Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

cumparare actiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Aris4DM

Aris4DM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 16.08.2005
Buna,

m-ar interesa si pe mine sa cumpar actiuni la o societate S.A.
cum as putea sa aflu daca este listata la vreo bursa?

sau care ar fi modalitatile de cumparare?

#2
DS19

DS19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 05.06.2006

View PostAris4DM, on Feb 15 2007, 10:38, said:

Buna,

m-ar interesa si pe mine sa cumpar actiuni la o societate S.A.
cum as putea sa aflu daca este listata la vreo bursa?

sau care ar fi modalitatile de cumparare?

cauti pe www.bvb.ro sau www.rasd.ro

#3
Aris4DM

Aris4DM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 16.08.2005
si daca nu sunt listate la bursa care ar fi sansele, procedurile sa fac rost de niste actiuni... la o S.A.

#4
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostAris4DM, on Feb 15 2007, 10:38, said:

Buna,

m-ar interesa si pe mine sa cumpar actiuni la o societate S.A.
cum as putea sa aflu daca este listata la vreo bursa?

sau care ar fi modalitatile de cumparare?

Tu chiar nu ai ce face cu banii??? Cel mai sigur mod de a pierde bani este de a ii investi undeva unde NU AI NICI UN CONTROL ASUPRA LOR.

Doar pt ca ai auzit tu undeva ca actiunile cresc. La fel pot sa si scada, si nu vei fi tu ala care are informatii exacte cand va fi momentul acela. Ca si consultant in afaceri, si fost broker, pot sa iti spun: castiga rechinii care au INFORMATII CONFIDENTIALE despre o anumita societate, nu restul lumii care merge la plesneala. [email protected]

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
ma, dar ce multivalent esti tu....consultant in afaceri, broker, zeu, importator din china...si totusi, esti aproape toata ziua pe softpedia.

Aris4DM, nu poti cumpara actiuni direct de la o persoana fizica (cel putin asa stiam eu), trebuie sa existe un broker care sa intermedieze vanzarea.
cat despre metode de a face rost de actiuni, trebuie sa gasesti un detinator dispus sa le vanda si sa te duci cu el la un broker. il gasesti prin anunturile din ziare, de pe net, printre prieteni/cunostiinte

#6
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Post_Smiley_, on Feb 15 2007, 20:38, said:

ma, dar ce multivalent esti tu....consultant in afaceri, broker, zeu, importator din china...si totusi, esti aproape toata ziua pe softpedia.

Aris4DM, nu poti cumpara actiuni direct de la o persoana fizica (cel putin asa stiam eu), trebuie sa existe un broker care sa intermedieze vanzarea.
cat despre metode de a face rost de actiuni, trebuie sa gasesti un detinator dispus sa le vanda si sa te duci cu el la un broker. il gasesti prin anunturile din ziare, de pe net, printre prieteni/cunostiinte

Consultant in afaceri sunt, broker am fost acum 10 aniu, cand tu nu stiai ca exista asa ceva, zeu nu sunt, iar importul din China imi ia o singura ora pe zi. Pe forum stau 20 de minute pe zi, si deja am gasit niste parteneri seriosi, care imi vor aduce bani grei.

#7
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
Dani are dreptate totusi.. daca nu ai 'inside information' , sau modalitati de a influenta deciziile respectivei companii (si/sau ale partenerilor de afaceri), riscul este mult prea mare.

#8
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

View PostDani Mois, on Feb 15 2007, 20:42, said:

Pe forum stau 20 de minute pe zi, si deja am gasit niste parteneri seriosi, care imi vor aduce bani grei.

Unde stau oamenii de afaceri cand stau. :roflmaofast:

Edited by r@zvan, 17 February 2007 - 21:34.


#9
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Daca nu e listata la Bursa, poti cumpara direct de la actionari. Dar nu vad rostul. Sa iti cumperi actiunile si apoi sa astepti impartirea profitului? :huh: Nu prea se procedeaza asa. :) Listarea la Bursa nu inseamna doar prezentarea unor cotatii. Listarea la Bursa inseamna in primul rand anumite norme de transparenta pe care companiile listate le respecta. De asta nici nu se ingramadesc toate firmele la Bursa. :)

#10
fanebabanu

fanebabanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.12.2005

View Postraducutzzu, on Feb 18 2007, 14:04, said:

Daca nu e listata la Bursa, poti cumpara direct de la actionari. Dar nu vad rostul. Sa iti cumperi actiunile si apoi sa astepti impartirea profitului? :huh: Nu prea se procedeaza asa. :) Listarea la Bursa nu inseamna doar prezentarea unor cotatii. Listarea la Bursa inseamna in primul rand anumite norme de transparenta pe care companiile listate le respecta. De asta nici nu se ingramadesc toate firmele la Bursa. :)


da, in cazul societatilor necotate pe o piata asa se procedeaza - actionarii isi vand direct actiunile, si se consemneaza in registrul actionarilor tinut de soc respectiva sau la un registru specializat ( depinde daca exista).

eu am vadut/cumparat actiuni la o banca necotata si am facut mentiuni doar in reg actionarilor tinut de o tanti la banca aia.

mai exista o situatie: cand primesti ceva actiuni dintr-o mostenire ;)

#11
autotop

autotop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.08.2005

View Postdr_paul, on Feb 15 2007, 19:44, said:

Dani are dreptate totusi.. daca nu ai 'inside information' , sau modalitati de a influenta deciziile respectivei companii (si/sau ale partenerilor de afaceri), riscul este mult prea mare.
Daca toti cei care investesc la bursa ar avea informatii de " insider" inseamna ca numarul lor s-ar reduce doar la citeva sute sau mii pe intreg globul , insa pe linga cei ceiteva mii exista si inca citeva milioane de investitori privati care nu au posibilitatea sa aiba informatii de mina 1. Desigur e un avantaj pt. cei care stau la sursa dar exista o multime de firme care ofera informatii "real time" trebuie insa sa fii mereu cu ochii pe mobil sau pe net si sa poti interpreta tot ce apare ca stire, sau citindul pe marele maestru al bursei Andre Kostolany investesti un anumit capital la bursa si "iei somnifere pentru citiva ani si apoi cind te trezesti iti verifici contul ". Cititi si despre un test, nostim de altfel, care sa facut intre o maimuta si un manager de fonduri in ceea ce priveste actiunile: maimuta a ales jucindu-se 5 biletele pe care erau notate diferite firme si managerul la fel dar dupa un anumit sistem si dupa cunostiintele care le avea. Dupa circa 1 an cine avea mai mult? maimutza!? incredibil dar adevarat...deci ...

#12
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005

Quote

Dani are dreptate totusi.. daca nu ai 'inside information' , sau modalitati de a influenta deciziile respectivei companii (si/sau ale partenerilor de afaceri), riscul este mult prea mare.

Quote


  Riscanta e ignoranta si a nu sti in ce te bagi, nu lipsa unor 'inside information'. Cititi 'Reminescence of a stock operator' si veti vedea ca cel mai mare trader, Jesse Livermore, a devenit cel mai bun si a facut milioane nu tranzactionad prin 'inside information' ci prin disciplina si strategie. 2 lucruri atat de simple la care aproape toti pica. Iar cand pici incepi cu 'bai nene, pe bursa trebuie sa ai acces la informatii din interior, n-ai nicio sansa altfel, e prea riscanta'.
  L-am dat exemplu pe Livemore pentru ca e cel mai cunoscut, dar am vazut si eu top-traderi, care fac sume fabuloase pe zi, tranzactionand dupa aceleasi informatii la care am acces si eu. Experienta si viziunea asupra pietei ne separa...
  De ce e asa greu sa recunosti ca esecul e doar din vina ta, nu ai vocatia sa faci bani pe piete financiare. De ce trebuie sa gasim scuze, altele decat noi?
Dar, sigur, nu luati in considerare ce zic, aveti dreptate.....inside information e totul!

#13
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
Nu cred ca Livermore e cel mai indicat exemplu avand in vedere ca si-a pierdut averea de cateva ori..chiar daca eventual si-a recuperat-o. De ce nu-l dai exemplu pe Warren Buffet?
In ce priveste spusele lui DaniMois, el continua sa abereze, ca si pe topicurile cu importul din China
No offense

#14
autotop

autotop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.08.2005

View PostGubyIQ, on Mar 10 2007, 19:32, said:

Nu cred ca Livermore e cel mai indicat exemplu avand in vedere ca si-a pierdut averea de cateva ori..chiar daca eventual si-a recuperat-o. De ce nu-l dai exemplu pe Warren Buffet?
In ce priveste spusele lui DaniMois, el continua sa abereze, ca si pe topicurile cu importul din China
No offense
GubyIQ ai perfecta dreptate! Warren Buffet e un investor de exceptie care a reusit o performanta deosebita bazindu-se pe sistemul de investie al lui Benjamin Graham  a carui carte o actualizeza mereu "Inteligent Investment". De Livermore am citit acum de curid ceva, era de fapt un tip care se baza mai mult pe psihologia investitorului la bursa, pierzind si cistigind o multime de bani, murind exact asa cum a trait , sa sinucis impuscindu-se...Azi nu mai vorbeste nimeni de el, peste el fiind o multime de investori cu mult mai performanti si cu strategii superioare.

#15
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005
Buffet e investitor, Livermore a fost trader. El a pus bazele 'cut your losses short, let your profits run', a revolutionat trading-ul prin abordarea unor noi concepte precum piramidarea unei pozitii care merge in favoarea ta, intrarea intr-un trade la breakout. Sa nu uitam ca asta era la inceputul sec. XX, cand insider trading-ul era la el acasa...
  Ca s-a sinucis, asta tine de viata lui personala nu de trading, dar chiar si cand s-a sinucis mai avea cateva milioane de dolari in proprietati.

#16
musicplus

musicplus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.11.2006
Fereste-te de casele de brokeri extrem de proaste, de multe ori iti pierd banii din ignoranta sau intentionat, spre folosul lor.

Cateva exemple: Dorinvest, Intervam dar mai ales ESTINVEST, regina tepelor!!

#17
sakura_papy

sakura_papy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2008
sal
m-ar interesa si pe mine cum sa cumpar actiuni de la bursa, trebuie prin intermediul unui broker, sau pot si eu  singura?
care este suma minima(daca este una) care trebuie investita initial?
se pot cumpara actiuni si online?
ce ma sfatuiti?

Edited by sakura_papy, 27 March 2008 - 15:13.


#18
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
1.

Quote

trebuie prin intermediul unui broker, sau pot si eu singura?

broker

2.

Quote

care este suma minima(daca este una) care trebuie investita initial?

10.000 RON

3.

Quote

se pot cumpara actiuni si online?

vezi pct.1

Quote

ce ma sfatuiti?

DON'T! asculta-l pe patriciu ca stie "mafiotu'" ceva mai multe decat stim noi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate