Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

trandafirul chinezesc (japonez)

- - - - -
  • Please log in to reply
488 replies to this topic

#37
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Doar cel roșu este ca cel din prima imagine. Cel galben nu arată așa.
Oricum, nu mă ajuți și pe mine cu un bonsai ? :w00t:

#38
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postbig.brother, on Jun 21 2007, 18:05, said:

Doar cel roșu este ca cel din prima imagine. Cel galben nu arată așa.
Oricum, nu mă ajuți și pe mine cu un bonsai ? :w00t:

Multumesc pentru lamurire. :)
Cu bonsaiul nu pot sa te ajut... decat sa ti-l dau pe asta: [ http://i59.photobucket.com/albums/g284/Aricicamica/Flori%202007/PIC_0062.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  
si sincer nu pot... ca ma cearta proprietarul de drept  ;)   :P

#39
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007

View PostValentina30, on Jun 21 2007, 18:31, said:

Multumesc pentru lamurire. :)
Cu bonsaiul nu pot sa te ajut... decat sa ti-l dau pe asta: [ http://i59.photobucket.com/albums/g284/Aricicamica/Flori%202007/PIC_0062.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  
si sincer nu pot... ca ma cearta proprietarul de drept  ;)   :P
Ăla nu miroase a bonsai :w00t:
Oricum, mersi. Eu am cerut sfat privind achiziționarea unui bonsai.

#40
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postbig.brother, on Jun 21 2007, 18:40, said:

Ăla nu miroase a bonsai :w00t:
Oricum, mersi. Eu am cerut sfat privind achiziționarea unui bonsai.

:lol: , sigur ca nu miroase ca nu are flori...  :lol:
Ai spus sa te ajut cu un bonsai nu ai zis nimic de sfaturi pt achizitionare...
...si apropos, chiar e bonsai. Aspectul e destul de relevant (zic eu): forma radacinilor iesite la suprafata pamantului... ce-i drept ca nu i-am facut inca o tundere pentru corectarea frunzisului... dar nu-i graba... :)
Si ca sa nu fim off-topic ca suparam moderatorii: sa stii ca si din trandafirul chinezesc poti obtine un bonsai. Iti trebuie insa multa rabdare si ceva experienta :)  ;)

#41
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007

View PostValentina30, on Jun 21 2007, 18:49, said:

:lol: , sigur ca nu miroase ca nu are flori...  :lol:
Ai spus sa te ajut cu un bonsai nu ai zis nimic de sfaturi pt achizitionare...
...si apropos, chiar e bonsai. Aspectul e destul de relevant (zic eu): forma radacinilor iesite la suprafata pamantului... ce-i drept ca nu i-am facut inca o tundere pentru corectarea frunzisului... dar nu-i graba... :)
Si ca sa nu fim off-topic ca suparam moderatorii: sa stii ca si din trandafirul chinezesc poti obtine un bonsai. Iti trebuie insa multa rabdare si ceva experienta :)  ;)
a mirosi = a semăna   <<--- Ceva în genul..
:lol: Cum naibii să fac dintr-un trandafir, un bonsai?

#42
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007
e putin neclar pentru ca batea vantul :)
Attached File  IMG_0001_2.jpg   917.4K   196 downloads
am o intrebare, cam cat traieste? planta asta are deja 19-20 ani ... (aveam cam 5 ani cand mi-a invadat casa)

Edited by Yehppael, 22 June 2007 - 16:23.


#43
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005

View PostYehppael, on Jun 22 2007, 16:14, said:

e putin neclar pentru ca batea vantul :)
Attachment IMG_0001_2.jpg
am o intrebare, cam cat traieste? planta asta are deja 19-20 ani ... (aveam cam 5 ani cand mi-a invadat casa)

nu stiu, dar au avut si ai mei mult timp, cred ca vreo 15 ani. mie imi placea ca era pana in tavan ...

Edited by mesterila, 23 June 2007 - 23:27.


#44
Andreea

Andreea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 26.08.2005
Salut! Am si eu un trandafir japonez, dar din pacate a facut niste purici albi. Sunt pe frunze si pe bobocei. Habar n-am ce sa-i fac si ma gandeam ca poate puteti voi sa-mi dati un sfat. A, si inainte sa infloreasca bobocii , cad. Aveti idee ce pot sa-i fac, fiindca tin mult la ea :) ?

#45
little angel

little angel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.09.2005

View PostAndreea, on Jun 24 2007, 15:43, said:

Salut! Am si eu un trandafir japonez, dar din pacate a facut niste purici albi. Sunt pe frunze si pe bobocei. Habar n-am ce sa-i fac si ma gandeam ca poate puteti voi sa-mi dati un sfat. A, si inainte sa infloreasca bobocii , cad. Aveti idee ce pot sa-i fac, fiindca tin mult la ea :) ?


puriceii au aparut de la caldura.stropeste-l cu solutie mospilan in plin soare odata la 7 zile pana cad.
bobocii ii cad din lipsa ingrasamantului...asa ca i-a masuri.in supermaket gasesti un ingrasamant ptr plante cu flori sub forma de bobite mici.ti-l recomand.il folosesc cu succes de vreo 3 ani.bobitele se pun pe marginea ghiveciului de jur imprejurul acestuia.cand dispar de tot de la suprafata pamantului pui altele.

Edited by little angel, 26 June 2007 - 13:29.


#46
Andreea

Andreea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 26.08.2005

View Postlittle angel, on Jun 26 2007, 14:28, said:

puriceii au aparut de la caldura.stropeste-l cu solutie mospilan in plin soare odata la 7 zile pana cad.
bobocii ii cad din lipsa ingrasamantului...asa ca i-a masuri.in supermaket gasesti un ingrasamant ptr plante cu flori sub forma de bobite mici.ti-l recomand.il folosesc cu succes de vreo 3 ani.bobitele se pun pe marginea ghiveciului de jur imprejurul acestuia.cand dispar de tot de la suprafata pamantului pui altele.
Merci mult de tot! :kisstogether: Ma duc chiar maine si cumpar solutia. Ingrasamant foloseam si eu ,luasem unul la sticluta verde, dar s-a dovedit ineficient. Uite, atasez niste poze cu trandafirul inflorit (un bobocel care a rezistat) ,  de acum cateva zile.
Attached File  DSC03986.JPG   890.11K   112 downloadsAttached File  DSC03980.JPG   828.39K   167 downloads

#47
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Și eu am avut această problemă, dar am luat acei puricei, cu un tampon de vată cu apă.

#48
marketing.online

marketing.online

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.12.2006
Am un trandafir japonez de vro 5 ani si niciodata nu a inflorit. Are o coroana foarte mare ca daca ar fi sa ma mut ar trebui sa chem o masina speciala sa il transport dar flori nu a facut niciodata. I-am pus si ingrasamant si fertilizator si tot nimic. Are cineva vro idee care ar fi cauza ?

#49
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Cred ca nu v-ar vine sa va credeti ochilor daca ati vedea garduri vii de trandafiri japonezi in Cipru -Nicosia care sunt pretutindeni. Sunt infloriti tot timpul anului aproape (cam 8 luni minim) si sunt tunsi cu drujba speciala de taiat gardul viu. Daca vedeti cate mii de flori sunt facute gramada si aruncate....


Am spus asta pentru ca ma amuza sa vad pe aici cata grija aveti de cate o floricica de trandafir.

Ah, sa nu mai zic de ficusi inalti cat stejarul si cu o coroana de cateva sute de mii de frunze din alea mari si carnoase.

#50
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007

View Postmarketing.online, on Jul 4 2007, 10:20, said:

Am un trandafir japonez de vro 5 ani si niciodata nu a inflorit. Are o coroana foarte mare ca daca ar fi sa ma mut ar trebui sa chem o masina speciala sa il transport dar flori nu a facut niciodata. I-am pus si ingrasamant si fertilizator si tot nimic. Are cineva vro idee care ar fi cauza ?
Nu știu care ar putea fi cauza exactă.
Ai grijă să nu îi ții în soare mai ales când este foarte cald. Vara, trebuie udați zilnic. Nu la mai pune fertilizator, îngrășăminte chimice și alte drăcii.
Lasă-i să crească în voia lor :)

#51
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Tocmai soarele este factorul principal care ajuta la formarea bobocilor.
Hibiscusii care nu au soare suficient nu infloresc.
Iar chestia cu protejarea hibiscusilor de soarele prea puternic functioneaza mai mult in teorie. In practica am vazut multi hibiscusi care stau saracutii pe balcoane in care bate soarele 6-8 ore pe zi si sunt plini de flori... Ce-i drept sa sunt mai setosi si necesita pulverizari dese, dar cel putin infloresc mereu.

#52
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View PostDragon Warrior, on Jul 4 2007, 10:29, said:

Cred ca nu v-ar vine sa va credeti ochilor daca ati vedea garduri vii de trandafiri japonezi in Cipru -Nicosia care sunt pretutindeni. Sunt infloriti tot timpul anului aproape (cam 8 luni minim) si sunt tunsi cu drujba speciala de taiat gardul viu. Daca vedeti cate mii de flori sunt facute gramada si aruncate....
Am spus asta pentru ca ma amuza sa vad pe aici cata grija aveti de cate o floricica de trandafir.

Ah, sa nu mai zic de ficusi inalti cat stejarul si cu o coroana de cateva sute de mii de frunze din alea mari si carnoase.

Pentru ca difera climatul ;). Acolo este mediteranean, aici temperat continental.

#53
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Iar au apărut puricii ăia, și mi-au devorat boboceii :crying:
Am fost acum la farmacie, și mi-a dat o fiolă de 5 min. cu un fel de otravă. Mi-a spus că are nu știu ce fel de păianjen.
Am pulverizat, și acum aștept.

#54
little angel

little angel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.09.2005

View Postbig.brother, on Jul 5 2007, 11:32, said:

Iar au apărut puricii ăia, și mi-au devorat boboceii :crying:
Am fost acum la farmacie, și mi-a dat o fiolă de 5 min. cu un fel de otravă. Mi-a spus că are nu știu ce fel de păianjen.
Am pulverizat, și acum aștept.
pai..ce credeai?ca scapi asa usor..bine ar fi!
de obicei se recomanda pulverizarea in plin soare si repetarea ei in 7 zile in cazul in care puriceii nu au disparut. succes

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate