Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Viena

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4317 replies to this topic

#4159
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
O sa te descurci sigur, sa vii cu impresii dupa ce te intorci.

#4160
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,834
  • Înscris: 13.07.2011
In Austria nu mai exista nici o restrictie COVID. Atentie in transportul in comun in Viena inca se poarta masca de tip FFP2. La fel si in farmacii si centre medicale. In rest puteti calatori fara cea mai mica problema si fara masca.

In legatura cu biletele de transport in comun. Fiecare statie are niste aparate digitale de unde se pot cumpara biletele. Acestea se pot configura pentru limba engleza si plata se poate face atat cash cat si cu cardul. Un bilet de o calatorie costa 2,4EUR. Daca stati mai mult timp, merita sa va cumparati un bilet cu mai multe calatorii (iesiti mai convenabil).

#4161
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Cel mai ieftin mijloc de transport cred că rămâne bicicleta de oraș la 0.60 de euro / 30 de minute. Deplasarea a devenit taxabilă încă din primul minut de utilizare Posted Image după 2 decenii de serviciu gratuit (cu 15 minute de pauza dupa fiecare ora de deplasare)

#4162
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 valentinag, on 07 iunie 2022 - 08:53, said:

O sa te descurci sigur, sa vii cu impresii dupa ce te intorci.

Desigur. O sa mai caut pe youtube clipuri cu informatii. Care at fi must see-urile din Viena? Dar mici tipsuri puteti sa imi dati, va rog? Multumesc!

#4163
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006

 business11, on 07 iunie 2022 - 10:21, said:

In legatura cu biletele de transport in comun. Fiecare statie are niste aparate digitale de unde se pot cumpara biletele. Acestea se pot configura pentru limba engleza si plata se poate face atat cash cat si cu cardul. Un bilet de o calatorie costa 2,4EUR. Daca stati mai mult timp, merita sa va cumparati un bilet cu mai multe calatorii (iesiti mai convenabil).
Ce variante de bilete pentru mai multe zile exista? Pentru copii, pana la ce varsta calatoresc gratuit?

#4164
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 MirceaDWC, on 07 iunie 2022 - 12:54, said:

Ce variante de bilete pentru mai multe zile exista?
https://www.wienerli...n-besucherinnen

 MirceaDWC, on 07 iunie 2022 - 12:54, said:

Pentru copii, pana la ce varsta calatoresc gratuit?
https://www.wienerli...n-und-freifahrt

#4165
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007

 Cronos1, on 07 iunie 2022 - 12:44, said:

Desigur. O sa mai caut pe youtube clipuri cu informatii. Care at fi must see-urile din Viena? Dar mici tipsuri puteti sa imi dati, va rog? Multumesc!

Depinde ce te intereseaza. Noi o sa fim a 6-a oara la Viena, dar este vacanta dedicata copiilor, o sa-i ducem la Zoo, Haus des Meers, Muzeul de Stiinte Naturale, gradina botanica, casa fluturilor.
Pentru cineva care merge prima oara eu zic ca este de neratat Catedrala Sf. Stefan, eventual urcat si in turn, o plimbare pe Kartner Strasse, luat la pas tot ringul, Opera, Hofburg, Muzeul de Stiinte Naturale, Parlamentul, Primaria. De vazut neaparat Schonbrunn, gradinile si de urcat pana la Gloriette, de vazut Belvedere.

#4166
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Prater as adauga, Donau Turn.

#4167
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 valentinag, on 09 iunie 2022 - 09:00, said:

Depinde ce te intereseaza. Noi o sa fim a 6-a oara la Viena, dar este vacanta dedicata copiilor, o sa-i ducem la Zoo, Haus des Meers, Muzeul de Stiinte Naturale, gradina botanica, casa fluturilor.
Pentru cineva care merge prima oara eu zic ca este de neratat Catedrala Sf. Stefan, eventual urcat si in turn, o plimbare pe Kartner Strasse, luat la pas tot ringul, Opera, Hofburg, Muzeul de Stiinte Naturale, Parlamentul, Primaria. De vazut neaparat Schonbrunn, gradinile si de urcat pana la Gloriette, de vazut Belvedere.

Multumesc!

#4168
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 MirceaDWC, on 09 iunie 2022 - 11:01, said:

Prater as adauga, Donau Turn.

multumesc

#4169
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
In Viena este practic imposibil sa te rătăcești.
Este incredibil (pentru noi, obișnuiți cu haosul din București de exemplu) de bine organizat transportul public.
Când am fost prima oară cu avionul nu cred că mi-a luat mai mult de 20 minute și două țigări să mă dezmeticesc cum ajung de la aeroport unde aveam nevoie.
Deja din ziua a doua eram "stăpân" pe situație.
Daca nu schimbam metrourile de ziceai că sunt născut acolo.😂
Acum cu pandemia am pus mâna și am învățat singur putina germană dar doar așa de amorul artei că nu ai strict nevoie de ea. A fost o ambiție personală să pot comanda la restaurant in germană sa moară de ciudă o rudă la care merg foarte des.
In august dau iar o tura de două săptămâni, efectiv nu mă satur de orașul ăsta.🤭
Acum doi ani jumătate fata de aproape 10 ani a învățat extrem de repede unde trebuie sa coborâm din metrou, la ce magazin de pe Mariahilfer Straße este buna înghețata.
In concluzie este foarte simplu.

Pe mine Prater nu mă da pe spate deloc, este un Orășelul Copiilor mai cizelat dar nimic spectaculos.
Aaaa, doar daca vrei sa te urci in tiribombele alea înalte, eu nu am avut curaj.
Berea este mai scumpă, înghețata la fel.
In schimb Schonbrunn da dar doar la prima vizită.
Mie îmi pare mult mai frumoasă Viena seara.

Edited by xymzar, 20 June 2022 - 14:34.


#4170
bobben

bobben

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.06.2022
Te obisnuiesti repede in Viena, transportul e super si chiar sunt mutle locuri de vazut in orasul asta, deci se poate vizita. Doar un mic sfat va dau, eu am fost in Viena inainte de Paris si nu m-a prea impresionat asa de tare Parisul pentru ca semana cu Viena mult asa ca arhitectura. Va recomand sa vedeti intai Parisul totusi, dar nah, Viena fiind mai aproape e ok si acolo. :D

#4171
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,834
  • Înscris: 13.07.2011
Daca aveti conexiune la internet prin Austria, atunci este imposibil sa te pierzi. Google Maps-ul a fost atat de bine optimizat in Viena, incat te descurci cu el fara cea mai mica problema. De cativa ani au integrat si transportul public, care functioneaza momentan excelent (mai bine decat aplicatia oficiala a liniilor de transport in comun din Viena). La fel si cu rutele auto (care au bagat live traffic) si pe jos (incl imagini).

Si cum toata lumea vorbeste engleza, imposibil sa nu te descurci.

@bobben - referitor la comparatia Paris/Viena, pot spune ca Parisul este peste Viena doar din punctul architectural si al lucrurilor de vazut. In rest, ca si curatenie, civilizatie, social, infrastructura, Viena este mult in viitor fata de francezi.

#4172
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 xymzar, on 20 iunie 2022 - 14:22, said:


Pe mine Prater nu mă da pe spate deloc, este un Orășelul Copiilor mai cizelat dar nimic spectaculos.


Si eu am aceeasi impresie - a ramas mai mult traditia de a merge acolo, decat atractia in sine. Dar poate tine si de traditia lor: am gasit mai multe locuri in AT care in conceptia mea s-ar incadra la kich, dar care pentru austrieci erau destul de interesante judecand dupa nr de persoane care le vizitau...

#4173
juju66

juju66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.11.2014
Salutare! Plecam la Viena in iulie  - 5 zile, 4 nopti, 3 zile pline (2 le pierdem cu avioanele si transferurile)!! Am ceva nelamuriri cu transportul local! Intentionam sa luam Vienna Pass pe 3 zile - 141 euro - online, sa vizitam cat mai mult! Intrebare: bus-urile Hop on Off, sunt incluse in Vienna Pass toate liniile - galbena, verde, albastra, rosie? Acopera toate obiectivele din Vienna Pass? Cardurile Vienna Pass le putem ridica din aeroport, daca le comand online!?...chiar daca sosim duminica dupa masa!?
Suntem cazati in Favoriten, din ce-am vazut pe o harta suntem destul de departe de o statie de Hop on Off ! As lua si abonamente de 17,10 euro pe transport pe 3 zile sau o saptamana (luni- luni), ca sa ne descurcam mai bine! O fi Ok asa!? ...sau mai sunt si alte variante?
Mersi!!

#4174
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 juju66, on 21 iunie 2022 - 09:23, said:

Cardurile Vienna Pass le putem ridica din aeroport, daca le comand online!?
Instalezi pe telefon aplicatiile Vienna Pass si Wiener lines (asta e pentru transport, oficiala) si nu mai trebuie sa ridici nimic, de nicaieri. Din aplicatii iti iei Vienna pass-ul si transportul, ai totul in telefon, usor, comod, fara batai de cap si drumuri sau opriri suplimentare. Pretul pentru transport e acelasi, luat din aplicatie sau de pe site-ul Vienna pass.

 juju66, on 21 iunie 2022 - 09:23, said:

As lua si abonamente de 17,10 euro pe transport pe 3 zile sau o saptamana (luni- luni), ca sa ne descurcam mai bine! O fi Ok asa!?
In cazul meu, asta a fost varianta perfecta.

 juju66, on 21 iunie 2022 - 09:23, said:

Intrebare: bus-urile Hop on Off, sunt incluse in Vienna Pass toate liniile - galbena, verde, albastra, rosie?
Nu scrie nimic pe site ca nu ar fi toate. Personal, n-am folosit (nici in Viena, nici in alta parte unde exista un transport public bine organizat).

Attached Files


Edited by zuv, 21 June 2022 - 10:31.


#4175
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

 xymzar, on 20 iunie 2022 - 14:22, said:

la ce magazin de pe Mariahilfer Straße este buna înghețata.
Ne spui si noua? :D

#4176
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Trebuie sa caut in poze.
Dar nu iti imagina ca era ceva senzational.
La toate "tarabele" alea pare cam acelasi lucru doar ca sunt altfel aranjate, tot felul de bombonele care se pun pe inghetata.
Era unul colorat mai fistichiu si multi parinti la coada si puradeii cu ochii mari cat cepele sa bage in ei inghetata minune. Posted Image
Marketing.

Buna a fost la Aida langa opera.

LE Mi-am adus aminte de o chestie.
Plachutta, scump si nu a fost deloc pe gustul meu.
Am fost doar ca sa bifez dar am si bifat bine din card.Posted Image

Edited by xymzar, 21 June 2022 - 11:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate