Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Despre MAȘINI DE SPĂLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#37
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003
eu am un Beko slim cu 600 de rotatii (si cui ii trebuie mai multe??), cu incarcare orizontala.

are tot ce-i trebuie, e printre cele mai ieftine si bune masini de spalat de pe piata.

si de doi ani de cand o am, spala ff bine (nu faci altceva decat sa arunci rufele in ea, sa-i pui ce-i trebuie, sa UITI de ea vreo 30-40 minute, si apoi sa-ti scoti rufele aproape uscate si sa le intinzi sa se zvante)

morala?
nu va grabiti sa va cumparati ce-i mai scump de pe piata, ca practic orice masina de spalat de azi are aceleasi facilitati (eu POT spala si perdele cu ea, pentru ca ii pot opri stoarcerea, si mai POT spala si costumele mele cu ea (si asa si fac) fara nici cea mai mica problema). cele cateva milioane diferenta nu se vor regasi neaparat in calitatea rufelor, ci mai degraba in diferente nesemnificative la consumul de curent.

clasa de spalare A/B si energetica A/B, pe la 10-12 milioane sunt, deci, tot ce va trebuie, indiferent de marca. marca inseamna publicitate, si atata tot.

#38
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002

Quote

Originally posted by Monitox
Whee.. gata !

Mi-am luat pana la urma un INDESIT :D:D

Clasa de consum : A
Clasa de spalare : A
Clasa de stoarcere: C

1000 de rotatii selectabile...

13 Mil !!!!!! (normal costa 13.4 dar am obtinut si o reducere) !


Ce model este?

PS: S-o stapanesti sanatos :P

bye

#39
GaR

GaR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2002
Si pe mine ma intereseaza ce model e!

#40
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
probabil 105TX daca e cu 1000rpm nu e asa greu de aflat ... :drac:

#41
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
A venit randul meu, dar eu am o preferinta anume:
- incarcare verticala, sau orizontala daca e model SLIM
- 800-1000 RPM
- Clasele energeticaspalarestoarcere A sau B

Am baia mica si nu vreu sa cumpar un "monstru marin"

M-am oprit asupra:

MASINA SPALAT CANDY CTS80T

Made in Italy conform www.candy.ro

Tambur de inox
Dimensiuni: 85x40x60
Turatie: 800 rot/min
Capacitate: 5 kg
Reducere automata a consumului
Temperatura reglabila
Buton incarcare 1/2
Buton de excludere centrifugare
18 programe spalare


Pret: 8.999.000 lei

#42
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Am citit tot acest thread dar nu am vazut cea mai buna marca de masini de spalat : MIELE. Bine problema e ca nu se gasesc decat la second hand, sau daca a vazut cineva in magazin noi sa-mi spuna si mie preturile. Dupa cate stiu eu in germania sunt cam la 1000-1500 euro. Chiar acum am un miele care are exact 30 de ani, scrie pe ea anul fabricatiei 1973 si merge foarte bine, a fost adusa de dincolo i-am schimbat 2 furtune si acum vreau s-o vand. Si spala cu putina apa, aproximativ clasa a la spalare, clasa b la consum energetic, 1000 rpm la stoarcere. Si toate acestea de acum 30 de ani! E singura firma care nu produce masini de spalat ieftine si proaste. Caroseria e din tabla emailata si nu are deloc rugina. Daca mai gasiti o masina care sa aibe caroseria de tabla emailata anuntati-ma si pe mine.
Si acum un sfat pt. cei care vor sa-si cumpere masini de spalat automate: nu va luati masini de spalat italiene - sunt de foarte slaba calitate si nu se gasesc piese pt ele. Cautati masini de spalat bune la second hand, se poate gasi un Miele model mai nou de 3-6 ani pina in 200 de euro si o sa aveti o masina de spalat adevarata.

#43
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Si am uitat sa va mai spun ceva despre masinile cu incarcare pe sus (verticala) - sunt utile numai unde nu este loc pentru o masina de spalat cu incarcare pe orizontala. E adevarat ca au 2 puncte de sprijin pentru tambur dar asta nu inseamna ca sunt mai bune, asta inseamna ca atunci cand trebuie schimbati rulmentii si semeringurile trebuie schimbati 4 rulmenti si 2 semeringuri de obicei adica dublu fata de masinile normale. Iar manopera este dubla. In plus sunt mai putin fiabile si mai inghesuite, mai greu de reparat si mai scumpe. Si daca cumva uitati usile deschise o sa va scoateti hainele prin locasul de la rezistenta :)  (chiar am vazut asa ceva deci nu va mirati)

#44
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Zanussi e italiana? Ca acum face parte din Electrolux Group...

Care e de preferat la acelasi pret/specificatii? Zanussi sau Electrolux?

#45
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Zanussi nu e italiana si chiar face parte din grupul electrolux. Sunt masini bune si chiar am facut si service un timp pentru ele, au piese de calitate. Indicat e sa aiba cuva de inox si cel putin 800 rpm la stoarcere. Si intereseaza-te unde au service pt. ele, sa aiba la tine in oras.
Zanussi sau electrolux e cam tot aceeasi chestie deci conteaza care iti place mai mult ca design si ca pret.

#46
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Chestia este ca la acelasi pret Electrolux are 850 rpm in timp ce Zanussi are 500rpm si un buton in plus cu eliminare stoarcere... Inseamna ca indicat este Electrolux, nu?

#47
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Binenteles ca este mai indicat electrolux daca are 850 rpm. O masina de spalat care stoarce la 500 rpm lasa hainele foarte ude, ar fi ca si cum ai avea un P4 2000 Mhz si un hard de 3 Gb. Turatia minima indicata la stoarcere este de 800 rpm. Peste 1000 rpm deja nu mai este diferenta mare dar minimul este 800 rpm.

#48
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Sato, Electrolux-ul respectiv cat costa ?

#49
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Era o oferta la Flanco de 8.5 mil. Dar acum si-au schimbat site-ul si nu o mai gasesc :(

#50
GaR

GaR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2002
Dar ca optiuni ce ar tb sa aiba?
De ex oprire clatire ce face (am auzit ca este bun pt perdele).

#51
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Mda, site-ul Flanco e foarte in urma cu evenimentele :(

Oricum, in urma batailor la cap din partea prietenie, voi achizitiona un Daewoo cu bule.
Corina mea are de 10 ani una asemenatoare la parinti si e foarte incantata de ea.

Are intrari separate de apa calda si apa rece, dar nu poate incalzi apa :(
Oricum, eu am centrala termica, deci acest lucru nu e un impediment.

Voi ce stiti de aceasta minunatie cu bule ?

#52
James

James

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.06.2003
Courage daca te consideri norocos poti sa iti iei un Daewoo. :)
Daca ai ghinionul sa se strice partea electronica trebuie schimbata toata placa electronica si te costa destul de mult.
Cam tot ce e in aceasta masina de spalat este de plastic deci calitate foarte slaba.
Are un angrenaj foarte nasol intre motor si tamburul care se invarte si se mai strica citeodata si atunci trebuie schimbat cu totul si preturile sunt destul de mari.
Este foarte buna pt spalat costume si tesaturi fine, dar pt haine normale si tesaturi de rezistenta nu e buna - de exemplu nu spala asa de bine haine groase, salopete, adidasi, covoare, carpete etc.
Daca ti se intrerupe apa calda ai sa stai sa incalzesti apa pe aragaz sau cu termoplonjonul. La fel daca apa calda nu are temperatura destul de mare.
Nu poti sa speli rufe albe la 95 grade.
etc.
Oare de ce nu au mai facut si alti producatori masini de spalat cu bule de aer daca ar fi o tehnologie asa de buna ?

#53
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
James, vad ca te pricepi. Ce parere ai de Beko si Arctic?

#54
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Courage
Mda, site-ul Flanco e foarte in urma cu evenimentele :(

Oricum, in urma batailor la cap din partea prietenie, voi achizitiona un Daewoo cu bule.
Corina mea are de 10 ani una asemenatoare la parinti si e foarte incantata de ea.

Are intrari separate de apa calda si apa rece, dar nu poate incalzi apa :(
Oricum, eu am centrala termica, deci acest lucru nu e un impediment.

Voi ce stiti de aceasta minunatie cu bule ?

despre conceptul "cu bule" am auzit doar lucruri rele,
este prea delicat si ca urmare mai mult mozoleste decat sa spele

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate