Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Peru

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#91
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postflc, on 3rd February 2010, 10:06, said:

va rog sa-mi trimiteti pe email - [email protected] ghidul LPlanet pt Peru, sau orice alt ghid mi-ar putea fi de ajutor, eu nu stiu altele.
Pt Imperator: cum ai procedat pt Titicaca, ai folosit serviciile unei agentii locale ? imi poate recomanda cineva ceva in acest sens?
multumesc, numai bine
Nu am LP Peru electronic... De fapt am o carte South America on the shoestring, dar de prin 2000...
Despre Titicaca, am luat turul de la o agentie de pe strada principala din Puno, e plin de agentii. Toate sunt cam la fel - preturi, servicii, etc, sincer nu mai imi aduc aminte cu cine am mers... Mai multe am scris pe blog - am un articol intreg despre Titicaca

#92
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View PostImperator, on 3rd February 2010, 11:07, said:

Nu am LP Peru electronic... De fapt am o carte South America on the shoestring, dar de prin 2000...
Despre Titicaca, am luat turul de la o agentie de pe strada principala din Puno, e plin de agentii. Toate sunt cam la fel - preturi, servicii, etc, sincer nu mai imi aduc aminte cu cine am mers... Mai multe am scris pe blog - am un articol intreg despre Titicaca
pai pe blog am citit...dar poate povestesti acolo mai mult despre peru cand ai timp...oricum, te mai intreb pe acolo daca imi ramane ceva in aer.
culmea...am 180 de ghiduri LP, insa nu am peru
ms, numai bine

#93
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postflc, on 3rd February 2010, 11:32, said:

pai pe blog am citit...dar poate povestesti acolo mai mult despre peru cand ai timp...oricum, te mai intreb pe acolo daca imi ramane ceva in aer.
culmea...am 180 de ghiduri LP, insa nu am peru
ms, numai bine
O sa scriu in curand de Macchu Picchu si o sa am un interviu first hand de la niste amici care sunt plecati in America de Sud vreo 8 luni (si-au dat demisia si au plecat in calatorie).. Au facut pana acum Brazilia, Argentina, au ajuns in Chile si se indreapta spre Peru. Vineri si sambata public povestile lor de pana acum si o sa mai fie ceva mai incolo si de Peru.

Cand zici ca ai 180 LP-uri, presupun ca varianta electronica care a ajuns pe net :) In blocul ala, lipseste cu desavarsire America de Sud daca te-ai uitat cu atentie...

#94
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View PostImperator, on 3rd February 2010, 13:53, said:

O sa scriu in curand de Macchu Picchu si o sa am un interviu first hand de la niste amici care sunt plecati in America de Sud vreo 8 luni (si-au dat demisia si au plecat in calatorie).. Au facut pana acum Brazilia, Argentina, au ajuns in Chile si se indreapta spre Peru. Vineri si sambata public povestile lor de pana acum si o sa mai fie ceva mai incolo si de Peru.
Cand zici ca ai 180 LP-uri, presupun ca varianta electronica care a ajuns pe net :) In blocul ala, lipseste cu desavarsire America de Sud daca te-ai uitat cu atentie...

cam lipseste, da. am cateva si de acolo, dar incomplete, dar incep sa caut peru. am bolivia din ce vad, si argentina. oricum as vrea sa o cumpar oricum, daca merg am nevoie de cartea in sine, momentan imi trebuie pt a stabili itinerariul.

#95
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008
am gasit pt LIMA-CUZCO tariful de 377$ 2 pers RTN la taca.com, exista posibilitatea sa fie mai ieftin de atat un zbor intern?
alte idei sunt binevenite, ms

#96
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postflc, on 3rd February 2010, 17:39, said:

am gasit pt LIMA-CUZCO tariful de 377$ 2 pers RTN la taca.com, exista posibilitatea sa fie mai ieftin de atat un zbor intern?
alte idei sunt binevenite, ms
258 dolari 2 persoana dus intors cu Peruvian Airlines, 252 dolari 2 persoane RT cu Star Peru, 404 dolari cu LAN Peru - simulare sfarsit de iunie.

In 2001, am zburat cu TANS cu 69 para dus-intors, ce vremuri, dom'le, ce vremuri...

#97
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Peru: Machu Picchu May Be Closed for Months, Government Promotes Other Attractions

The evacuation of stranded tourists and others from Machu Picchu is over, but the famous Inca site will remain inaccessible for weeks and possibly months as work goes on to clean up the landslides and rebuild the railway link to Cuzco. A 60-day state of emergency remains in effect in the provinces of Cuzco and Apurimac, including Cuzco City, Machu Picchu and Aguas Calientes, the town at the foot of the Inca citadel. Meanwhile, the national tourism agency is launching a “Meet Peru Now” publicity campaign touting the country’s other attractions, hoping to keep tourists coming. Machu Picchu is Peru’s primary tourist attraction, drawing half a million visitors annually.

#98
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View PostImperator, on 4th February 2010, 07:36, said:

Peru: Machu Picchu May Be Closed for Months, Government Promotes Other Attractions

The evacuation of stranded tourists and others from Machu Picchu is over, but the famous Inca site will remain inaccessible for weeks and possibly months as work goes on to clean up the landslides and rebuild the railway link to Cuzco. A 60-day state of emergency remains in effect in the provinces of Cuzco and Apurimac, including Cuzco City, Machu Picchu and Aguas Calientes, the town at the foot of the Inca citadel. Meanwhile, the national tourism agency is launching a “Meet Peru Now” publicity campaign touting the country’s other attractions, hoping to keep tourists coming. Machu Picchu is Peru’s primary tourist attraction, drawing half a million visitors annually.


Da, am vazut. O sa incerc sa folosesc ruta alternativa pt MPicchu, prin Salkantay.
Poate se rezolva mai repede problema cu calea ferata -nici nu ai nevoie de permis pt aceasta ruta-  deci pot face rezervarile la fata locului.
probabil e mai dificila, dar nevasta-mea va fi in destul de in forma si nu cred ca vor fi probleme.

#99
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postflc, on 4th February 2010, 13:29, said:

Da, am vazut. O sa incerc sa folosesc ruta alternativa pt MPicchu, prin Salkantay.
Poate se rezolva mai repede problema cu calea ferata -nici nu ai nevoie de permis pt aceasta ruta-  deci pot face rezervarile la fata locului.
probabil e mai dificila, dar nevasta-mea va fi in destul de in forma si nu cred ca vor fi probleme.
Daca vrei sa faci vreo Inca Trail (nu neaparat cea oficiala), vezi ca nu e vorba de forma, ci mai ales de aclimatizare. Simptomele de rau de munte le rezolvi cu Diamoxul si mestecand frunze de coca, dar lipsa de energie se rezolva doar prin aclimatizare... depinde cate zile ai inainte de a pleca la drum la altitudine... Vestea buna este ca MP e jos (la doar 2700 metri), dar Inca Trail trece si de 4000 metri

#100
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View PostImperator, on 4th February 2010, 15:30, said:

Daca vrei sa faci vreo Inca Trail (nu neaparat cea oficiala), vezi ca nu e vorba de forma, ci mai ales de aclimatizare. Simptomele de rau de munte le rezolvi cu Diamoxul si mestecand frunze de coca, dar lipsa de energie se rezolva doar prin aclimatizare... depinde cate zile ai inainte de a pleca la drum la altitudine... Vestea buna este ca MP e jos (la doar 2700 metri), dar Inca Trail trece si de 4000 metri

am citit ca ruta alternativa trece la 4600m. voi sta in cusco une fac aclimatizare cam 3-4 zile probabil sau fac o excursie la titicaca mai intai, sau in jungla, sa vad. am notat despre medicamente si frunze, citisem in spate despre asta si nu merg fara ele, insa nu voi neglija conditia fizica. e posibil sa nu avem probleme cu aclimatizarea, insa asta nu pot sa aflu decat acolo...mai sus de 3000 cu piciorul nu am ajuns inca.
oricum, un antrenament de 2-3 luni progresiv va avea efect pozitiv, sunt sigur.

#101
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postflc, on 4th February 2010, 16:21, said:

am citit ca ruta alternativa trece la 4600m. voi sta in cusco une fac aclimatizare cam 3-4 zile probabil sau fac o excursie la titicaca mai intai, sau in jungla, sa vad. am notat despre medicamente si frunze, citisem in spate despre asta si nu merg fara ele, insa nu voi neglija conditia fizica. e posibil sa nu avem probleme cu aclimatizarea, insa asta nu pot sa aflu decat acolo...mai sus de 3000 cu piciorul nu am ajuns inca.
oricum, un antrenament de 2-3 luni progresiv va avea efect pozitiv, sunt sigur.
Inca Trail clasic trece la maximum 4100 metri (Dead Woman Pass). Iar probleme cu aclimatizarea veti avea sigur - lipsa de energie, oricine o are. Puteti sa nu aveti probleme de ameteala, dureri de cap, etc, dar lipsa de energie oricine o are.

#102
lorenitta

lorenitta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2010
va rog frumos sa imi raspundeti si mie :D e posibil ca prietenul meu din peru sa obtina viza si sa vina aici pentru cateva saptamani dar cu bilet doar dus ? si sa cumpere de aici biletul pt intoarcerea inapoi in peru?nu are suficienti bani si as vrea sa stiu daca poate sa vina  aici si de aici sa ii cumpar eu biletul pt intors ...se poate?? va rooog rsp :D

#103
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008
am facut rost de ghidul Frommer's - Peru - 2008, forma electronica.
daca e cineva interesat, sa-mi dea PM sau email la adresa de mai sus

#104
Laurina

Laurina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.07.2010

View PostImperator, on 4th February 2010, 18:28, said:

Inca Trail clasic trece la maximum 4100 metri (Dead Woman Pass). Iar probleme cu aclimatizarea veti avea sigur - lipsa de energie, oricine o are. Puteti sa nu aveti probleme de ameteala, dureri de cap, etc, dar lipsa de energie oricine o are.

ola :)
tocmai am citit informatiile foarte utile pe care le-ai dat despre Peru care sunt foarte binevenite avand in vedere ca as vrea sa merg si eu in Peru la inceputul lui septembrie.
Intrand pe site-ul de unde imi pot procura permis pt Inca trail am constatat ca s-au epuizat pt sept. Imi poti spune te rog daca se poate procura acest permis si altfel? Exista varianta "la negru"? Daca nu, pot ajunge la Machu Picchu si fara acest permis?

vreau sa merg pe cont propriu impreuna cu o prietena si cum nu avem decat 2saptamani la dispozitie ne gandeam sa inchiriem o masina cu ghid cu tot pt a salva ceva timp si pt mai multa siguranta. Ai putea sa-mi recomanzi ceva in acest sens? Sau e de evitat?

multumesc anticipat.

#105
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View PostLaurina, on 7th July 2010, 23:20, said:

ola :)
tocmai am citit informatiile foarte utile pe care le-ai dat despre Peru care sunt foarte binevenite avand in vedere ca as vrea sa merg si eu in Peru la inceputul lui septembrie.
Intrand pe site-ul de unde imi pot procura permis pt Inca trail am constatat ca s-au epuizat pt sept. Imi poti spune te rog daca se poate procura acest permis si altfel? Exista varianta "la negru"? Daca nu, pot ajunge la Machu Picchu si fara acest permis?

vreau sa merg pe cont propriu impreuna cu o prietena si cum nu avem decat 2saptamani la dispozitie ne gandeam sa inchiriem o masina cu ghid cu tot pt a salva ceva timp si pt mai multa siguranta. Ai putea sa-mi recomanzi ceva in acest sens? Sau e de evitat?

multumesc anticipat.

da, enormal sa fie epuizate permisele pt septembrie.
nu, nu il poti procura in alt mod si nu exista la negru. deci uita de inca trail.
da, poti ajunge la MP cu trenul sau pe rute alternative, care nu au nevoie de permis, sunt trasee de 3-4-5 zile. de ex Inca Jungle Trail
masina cu ghid nu te poate duce la MP, cauta pe perurail.com sa vezi ce posibilitati sunt.
daca iti cumperi bilet, recomandarea mea e sa o faci la autowagon, e putin mai scump dar merita(cam 84$ dus-intors).
cat despre siguranta, nu-ti face probleme, totul e in regula acolo.

#106
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostLaurina, on 8th July 2010, 00:20, said:

ola :)
tocmai am citit informatiile foarte utile pe care le-ai dat despre Peru care sunt foarte binevenite avand in vedere ca as vrea sa merg si eu in Peru la inceputul lui septembrie.
Intrand pe site-ul de unde imi pot procura permis pt Inca trail am constatat ca s-au epuizat pt sept. Imi poti spune te rog daca se poate procura acest permis si altfel? Exista varianta "la negru"? Daca nu, pot ajunge la Machu Picchu si fara acest permis?

vreau sa merg pe cont propriu impreuna cu o prietena si cum nu avem decat 2saptamani la dispozitie ne gandeam sa inchiriem o masina cu ghid cu tot pt a salva ceva timp si pt mai multa siguranta. Ai putea sa-mi recomanzi ceva in acest sens? Sau e de evitat?

multumesc anticipat.
Pentru septembrie, s-au epuizat de mult, nici pentru octombrie nu cred sa mai fie prea multe, daca nu s-au terminat si ele. Nu exista permise la negru, daca cineva iti va oferi in Cuzco, fi foarte atenta, poate fi o tzeapa.
Poti ajunge la MP fara permis, dar nu mergand pe jos pe Inca Trail. Ai optiunea cu trenul din Cuzco, Nu poti ajunge cu masina, deci nu are rost sa-ti iei masina pentru Macchu Picchu pentru ca singurele modalitati de acces sunt pe jos pe Inca Trail sau cu trenul de la Cuzco in oraselul Aguas Calientes (oras 100% turistic) de unde se urca la MP cu autobuzul (sau pe jos, cu motoreta, masina, etc) - cam 15 - 20 minute cu autobuzul.

Nu am luat masina cu ghid, am mers cu autobuzul, trenul sau microbuzul, dar cum crezi, probabil sunt numeroase oferte. Nu vei avea probleme daca eviti sa circuli pe strazi intunecate si fara sa fie nimeni pe acolo, atentie la bagaje, ma rog, cam ce faci si prin Romania. Atentie insa ca daca mergi cu masina de la Lima in Altiplano, o sa-ti ia foarte multe zile pe drumuri de calitate uneori proasta.

#107
Laurina

Laurina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.07.2010

View PostImperator, on 8th July 2010, 11:58, said:

Pentru septembrie, s-au epuizat de mult, nici pentru octombrie nu cred sa mai fie prea multe, daca nu s-au terminat si ele. Nu exista permise la negru, daca cineva iti va oferi in Cuzco, fi foarte atenta, poate fi o tzeapa.
Poti ajunge la MP fara permis, dar nu mergand pe jos pe Inca Trail. Ai optiunea cu trenul din Cuzco, Nu poti ajunge cu masina, deci nu are rost sa-ti iei masina pentru Macchu Picchu pentru ca singurele modalitati de acces sunt pe jos pe Inca Trail sau cu trenul de la Cuzco in oraselul Aguas Calientes (oras 100% turistic) de unde se urca la MP cu autobuzul (sau pe jos, cu motoreta, masina, etc) - cam 15 - 20 minute cu autobuzul.

Nu am luat masina cu ghid, am mers cu autobuzul, trenul sau microbuzul, dar cum crezi, probabil sunt numeroase oferte. Nu vei avea probleme daca eviti sa circuli pe strazi intunecate si fara sa fie nimeni pe acolo, atentie la bagaje, ma rog, cam ce faci si prin Romania. Atentie insa ca daca mergi cu masina de la Lima in Altiplano, o sa-ti ia foarte multe zile pe drumuri de calitate uneori proasta.

Va multumesc mult pt sfaturi.
Pentru cele maxim 2 saptamani alocate excursiei am urmatorul itinerariu: Lima (doar ca punct de sosire si plcare) - Nazca lines - Colca Canyon - Cuzco - Machu Picchu - Lacul Titicaca - La Paz. Ce ziceti, as avea timp sa parcurg acest itinerariu? Nu stiu exact cat tmp sa aloc cu transportul dintr-o parte in alta. Din experienta imi puteti recomanda destinatii pe care sa le includ in itinerariu sau care din cele deja incluse considerati ca nu sunt asa interesante? Va intreb pt ca am auzit pareri si pareri cum ar fi despre Nazca lines ca nu prea merita.
Anul trecut am fost in Ecuador si Galapagos, dar am fost organizat prin Gap Adventures (firma canadiana), asa ca nu prea mi-am batut capul cu logistica excursiei :)

#108
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostLaurina, on 9th July 2010, 18:44, said:

Va multumesc mult pt sfaturi.
Pentru cele maxim 2 saptamani alocate excursiei am urmatorul itinerariu: Lima (doar ca punct de sosire si plcare) - Nazca lines - Colca Canyon - Cuzco - Machu Picchu - Lacul Titicaca - La Paz. Ce ziceti, as avea timp sa parcurg acest itinerariu? Nu stiu exact cat tmp sa aloc cu transportul dintr-o parte in alta. Din experienta imi puteti recomanda destinatii pe care sa le includ in itinerariu sau care din cele deja incluse considerati ca nu sunt asa interesante? Va intreb pt ca am auzit pareri si pareri cum ar fi despre Nazca lines ca nu prea merita.
Anul trecut am fost in Ecuador si Galapagos, dar am fost organizat prin Gap Adventures (firma canadiana), asa ca nu prea mi-am batut capul cu logistica excursiei :)
Mie mi-au placut Nazca lines, poate si pentru ca am citit tot soiul de carti despre vizite ale extraterestrilor, etc :) Vezi ca am scris un post la mine pe blog despre Nazca
Lima - Nazca lines se fac cam 6 ore cu autobuzul (poate ar merita sa te opresti pe drum la Paracas sa vezi pinguini, foci si alte vietati ... antarctice). La Nazca acoperi totul in cam jumatate de zi. De la Nazca la Arequipa mai sunt vreo 6 ore cu autobuzul, nu am ajuns pentru ca tocmai fusese un cutremur care a ras Arequipa. Probabil iti trebuie o zi la Arequipa si o zi la Colca Canyon (atentie la diferenta de altitudine, la Arequipa e deja vreo 2500 metri, iar in Colca la peste 4000 te va lovi rau).

De la Arequipa nu poti sa mergi la Cuzco decat cu avionul (via Lima, nu stiu sa fie curse directe) sau cu autobuz via Puno (drumul Arequipa - Cuzco poate fi vreo 16 ore in functie de cum e soseaua). Cuzco iti trebuie minimum 2 zile, mai ales ca ar trebui sa te acomodezi la altitudine, MP cu trenul iti trebuie 2 zile (pleci dimineata, ajungi la pranz la Aguas Calientes, du-te si dupa amiaza ca oricum n-ai ce face in Aguas si a doua zi dimineata la rasarit). Atentia insa MP este jos (2700 metri), acomodarea ta cu altitudinea ar putea fi facuta cam varza. Dupa-amiaza ai tren spre Cuzco si ajungi noaptea. As mai sta inca vreo 2 - 3 zile prin Cuzco si zona (Valle Sagrada, Salineras, Puka Pukara, Sacsayuman, etc). Drumul pana la Puno o sa-ti ia cam toata ziua. Mai stai o zi prin Puno, poti sa faci un tur la Silustani (Puno e la 4000 metri, Cuzco la 3300m, MP la 2700, e o diferenta destul de mare).
Titicaca iti trebuie 2 zile, iar drumul pana la La Paz o zi intreaga (eventual cu stop la Tiahuanaco)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate