mai complexe ia un Wolf.

#2365
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postadriansar, on 02 februarie 2016 - 14:45, said:

Nu te contrazic, cam asa e si cu Mercedes cu Logan.
Da, dar cei de la Mercedes/BMW nu se lauda ca ai garantie 2 ani in plus fata de Logan (cu, conditia sa schimbi uleiul la ei Posted Image ).. Ba chiar BMW da reviziile gratuite in garantie daca tot ai dat 50k eur pe masina. Diferenta de mentalitate.

Edited by adi_stezar, 02 February 2016 - 14:58.


#2366
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Atat timp cat nu ai nevoie de chestii spectaculoase Ariston e suficient.
Cand ai nevoie de scenarii diverse trebuie sa cauti in alta ograda.
La Vaillant am vazut ca o poti dota cu placi electronice cu functii diverse. Una dintre ele era cu relee pentru comanda suplimentara de pompe si alte acareturi.
Dar sa vezi pret la Vaillant daca vrei termoreglare cu sonda de exterior; de la 1200 lei in sus cu felicitari, ceea ce la Ariston e 80 lei.

#2367
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postadi_stezar, on 02 februarie 2016 - 14:56, said:

Da, dar cei de la Mercedes/BMW nu se lauda ca ai garantie 2 ani in plus fata de Logan (cu, conditia sa schimbi uleiul la ei Posted Image ).. Ba chiar BMW da reviziile gratuite in garantie daca tot ai dat 50k eur pe masina. Diferenta de mentalitate.
Chestia asta cu garantia..suna doar a slogan de marketing..ca sa le creasca vanzarile..Acu ..depinde si de brand..unii au incredere in produsele lor..si dau garantie cel putin atat cat stiu ca n-o sa crape produsul respectiv..(cu exceptii bineinteles..ca nimeni nu-i perfect)..

Altii dau garantie cat cuprinde..si apoi te freaca cu tot felul de clauze..sau iti schimba piese cu altele si mai proaste..doar ca sa aiba rulaj firma respectiva..si oamenii locuri de munca..

#2368
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008
Pai si Vaillant ce schimbator de caldura are? Nu i-ai intrebat?
Halal comparatie. Daca o centrala fabricata in Romania costa cat un Vaillant care e fabricata in Germania atunci ce sa mai aducem argumente.
Nu stiu ce adaos are centrala Motan dar daca costa cat un Vaillant e grav mai ales ca e transportata de la Piatra Neamt nu din Europa.
Trebuie sa mai stii ca majoritatea centralelor in condensare au schimbatoare de inox si acesta nu e un argument de vanzare. Mai exista si alte marci de centrale care au schimbatoare de aluminiu-siliciu:unele modele de Ferroli, Junkers-Bosch, Buderus, unele modele de Saunier Duval, etc.

#2369
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postkpk1, on 02 februarie 2016 - 14:58, said:

Atat timp cat nu ai nevoie de chestii spectaculoase Ariston e suficient.
Cand ai nevoie de scenarii diverse trebuie sa cauti in alta ograda.


Esti sigur?

#2370
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Toate brandurile care ofera extensii (sonde de temperatura, controale de vane cu trei cai, mai multe circuite, etc.) iti baga mana in buzunar. Uneori adanc. Din pacate, la o centrala termica nu poti vorbi despre aceleasi lucruri despre care vorbesti la o masina premium. Multe masini te duc la destinatie. Intamplator avem acum doua din clase diferite, varste diferite. Si am facut cu fiecare 1100 de km intr-o zi, cu copiii dupa noi. Cand am coborat din cea veche (desi era mai noua atunci), ma clatinam si nu doream decat sa fac un dus, sa beau o bere si sa ma culc. Dupa ce am coborat din cea noua, insa, am despachetat si am plecat la plimbare pe malul marii si la cina. La masini vorbim despre confort, siguranta, stres, etc. La centrale termice cred ca nu cumparam decat fiabilitate si liniste. Si in decibeli si in materie de interventii de service. Cam atat.

Merita diferenta? Depinde. Depinde cat de tehnic esti, depinde cat de dispus esti sa mai pui tu mana sa reglezi / ajustezi cate o chestie, depinde cat timp liber ai si cat te costa sa intervii tu. Repet, insa nu e vorba de aceeasi diferenta ca si in cazul masinilor, iar Ariston nu cred ca e Logan. Nu stiu daca Wolf / Vaillant / Viessmann sunt Mercedes. Poate doar prin prisma vizibilitatii ca brand, ca de asezat nu ma asez in centrala, nu imi face masaj la spate si nu imi asigura fond muzical.

O sa revin cu niste preturi aproximative la cei trei muschetari. Cazan + boiler solar + panouri, ca sa comparam mere cu mere.

#2371
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Uite asta.... 3500€, si esti primul... nu?

https://www.quicksho...35-kw-2748.html

- Putere nominala max/min incalzire : 34.4 / 3.9 kw
- Putere nominala max/min acm : 34.5 / 3.5 kw
- Eficienta la puterea nominala ( 60/80 grd C ) : 97.7 / 88 %
- Eficienta la puterea nominala ( 30/50 grd C ) ( condensatie ) : 106.5 / 95.9 %
- Eficienta la 30 % din puterea nominala ( 30grd C ) : 108.0 %
- Clasa de eficienta SedBuk : A/901
- Capacitate vas expansiune : 12 litri

Ce ziceti de aceste caracteristici?

Unde mai pui ca iti poti pune si panouri solare! Centrala stie ce are de facut!

Edited by BodCasa, 02 February 2016 - 17:46.


#2372
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Cum spuneam, revin, cu preturi aproximative, de anul trecut. E vorba de sisteme de cazan cam de 24-25 de kw in functie de firma + boiler de 250-300 de litri + doua panouri solare + prinderi, vase de expansiune, sisteme de control, etc. Automatizari cu sonda externa de temperatura si cazane care se pot regla intr-o gramada de feluri.

Vaillant: 3800 + TVA, Viessmann 4200 + TVA, Wolf 4300 + TVA. La Vaillant sistemul lor drain back, la Viessmann Vitosolic la Wolf TopSon, Cazane in condesatie, 25 KW la Vaillant + calorMatic 470, Vitodens 200 + Vitotronic 200 la Viessmann, CGB-2-24 + BM2 (cred, asta au ei la automatizarea cu senzor exterior) + ceva modul de control solar.

Dupa cum vedem, sunt cam 600 EUR cu tot cu TVA peste Vaillant. Prietenii poate stiu de ce, eu nu. Cum spuneam, 110 EUR in plus la Vaillant iti prelungesc garantia pana la 7 ani, chestie care nu merge la Wolf sau Viessmann. Avantaj Wolf si Vaillant ca poti sa pui interfata la distanta fata de cazan. La Vitotronic trebuie sa o montezi pe cazan.

La Ariston nu am o oferta pentru un pachet de genul asta, nici nu poate sa faca tot ce fac astealalte, insa din cate-mi dau seama ajungi cu un sistem de-al lor pe la 3200, poate 3300, TVA inclus. 2750, 2800 fara TVA. Cam 1000 sub Vaillant, insa, repet, nu chiar cu aceleasi functii. Aia 1000 insa s-ar putea sa fie suficienti sa schimbi centrala dupa 5 ani si sa iesi cam tot acolo.

Edited by xml, 02 February 2016 - 18:50.


#2373
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Vechea noastră centrală Motan a crăpat, și cred că mai bine o schimb decât s-o repar (e un model vechi și ieftin, a venit cu casa "la cheie" în 2010).
Așadar avem nevoie de o centrală pentru încălzire și ACM, e vorba de o locuință P+1 cu ~122 m2 suprafață utilă, foarte bine izolată.

Nu mă pricep deloc, dar cred că ar trebui să iau o centrală în condensație? Din ce am mai citit și din auzite înțeleg că Viessmann, Bosch, Vaillant ar fi mărcile recomandate?
Mă gândesc la un buget de ~5-6000 RON, dar nu e fix, mă interesează mai mult calitatea, fiabilitatea, garanția, întreținerea post-garanție.

De asemenea m-ar interesa ca pe viitor să pot adăuga panouri solare - acum nu-mi permite nici timpul, având centrala stricată, și cred că nici bugetul din ce am văzut mai sus în postarea lui xml.

#2374
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
A trebuit să iau o decizie...

Am ales Ariston Genus Premium Evo, condensare, 24kw, 5 ani garanție, 3650 RON, montaj gratuit - e un fel de program "rabla", predau centrala veche.
O să mai coste câteva racordaje, filtru pentru dedurizare, vreo 2 robineți că n-am, plus spălarea instalației 300 RON cu tot cu soluție - am înțeles că e bine ca lichidul din instalație să fie cât mai curat. Mi-au dat drumul la "Motan" între timp înlocuind o piesă cu una SH, temporar, pentru spălarea instalației până luni când montăm centrala nouă.
Sper că am făcut o alegere bună.

#2375
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
S-o exploatezi sanatos. Sper sa nu-ti spuna nimeni ca n-ai facut o alegere buna, pentru ca e ca la insuratoare "speak now or forever remain silent" :). Ca sa pui panouri solare ai de spart, sa duci tevi de pe casa pana la centrala, plus ca in momentul asta banii ti-i recuperezi nu intr-un interval de timp acceptabil. Eu ma gandeam ca in cazul meu (casa in constructie) sa trag tevile in pozitie si sa stau pe posterior pana cand dau astia iarasi drumul la programul casa verde sau cum ii spune. Altfel, sa ma cam scuze, am suficienta imaginatie pentru a putea cheltui banii aia altfel. Sunt cateva mii bune de euro, trebuie sa faci multa baie si sa speli multe vase ca sa iti renteze, in opinia mea, bazandu-ma pe ce am mai citit pe forum. Si daca bine-mi amintesc si in Germania sunt sau erau subventionate la greu, ceea ce inseamna ca nici acolo nu se inghesuiau oamenii sa le cumpere.

#2376
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Pentru un Genus Premium Evo e un pret foarte bun mai ales ca vine cu montajul gratuity. Spalarea instalatiei e tot OK. Oricum e obligatoriu la inlocuirea unei centrale. Puteai sa gasesti si centrale mai ieftine, dar pentru un Genus Premium pretul e OK.

Edited by maricmanu, 05 February 2016 - 15:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate