Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

trandafirul chinezesc (japonez)

- - - - -
  • Please log in to reply
488 replies to this topic

#19
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007

View Posteten, on May 22 2007, 13:41, said:

Buna,

Am un trandafir chinezesc care s-a umplut de niste musculite mici albe. Am incercat sa stropesc trandafirul cu Perfect Plant dar fara rezultat, musculitele tot nu au disparut. Cu ce sa-l tratez?

Multumesc....

Mospilan sau Regent de la fitofarmacie.

#20
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postblackkitten, on May 22 2007, 21:22, said:

Mospilan sau Regent de la fitofarmacie.
Bine spus, Mospilan e de efect in acest caz, cu respectarea concentratiei specificate pe ambalaj. Pulverizare abundenta si verificat dupa 6-7 zile. Daca mai apar, repeta tratamentul dupa acest 6-7 zile.

#21
eten

eten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.06.2006
Imi puteti da o adresa (fitofarmacie) de unde pot cumpara Mospilan?

Multumesc de raspunsuri.

#22
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Posteten, on May 23 2007, 14:14, said:

Imi puteti da o adresa (fitofarmacie) de unde pot cumpara Mospilan?

Multumesc de raspunsuri.
Este una bine aprovizionata chiar in P-ta. Rosetti, pe colt, in spatele statiei de troleu,  bus sau ce statie e aceea (ca am vazut si taximetre pe acolo)...
...si mai gasesti Mospilan la Bricostore la raionul de accesorii pt Gradina.
La Brico e 3 lei plicul, continut substanta 3 grame (pentru 10 l apa)...
... vezi si tu, nu-l folosesti pe tot odata, asa ca imparti cantitatea de praf in cateva parti egale (ex. 5 parti) , le pui in hartiute separate pentru a avea dozele pregatite pt situatii viitoare si folosesti una singura pe care o dizolvi in 2 l apa (10:5 = 2), logic, nu? :)
Succes si reusita!

#23
depressed_daysleeper

depressed_daysleeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.02.2007
si eu am purici albi de pamant la vreo cateva plante, in special la trandafiri, nu stiu cum sa mai scap de ei :cursing: ..am inteles ca pe langa Mospilan mai sunt bune si Thiodan 35 si Decis. Ca tratament naturist poti incerca sa pulverizezi pe frunze apa in care a stat tutunul a cateva tigari ( 350 ml la macerat 2-3 zile)  trebuie repetat cateva saptamani, bafta :)

Edited by depressed_daysleeper, 24 May 2007 - 20:32.


#24
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postdepressed_daysleeper, on May 24 2007, 21:31, said:

si eu am purici albi de pamant la vreo cateva plante, in special la trandafiri, nu stiu cum sa mai scap de ei :cursing: ..am inteles ca pe langa Mospilan mai sunt bune si Thiodan 35 si Decis. Ca tratament naturist poti incerca sa pulverizezi pe frunze apa in care a stat tutunul a cateva tigari ( 350 ml la macerat 2-3 zile)  trebuie repetat cateva saptamani, bafta :)

Puricii albi de pamant cum ii numesti tu sunt de fapt colembole... nu sunt acelasi lucru cu musculitele albe.
Colembolele apar datorita unor dereglari de udare. Mai pe scurt, uzi prea mult hibiscusul (trandafirul chinezesc, trandafirul de camera)... mai lasa-l sa respire si sa se mai usuce un pic din suprafata pamantului intre doua udari.

#25
depressed_daysleeper

depressed_daysleeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.02.2007
valentina stiu ca-i o diferenta :), de aceea am pus spatiu..din ce-am gasit eu pe net pt purici, am dat si peste cateva solutii pt musculite..si am zis ca o fi de ajutor..
In rest, nici eu nu ma pricep prea bine, dar stiu ce bestii mici am pe plante :).oricum am incercat faza cu udatul mai putin si ale dracu' colembole rezista..daca mai stii solutii, is binevenite, mersi :)

Edited by depressed_daysleeper, 24 May 2007 - 23:28.


#26
eten

eten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.06.2006
O poza...

Attached Files



#27
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Posteten, on May 25 2007, 14:39, said:

O poza...

eten e clar ca planta a fost atacata de musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)
Ca tratamente ai urmatoarele variante:
-stropire cu  Admiral 10EC ;  tratamentul poate fi repetat doar de 2 ori cu pauza intre stropiri de 14 zile,
-stropire cu Confidor 200 SL ;  
-stropire cu Mospilan, tratamentul poate fi repetat dupa o saptamana.
Atentie: stropirea/pulverizarea cu solutia aleasa de tine, trebuie facuta foarte atent pe toate suprafetele afectate de atacul acestor musculite - deci insista si pe dosul frunzelor acolo unde se ascund aceste musculite si pui lor.

depressed, impotriva colembolelor, incearca stropirea suprafetei pamantului din ghivecele afectate cu solutie de Confidor 200SL. A doua zi verifica daca mai apare ceva, poti repeta tratamentul doar dupa o pauza de cateva zile.

Edited by Valentina30, 25 May 2007 - 14:32.


#28
eten

eten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.06.2006
Am stropit cu Mospilan (am gasit in Bricostore Orhideea) si musculitele au disparut aproape in totalitate (au mai ramas cateva care nu stiu cum au scapat). Peste o saptamana dau din nou.

Multumesc.

#29
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

View PostValentina30, on May 24 2007, 23:27, said:

Puricii albi de pamant cum ii numesti tu sunt de fapt colembole... nu sunt acelasi lucru cu musculitele albe.
Colembolele apar datorita unor dereglari de udare. Mai pe scurt, uzi prea mult hibiscusul (trandafirul chinezesc, trandafirul de camera)... mai lasa-l sa respire si sa se mai usuce un pic din suprafata pamantului intre doua udari.
Si eu am avut de cateva ori aceeasi problema, cam 1-2 ori pe an se umplea de puricei. Solutia pe care am gasit-o: luam ghiveciul cu totul, il bagam in cada (desi e cam mare) si ii spalam frunzele cu dusul cu apa rece sau calduta. Dupa aceea nu mai aveam probleme. Dar uite, asta nu am stiut, ca poate fi o dereglare de udare. O sa incerc sa-l ud si eu mai putin.
:peacefingers:

#30
ywar2

ywar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.12.2004
Asa arata trandafirul meu japonez. Este un soi foarte bun si infloreste mult vara, dar si iarna. Iarna floarea tine cca trei zile daca temperatura este constanta si nu foarte frig. Vara nu tine decit o singura zi si apoi se usuca. Am avut si eu pureci dar i-am combatut cu spray de molii de la Raid.

Attached Files



#31
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postywar2, on Jun 17 2007, 15:24, said:

Asa arata trandafirul meu japonez. Este un soi foarte bun si infloreste mult vara, dar si iarna. Iarna floarea tine cca trei zile daca temperatura este constanta si nu foarte frig. Vara nu tine decit o singura zi si apoi se usuca. Am avut si eu pureci dar i-am combatut cu spray de molii de la Raid.
frumos trandafirul tau ywar... Sa te bucuri de el ! :)

#32
ywar2

ywar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.12.2004
Multumesc frumos si multe flori minunate va urez si voua !!!

#33
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
De ceva timp am hotărât să iau câteva flori, printre care și 2 trandafiri japonezi.
I-am luat acum 1 lună, dar se pare că deja au înflorit amândoi. Unul este roșu, unul galben.
Mai târziu, pun și poze.

#34
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postbig.brother, on Jun 21 2007, 09:02, said:

De ceva timp am hotărât să iau câteva flori, printre care și 2 trandafiri japonezi.
I-am luat acum 1 lună, dar se pare că deja au înflorit amândoi. Unul este roșu, unul galben.
Mai târziu, pun și poze.

Sunteti incorigibili :)...
Ooofff, abia astept sa vad si eu trandafiri japonezi cu flori galbene :) ...dar tare mi-e teama ca tot de trandafir chinezesc vorbeste toata lumea la acest topic, desi titlul se refera la planta  Camelia japonica si doar in mod popular numita trandafir japonez...
Asa-zisii 'trandafiri japonezi"  de care s-a tot vorbi la acest topic, cu toate precizarile mele si ale altor cunoscatori, sunt de fapt Hibiscusi (Hibiscus rosa sinensis) a caror corecta denumire populara este "Trandafir chinezesc".

Edited by Valentina30, 21 June 2007 - 15:29.


#35
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007

View PostValentina30, on Jun 21 2007, 16:29, said:

Sunteti incorigibili :)...
Ooofff, abia astept sa vad si eu trandafiri japonezi cu flori galbene :) ...dar tare mi-e teama ca tot de trandafir chinezesc vorbeste toata lumea la acest topic, desi titlul se refera la planta  Camelia japonica si doar in mod popular numita trandafir japonez...
Asa-zisii 'trandafiri japonezi"  de care s-a tot vorbi la acest topic, cu toate precizarile mele si ale altor cunoscatori, sunt de fapt Hibiscusi (Hibiscus rosa sinensis) a caror corecta denumire populara este "Trandafir chinezesc".
Florile celui galben au căzut :crying: Dar se pare că are bobocei.

#36
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postbig.brother, on Jun 21 2007, 16:40, said:

Florile celui galben au căzut :crying: Dar se pare că are bobocei.

big.brother, pana la urma ne (ma ) lamuresti (si pe mine) ?
Ce este planta ta, trandafir japonez sau chinezesc???

Ca sa te edifici uite cum arata trandafirul chinezesc:
[ http://i59.photobucket.com/albums/g284/Aricicamica/Hibiscus/047eb4b9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  
[ http://i59.photobucket.com/albums/g284/Aricicamica/Hibiscus/cd21c6e6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  
[ http://i59.photobucket.com/albums/g284/Aricicamica/Hibiscus/PIC_0001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  
[ http://i59.photobucket.com/albums/g284/Aricicamica/Flori%202007/PIC_0005-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  

iar aici ai cateva imagini cu trandafirul japonez:  
[ http://i59.photobucket.com/albums/g284/Aricicamica/Plante%20diverse/Camellia%20japonica/Camelliajaponicaroz-lila.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  
[ http://i59.photobucket.com/albums/g284/Aricicamica/Plante%20diverse/Camellia%20japonica/Camelliajaponicasimplaalba.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  
[ http://i59.photobucket.com/albums/g284/Aricicamica/Plante%20diverse/Camellia%20japonica/Camelliajaponicaroz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mentionez ca ultimele 3 imagini nu sunt ale plantelor mele, sunt furnizate de "fratele google" ;) :) ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate