Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Viena

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4317 replies to this topic

#4141
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postbusiness11, on 30 mai 2022 - 09:59, said:


Da. Ai si BOLT si FreeNow.

Aici preturile la Uber/Bolt sunt ridicate, uneori (daca pretul este dinamic) iesi mai bine cu taxiul. De curand au bagat si o aplicatie numita Holmi pe care nu am testat-o pana acum.

Recomand sa verifici preturile la Uber, Bolt, FreeNow si Holmi cand vrei sa mergi undeva. Diferentele de pret pot fi si de 20-30%.

Multumesc mult!
Ma gandeam sa iau cazare la periferie si sa folosesc uberul.

#4142
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Trebuie calculat daca merita. In general Uber/Bolt/Taxi sunt scumpe in Viena. Eu de la birou pana acasa am 8km si platesc intre 18 si 24eur mereu.

Incearca si cu transportul in comun, este incredibil de bine organizat, punctual, bine pus la punct si in comparatie cu Uber/Bolt mult mai ieftin. Ai bilete de mai multe zile cu calatorii nenumarate si in weekend se circula 24h.

#4143
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Corect. Poate iei Uber in caz de ceva neprevazut, ai o urgenta, ploua cu galeata, statia de autobuz e la 5 km de cazare, esti gravida sau ai probleme cu picioarele. In orase mari ca Viena metroul si S-Bahn-ul fac legea.

Edited by Bursul, 30 May 2022 - 14:29.


#4144
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Va cred insa nu stiu daca ma pot descurca cu transportul in comun; nu stiu limba.
PS Gravid nu am cum sa fiu Posted Image

#4145
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu mi se pare important sa stii limba cand folosesti transportul in comun, peste tot exista harti, afisaje, etc. Eu in Budapesta de ex m-am descurcat fara nicio problema desi nu stiu o boaba de maghiara si nici n-au transportul atat de bine semnalizat ca alte tari din vest.

#4146
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postgiuliani, on 30 mai 2022 - 16:41, said:

Nu mi se pare important sa stii limba cand folosesti transportul in comun, peste tot exista harti, afisaje, etc. Eu in Budapesta de ex m-am descurcat fara nicio problema desi nu stiu o boaba de maghiara si nici n-au transportul atat de bine semnalizat ca alte tari din vest.

Ai dreptate, insa o oarece temere exista.....

#4147
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cu google maps te poti uita in timp real unde esti, ce statie urmeaza, cate statii mai ai pana acasa, etc.

Selectezi doar sa mergi de la A la B cu transportul in comun.

#4148
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postgiuliani, on 30 mai 2022 - 16:52, said:

Cu google maps te poti uita in timp real unde esti, ce statie urmeaza, cate statii mai ai pana acasa, etc.

Selectezi doar sa mergi de la A la B cu transportul in comun.

Teoretic pare foarte simplu. Multumesc pentru sfaturi!

#4149
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostCronos1, on 30 mai 2022 - 16:26, said:

Va cred insa nu stiu daca ma pot descurca cu transportul in comun; nu stiu limba.
Pai, cati dintre cei ce au/am fost la Viena stiu germana?! Pe principiul asta unii n-ar mai iesi din tara...
Pentru orasele din Europa de vest gasesti informatii atat de exacte pe GMaps sau pe site-urile companiilor de transport in comun incat n-ai cum sa nu te descurci nici daca esti mut!

#4150
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Cum spun si colegii Google Maps-ul este super optimizat in Viena. Si tinand cont de faptul ca orice mijloc de transport in comun vine in proportie de 90% punctual, chiar nu o sa ai probleme cu Maps-ul.

Si un copil mic s-ar descurca cu Google Maps.

Cand ai timp si nu te grabesti sa ajungi pe undeva, incearca sa calatoresti cu tramvaiul. Asa ai sansa sa vezi multe parti din Viena si diferite sectoare. Simbolul pentru tramvaie arata cam asa (vezi poza mai jos). Simbolurile intre metrou, tramvai, autobuz sunt mereu diferite.

Attached File  123.png   15.3K   33 downloads

#4151
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View PostCronos1, on 30 mai 2022 - 16:26, said:

Va cred insa nu stiu daca ma pot descurca cu transportul in comun; nu stiu limba.
PS Gravid nu am cum sa fiu Posted Image
Nu trebuie sa stii limba. Trebuie sa retii numele statiilor: unde vrei sa cobori, cea dinainte, sa fii pregatit si cea dupa, sa stii ca ai ratat statia :lol:

#4152
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostBursul, on 31 mai 2022 - 09:32, said:


Nu trebuie sa stii limba. Trebuie sa retii numele statiilor: unde vrei sa cobori, cea dinainte, sa fii pregatit si cea dupa, sa stii ca ai ratat statia :lol:
Mulțumesc mult pentru încurajare!

#4153
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postbusiness11, on 31 mai 2022 - 09:25, said:

Cum spun si colegii Google Maps-ul este super optimizat in Viena. Si tinand cont de faptul ca orice mijloc de transport in comun vine in proportie de 90% punctual, chiar nu o sa ai probleme cu Maps-ul.

Si un copil mic s-ar descurca cu Google Maps.

Cand ai timp si nu te grabesti sa ajungi pe undeva, incearca sa calatoresti cu tramvaiul. Asa ai sansa sa vezi multe parti din Viena si diferite sectoare. Simbolul pentru tramvaie arata cam asa (vezi poza mai jos). Simbolurile intre metrou, tramvai, autobuz sunt mereu diferite.

Attachment 123.png

Multumesc mult!

#4154
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 05.01.2007
Se mai cere completarea PTC (pre-travel clearance) la zbor cu avionul? din ce am citit pe net pare ca nu mai e nevoie
A fost cineva de curand cu avionul in Austria si stie exact daca mai e obligatoriu completare PTC?

Edited by puzzlewood, 02 June 2022 - 07:55.


#4155
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Noi abia pe 14 plecam, dar am inteles ca nu mai e nevoie sa completezi nimic.
Cronos, te descursi perfect in Viena fara sa stii germana. Metroul lor e ceva de vis. Trebuie sa stii doar statia unde vrei sa cobori si sa fii atent, anunta ce statie urmeaza si scriu si pe panou.

#4156
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postvalentinag, on 03 iunie 2022 - 10:39, said:

Noi abia pe 14 plecam, dar am inteles ca nu mai e nevoie sa completezi nimic.
Cronos, te descursi perfect in Viena fara sa stii germana. Metroul lor e ceva de vis. Trebuie sa stii doar statia unde vrei sa cobori si sa fii atent, anunta ce statie urmeaza si scriu si pe panou.

Si bilete de unde cumpar(cum platesc calatoria)?

Am vazut ca m-as putea caza departe si as ajunge cu metroul fix la catedrala Sfantul Stefan!

E ceva!

#4157
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Bilete eu cumpar de la automatele aflate in fiecare statie. Selectezi limba, engleza in cazul meu, spui ce fel de bilet sau abonament vrei, bagi banutii si iti da biletele. Noi o sa ne luam abonament pe 3 zile, e 17 E, valabil pe toate mijloacele de transport in comun. Pentru prima si ultima zi ne luam bilet separat, c-o sa venim de la aeroport tot cu metroul ,S7 este linia. Costa vreo 4,5E biletul pana in  oras.
Este important sa validati biletul sau abonamentul la prima urcare in metrou, sunt niste cutiute albastre asezate in niste stilpisori, inainte de intrarea pe peron. Bagi biletul acolo, astepti un pic si iti pune o stampila pe el cu data si ora. Apoi, liber. Nu sunt turnicheti la metrou in Viena. Daca nu validezi, chiar daca ai bilet valabil, primesti amenda, sunt foarte stricti controlorii.

#4158
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postvalentinag, on 06 iunie 2022 - 09:33, said:

Bilete eu cumpar de la automatele aflate in fiecare statie. Selectezi limba, engleza in cazul meu, spui ce fel de bilet sau abonament vrei, bagi banutii si iti da biletele. Noi o sa ne luam abonament pe 3 zile, e 17 E, valabil pe toate mijloacele de transport in comun. Pentru prima si ultima zi ne luam bilet separat, c-o sa venim de la aeroport tot cu metroul ,S7 este linia. Costa vreo 4,5E biletul pana in  oras.
Este important sa validati biletul sau abonamentul la prima urcare in metrou, sunt niste cutiute albastre asezate in niste stilpisori, inainte de intrarea pe peron. Bagi biletul acolo, astepti un pic si iti pune o stampila pe el cu data si ora. Apoi, liber. Nu sunt turnicheti la metrou in Viena. Daca nu validezi, chiar daca ai bilet valabil, primesti amenda, sunt foarte stricti controlorii.

Multumesc mult!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate