Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Peru

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#73
lili22

lili22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.09.2007
Vrem sa plecam in Peru in martie.Cam care sint preturile pe-acolo: mincare, transport (tren, avion intern la obiectivele turistice, eventual benzina).Se pate inchiria o masina?Cam cat ar costa?

#74
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlili22, on Feb 28 2008, 21:42, said:

Vrem sa plecam in Peru in martie.Cam care sint preturile pe-acolo: mincare, transport (tren, avion intern la obiectivele turistice, eventual benzina).Se pate inchiria o masina?Cam cat ar costa?
Depinde unde vrei sa te duci, ce vrei sa faci si ce standarde ai. In principiu, este destul de ieftin,. Intarea la obiectivele turistice e cativa euro, exceptand Macchu Picchu care este peste 20 sau 30 dolari. Iar masina... hmmmm... ce sa faci cu o masina in Peru ???? N-am vazut pe nimeni inchirind masina in Peru decat cei obsedati de volan.

View PostImperator, on Feb 28 2008, 21:49, said:

Depinde unde vrei sa te duci, ce vrei sa faci si ce standarde ai. In principiu, este destul de ieftin,. Intarea la obiectivele turistice e cativa euro, exceptand Macchu Picchu care este peste 20 sau 30 dolari. Iar masina... hmmmm... ce sa faci cu o masina in Peru ???? N-am vazut pe nimeni inchirind masina in Peru decat cei obsedati de volan.
Si apropos... vezi ca in martie e inca sezon ploios si Macchu Picchu poate fi inchis datorita alunecarilor de teren care blocheaza legatura feroviara (se intampla destul de frecvent in ultimii ani)

#75
lili22

lili22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.09.2007
Mergem 4 persoane si ne gindeam ca ne deplasam mai repede, nu eram legati de orarul autobuxelor si trenurilor.

#76
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlili22, on Feb 28 2008, 22:43, said:

Mergem 4 persoane si ne gindeam ca ne deplasam mai repede, nu eram legati de orarul autobuxelor si trenurilor.
Pai de unde si pana unde ? Exact unde vreti sa mergeti ? In unele locuri merita masina, in altele nu, iar in altele nu exista sosea... si ce merita este sa inchiriezi cu tot cu sofer - forta de munca, deci si soferul e extrem de ieftin... intr-o tara in care nu prea exista indicatoare si nu stiu cat si cum functioneaza GPS-ul :)

#77
qvlad

qvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2008
Buna,


Planuisem o excursie in Peru impreuna cu niste cunoscuti, insa se pare ca planurile lor sunt mult diferite de ce aveam eu in gand (alpinism si alte chestii hard).

Pe mine inca ma mai intereseaza excursia, insa nu cred ca mai am cu cine merge, asa ca scriu si eu aici, poate exista persoane interesate.

Detalii:
- plecare undeva sfarsitul lui iulie.
- durata: 3-4 saptamani.
- costuri: 1600 Euro / persoana avion + inca aproximativ 1000 acolo. (confort "low-budget" spre mediu, plus activitati pe acolo - intrare Machu Picchu, ceva excursii, transport etc).

Locuri de interes:
- Jungla Amazoniana (poate Iquitos, desi s-ar putea sa fie scump avionul dus-intors ($200). Daca nu, mai sunt si alte destinatii pe Amazon, mai in drumul destinatiilor viitoare. Se pot lua diverse excursii care mai costa ceva. Eu as fi amator de asa ceva, insa nu senzatii extreme.
- Cuzco
- Machu Picchu - traseu montan pana acolo, dureaza cateva zile - o saptamana. La asta se mai adauga aclimatizarea.
- Arequipa
- Lake Titicaca
- Nazca lines (eu nu tin musai, se vad doar din avion si costa $50/persoana).

Si multe altele, programul e flexibil. Nu am inca un program (eram lipit la un alt grup, deci era traseul lor), insa am Lonely Planet-ul, care e suficient.

Printre alte atractii se numara:
- multe alte orase si ruine
- diverse drumetii montane in diverse locuri cu peisaje spectaculoase
- mountainbiking
- rafting
- calarie
- scufundari  


Site-ul asta este destul de cuprinzator, insa nu prea are poze:
http://www.enjoyperu.com/

Pentru poze, incervati pe www.tripadvisor.com, odata ce stiti locatia care va intereseaza. Sectiunea user photos e, de regula, cuprinzatoare.


Stiu ca sunt slabe sanse sa mai gasesc doritori, intrucat miscarea trebuie sa fie foarte rapida (in doua-trei saptamani maxim plata biletelor de avion), insa chiar ma intereseaza excursia, asa ca m-am gandit sa incerc si eu marea cu degetul...


Tara este foarte frumoasa, sunt multe de vazut si de facut. De asemenea, este foarte ieftina. Poti sta si manca bine cu $15-20 pe zi. $40 pentru confort mediu si 60 la categoria lux (exista si super lux, ca peste tot, dar nu e cazul). Tara este insa mai periculoasa decat Romania. Lasand la o parte furturile din buzunare si inselatoriile (de care te poti proteja mai usor), existanda si anumite riscuri legate de jafuri armate, rapiri sau chiar deces (ca urmare a unui jaf). Cea mai buna protectie impotriva acestora este marimea grupului, asta fiind si motivul pentru care nu as vrea sa merg singur. Nu trebuie, totusi, de devi paranoic; daca urmezi regulile de bun simt este mai sigur decat prin diverse zone din marile orase europene.


Deci, doritori?

Vlad

#78
tim

tim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.01.2002

View Postqvlad, on Jun 11 2008, 09:59, said:

Deci, doritori?
Eu de mult imi doresc sa merg in America Latina (circuit prin mai multe tari), dar m-as baga si doar la Peru, dar as prefera prin Aug pentru ca in iulie sunt plecat la HK.

#79
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ce inseamna chestii hard? alpinism inseamna ca mergi pe inca trail sau ca te cateri pe pereti?

#80
qvlad

qvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2008
@tim: E OK si august, se poate discuta. Insa eu trebuie sa ma intorc inainte de sfarsitul lui august (25 august, sa zicem, ceea ce reduce din timp). Sunt deschis si la mai multe tari, insa cresc costurile cu transportul + eventuale mite pentru viza (100$ pentru Bolivia, de exemplu).

@DeathRipple: hard inseamna alpinism pe doua varfuri de peste 6.500m din Cordilliera Blanca (nu stiu cum se numesc, nu ma intereseaza, dar sunt celebre; ei se duc in primul rand pentru asta). Inca Trail e soft, din cate stiu eu (drumetie montana mai mult sau mai putin obisnuita). Dar oricum nu mai sunt locuri pentru Inca Trail anul acesta in sezon. Exista rute alternative, care sunt mai mult sau mai putin dificile.

#81
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
peste 6500 metrii... :confused:      poi esti alpinist profesionist   ?     .... ca de nu ....nu cred ca cineva ar putea urca acolo

#82
rizzuca

rizzuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 16.06.2006
Din ce am studiat ca oferte ale agentiilor importante de afara, mi s-au parut cele mai interesante cele ale francezilor de la
Nouvelles Frontieres.

Au circuit in primul rand, asigurand in afara de avion pana in Peru si toate deplasarile in punctele importante de vizitat, zborurile interne, cazarile. Plus au mai multe variante de circuite si preturi. Iar preturile lor nu mi se par prea mari avand im vedere cat costa avionul pana acolo.


http://www.nouvelles..._sejours_perou/

Edited by rizzuca, 30 June 2008 - 14:44.


#83
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postqvlad, on Jun 11 2008, 19:11, said:

@tim: E OK si august, se poate discuta. Insa eu trebuie sa ma intorc inainte de sfarsitul lui august (25 august, sa zicem, ceea ce reduce din timp). Sunt deschis si la mai multe tari, insa cresc costurile cu transportul + eventuale mite pentru viza (100$ pentru Bolivia, de exemplu).

@DeathRipple: hard inseamna alpinism pe doua varfuri de peste 6.500m din Cordilliera Blanca (nu stiu cum se numesc, nu ma intereseaza, dar sunt celebre; ei se duc in primul rand pentru asta). Inca Trail e soft, din cate stiu eu (drumetie montana mai mult sau mai putin obisnuita). Dar oricum nu mai sunt locuri pentru Inca Trail anul acesta in sezon. Exista rute alternative, care sunt mai mult sau mai putin dificile.
Inca Trail ar fi soft daca nu ai merge pe la circa 4000 metri... cam asta te afecteaza cel mai mult. Dar sa nu crezi ca e o plimbare pe Platoul Bucegi, e mult mai greu. Dar evident cu putina conditie fizica si antrenament se face.

#84
lili22

lili22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.09.2007
Pana la urma vrea sa mearga cineva in Peru in sept. oct. sau nov.?

#85
profitabil

profitabil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.11.2004
Am fost intr-un circuit Peru - Bolivia , sfarsitul lui octombrie - noiembrie. Fabulos ...
Cateva impresii & poze gasiti in linkul de mai jos. (probabil in cateva episoade, daca observ ceva interes)
Feel free sa intrebati.

http://www.martianul...ep1-22-01-2009/

+ eventuale alte episoade de la "aventura peruano-boliviana"

#86
tipandtricks

tipandtricks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2009

View Postprofitabil, on Jan 22 2009, 13:50, said:

Am fost intr-un circuit Peru - Bolivia , sfarsitul lui octombrie - noiembrie. Fabulos ...
Cateva impresii & poze gasiti in linkul de mai jos. (probabil in cateva episoade, daca observ ceva interes)
Feel free sa intrebati.

http://www.martianul...ep1-22-01-2009/

+ eventuale alte episoade de la "aventura peruano-boliviana"

Cat de sigur este Peru pentru turisti ? Se pot inchiria masini ?

#87
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttipandtricks, on Jan 26 2009, 23:41, said:

Cat de sigur este Peru pentru turisti ? Se pot inchiria masini ?
Trebuie sa fi mult mai atent ca in multe tari, America Latina in general e un loc mai periculos, dar nu trebuie sa fi paranoic... evita sa iesi noaptea decat cu taxiul, evita zonele nepopulate (atata timp cat esti pe tourist trail, in general e sigur), mult mai mare atentie la ce ai. Despre masina... le ce iti trebuie ?

#88
profitabil

profitabil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.11.2004

View Posttipandtricks, on Jan 26 2009, 23:41, said:

Cat de sigur este Peru pentru turisti ? Se pot inchiria masini ?

In general in orasele turistice e safe, dar evident nu vrei sa te duci in cartierele marginase.
Rent a car-ul e foarte scump si nu merita ( nu sunt marcate drumurile, iar circulatia este dupa regulile lor "care are tabla mai tare" :-)
Nu se acorda prioritate de dreapta, semafoare mai subtire, totul e la mica intelegere.

Pentru oras, taxiurile sunt f. ieftine
Pentru deplasari in afara ..distantele intre obiective sunt de sute de km si mai bine lasi pe altii sa se ocupe cu condusul.

#89
jhonhope14

jhonhope14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.12.2009
[quote name='Imperator' date='29th September 2007, 11:10' post='3451627']
Peru este o tara cu priobleme de securitate peste medie - jafurile, atacurile armate si hotiile sunt lucruri obisnuite in Peru, in special in marile orase - Lima, Cuzco, Arequipa. Asta nu inseamna sa fi paranoic, dar masurile care le iei pentru securitate trebuie sa fie clar peste medie -> nu se merge noaptea, doar cu taxiul in Lima, atentie la bagaje pe mijloacele de transport in comun, etc, etc. Nu trebuie sa fi paranoica, milioane de turisti viziteaza anual Peru si nu li se intampla nimic. Rapirile la ordinea zilei acum mai bine de 10 ani au cam disparut (nu total), dupa lichidarea lui Sendero Luminoso.

Localnicii sunt foarte putin sociabili si comunicativi. Par sfiosi si nu prea le place sa se bage in vorba cu gringo - sunt foarte saraci si umili, rezultat a sute de ani de oprimare. In caz ca esti vorbitoare cursiva de quechua, situatia se schimba radical. Evident, cunostiintele de spaniola sunt obligatorii, in afara de un numar extrem de limitat de voritori de engleza, nimeni nu stie mai mult de "hello".

Relativ la drumul pe jos spre Macchu Picchu, nu poti sa locuiesti la localnici din simplul motiv ca nu exista localnici pe Inca Trail. Inca Trail este singura posibilitate sa mergi spre Macchu Picchu pe jos. Calatoritul independent a fost interzis acum cativa ani cand mii de oameni puteau sa mearga pe zi pe Inca Trail si zona avea de suferit, De atunci, exista un numar limitat de turisti care sunt admisi zilnic pe Inca Trail (am senzatia ca 400 pe zi) si numai prin agentii de turism. Asta inseamna ca trebuie sa-ti rezervi loc cat se poate de repede. In octombrie, nu mai este sezon de varf (care e in general in perioada de vacante din emisfera nordica) si in plus este si inceputul sezonului ploios, deci afluenta este mai scazuta. Asta nu inseamna ca nu s-ar putea sa fie destui care sa faca Inca Trail.

Turul obisnuit este -> cu trenul pana intr-un anumit loc de unde se pleaca in jur de pranz (ziua 1). Culcarea are loc in corturi in locuri special amenajate, iar porterii se ocupa de transportul corturilor, ustensilelor de bucatarie, fac mancarea si ceaiul. Daca vrei un extra porter sa-ti care bagajul personal, agentia poate sa-ti angajeze unul - lucru de recomandat daca vrei sa te bucuri de peisaj, si asa traseul e relativ greu - pentru ca e la inaltime. Se pleaca la 3500 metri, maximum se ajunge la 4100 - 4200 metri in Pasul Femeii Moarte si apoi se coboara spre Macchu Picchu aflat jos, la 2700 metri. In ziua 4, scularea are loc dis de dimineata pentru a se ajunge la ora 6 - 7 la Poarta Soarelui pentru a vedea rasaritul de soare peste Macchu Picchu (sanse reduse in sezonul ploios). Pana in jur de pranz se viziteaza Macchu Picchu, apoi se coboara in Aguas Calientes cu autobuzul pentru a pleca la Cuzco cu trenul de seara.

Cam asta ar fi. Trebuie tinut cont de raul de inaltime si pentru a face Inca Trail, iti trebuie cateva zile bune de acomodare in Altiplano, multe frunze de coca rumegate si medicament de rau de inaltime.


Daca imi permiti sa folosesc comentariul tau drept baza a imaginilor surprinse pe Machu si din Peru.
... m-am starnit pe Chile...
Cea mai buna descriere facuta pt. Peru si Machu.
Din punctul meu de vedere este si sunt cele mai bune descrieri.Eu nu prea am talent la scris .
Doar sa pot spune ca Machu pt. mine este ceva ...IREAL!
Simti ceva aparte sus langa acele locuri.Au un miraj special ..te simti altfel.

Attached Files



#90
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008
va rog sa-mi trimiteti pe email - [email protected] ghidul LPlanet pt Peru, sau orice alt ghid mi-ar putea fi de ajutor, eu nu stiu altele.
Pt Imperator: cum ai procedat pt Titicaca, ai folosit serviciile unei agentii locale ? imi poate recomanda cineva ceva in acest sens?
multumesc, numai bine

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate