Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ajutor: Adaptor dvi/hdmi - rca/scart!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
luke_lucifer

luke_lucifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare tuturor,
Am mare nevoie de ajutor, iata pe scurt problema. Am tv lcd cu pip dar doar 1 tuner si intrare PC si HDMI. Are un cablu HDMI-DVI. Ca sa obtin PIP din tunerul al doilea (VCR/DVD) am nevoie sa ies din acesta prin RCA/SCART (nu are dvi) si sa intru in tv prin HDMI/DVI (folosind sau nu cablul din dotare).
Caut disperat un adaptor sau cablu DVI/HDMI to RCA/SCART in Romanica si nu gasesc!
NU stiu daca sunt chiar la topic, dar daca ma poate ajuta cineva...
Multumiri!

#2
luke_lucifer

luke_lucifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.02.2007
Nimeni nu ma poate ajuta?

#3
army

army

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.02.2007

 luke_lucifer, on Feb 15 2007, 11:14, said:

Salutare tuturor,
Am mare nevoie de ajutor, iata pe scurt problema. Am tv lcd cu pip dar doar 1 tuner si intrare PC si HDMI. Are un cablu HDMI-DVI. Ca sa obtin PIP din tunerul al doilea (VCR/DVD) am nevoie sa ies din acesta prin RCA/SCART (nu are dvi) si sa intru in tv prin HDMI/DVI (folosind sau nu cablul din dotare).
Caut disperat un adaptor sau cablu DVI/HDMI to RCA/SCART in Romanica si nu gasesc!
NU stiu daca sunt chiar la topic, dar daca ma poate ajuta cineva...
Multumiri!

Am aceeasi problema cu un Samsung LE32M5.
Vreau sa-l conectez cu un DVD/VCR receiver prin intrarea HDMI de la televizor care permite PIP.
Cine are un sfat ?
Multumesc!

#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Conexiunea HDMI este o conexiune digitala...nu are legatura cu semnalul video analogic.
Nu exista nici un fel de cablu adaptor.
Exista interfete numite convertoare care costa mult , dispozitive ce pot transforma semnalul din diverse surse video in semnal digital comptibil HDMI.
Uite un ex: http://www.digitalco...ideo/hcp261.ASP smecheria transforma VGA in HDMI si costa vreo 300$ la noi nici daca dai dublu nu vei gasi asa ceva.

#5
luke_lucifer

luke_lucifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.02.2007

 FC72, on Feb 18 2007, 16:23, said:

Conexiunea HDMI este o conexiune digitala...nu are legatura cu semnalul video analogic.
Nu exista nici un fel de cablu adaptor.
Exista interfete numite convertoare care costa mult , dispozitive ce pot transforma semnalul din diverse surse video in semnal digital comptibil HDMI.
Uite un ex: http://www.digitalco...ideo/hcp261.ASP smecheria transforma VGA in HDMI si costa vreo 300$ la noi nici daca dai dublu nu vei gasi asa ceva.

http://www.computerc...il.aspx?ID=7608
Asta nu e un cablu adaptor utilizabil?
Nu merge?
Asa ceva nu gasesc in Ro?
Mersi FC72 daca ma mai luminezi!

#6
luke_lucifer

luke_lucifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.02.2007
Army daca gasesti ceva te rog spune-mi!
Mersi!

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Cablul ala nu te ajuta cu nimic.
Este un cablu DVI-DVI ce are scos la unul dintre capete semnal analogic tip "component"...
Pe conectorul DVI-D (nu DVI-I) exista citiva pini ce contin semnal analogic VGA de cauza asta sint adaptoare la orice placa video ce permit conectarea unui monitor VGA la o placa ce are numai mufe DVI-D.
Problema este ca semnalul analogic existent pe conectorul DVI-D este de tip VGA adica cu semnale RGB si separat sincro V si sincro H.
Semnalul component nu are sincro separat si este notat cu Y'Pb'Pr' unde Y este semnalul de luminanta iar Pb,Pr sint semnale diferenta de crominanta.
Semnalul component NU se gaseste disponibil pe conectorul DVI-D ...cablul ala e teapa, nu are cum sa obtina un semnal standard component din conexiunea DVI.

#8
luke_lucifer

luke_lucifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.02.2007

 FC72, on Feb 21 2007, 19:18, said:

Cablul ala nu te ajuta cu nimic.
Este un cablu DVI-DVI ce are scos la unul dintre capete semnal analogic tip "component"...
Pe conectorul DVI-D (nu DVI-I) exista citiva pini ce contin semnal analogic VGA de cauza asta sint adaptoare la orice placa video ce permit conectarea unui monitor VGA la o placa ce are numai mufe DVI-D.
Problema este ca semnalul analogic existent pe conectorul DVI-D este de tip VGA adica cu semnale RGB si separat sincro V si sincro H.
Semnalul component nu are sincro separat si este notat cu Y'Pb'Pr' unde Y este semnalul de luminanta iar Pb,Pr sint semnale diferenta de crominanta.
Semnalul component NU se gaseste disponibil pe conectorul DVI-D ...cablul ala e teapa, nu are cum sa obtina un semnal standard component din conexiunea DVI.

Din ce spui tu inteleg doar prima propozitie. Deci pentru un profan... vrei sa spui ca daca eu am cablul ala si bag analogicu component in VCR/DVD si dvi in tv prin hdmi nu vad nimic???
NU de alta dar sunt gata sa-l comand si ma ajunge fff scump!

#9
luke_lucifer

luke_lucifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.02.2007
Altcineva cu vreo idee?

#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Tv-ul ala nu are nici macar intrare Composite Video (mufa RCA galbena) la care sa conectezi VCR-ul?

Cablu care sa transforme analog in digital nu o sa gasesti (asa cum ti s-a explicat deja).

#11
luke_lucifer

luke_lucifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.02.2007

 Seb, on Feb 25 2007, 14:39, said:

Tv-ul ala nu are nici macar intrare Composite Video (mufa RCA galbena) la care sa conectezi VCR-ul?

Cablu care sa transforme analog in digital nu o sa gasesti (asa cum ti s-a explicat deja).

Are de toate. Dar eu trebuie sa intru in tv prin dvi sau hdmi ca sa am pip. asa ca...
Intrebare: dvd-ul are niste mufe Y Pb Pr. Din alea nu pot scoate semnal digital?

#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 luke_lucifer, on Feb 25 2007, 18:31, said:

Intrebare: dvd-ul are niste mufe Y Pb Pr. Din alea nu pot scoate semnal digital?

Nu.

#13
luke_lucifer

luke_lucifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.02.2007

 Seb, on Feb 25 2007, 19:19, said:

Nu.

il arunc maine, impreuna cu laptopu...

#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Conversia analog-digital se poate face cu un convertor ca cel indicat de FC72 sau cu un receiver care stie sa faca HDMI up-scaling, de exemplu Yamaha RX-V 2700.

http://www.yamaha.co...ht/rxv2700.html

Daca vrei sa cumperi una din astea doua (convertor sau receiver), eu zic sa cumperi un receiver (asta macar mai are si alte utilizari).

Sau cumperi un DVD Player cu iesire HDMI.

Desi eu personal nu vad care-i marea atractie a "Picture in Picture". Daca vrei neaparat, mai bine cumperi un TV mic cu 300 RON si ai "Picture lângă Picture"™©®. Depaseste orice PiP.

#15
luke_lucifer

luke_lucifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.02.2007

 Seb, on Feb 25 2007, 19:47, said:

Conversia analog-digital se poate face cu un convertor ca cel indicat de FC72 sau cu un receiver care stie sa faca HDMI up-scaling, de exemplu Yamaha RX-V 2700.

http://www.yamaha.co...ht/rxv2700.html

Daca vrei sa cumperi una din astea doua (convertor sau receiver), eu zic sa cumperi un receiver (asta macar mai are si alte utilizari).

Sau cumperi un DVD Player cu iesire HDMI.

Desi eu personal nu vad care-i marea atractie a "Picture in Picture". Daca vrei neaparat, mai bine cumperi un TV mic cu 300 RON si ai "Picture lângă Picture"™©®. Depaseste orice PiP.

arata bine receiveru, dar nu am bani de asa ceva
poate dupa ce vand dvd-ul
am tv mic, mi-ar mai trebui vreo doua...
mersi de sugestii

#16
andreiandrei53

andreiandrei53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.02.2007
una peste alta nu am inteles mare lucru din ce s-a discutat mai sus  :P ^_^  , dar am impresia ca daca postez si eu aici nu voi fi off-topic. intrebarea mea este:
stie cineva daca exista un adaptor sau ceva de genul pt mufa clasica a unui monitor care sa iti permita sa il conectezi la o placa video cu iesire DVI ? vad ca mai toate placile video de pe piata au intrarea DVI, putine mai sunt care sa aiba si DVI si clasica, f putine care mai au doar intrarea clasica, presupun ca DVI are performante sporite si ca un asemenea adaptor nu ar fi echivalentul unei conexiuni DVI native dar totusi.......monitorul meu este nou si nu are dvi, ce fac in cazul in care schimb placa video ? :huh:

#17
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca placa grafica are iesire DVI-I (adica digital si analog) (cred ca toate placile grafice actuale au DVI-I), poti folosi un adaptor DVI-VGA (D-SUB). De obicei placile grafice care au numai mufe DVI se vand cu tot cu adaptorul asta.

Adaptorul asta nu face o conversie DVI (digital) - VGA (analogic). Semnalul analogic exista deja la DVI-I. Adaptorul doar iti ofera mufa necesara (D-SUB) ca sa poti conecta un monitor cu intrare VGA (D-SUB).

#18
andreiandrei53

andreiandrei53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.02.2007
am inteles.....mersi mult  :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate