Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Viena

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4317 replies to this topic

#4213
ORLANDOM1977

ORLANDOM1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 02.04.2014
Salutare

Ma intereseaza daca pentru mallul SCS , biletul de transport OBB Viena acopera si acea portiune unde ajungi cu tramvaiul ( linia Baden) .Am mers cu U ul pana in Meidling, dupa care iau tramvaiul din Schedifkaplatz pentru 6-7 statii.Nu sunt lamurit cu chestia aceasta.Am luat bilet pentru o saptamana, acel weekly pass la 17.2 euro

Merci

#4214
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Problema este ca SCS nu mai face parte din teritoriul Vienei si raza de acoperire a biletelor pentru transportul in comun se termina exact cu o statie inainte. Deci practic (un lucru foarte urat din partea lor) trebuie sa platesti biletul pentru 1 statie, deoarece restul statiilor sunt acoperite de biletul cumparat de tine.

Ca sa faci o smecherie, daca te inregistrezi la SCS ca si membru pentru card de fidelitate, atunci poti sa circuli ultima statie de tren gratuit incl 2 persoane. Intra aici https://at.westfield.../loyaltyprogram si inregistreaza-te. Dupaia iti downloadezi aplicatia si in cazul in care te opreste controlorul in ultima statie, atunci ii arati QR-codul din aplicatie cum ca esti membru si atunci tu plus inca 2 persoane calatoriti gratuit.

#4215
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009
Bună ziua. Sunt 2 cupluri, fără copii, și avem în plan o vacanta între 5-8 octombrie la Viena.
Ma puteți ajuta cu o cazare bună, în apropierea centrului, un apartament cu 2 dormitoare? La maxim 500 euro pentru cele 3 nopți. Va mulțumesc.

#4216
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Pentru apartamente verifici Airbnb. Si pe booking poti gasi ceva in directia asta.

Poti cauta frumos pe harta si cauti ceva central, cu rating bun.

#4217
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009

View Postbusiness11, on 09 august 2022 - 10:02, said:

Pentru apartamente verifici Airbnb. Si pe booking poti gasi ceva in directia asta.

Poti cauta frumos pe harta si cauti ceva central, cu rating bun.


Mulțumesc. Pe acestea caut. Am cerut sfaturi de la cei care au foat acolo și au găsit variante bune.

#4218
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Destul de ironic, nu?

Attached Files



#4219
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Busines11, ce este nebunia asta in Viena.
Este incredibil de aglomerat.🤔
Mergi umăr la umăr naiba, abia găsești un loc sa bagi o bere.
Ultima oară am fost in octombrie 2019 și era lejer, acum este nebunie totală.
Bine, cunosc cat de cat orașul și m-am reorientat rapid către zone neturistice. Dar așa ceva nu am văzut până acum.

Edited by xymzar, 14 August 2022 - 21:50.


#4220
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Scuze pentru raspunsul intarziat, dar am fost in concediu.

Da este perioada de concedii si avem o gramada de turisti. Pe langa asta sa nu uitam ca avem si o gramada de ucrainieni care locuiesc aici la Viena in urma razboiului.

Ieri am fost prin centru si la fel am fost mirat cat de multa lume era. Este ca si in perioada pre-covid cand vara era mai mereu la fel de plin. Prin septembrie este mai lejer cand incep scoliile si nu vor mai fi atat de multi turisti.

#4221
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Asa este, am vazut foarte multe masini cu numere de Ucraina, dar jur ca nu rezonez deloc cu "amaratii" aia cu masini de la 50k de euro in sus.
Am vazut un grup cu doua hardughii Toyota, negre, geamuri negre, care au plecat de la o terasa din zona Stadtpark unde sunt terasele "studentesti".
Mai sa spulbere doi biciclisti, niste nesimtiti nenorociti.
Astia au fost bogati inainte si vor deveni si mai bogati dupa razboi.Posted Image

Edited by xymzar, 27 August 2022 - 11:48.


#4222
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Pe de altă parte de data asta ne-am plimbat mult.
Tot îmi place Viena.😍

#4223
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Nu vreau sa o dau in polemica, dar ucrainienii care au ajuns aici in general sunt cei cu bani, care au avut posibilitatea sa plece cat mai repede dupa inceperea razboiului. Cei care stau prost din punct de vedere financiar au ramas in Ucraina. Si clar ca in vest o sa vedem doar masini scumpe, ca astia isi permit sa locuiasca in Viena fara un venit constant.

Dar iti dau dreptate cand vine vorba de faptul ca se vor imbogati si mai rau dupa ce se intorc.

#4224
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006

View PostNADGOB12, on 09 august 2022 - 09:32, said:

Bună ziua. Sunt 2 cupluri, fără copii, și avem în plan o vacanta între 5-8 octombrie la Viena.
Ma puteți ajuta cu o cazare bună, în apropierea centrului, un apartament cu 2 dormitoare? La maxim 500 euro pentru cele 3 nopți. Va mulțumesc.
Cauta Debo Apartments, pe google sau pe Booking. Sunt pe Zierglasse, la 3 minute de metrou, tot la 3 minute de Mariahilfestrasse, 15 - 20 minute pe jos pana la Maria Tereza Platz, foarte convenabil, apartament mare, utilat, sigur gasesti ceva convenabil acolo.
In alta ordine de idei, m-a spart notiunea de economie in cladirile publice impinsa deja la extrem, muzee cu AC off si ferestrele deschise la 40 de grade mi se pare deja inadmisibil, inprimul rand exponatele au de suferit enorm. Altfel, am gasit Vinena dupa 10 ani la fel de frumoasa, la fel de bine organizata, doar ca mult mai scumpa...

#4225
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View PostMirceaDWC, on 29 august 2022 - 08:48, said:


Cauta Debo Apartments, pe google sau pe Booking. Sunt pe Zierglasse, la 3 minute de metrou, tot la 3 minute de Mariahilfestrasse, 15 - 20 minute pe jos pana la Maria Tereza Platz, foarte convenabil, apartament mare, utilat, sigur gasesti ceva convenabil acolo.
In alta ordine de idei, m-a spart notiunea de economie in cladirile publice impinsa deja la extrem, muzee cu AC off si ferestrele deschise la 40 de grade mi se pare deja inadmisibil, inprimul rand exponatele au de suferit enorm. Altfel, am gasit Vinena dupa 10 ani la fel de frumoasa, la fel de bine organizata, doar ca mult mai scumpa...

Si muuult mai colorata dpdv al personajelor.
Am fost in 2011,2012,2013 si apoi in 2021.
Deja in 2021 nu mai era asa cum imi aduceam aminte.Plus,mult mai multa mizerie.Era un oras curat acum 10-11 ani.

#4226
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Viena este o metropola multiculturala. Comparativ cu restul capitalelor europene (exclud tarile scandinavice) as putea spune ca Viena este cea mai curata dintre toate. Adica clar gasesti mizerie ca nu ai oameni sa faca curat 24/7, dar totusi este foarte curat.

Ce tine de personaje, da, intr-adevar mai ales dupa 2015-2017, au aparut multe personaje colorate care strica mai mult sau mai putin fateta orasului.

#4227
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Subscriu, e in continuare curata. Comparativ cu Roma, Atena, Viena sta inca bine la capitolul imigranti. A crescut insa numarul de oameni ai strazii, care nu par imigranti....

#4228
Hmmr

Hmmr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.10.2020
Recomandați mi și mie va rog frumos un apartament ok in Viena în zona buna langa metrou ,suntem 2 adulți+ copil 8 ani,intenționăm să mergem 4 nopți între Craciun- Revelion

Apartamentul sa aibă parcare contra cost , zona sa fie centrala/ semicentala- 15,20 mn cu metroul

Eventual niste site-uri unde pot sa caut sau recomandari din călătoriile voastre



#4229
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Vezi mai sus recomandarea mea.

#4230
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.05.2020

View PostHmmr, on 27 septembrie 2022 - 20:46, said:

Recomandați mi și mie va rog frumos un apartament ok in Viena în zona buna langa metrou ,suntem 2 adulți+ copil 8 ani,intenționăm să mergem 4 nopți între Craciun- Revelion

Apartamentul sa aibă parcare contra cost , zona sa fie centrala/ semicentala- 15,20 mn cu metroul

Eventual niste site-uri unde pot sa caut sau recomandari din călătoriile voastre

am stat la aceste doua apartamente in ultima luna, le pot recomanda pe ambele https://www.booking....nenberg.de.html si https://www.booking....apartments.html

tramvaiul 46 in fata ambelor proprietati, cateva minute pana in centru

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate