Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#2341
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
eu am un wisemann 222 si e foarte ok pt ca duce pompa centralei draci laci
casa e tot 2 nivele si 110 mp ,

#2342
xpabli

xpabli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.11.2010

View Postpetre69, on 25 ianuarie 2016 - 10:06, said:

eu am un wisemann 222 si e foarte ok pt ca duce pompa centralei draci laci
casa e tot 2 nivele si 110 mp ,
Nu este prea mare? Vad ca este de 35kw. Mulțumesc

#2343
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
nu cred , eu am vrut ceva bun si sigur si sa ma scap de pompele alea de la panourile de la incalzire( grupul de pompare )
prefer sa mearga mai la relanti ca sa-i zic asa , decat sa fortez centrala
asta mi-a fost recomandata si cu asta m-am ales

in pardoseala am uponor la 10 cm , dar asta nu cred ca conteaza

#2344
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Nu trebuie neaparat 35kw. Ajunge 28 sau 32. Oricum iarna, cand e frig tare o sa-ti iasa din condensatie si o sa lucreze la 70 de grade.
In orice caz trebuie sa ai proiect de instalatii si acolo scrie ce si cum.

#2345
xpabli

xpabli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.11.2010

View Postpetre69, on 25 ianuarie 2016 - 10:21, said:

nu cred , eu am vrut ceva bun si sigur si sa ma scap de pompele alea de la panourile de la incalzire( grupul de pompare )
prefer sa mearga mai la relanti ca sa-i zic asa , decat sa fortez centrala
asta mi-a fost recomandata si cu asta m-am alesin pardoseala am uponor la 10 cm , dar asta nu cred ca conteaza
Bună idee, asta cu puterea supradimensionată. Cred ca o să caut ceva de 28kw minim.
Mulțumesc

#2346
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postluci_flash, on 25 ianuarie 2016 - 11:49, said:

Nu trebuie neaparat 35kw. Ajunge 28 sau 32. Oricum iarna, cand e frig tare o sa-ti iasa din condensatie si o sa lucreze la 70 de grade.
In orice caz trebuie sa ai proiect de instalatii si acolo scrie ce si cum.
Ajungea si 32 dar nu se potrivea automatizarea recomandata de ala cu instalatia
Daca intereseaza pe cineva am sa.l intreb ce centrala e si ce automatizare

#2347
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
E absurd sa iei centrala de 28 - 32kw pentru 100mp. Acolo necesarul tau e de 5-7kw, iar o centrala de 24kw cat e minim la noi e mult supradimensionata. Nu lua centrala mai mare de 24kw pentru ca implicit puterea minima e mai mare cu implicatii asupra confortului si eficientei. Eu am ipat la 136mp, iar centrala mea de 24kw am limitat-o la 8kw maxim pe incalzire. Sincer daca gaseam centrala mai mica de 24 aia o luam pentru ca avea puterea minima mai mica, asta are minim 4kw.

#2348
xpabli

xpabli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.11.2010

View Postadi_stezar, on 26 ianuarie 2016 - 07:13, said:

E absurd sa iei centrala de 28 - 32kw pentru 100mp. Acolo necesarul tau e de 5-7kw, iar o centrala de 24kw cat e minim la noi e mult supradimensionata. Nu lua centrala mai mare de 24kw pentru ca implicit puterea minima e mai mare cu implicatii asupra confortului si eficientei. Eu am ipat la 136mp, iar centrala mea de 24kw am limitat-o la 8kw maxim pe incalzire. Sincer daca gaseam centrala mai mica de 24 aia o luam pentru ca avea puterea minima mai mica, asta are minim 4kw.
Mulțumesc de răspuns.
Face față pompa ei? Ce marca recomanzi?

#2349
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

View Posthamal, on 10 ianuarie 2016 - 17:31, said:

Recomandati-mi, va rog, o firma care vinde si instaleaza centrale de apartament cu tiraj fortat pe gaze, cu decenta profesionala si service / interventii prompte , in Bucuresti. Raspundeti eventual. pe PM, sa nu se considere reclama...
Exclus Rrrromstal !!! si asociatii.
  De ce exclus Romstal?  Eu tocmai ma hotarasem sa merg la ei, pe ideea ca sunt o firma mai mare si deci mai serioasa

LauCalin-   unde are Saunier Duval garantie 6 ani?

Scuze, acum am vazut explicatia cu Romstal de la pag 126, nu stiu cum sa sterg întrebareaPosted Image

#2350
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Găsisem pe nu stiu ce site si era cam 2100 de lei. Am sunat si cică nu mai e disponibila. Site-ul nu e actualizat.

#2351
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007
dati-mi si mie un sfat,va rog

e buna centrala ariston clas premium evo 24? sau ce imi recomandati,top 3,pt un apartament cu 2 camere,4 radiatoare inclus si cel de baie si cu termosistem eps 80 sau 100  grosime de 10 (anul asta fac termosistemul si apoi urmeaza centrala).Centrala cu tot sistemul le iau de la o firma care imi permite sa le iau in rate si tre sa vad de la ce firme fac ei achizitiile si sa pot sa aleg .

Va raman recunoscator...

#2352
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Da. Am colegul de birou care are aceasta centrala si e foarte multumit de ea.

#2353
nikolin

nikolin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.01.2016
Buna seara, sunt nou pe acest forum nu stiu prea multe de aceea apelez la dvs , ma m mutat de  o saptmana la casa nou si vreausa montez o centrala pe peleti, ce imi recomandati ,

#2354
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007

View Postnikolin, on 26 ianuarie 2016 - 19:09, said:

Buna seara, sunt nou pe acest forum nu stiu prea multe de aceea apelez la dvs , ma m mutat de  o saptmana la casa nou si vreausa montez o centrala pe peleti, ce imi recomandati ,


forumul cu centrale pe peleti e in alta parte

http://forum.softped...seuri-agricole/

#2355
costache2401

costache2401

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.03.2010
Am o intrebare pentru cei care au cazanul cu gazeificare Viessmann Vitoligno 100.
Automatizarea cazanului(Vitotronic) controleaza si pompele (pompa boiler si pompa de circulatie)?

Edited by costache2401, 27 January 2016 - 13:43.


#2356
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Datorita informatiilor de pe acest topic am reusit sa ma hotarasc in alegerea unei centrale potrivite ptr mine, acum trebuie sa aleg dintre 2 variante, la acelasi pret--  Buderus Logamaxplus gb 072 kv2-24kw si   Viesman vitodens 050 24kw,  la prima ma atrage garantia de 5 ani si puterea 30kw acm, ,  la Viesman renumele bun si reglajul arzatorului modulant , Va rog sa ma ajutati sa aleg intre cele doua

#2357
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013

View PostStrumfita, on 31 ianuarie 2016 - 00:35, said:

Atasata schema, dar pompele sunt controlate de o automatizare, care teoretic da comanda sa mearga la nevoie ambele pompe sau cea de-a doua, daca crapa prima.
Supapele sunt cu bila. Nu cred ca opun o foarte mare rezistenta.

Salut,

Schema de montaj este gresita, nu stiu daca e doar de princiu, centrala si cu semineul se monteaza la partea superioara. Atasez una dintre schemele de montaj pentru BSP.

http://www.wolf-heiz...oesungen_DE.pdf

Pagina 52.

View Postxml, on 30 ianuarie 2016 - 19:51, said:

Schema completa din poza lui Adrian e aici, pentru cei interesati: http://partner.wolf-...-52-014-001.pdf

Adrian, ce poate un CGB-2(K) si nu poate un Vaillant cu calorMatic 470 sau Vitodens cu Vitotronic 200? Cat e garantia la noi pe cazan (la Vaillant cu 495 de RON o extinzi la 7 ani si intr-o oarecare masura stai linistit). La Viessmann e sinistra, cred, 2 ani (sinistra prin prisma pretului).

Intrebarea e cat se poate de serioasa, m-am uitat si eu la o oferta de cazan + boiler + automatizare cu senzor exterior de la ei si as vrea sa stiu pe ce vor banii aia.

Multumesc.

Salut,

Nu stiu ce poate Vaillant si Viessmann dar pretul la Wolf e mult mai bun iar garantia pentru cazan se poate extinde la 4 ani in anumite conditii.

#2358
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Cred ca e a doua sau a treia oara cand aud raspunsul asta, in situatii in care ma astept sa aud un USP (unique selling proposition/point), altul decat pretul. Pacat. Dar bine pentru voi, cei care vindeti, ca nu aveti nevoie sa va studiati concurenta si ca e loc pe piata pentru toti. O sa ma mai uit o data pe ofertele pe care le am, pentru ca nu mi s-a parut ca lucrurile stau chiar asa in legatura cu pretul. Cat costa 2 ani de garantie in plus la Wolf?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate