Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Si Dumnezeu a zis sa fie codecuri...si lumea s-a saturat de ele !!!!

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Eu zic ca ajunge sa ai
1. DivX 5.1.1 (muult mai rapid decat 5.1, pana si producatorii au recunoscut)
2. XviD
3. AC3 codec

Daca vreun film NU merge cu ACESTE codecuri instalate inseamna ca NU merita riscul de a instala tot felul de MEGA si ULTRA codec packs dupa care a doua zi sa trebuiasca reinstalat Windows-ul. Alte programe eu zic ca nu sunt necesare. Iar pentru vizionat eu folosesc Micro DVD Player 1.1 si sunt foarte multumit. Il recomand cu caldura la toata lumea. Apropo, scoate DivXg400 daca nu ai o placa G400 pentru ca altfel vei vedea filmele prin acest codec, si nu prin DivX (versiunea 5.1.1 are si o calitate foarte buna a imaginii). Cat despre bsplayer mie nu prea imi place, plus ca am observat ca da rateuri la anumite filme (in alte playere merg).

#20
ALexu4um

ALexu4um

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 521
  • Înscris: 19.04.2003

Quote

Originally posted by Codename
Eu zic ca ajunge sa ai
1. DivX 5.1.1 (muult mai rapid decat 5.1, pana si producatorii au recunoscut)
2. XviD
3. AC3 codec

Subscriu si eu la ceea ce a zis Codename, sunt chiar singurele codecuri bagate in sistemul meu si nu am avut nevoie de altele pana acuma.

Bineinteles ca cel mai tare player este MV2PLAYER despre care am mentionat demult ca fiind cel mai bun posibil si cel mai complex. Folosesc versiunea 07b 499p si nu da gres absolut deloc.Chiar ma mira si pe mine ca inca se mai vorbeste de BSPlayer cand acesta este cu mult mult in urma lui MV2. Ultima versiune recomandata este http://mv2.czweb.org...mv2p07b497p.exe insa la mine merge perfect si 499.

#21
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Discutiile despre playere vor merge la nesfarsit. Numai asa ca sa spuna fiecare ca ala e mai bun nu ajunge. Poate voi deschide un thread in care cine doreste sa arate care sunt motivele care l-au facut sa aleaga respectivul player sa o faca printr-un post elaborat cu exemple si teste facute de el si care il conduc la concluzia ca acel player este cel mai tare.

Pana atunci, va rog sa va opriti cu discutia despre playere pe acest thread. Deja este offtopic.

btw, mie cel mai tare mi se pare ViPlayer. Chestia pe care o zic multumeste pe cineva? De ce e cel mai tare? Ca asa zice Mtz? Nu cred. Trebuie dovedit.
Tot asa si in cazul vostru.

enjoy,
Mtz

#22
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
499 o fi, cumva, in stadiul alpha? Cred ca am spus o prostie pentru ca la MV2 cuvantul beta apare inainte de 07. Atunci, de ce o fi recomandat 4.97 si nu 4.99?

#23
ALexu4um

ALexu4um

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 521
  • Înscris: 19.04.2003
/offtopic deoarece unii au probleme la overlay cu subtitrarile dupa cum am citit pe forumul de la ei cu versiunea 499 si recomanda sa se foloseasca 497

#24
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
1) cel mai bun player este playerul DVD standalone... pe un TV HDTV cat mai mare si in format 16:9 cu o instalatie surround adevarata... daca mai completezi cu un TiVO HD si evident un recliner de piele experienta devine si mai placuta.

2) n/a

#25
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003
am o problema la care nu-i gasesc rezolvarea.am un nenorocit de film pe care nu pot sa-l deschid decat in AVIPreview.E tras tot,l-am tras de 2 ori.Nimic.Nu-l deschide decat avipreview.Aaaa si Alpha Divx Player 2.0.Problema e ca la Alpha nu pot sa-i atasez subtitrarea iaravipreview nu mi-l reda in intregime.lipsesc vreo 5 minute din final,cele mai importante cred.aviul era in div3.i-am bagat div3 si n-a mers.i-am schimbat four cc in div,in xvid,div4 am instalat toate codecurile pe rand apoi am bagat pachetul lui nimo dar nimic.bsplayer da unknown format.l-am bagat si intr-un video fixer dar la final se blocheaza.dati-mi o solutie.e un paradox parca.sa-mi zica ca nu cunoaste formatul divx si eu am divxul instalat.

#26
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca si tu sa il bagi in VirtualDubMod, sa il lasi sa refaca index-ul si apoi sa il salvezi cu direct stream copy si la audio si la video.

enjoy,
Mtz

#27
Aburici

Aburici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.02.2004
incearca DivFix cu optiunea Cut Out bad Parts bifata:
http://divfix.maxeli...owdoc&docid=355

#28
hautav

hautav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 23.10.2003
Am avut si eu acceasi problema cu un film .L-am bagat in Virtual Dub Mod, si Virtual dub, i-a refacut indexul, dar se blocheaza cand ii dau sa-l salveze si ......nimic

#29
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai da-i si un scan for errors din meniul video si apoi un delete bad frames.

enjoy,
Mtz

#30
hautav

hautav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 23.10.2003
Misto a mers cu DivFix 110. Numai ca mi s-a decalat subtitrarea. Am sa incerc cu Virtual-ul (scan for erors). Thanks

#31
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Odata ce iti va scoate niste frame-uri din film ti se va desincroniza si subtitrarea. Ca sa om poti resincroniza ar trebui sa folosesti un program (ca VirtualDubMod) care sa iti si arate ce frame-uri iti va scoate. Notezi undeva frame-urile alea care iti vor dispare pentru a le putea folosi la resincronizarea subtitarii. Practic ar trebui sa tai subtitrarea intr-un numar de parti egal cu numarul de calupuri de bad frames scoase.
Mai este si varianta in care practic stii filmul pe dinafara si prin folosirea lui DivFix 110, la vizionarea filmului sa pui pauza si sa faci resincronizarea tot pe bucati.
Dupa cate vezi e multa bataie de cap si daca nu esti as in materie de subtitrari, va fi atat de deranjanta desincronizarea incat va ajunge CD-ul repede la gunoi. Dealtfel daca poti sa faci din nou rost de film incearca sa il iei din alta sursa si ai scapat de toata munca asta. Eu asa as face in locul tau chiar daca ma pricep la subtitrari.

enjoy,
Mtz

#32
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Vad ca nu  a pomenit nimeni de DivX Total Pack. Nu il folositi? Eu il folosesc de vre-o 2 ani, l-am vazut instalat pe multe calculatoare si nu a creeat probleme. Contine:  Divx 5.1, Xvid 1672003, Matroska, Ac3filter 0.70b, Ogg 0.9.9.5, DivXAudio, Morgan Stream Switch 0.97, DivXantifreeze 0.4 (sursa: http://www.quelliche...topic.php?t=146 ) Il folosesc impreuna cu BSplayer. Nu am avut prea multe motive sa ma plang, desi au existat cateva filme care nu merg vazute in BSplayer.

Ace Mega Codec Pack am instalat de 4 ori, 4sisteme diferite, 2 (win2k + winxp) au picat dupa instalare (traiasca system restore)

#33
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
1 BSPlayer sau RadLight
2 Ace Mega Codecs Pack....cel mai bun

#34
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
Am urmat si eu sfatul lui Courage :) , insa un .avi (The others) nu il vad decat daca pun DivX Total Pack...GSpot-ul zice ca e un file ogg audio,nu merge nici rendering...

#35
UnuSimplu

UnuSimplu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.02.2004
Cam ce fol. eu:

DivX 5.11 Dec
Xvid Dec (deocamdata 1.0beta3 de la Koepi)
Ac3Filter 0.70b
OggDs 0.9.9.5
n.Player

Lame ACM-ul este pt. decodare integrala... oricum in Xp exista l3codec.ax care are aceeas functie cu Lame ACM la randare...
ffDshow poti sa-l folosesti pt. inlocuirea unor codecuri ca xvid... ori unu ori altul...

#36
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
eu:    Codec Pack All in 1  si ca player-bsplayer,nu va pacaliti cu ace mega ca o sa aveti probleme cu win

This codec pack includes:

- DivX 5.1.1
- Koepi's XviD 1.0 RC 3
- DivX, XviD - FFDShow 12.03.2004 alpha
- MPEG2 2.0.0.2525
- Subtitles g400 2.83
- Subtitles DVobSub (Win9x, Win2k a WinXP) 2.23, 2.32
- OGG Vorbis 0.9.9.5
- AC3 0.70ß
- Morgan Multimedia Stream Switcher 0.99ß

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate