Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Telefoane care suporta wavuri, si tel care nu suporta

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
Multa lume se intreaba daca   cutare telefon suporta sau nu sunete wav.  Si eu ma intreb .  voi ce stiti ???

Eu stiu asa :  siemens m55  suporta, si se aud marfa
                      Nokia 3510i   nu suporta .


Si nokia 3510 i nu suporta nici macar  anumite fisiere .mid .

Dar siemens c55 suporta wavuri ?

voi ce stiti ?

#2
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
So, specifici modelul si noi iti spunem daca da sau ba.
3510i stie NUMAI de .midi. Ca nu stie sa redea mai mult de 4 instrumente odata este alta poveste.

#3
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Asa e, dar midi-urile indiferent de numarul de canale, le redau toate mobilele, doar ca vor fi redate doar instrumentele de pe primele 4 canale (exista prioritati). Si in plus, la telefoanele care au doar 4 canale pentru midi-uri (primele telefoane polifonice de la Nokia) mai si inlocuiesc unele instrumente cu instrumente asemanatoare pentru ca nu toate instrumentele sunt implementate in acele telefoane. De aceea, un midi poate suna intr-un fel pe pc si cand il transferi pe telefon suna diferit.

#4
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
acum ma intreb si eu ce e ala wav ca am folosit un programel (Cool Edit 2000) pt e edita o melodie si cand sa salvez bucata mia aparut vreo 4 tipuri de wav. Care e bun pt m55-ul meu? Stie cineva vreun programel care sa transforme mp3 in mid? :help:

#5
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Foloseste si tu Google ! Eu acolo am gasit ceva programe. :OK:

http://www.google.co...3...=Caută&lr=

Si atata timp cat nu ne spui care sunt cele 4 tipuri de wav-uri nu te putem ajuta.

#6
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
tot pe gugu m-am orientat si eu si am gasit numai porcarii trial. Ca sa-ti faci treaba trebuie sa dai banu. Zi-mi si mie numele programelor(si de unde iau cracku eventual) Maine revin cu detalii despre wav tot ce stiu acum e ca m55 suporta wav intel dvi si  in programelul meu am vazut altfel de wav dvi. Dar ma intereseaza mai mult sa le fac .mid ca ocupa mai putina memorie.

     Si inca o intrebare MIDI=mid? In cartea tehnica la m55 nu scrie midi ci mid pe cand la myx-5mul mai vechi scrie midi :confused:

#7
T-RUN

T-RUN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.09.2003
Domnule doctor,

MIDI vine de la Musical Instruments Digital Interface. Un fisier midi (totuna cu mid) este in termeni babesti un fel de portativ. Intr-un midi exista tot atatea "portative" cate instrumente.

Deosebirea dintre un fisier audio normal (wav, mp3 etc) si un mid este ca primul cuprinde sunetul asa cum il auzim si noi (inclusiv zgomot de fond), pe cand midi-urile la cantare apeleaza la un numar binedefinit de instrumente si nimic mai mult. Aceasta este si explicatia pentru faptul ca midiurile au dimensiuni MULT mai reduse decat un mp3, ce sa mai vorbim de WAV. Fiecare placa de sunet/telefon/orga are instrumentele ei, tocmai de-asta acelasi mid poate suna diferit de la un aparat la altul.

Lasand aberarea la o parte :), daca am explicat suficient de bine ar fi trebuit sa intelegi pana acum ca este imposibil, si asa va fi intotdeauna, sa convertesti un mp3/wav intr-un midi (pentru ca nu exista aparatura in stare sa diferentieze instrumentele dintr-un mp3, respectiv notele pe care sunt dispuse acestea). Invers, desigur e posibil. Orice sunet poate fi inregistrat ca wav/mp3.

Rispekt :)

#8
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
Se poate converti mp3/wav in midi dar mai bine nu te apuci.De exemplu un program de 90$ pe care l-am luat ca trial reusea sa transforme un wav in midi cu un singur instrument dupa care daca te pricepi bagi ce-a iesit in alt program si mai adaugi ceva instrumente ca acompaniament. In final iese un kkt de melodie. Dar se poate converti, nu este imposibil si mai sunt si programe la cateva sute de $ care poate fac mai bine.

#9
scavenger

scavenger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.01.2004
Sagem gama de la MyX-3 in sus! Se aude excelent! Am citit pe undeva pe net ca inginerii de la nokia auzind calitatea sunetului de la un MyX-5 au ramas cu gura cascata... :) asta era acu ceva timp... cel putzin 6-8 luni...
Eu personal am un Myx-3 care tzine vreo 7 zile fara screensaver activat...
semnal beton deci se merita... Telefonu are si compresia deci un wav de 30 k va ocupa ceva de genu 7-14 k depinde...

Pentru conversia melodiilor din mp3 in wav foloseam Winamp cu disk writer.
Pt taiere Sound Forge... pna cand m-am plictisit ca exista o gramada de site-uri cu melodii deja taiate... Stii ce tare e Parazitii pe mobil? :)
Zi P***, zi p*- ** la lalallala... Bestial.. e mai nashpa acand suna la cursuri da .... :) se merita....

#10
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004
scavenger, mai da-ne detalii tehnice despre tel.  tau.  + pretz ..etc
Si apropos de pret. Stie cineva un site romanesc calumea dedicat telefoanelor mobile?  Un site unde sa gasim si  PRETURILE.
    
      voi da eu 2 exemple de siteuri :
   www.chip.ro,   unde gasesti  f multe telefoane, si detalii despre ele. ( cu mici informatii false ici colo) , dar fara preturi .
    www.connex.ro   Aici gasiti preturi , dar doar la cateva telefoane, si am impresia ca  unele nu mai sunt valabile . De exemplu nu cred ca  sonyericsson T100  mai costa 24 $, chiar si cu abonament.  mai e oferta aia ?

  

    voi ce siteuri stiti ?

#11
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
T-RUN sa inteleg ca poetii de la siemens ai mancat I-ul de la MIDI? Ms pt lamuriri oricum.

  Cu programelul meu pot salva melodiile in formatele:
          
                    A/mu Law Waveform(.wav)
                    ACM Waveform(.wav)
                    DVI/IMA ADPCM(.wav)
                    Microsoft ADPCM(.wav)
                    Windows PCM(.wav)
  
      Iar siemensul suporta
                    Intel DVI(.wav) &amr &mid

  Care dintre cele mai sus enuntate merg pe m55?

scavenger intr-adevar myx-5m are sunet superior nokia insa cu bateria nu sunt asa convins
  Aci e melodia pe care o vreau pe mobil mp3

Attached Files



#12
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
IMA ADPCM 8Khz/4 bit

#13
scavenger

scavenger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.01.2004
zi-i ca e si mono ca sa se prinda...
MyX 5 are ecran color si am vreo 6-7 prieteni cu tel de astea, totzi f multzumitzi (e totusi un telefon entry level nu cu pretentzii) si tine cam 4-5 zile... al meu e exact la fel dar are ecran BW pe fond albastru si de aici => durata de viatza a bateriei mult mai mare... GPRS, 255 nr tel, 100 de mesaje, 160 kb mem sunete, handsfree incorporat care e chiar utilizabil, vibratii, iconitze personalizabile (prin cablu de date), grupuri de apel, suport mid si wav + cateva sagem proprietar!

Date tehnice sunt sigur ca vetzi gasi pe net... eu sunt f multumit de el !! e adevarat ca pana acum 1 an aveam un ericsson A1018s de care la fel eram f multumit pana cand a inceput sa-i tzina bateria cam 10-12 ore... :)
Ca pret nu stiu ce sa va zic eu am dat la liber 4.750 acu 9 luni! acuma presupun ca e la jumatate... $-)

Nu va place My-X 6??? www.sagem.com

La final vreau sa va spun ca legenda NOKIA ar trebui sa ia sfarsit! Personal nu vreau sa platesc 50-75 $ in plus pt un telefon cu aceleasi functii doar pentru ca e NOKIA!!! (La liber vorbesc nu la preturile de abonament!)

#14
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
intrebare: M55 cate canale are?dar 7210?
offtopic: 1. M55 cata memorie are? 2. Ce ati alege:Samsung c100 sau Siemens M55?

#15
garrincha

garrincha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.07.2003

Quote

Am citit pe undeva pe net ca inginerii de la nokia auzind calitatea sunetului de la un MyX-5 au ramas cu gura cascata...

Sa mor de ras, unde ai auzit asta la Radio Erevan??? :D
Hai da-o dracu', Sagem-ul ala MYX-5 in primul rand din cate stiu eu nici macar nu stie wav-uri, doar amr-uri, si se aud varza. Nici nu se compara cu un 7650 care a fost scos pe piata acum  2 ani, cand 'inginerii' de la Sagem inca se jucau cu scula-n nisip ( stadiu din care n-au iesit inca  :)  )

#16
mir_amd

mir_amd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2004

Quote

Originally posted by TzZzepi
intrebare: M55 cate canale are?dar 7210?
offtopic: 1. M55 cata memorie are? 2. Ce ati alege:Samsung c100 sau Siemens M55?




m55 are vreo 12 sau 16 canale,  1.9 Mb memorie,  si ti-l recomand.

#17
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003

Quote

Originally posted by garrincha
Nici nu se compara cu un 7650 care a fost scos pe piata acum  2 ani, cand 'inginerii' de la Sagem inca se jucau cu scula-n nisip ( stadiu din care n-au iesit inca  :)  )


:ciocan:  :nu:  Presupun ca esti mandru proprietar de caramida cheala pe care scrie NOKIA. Pentru ceilalti mai open-minded vedeti noul myx-7 sau noile generatii de sony-ericsson. Se pare ca inginerii stateau cu sula in nisip si cu capul la treaba si nu invers  ;)
Cat despre wav,mid si m55 m-am lamurit. 10x guys. :OK:

#18
garrincha

garrincha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.07.2003
OK, eu am avut si myx-5 si 7650 ( nu 6600 sau N-Gage, care sunt si mai bune) si pe incercate, acelasi amr se aude mult mai bine pe Nokia, ca sa nu mai vb de wav-uri. Daca tie iti place sa te amagesti ca dai bani mai putini pe calitate mai buna e treaba ta, da' incearca sa nu-i induci si pe ceilalti in eroare!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate