Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

CCNP

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
ok. deci nici nu stiu de unde sa incep...de cateva zile caut o firma unde sa incep si eu cursurile CCNP. Am facut 2 module de CCNA la infoacademy dupa care m-am lasat pentru ca era o pierdere de bani si de timp.Oamenii erau de treaba, vroiau sa te ajute dar la capitolul cunostinte hands-on erau varza. Dupa parerea mea te duci la un astfel de curs nu sa il auzi pe ala ca iti spune fraze invatate mecanic din curiculum sau mai stiu eu de unde...ci sa iti impartaseasca intr-un fel din experienta lui dobandita prin real-world experience, sa te ajute sa iti explici anumite concepte; Un coleg il roaga pe instructor (care cica era CCNP) sa ai explice o intrebare din testele de la sf de modul; Instructorii au un altfel de meniu la teste la modul ca pot vedea raspunsul la fiecare intrebare...si guess what? a raspuns gresit...colegu meu a ramas cu gura cascata la fel si eu...am zis ok...poate omu's-a grabit...si insistam pe intrebare sa ne explice...instructorul vizibil incurcat a dat raspunsuri evazive a gasit o scuza si a plecat; din acel moment amindoi am renuntat la cursuri pt ca nu mai avea rost...era clar ca acel om invatase mecanic CCNA si habar nu avea de esenta lucrurilor; am invatat singur si avand si un mic laborator la locul de munca (lucrez la un ISP) am luat CCNA.
Problema pe care mi-o pun, cum pot oamenii astia sa predea CCNP? din moment ce si la CCNA uneori sunt in afara subiectului?
Bun...sunt varza astia de la infoacademy...ma uit la credis, la cv-urile instructorilor pt CCNP...vad o caruta de certificari de la Microsoft, programare, linux/unix, CCNA si CCNP, ba mai mult omu era examinator ECDL ( imi vine sa VOMIT)...cum poate un om sa invete si sa stie atat( avea maxim 30 de ani)??? NU SE POATE!Ce treaba are Microsoft cu Cisco???
...concluzia cred ca o trageti si singuri!
Efectiv oamenii astia isi bat joc de noi , de banii si de timpul nostru! CCNP nu se poate invata din carti si pe simulatoare , daca la CCNA te mai poti juca cu simulatoare aici NU!
De ce? Un singur exemplu si e de ajuns; reteaua unui ISP'ist: BGP+multiple area OSPF+QOS!...sa nu mai zic de tehnologiile WAN pun pariu ca acei instructori nu au vazut in viata lor un frame-relay,un ATM poate nici macar un ISDN...da stiu... acum poate o sa ziceti ca exista o certificare separata pt admini de la ISPsti, insa sa va uitati pe noul curiculum CCNP scos acum si o sa aveti surprize :)

Ca idee uitati-va pe cv-urile instructorilor de la credis! oamenii aia sunt doar instructori si studenti la nu stiu ce facultate de kkt gen ase sau particulara, nu au lucrat niciodata in domeniul IT sau cei care au lucrat au facut cu totul altceva de la instructor ECDL la programator si au TUPEUL si NESIMTIREA sa imi predea mie CCNP!

In fine nu stiu cat de coerent am fost sau daca ati inteles ceva...problema mea, ca sa revin la ideea initiala, exista firme prin bucuresti cu instructori de CCNP cu hands-on experience? ca de CCNA si CCNP de hartie sunt satul!!!

#2
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Cred ca mai bine postai la Opinii despre Produse/Servicii.

#3
cameleonul1

cameleonul1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2005
Dar chiar crezi ca un admin i-si mai pierde vremea ssau sa-si bata capul cu tine sa te faca sa intelegi lucruri pe care nu lucrezi cu ele?
Normal ca doar oamenii cu certificari i-si bat capul cu tine ceilalti nu au nevoie de asa ceva, stiu ce trebuie sa faca si destul de bine.

#4
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
@napster probabil ca ai dreptate dar avand in vedere ca oamenii care lucreaza in domeniu stau pe aici m-am gandit ca e mai potrivit la aceasta rubrica
@moderatori va rog frumos sa nu il mutati

In alt ordine de idei revin:

1.Ca sa fii autorizat sa predai Cisco trebuie sa dai un examen de instructor; marea lor majoritate nu il au!
2.Nu ma intelegeti gresit nu am nimic cu firmele respective, chiar cei de la infoacademy mi-au placut ca oameni si erau dispusi sa stea de vorba cu tine si sa iti raspunda la intrebari, INSA eu nu vin acolo sa imi fac prieteni ci sa invat. Singura exceptie ar fi doamna M. cu care am avut placerea sa fac doua cursuri - un adevarat profesor si nu doar de hartie, dar din pacate nu mai preda...

#5
robertion1

robertion1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2006
Salut Justasking.Inteleg ca esti deja certificat CCNA,pentru ca te pregatesti pentru CCNP.Pot spune ca am ajuns la aceiasi concluzie ca si tine ca este pierdere de vreme sa urmezi cursurile unei academii pentru CCNA,pregatindu-ma acasa cu documentatie si simulatoare de pe net,urmand ca in curand sa-mi dau examenul de certificare CCNA(640-801) la un centru autorizat Vue(la Credis am vazut ca este este cel mai ieftin:435 Ron cu tva).Te rog sa-mi spui daca ai dat de curand examenul CCNA,daca ai avut intrebari sau simulatoare din ISDN la examen pentru ca materia de ISDN am vazut ca s-a scos din noul curricullum de CCNP dar legat de CCNA nu am gasit nicaieri daca s-a scos sau nu acest subiect foarte stufos si nefolositor(cel mai urat capitol din materia de CCNA).De asemeni te rog pe tine sau cei care au dat recent acest examen,sa-mi spuneti cate simulatoare ai avut la examen,de ce tip,si daca ai avut access in timpul simularilor din examen,la comenzile de help ale router-ului/switch-ului(? sau tab).Multumesc.

#6
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
...exista thread separat pt CCNA  <_< ...
da ai intrebari din ISDN insa teoretice nu si simulator; sunt 3 simulatoare, nu ai acces la help sau cel putin nu la helpul care te intereseaza  :naughty:

#7
robertion1

robertion1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2006

View Postjustasking, on Feb 19 2007, 16:17, said:

...exista thread separat pt CCNA  <_< ...
da ai intrebari din ISDN insa teoretice nu si simulator; sunt 3 simulatoare, nu ai acces la help sau cel putin nu la helpul care te intereseaza  :naughty:
Multumesc Justasking!Nasol,va trebui sa invat ISDN-ul,credeam ca scap,iar in legatura cu indisponibilitatea help-ul iar este o treaba nasoala:va trebui sa invat comenzile cu toti parametrii;auzisem de la cineva ca ai access comenzile de help in timpul examenului dar doar pana la un anumit nivel al comenzii fara prea multi parametri.Oricum mersi de informatii.

Edited by robertion1, 19 February 2007 - 16:42.


#8
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
ai un anume acces la help dar nu la ala care te intereseaza in mod direct; chiar dc ai avea helpul full tot nu te-ar ajuta pt ca un simulator trebuie sa il faci in 10-15 minute (deobicei sunt 2-3 greseli de corectat) si nu ai timp de testat...ideea CCNA-ului nu este de a memora ca bolovanu' niste comenzi ci a sti sa interpretezi un show, un debug pentru ca asta presupune meseria noastra, troubleshooting - si aici comes into play experienta hands-on

Gata. pls stick to the topic!

Edited by justasking, 19 February 2007 - 20:44.


#9
RomeoL

RomeoL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2007
Salut,

ma numesc Lungu Romeo, sunt instructor la Infoacademy si am citit de curand (astazi) acest thread.
Pentru ca socot ca opinia lui justasking este nejustificata am sa-mi spun pe scurt propria parere.

Justasking, spui ca instructorii nu au cunostinte decat din carti (de unde s-a invatat mecanic), nu si din practica - am sa te contrazic: toti instructorii de la Academie au un al doilea servici unde (aproape toti) de ani buni se folosesc de cunostintele de networking. Chiar daca situatia de care amintesti s-a petrecut exact asa cum spui, generalizarea acesteia la toti instructorii este neintemeiata.

Toti instructorii Academiei sunt certificati ca instructori Cisco.

Romeo

Edited by RomeoL, 06 June 2007 - 22:04.


#10
toropocm

toropocm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2007
S-au emis pareri despre Credis si Infoacademy. Cunosc bine situatia instructorilor Infoacademy asa ca despre ei voi vorbi . Toti sunt oameni maturi , cu cariere bine consolidate si experinta in proiectare / administrare /depanare retele de minim 2 ani. Doi dintre ei lucreaza pe NOC-ul unor mari ISP-uri iar ceilalti au ani buni de administrare . Din cand in cand infoacademy incearca sa selecteze si sa formeze instructori -  candidatul este supus unei perioade de proba . Este posibil ca justasking fi avut un asemenea instructor dar generalizarea  " cei de la infoacademy sunt varza "  nu este ok .De altfel datele despre instructori sunt publice si pot fi verificate oricand.
Referitor la cursurile de CCNP - instructorii infoacademy au certificari CCNP ,CCSP ,CompTIA, SUN ..etc si cred ca certificarile impreuna cu experinta practica de instalare /administrare retele le contureaza un profil solid in meserie si capacitatea de a preda in domeniu.

#11
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
Salut Romeo,

Pentru ca te-am cunoscut personal (asta se intampla acum cativa ani) imi pare rau de "reclama" facuta aici.
Nu mai tin minte daca cele doua module le-am facut cu tine sau cu domnul M M ( primul parca l-am facut cu MM si al doilea cu tine, sau invers nu mai stiu exact si nici nu conteaza) INSA nu sunt deloc de acord cu ce spui.

In primul rand stiu despre cine vorbiti ca lucreaza la NOC, ca preda la infoacademy si iti pot spune si la ce ISP (pe privat evident). Am multi prieteni care lucreaza la "cei grei" de pe piata romaneasca si fara sa vreau aud multe lucruri despre ce se intampla pe piata telecom.
OK, hai sa vorbim despre ce inseamna a lucra la un ISP gen RTL/RDS/UPC/etc Acolo posturile sunt bine definite si fiecare lucreaza doar pe felia lui si nu il intereseaza altceva, in opozitie la: adminul(sau cum vrei sa il numesti) face si routing si switching/se ocupa si de security/gaseste si solutii pt clienti/face si suport tehnic/uneori chiar instalari/administreaza si reteaua interna/se ocupa si de peeringuri si lista poate continua
Si eu lucrez de ceva timp in domeniul asta, dar nu am fost dintotdeauna admin si nu inseamna ca am experienta de admin,de cand m-am apucat sa lucrez in domeniul asta; apoi, totul chiar se reduce la ce anume ai facut mai exact;adica nu imi poti preda mie BGP (fie si din punctul de vedere al unei companii, nu al unui ISP, pt ca vb despre CCNP acum) daca nu ai lucrat cu asa ceva; si nu imi poti spune mie ca orice admin lucreaza cu BGP ca nu te cred; asta fiind exemplul cel mai concludent, iti pot da exemple in acest sens cate vrei.

Cum imi explici faptul ca in cele doua module de CCNA facute la voi, nu am auzit o singura data comanda "show arp" ??? sau "debug ip packet" ?si nu imi spune ca astea sunt lucruri ce tin de CCNP...
Cum imi explici faptul ca trebuia sa stam 3 oameni la un singur calculator in fata unui monitor CRT(asta se intampla pe vremea mea, acum nu mai stiu) ?Ti se pare normal? Mie nu!
Cum iti explici faptul ca singurul laborator de cablare structurata, a fost cel in care ni s-a explicat cum sa mufam un utp???Asta inseamna cablare structurata?...bun acum poti spune ca nu constituie obiectul CCNA-ului(desi in curriculum sunt destule exemple de cablare structurata)...insa constituie obiectul unui job in domeniul asta!

Deja incep sa ma enervez cand imi aduc aminte, asa ca o sa ma opresc aici.

LE: tu ca instructor(adica ca om cu experienta in domeniu si care are un al doilea job, ca admin etc) nu trebuie sa imi explici DOAR cum dau drumul la RIP ( ca tot vorbim de CCNA2) si sa imi explici cum functioneaza el ( ca asta pot sa o invat si singur din curriculum ,din RFC-uri si de pe cisco.com/univercd) ci sa si imi arati cum se tweak-uieste acel protocol in functie de diverse scenarii "real-world" si binenteles in limita a ce se invata in CCNA

Edited by justasking, 07 June 2007 - 09:33.


#12
victor_m

victor_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2007
Salut,

       Studiez CISCO la InfoAcademy de un an si sase luni, am facut 7 module si inca mai fac. Am luat CCNA si acum ma pregatesc si pentru doua Professional. Am avut ocazia sa interactionez cu cei mai importanti instructori si pot spune ca, nici nu incape vorba, sunt seriosi, pasionati de acest domeniu si bine pregatiti pentru ce trebuie sa predea. Toti sunt certificati de Cisco ca instructori + in plan personal au certificari de nivel Professional, deci nici nu se pune problema sa nu stie de CCNA (deci o acuzatie nefondata). Pot spune ca am prins multe lucruri in clasa, la curs, lucruri care nu erau in documentatiile de tip Curriculum. Laboratoarele pe care le-am facut mi-au prins foarte bine, in afara de cele de Curriculum am facut si laboratoare care nu erau in programa (asta prin bunavointa instructorilor care doareau sa ne completeze cunostiintele cu situatii pe care le-au intalnit in practica). La unele module am beneficiat chiar de documentatie aditionala si de materiale lucrate si sintetizate  de instructori in timpul lor liber. Mereu am fost sfatuit sa pun intrebari daca nu inteleg ceva, plus ca exista si o sectiune de consultanta pe site-ul Infoacademy. Mai poti veni chiar in afara orelor de curs sa-ti faci propriul laborator daca esti pasionat. Au fost situatii, putine, in care poate nu am fost, per total multumit, de raspunsul care mi s-a dat la o intrebare dar in nici un caz nu pot sa generalizez. Deci eu zic ca se descurca bine si la CCNP.

      Daca chiar iti place Cisco (justasking) si participi la cursuri, laboratoare, ai multe lucruri interesante de invatat in plus fata de Curriculum Cisco.

      Daca tie nu-ti place la InfoAcademy asta nu inseamna ca instructorii sunt "varza". Daca nu iti place, e parerea ta personala si o respect, dar e pacat sa faci acuzatii nefondate bazate pe cazuri izolate. Poti incerca si la alte academii dar eu sunt de parere ca InfoAcademy are instructori cu experienta si academia in sine are ceva timp de cand functioneaza (chair acum catva timp doamna Marinescu a fost instructorul anului in Romania, nu crezi ca spune ceva???).
    
    Pentru cei care sunt pasionati cu adevarat pot spune ca InfoAcademy este un loc propice pentru a studia si a te certifica Cisco (dovada si numarul mare de studenti pe care ii are si faptul ca de cand sunt eu in academie am OBS ca numarul lor tot a crescut).

PS (vezi justasking): Eu am avut ocazia sa mi se explica nu numai configuratia RIP cat si cum functioneaza. Si am folosit la laborator comenzi ca ''show arp'', ''debug ip packet'', etc... Pe langa altele InfoA e prima academie din Romania care are cursul de VoIP!!!

       Cu respect, Victor M!


#13
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
si te-ai inregistrat doar pt asta nu? :rolleyes:

Eu am vorbit din experienta pe care am avut-o eu cu Infoacademy.

Legat de Doamna Marinescu, perfect de acord cu tine, insa se pare ca nu ai citit al doilea  post, sau ai citit doar ce ai vrut, lasa-ma sa iti "improspatez" memoria:

Singura exceptie ar fi doamna M. cu care am avut placerea sa fac doua cursuri - un adevarat profesor si nu doar de hartie, dar din pacate nu mai preda...

Daca chiar iti place Cisco (justasking) si participi la cursuri, laboratoare, ai multe lucruri interesante de invatat in plus fata de Curriculum Cisco

:D , nu cred ca se pune problema la modul daca imi place sau nu. Lucrez de ceva timp in domeniul asta la un ISP si in 90% din timp am de a face cu Cisco.

Pe de alta parte vad ca esti foarte entuziasmat de aceasta firma si binenteles e parerea ta si ti-o respect, la randul meu.
Din pacate nu sunt atat de sigur de intentii...si da de acord probabil ca infoacademy este peste credis, dar asta nu inseamna absolut nimic, din punctul meu de vedere al omului care da niste bani sa invete ceva...


P.S. Eu nu am nici un interes sa discreditez pe x sau y precum nici nu ma mai intereseaza anumite cursuri la x sau la y pt ca , chiar daca suna a aroganta, nu mai am nevoie; initial am cautat o firma, apoi am facut asta doar ca cei care sunt interesati de asa ceva sa stie de la inceput in ce se baga.
And remember! nu studiezi pentru un certificat ci studiezi ca sa poti cu adevarat sa te descurci in lumea reala, partea cu certificarea fiind secundara; iar eu nu am vazut asta la infoacademy, ba din contra.

Edited by justasking, 07 June 2007 - 14:36.


#14
victor_m

victor_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2007

View Postjustasking, on Jun 7 2007, 15:27, said:

si te-ai inregistrat doar pt asta nu? :rolleyes:

Eu am vorbit din experienta pe care am avut-o eu cu Infoacademy.

Legat de Doamna Marinescu, perfect de acord cu tine, insa se pare ca nu ai citit al doilea  post, sau ai citit doar ce ai vrut, lasa-ma sa iti "improspatez" memoria:

Singura exceptie ar fi doamna M. cu care am avut placerea sa fac doua cursuri - un adevarat profesor si nu doar de hartie, dar din pacate nu mai preda...

Daca chiar iti place Cisco (justasking) si participi la cursuri, laboratoare, ai multe lucruri interesante de invatat in plus fata de Curriculum Cisco

:D , nu cred ca se pune problema la modul daca imi place sau nu. Lucrez de ceva timp in domeniul asta la un ISP si in 90% din timp am de a face cu Cisco.

Pe de alta parte vad ca esti foarte entuziasmat de aceasta firma si binenteles e parerea ta si ti-o respect, la randul meu.
Din pacate nu sunt atat de sigur de intentii...si da de acord probabil ca infoacademy este peste credis, dar asta nu inseamna absolut nimic, din punctul meu de vedere al omului care da niste bani sa invete ceva...
P.S. Eu nu am nici un interes sa discreditez pe x sau y precum nici nu ma mai intereseaza anumite cursuri la x sau la y pt ca , chiar daca suna a aroganta, nu mai am nevoie; initial am cautat o firma, apoi am facut asta doar ca cei care sunt interesati de asa ceva sa stie de la inceput in ce se baga.
And remember! nu studiezi pentru un certificat ci studiezi ca sa poti cu adevarat sa te descurci in lumea reala, partea cu certificarea fiind secundara; iar eu nu am vazut asta la infoacademy, ba din contra.
       M-am inregistrat pentru ca eu cred ca am facut ceva cursuri la academie si pot sa-mi dau cu parerea. Eu cred ca in primul rand vii la cursuri sa inveti cum stau lucrurile si sa fie un ajutor in calea spre certificare (nu te invata nimeni cu adevarat cum sa te descurci in lumea reala nici la academii, nici la facultati, ...). Eu cred ca astepti cam mult de la aceste cursuri. Daia trebuie sa lucrezi in domeniu, ca sa-ti faci experienta cu ajutorul notiunilor pe care le-ai invata la curs si de unul singur.
      Am citit toate posturile si eu bag mana in foc pt faptul ca mai e un instructor ft ft bun la academie, in afara de Doamana Marinescu, pe partea de networking iar pe partea de UNIX instructorul este ft bun. Fara sa fiu tendentios chiar sunt foarte buni, predau bine, pun mult suflet si asta se vede in atitudinea lor la cursuri si laboratoare, poti intreba studenti care au facut cursuri cu ei, ca sa te convingi. Poate sunt si instructori cu mai putina experienta dar nu poti spune ca sunt varza toti merita o sansa. Si tie poate ti s-a oferit o sansa sa lucrezi si sa cresti din pct de vedere profesional la locul unde lucrezi......
      Parerea mea e ca un instructor nu trebuie sa fie guru (doar nu sunt profesori daia de la Poli care predau de 30 ani), meseria lui nu este de profesor, el trebuie sa fie un indrumator care beneficiaza si de o anumita experienta in domeniu. Iar situatiile reale nu o sa le poti simula niciodata in laborator.

#15
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
Nu ai cum sa ma convingi, nu pt ca as avea vreun interes ascuns sau pur si simplu pt ca sunt eu gica-contra,asta nu e din auzite, am fost acolo, am stat doua module acolo si stiu ce s-a intamplat.
Legat de UNIX sau altceva chiar habar nu am, eu vorbesc strict de CCNA.
Nu am avut pretentia niciodata ca acel instructor sa fie un guru, pretentia mea a fost sa stie si sa inteleaga foarte bine conceptele prezentate in CCNA si sa imi impartaseasca, pe cat posibil, din experienta sa si asta prin diverse scenarii pe care ar fi trebuit sa le facem in laboratoare, dar asta evident ca nu s-a intamplat.

Edited by justasking, 07 June 2007 - 16:14.


#16
luca's_dad

luca's_dad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.06.2007
Salutare,

Am intrat si eu pe sectiunea asta mai ales ca e un subiect care ma priveste. NU vreau sa critic pe cineva, sunt altii mai sus care au facut-o deja.
Eu vreau sa povestesc un pic situatia mea si anume:

*  In 2004 m-am prezentat la InfoAcademy la cursul de CCNA. Am cunoscut vreo 3-4 instructori acolo, foarte profesionisti toti, existau mici carente in predare, dar acestia deveneau din ce in ce mai buni cu fiecare curs predat. Marea majoritate din studentii care veneau la curs cunosteau valoarea banului, evident aveau cerinte ridicate.
Eu personal, am fost foarte multumit de ce s-a intamplat acolo, si am facut multe cursuri, CCNA, CCSP, UNIX, Wireless si aproape toate mi-au schimbat cariera, viata si valoarea pe piata.

*  In 2006 am plecat din tara, si acum lucrez in Security, sunt certificat CCNA si ma indrept usor spre CCSP. Si acum, in 2007 imi amintesc multe lucruri facute in laboratoarele InfoAcademy. Daca vreau sa fac aceleasi cursuri in Montreal ma costau o caruta de bani, si va spun sincer sunt de 3 ori mai slabe tehnic, si de 10 ori mai scumpe. Un semestru de CCNA costa 1500$.

* Am facut cursul de Wireless cu Doamna Marinescu (exceptional ca profesor, rea dar buna, meseriasa din toate punctele de vedere), cursul de Unix cu Ionut, un profesor in tanar dar foarte preocupat de ceea ce face, cursurile de CCNA si 2 module CCSP cu Marius Moise despre care am toata admiratia, am avut multe de invatat de la toti acestia, si nu am nimic sa le reprosez.

Recomand tuturor celor care vor sa faca ceva in networking, si care nu au pretentii exagerate sa se duca acolo, sa faca acele cursuri si sa le priveasca ca un add-on,ca o extensie la pregatirea lor individuala. Nimeni in lumea asta nu iti va baga cu palnia in cap nimic, nimeni din lumea asta nu iti va raspunde la toate intrebarile, luati cate putin de la mai multi, asezati-le in ordine in cap, apoi certificati-va. ;)

Daca mai am ceva de adaugat, revin ...
Spor
/sorin

#17
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
salut sorin,

O intrebare am, daca se poate.Spuneai ca te indrepti spre CCSP si iti urez succes.
Cum faci tu, sa zicem Hub and Spoke VPNs(o arhitectura destul de intalnita si dorita de companii),cu dynamic routing prin tunele GRE, daca tu nu stii sa faci routarea, intrucat nivelul de CCNA nu e de ajuns pt asa ceva?
Un alt exemplu interesant ar fi DMVPN,cum ,cum ?nu se face asta in CCSP,sau doar folosind SDM?...pai cum asa?doar tu esti expertul in security, ca doar asta indica acest examen.

era o intrebare retorica...


"Daca mai am ceva de adaugat, revin ..."  :angel: :bigwhitegrin:

Edited by justasking, 07 June 2007 - 20:16.


#18
blahblahblah

blahblahblah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2007
Salut Justasking,
Sunt total de acord cu tine.
Si eu am fost pe la diferite academii, in general instructorii sunt slabi.
De aceea este si pretul cum este. In afara spre exemplu unele cursuri pot fi predate chiar de catre CCIE.
CCNP-ul nu este o bucate de hartie, ai nevoie de multa experienta practica pentru a-l intelege.
In legatura cu cele spuse de unii useri de pe aici as putea spune ca este sindromul clasic romanesc.
Ca si cu facultatea.
Buna dom'le de rupe!
Dar cand il pui pe unul sa faca ceva.....
Sa explic acest sindrom: fa-te frate cu dracu' pana treci puntea!
Un proverb tampit. Odata ce te-ai facut frate cu dracu'.....
Joe Ely, un american, a spus ca "The journey is more important than the destination" sau mai este cunoscuta expresia ca "It's All About A Journey", "It's not the destination. It's the journey".
Tot ce conteaza este pe unde treci puntea si cum o treci.
Daca o treci cu dracu' atunci vei fi intr-o situatie mai rea decat la inceput.
Aceste cursuri ca si facultatea nu au ca obiectiv trecerea examenului(dobandirea hartiei) ci dobandirea unor "skils" care sa te ajute in viata reala.
Hartia in sine are rolul de a spune despre tine ca tu ai acele cunostinte.
Poti sa inveti lejer CCNA, CCNP, MCSE pe dinafara cu 0 experienta hands-on.
Problema nu este numai la noi. Cititi ce au de spus:
George Ou:
http://forums.isaser...spx?m=110008311

Quote

I hate to say this, but I have seen many MCPs "Multiple Choice Professionals" that have gotten certified with no real world experience who literally just memorized every single cheaters cram sheet they could get their hands on. IÆve seen this many times first hand.
On the other hand, I've also seen people who are very knowledgeable get killed in the exams because they're thinking too much real world and make mistakes and fail. It's very unfortunate, but that is the nature of certifications. That is certainly not the spirit of certification, but it is reality. Certifications can indeed help the true professional, but in my experience it doesn't always produce competent people.
You're right. I shouldnÆt be so jaded. If people like Siavash take the exam cram memorization approach, it might seem like the easy road to get IT certification. But when a Multiple Choice Professional takes to the real job market, they get slaughtered. Maybe in the crazy environment of the dot.boom era, you could get away with it. But in this environment, you will get tossed aside.
Tom Shinder:
http://forums.isaser...spx?m=110008315

Quote

My approach to learning things is to do them first, and then read the books after doing things. This is why I think VMWare is such a great product for all people who are trying to learn about computers, networking, etc. At least Windows. You still need access to the hardware for learning about hardware manufacturers stuff.
I always tried to "figure things out" for serveral hours and it may or may not work. But during the process of trying to make something work, I think about issues that would not consider if I had read the book first. After either succeeding or failing, I then read the book. The brings the content of the book into sharp focus and I almost always figure out what I've done wrong when trying to just "figure it out".
This approach doesn't work for all subjects. For example, you can just "figure out" TCP/IP, you have to study it and learn how it works. Douglas Comer's book on TCP/IP is great and everyone should read it and understand everything in it. Then many of the "mysterious" things we seeing in the networking space everyday are no longer mysteries and you can figure things out based on that core knowledge.
Don Parker:
http://www.securityf.../columnists/311

Quote

Remember, it is always best to have a certification that will unequivocally show your knowledge in a practical setting. Anything else leaves your skills open to question. I myself hold two GIAC certifications, and must now lament the fact that, in light of recent changes, that they are no longer as valuable as before. When looking for a new security certification to pursue, choose wisely and look beyond that piece of paper you'll get in the end.
Daca nu stiti cine sunt acestia, atunci.....
Am vazut multi oameni si la ei cu multe certificari.
Spre exemplu atunci cand citesti pentru MCSE trebuie sa faci multa practica pentru a intelege intr-adevar conceptele de acolo. Si sunt lucruri complicate uneori. Asa ca intr-adevar pentru a obtine atatea certificari si intr-un timp scurt trebuie sa fii un tip tare.
Nu zic ca unii nu sunt.
Dar in afara am vazut  ca oamenii prefera sa isi etaleze realizarile si pe urma certificarile. unul care are multe certificari si e ceva de el are niste realizari extraordinare pentru ca a obtinut acele certificari, asa cum zicea Don Parker, cu un scop.
Sa spunem ca vrei sa inveti despre firewall-uri.
Un bun inceput sunt cele open source sau ISA server pentru ca poti in VMware sa iti construiesti(in functie de ce calculator ai) o retea chiar detaliata.
Daca alegi sa vezi un video, Train Signal pentru ISA, acolo iti va fi prezentata doar o situatie ideala as zice eu si niste chestii de baza. In lumea reala nu ai ajunge departe. Aici intervine VMware sau VirtualPC. nu vreau sa ma laud dar am ceva cunostinte pe isaserver.org. Ei(chiar si cei de la Microsoft) folosesc virtualizarea pentru a face testele, chiar pentru a crea niste setari pe care sa le importe spre exemplu pe un ISA real, scutindu-se de o configurare anevoiosa.
Vyatta(semana cu Junos la comenzi) spre exemplu e un produs interesant si bun de "joaca" in VMware. Sau m0n0wall, pfsense, redwall si multe altele.
Sigur, si aceste medii au limitarile lor.
Insa eu am testat de numeroase ori configuratii complicate in VMware si am analizat traficul cu Wireshark ajungand in final sa stapanesc anumite lucruri destul de bine. Practic am la dispozitie 24h din 24 o retea reala(daca stii unde apar diferentele dintre VMware si o retea reala).
Si lasati fratilor comparatille cu aia din afara. Pana una alta noi traim intr-un ghetto comparativ cu tarile civilizate. Intai sa ne fie noua bine si pe urma sa facem comparatii.
Eu personal am avut contacte cu oameni de pe multe zone ale globului dar nu vreau sa comentez nimic. Ar fi inutil.
Si asa am pierdut multa vreme scriind acest post.
Justasking, mi-am facut cont pe acest forum doar pentru a comenta acest topic. Imi pare rau ca nu pot sa-ti recomand nici o academie buna de Romania.
Toate cele bune!
Si daca mai ai ceva de adaugat, adauga pentru ca pentru unii chiar conteaza cometariile tale.
Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate