Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Cum schimb numarul serial in windows 2003?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
Partea buna e ca "enterprise" din care fac parte s-a hotarat, in sfarsit, sa treaca la windows 2003 server.
Partea si mai buna a fost ca mi-au trimis toate imaginile de win2k3.
Partea proasta e ca mi-au trimis licenta doar pentru win2k3 r2 pe 32 de biti.
Partea buna e ca am un server pe 64 de biti (2 procesoare fizice dual-core si ht) si ar fi fost pacat sa pun varianta pe 32 de biti.
Partea proasta e ca am folosit la instalare un numar serial pe care mi l-a recomandat prietenul Google (un GPSN - General Public Serial Number)
Partea buna e ca ieri am primit, in sfarsit, licenta pentru varianta x64.
Partea proasta e ca prietenul Google n-a stiut sa-mi spuna cum sa schimb serialul.

Acum, intrebarea e evidenta: cum il schimb? (fara reinstall, ca asta o banuiam si eu; nu merge nici varianta cu msoobe.exe)

#2
Nic

Nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.01.2004

View Postkml, on Feb 16 2007, 09:23, said:

Partea buna e ca "enterprise" din care fac parte s-a hotarat, in sfarsit, sa treaca la windows 2003 server.
Partea si mai buna a fost ca mi-au trimis toate imaginile de win2k3.
Partea proasta e ca mi-au trimis licenta doar pentru win2k3 r2 pe 32 de biti.
Partea buna e ca am un server pe 64 de biti (2 procesoare fizice dual-core si ht) si ar fi fost pacat sa pun varianta pe 32 de biti.
Partea proasta e ca am folosit la instalare un numar serial pe care mi l-a recomandat prietenul Google (un GPSN - General Public Serial Number)
Partea buna e ca ieri am primit, in sfarsit, licenta pentru varianta x64.
Partea proasta e ca prietenul Google n-a stiut sa-mi spuna cum sa schimb serialul.

Acum, intrebarea e evidenta: cum il schimb? (fara reinstall, ca asta o banuiam si eu; nu merge nici varianta cu msoobe.exe)

Daca nu merge cu niciun program pe care il poti gasi pe net, de ce nu incerci un telefon la Microsoft. Uneori e solutia cea mai simpla si rapida.

#3
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
exista un tool cu care merge sa schimbi serialul. cel putin ala l-am mai folosit si a functionat cu succes. da-mi un PM si ti-l pot trimite.

#4
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Din cate stiu varianta Enterprise e mai pretentioasa si nu permite schimbarea serialului.

#5
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
Din pacate, se pare ca ai dreptate. Mai astept o zi, doua, dupa care reinstall. Ce mi-e cel mai groaza e instalarea pe sata care-mi cere discheta (drive A:) in conditiile in care serverul nu are nici macar controller floppy. Si windowsu' nici nu vede stick-urile ca unitati floppy, indiferent de setarile din bios. Si asa mai departe...

#6
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
ti-ar fi util un floppy pe USB. eu am asa ceva: http://www.smartdisk.../floppydisk.asp

#7
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
Intamplarea face sa am floppy pe usb, de la un laptop mai vechi. Si tot intamplator am gasit si discheta cu driverul sata-ahci. Chiar in acest moment se face reinstall la sistem. Adevarul e ca imi trebuie o jumatate de zi sa instalez sistemul, insa am pierdut o saptamana cautand sa schimb numarul serial... Dar placerea e mare.
Deci, din punctul meu de vedere, cazul s-a inchis.

#8
Alin Faur

Alin Faur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.01.2006
Salutare,

Dupa cum vad, ai declarat deja problema rezolvata, insa imi permit sa-ti impartasesc din cunostintele mele, poate pentru o utilizare ulterioara.
E o chestie putin off-topic (adica nu stiu sa-ti indic cum sa schimbi cheia de licenta :) ), dar poate fi la indemana in momentul in care aplici solutia "de backup", si anume reinstalarea.

Eu folosesc nLite (http://www.nliteos.com/), un tool free, care este in stare sa "injecteze", in kit-ul de instalare al Windowsului, drivere pentru tot felul de dispozitive (hdd, retea, etc.), aplicatii necesar a fi instalate automat (pachetul office...) si poate chiar sa creeze un kit de instalare "unattended", care sa nu necesite interventia ta (asta inseamna ca stie sa formateze singur hdd-ul, sa introduca cheia de licenta, sa configureze contul de administrator, sa "dea toate next-urile", etc.).

Ti-l recomand, cel putin pentru a te lamuri cu ce te poate ajuta.


Alin F.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate