Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Peru

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
pe pm, aici suntem departe de peru ;)

#38
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on May 18 2007, 16:40, said:

pe pm, aici suntem departe de peru ;)

Da Peru nu te intereseaza.. ha, ha :)

#39
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ba ma intereseaza, si inca foarte tare, insa vreau sa stau o luna cand ajung acolo...

#40
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDeathRipple, on May 19 2007, 12:40, said:

ba ma intereseaza, si inca foarte tare, insa vreau sa stau o luna cand ajung acolo...

Se poate si in 3 saptamani.. dar o luna e super ok. Pai din Venezuela, e doi pasi... Zbori cu Taca Peru Airlines... Are sloganul "Nu sta ca vaca, zboara cu Taca".

#41
textoru

textoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2007

View PostImperator, on May 19 2007, 14:40, said:

Se poate si in 3 saptamani.. dar o luna e super ok. Pai din Venezuela, e doi pasi... Zbori cu Taca Peru Airlines... Are sloganul "Nu sta ca vaca, zboara cu Taca".


Salut,

Sint si eu nou pe forum. Am vazut ca joci la categoria grea in ce priveste turele. Am si eu de gind sa merg in Peru impreuna cu sotia mea. Spune-mi te rog cam cit de safe este pe acolo. De umblat, am mai umblat prin India si Nepal si tare mi-ar place sa stiu in Peru la ce sa fiu atent. Turele le-am facut cu rucsacul in spate si pe principiuL "no plan is the best plan", asa ca o comparatie cu tarile astea m-ar ajuta.

#42
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttextoru, on Jun 4 2007, 23:58, said:

Salut,

Sint si eu nou pe forum. Am vazut ca joci la categoria grea in ce priveste turele. Am si eu de gind sa merg in Peru impreuna cu sotia mea. Spune-mi te rog cam cit de safe este pe acolo. De umblat, am mai umblat prin India si Nepal si tare mi-ar place sa stiu in Peru la ce sa fiu atent. Turele le-am facut cu rucsacul in spate si pe principiuL "no plan is the best plan", asa ca o comparatie cu tarile astea m-ar ajuta.

Peru este cu mult mai putin safe decat India + Nepal. Evident, sunt milioane de turisti care se duc si nu li se intampla nimic. Regulile sunt insa - putini bani cash cu tine, nu umbla noaptea, atentie maxima in autogari si zona, foloseste doar taxi-uri cu semn de taxi pe ele. E drept, noi am fost 9, nimeni nu ne-a atacat, dar exista riscuri reale.

No plan is the best plan - se poate, exista numeroase guesthouse-uri ieftine (mai scumpe insa decat cele din India - Nepal) si mijloace de transport in comun, deci poti fi foarte flexibil la fata locului. Singura problema ar fi Inca Trail (in caz ca vrei s-o faci), pentru ca din cate am auzit, au impus un numar fix de turisti pe zi (devenise un bulevard Magheru la ora de varf) si trebuie sa rezervi din timp.

#43
textoru

textoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2007

View PostImperator, on Jun 5 2007, 15:50, said:

Peru este cu mult mai putin safe decat India + Nepal. Evident, sunt milioane de turisti care se duc si nu li se intampla nimic. Regulile sunt insa - putini bani cash cu tine, nu umbla noaptea, atentie maxima in autogari si zona, foloseste doar taxi-uri cu semn de taxi pe ele. E drept, noi am fost 9, nimeni nu ne-a atacat, dar exista riscuri reale.

No plan is the best plan - se poate, exista numeroase guesthouse-uri ieftine (mai scumpe insa decat cele din India - Nepal) si mijloace de transport in comun, deci poti fi foarte flexibil la fata locului. Singura problema ar fi Inca Trail (in caz ca vrei s-o faci), pentru ca din cate am auzit, au impus un numar fix de turisti pe zi (devenise un bulevard Magheru la ora de varf) si trebuie sa rezervi din timp.


Multumesc de info. In ce priveste Inca trail , nu sunt prea curios. De felul meu ma dau pe munte, dar imi place mai singur, nu la gramada cu toata populatia Americii de Sud. Ce vrei sa zici cu autogarile si zonele lor si cu taxiurile cu semn pe ele?  Scuze, poate ca intrebarile sunt stupide dar as vrea sa fiu informat. Dupa cum stii in India si nepal te suiai in ricsa, spuneai omului "du-ma acolo" si el te ducea, chiar daca habar nu aveai pe unde e chestia aia unde voiai sa ajungi. Asta era avantajul ca te puteai baza cit de cit pe ei. De exemplu daca spuneai sa te duca la Timisoara, acolo te ducea si nu in vreo margine a Pitestiului si acolo sa iti ia gitul cu cutitul. In plus era si avantajul ca cei de pe la hoteluri mai chemau ei taxiuri, mai lucrau cu vreo agentie, bineinteles , cu comision, dar si pe asta il negociai. In Peru e la fel? Apropos, in caz de putin cash, merge cu cardul? Au oamenii ATM-uri pe-acolo, si care sa si functioneze?  Multumesc.

#44
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttextoru, on Jun 5 2007, 17:49, said:

Multumesc de info. In ce priveste Inca trail , nu sunt prea curios. De felul meu ma dau pe munte, dar imi place mai singur, nu la gramada cu toata populatia Americii de Sud. Ce vrei sa zici cu autogarile si zonele lor si cu taxiurile cu semn pe ele?  Scuze, poate ca intrebarile sunt stupide dar as vrea sa fiu informat. Dupa cum stii in India si nepal te suiai in ricsa, spuneai omului "du-ma acolo" si el te ducea, chiar daca habar nu aveai pe unde e chestia aia unde voiai sa ajungi. Asta era avantajul ca te puteai baza cit de cit pe ei. De exemplu daca spuneai sa te duca la Timisoara, acolo te ducea si nu in vreo margine a Pitestiului si acolo sa iti ia gitul cu cutitul. In plus era si avantajul ca cei de pe la hoteluri mai chemau ei taxiuri, mai lucrau cu vreo agentie, bineinteles , cu comision, dar si pe asta il negociai. In Peru e la fel? Apropos, in caz de putin cash, merge cu cardul? Au oamenii ATM-uri pe-acolo, si care sa si functioneze?  Multumesc.

In zona autogarilor, este bine sa ne te afli pe inserat sau noaptea si cand esti acolo sa fi foarte atent la bagaje ca mine cate cineva si salta rucsacurile in viteza. Inclusiv cand autobuzul opreste in vreo statie si ai bagajele puse sub autobuz, noi ieseam si verificam pana cand se incuia sub autobuz (ma refer la autobuzele inter-urbane). Despre taxiuri, e vorba sa iei doar taxiuri  care au semn de taxi pe ele, sunt destui care fac taximetrie pe cont propriu si te usureaza de bani.
Exista ATM-uri destul de dese, poti scoate atat sole peruvieni, cat si dolari americani, cardurile din Romania functioneaza - eu am card de debit BCR Visa Electron care a mers peste tot.

#45
textoru

textoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2007

View PostImperator, on Jun 6 2007, 15:01, said:

In zona autogarilor, este bine sa ne te afli pe inserat sau noaptea si cand esti acolo sa fi foarte atent la bagaje ca mine cate cineva si salta rucsacurile in viteza. Inclusiv cand autobuzul opreste in vreo statie si ai bagajele puse sub autobuz, noi ieseam si verificam pana cand se incuia sub autobuz (ma refer la autobuzele inter-urbane). Despre taxiuri, e vorba sa iei doar taxiuri  care au semn de taxi pe ele, sunt destui care fac taximetrie pe cont propriu si te usureaza de bani.
Exista ATM-uri destul de dese, poti scoate atat sole peruvieni, cat si dolari americani, cardurile din Romania functioneaza - eu am card de debit BCR Visa Electron care a mers peste tot.

Multumesc. Acum mai trebuie sa-mi rezolv biletul de avion. Sper sa iasa pina la urma ca lumea. Vreau sa plec prin  august, cam in 23. Daca ai vreo recomandare de hoteluri nu ma supara. Vreau sa merg Lima, Huaraz, Nazca, Cusco si Machu Picchu. Eventual Titicaca. O sa fie ceva alergatura dar am vreo 3,5 saptamini la dispozitie. Daca esti curios , nu ma supara sa te am tovaras de calatorie   :D

#46
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttextoru, on Jun 12 2007, 15:16, said:

Multumesc. Acum mai trebuie sa-mi rezolv biletul de avion. Sper sa iasa pina la urma ca lumea. Vreau sa plec prin  august, cam in 23. Daca ai vreo recomandare de hoteluri nu ma supara. Vreau sa merg Lima, Huaraz, Nazca, Cusco si Machu Picchu. Eventual Titicaca. O sa fie ceva alergatura dar am vreo 3,5 saptamini la dispozitie. Daca esti curios , nu ma supara sa te am tovaras de calatorie   :D

He, he, he, mi-ar place, dar din pacate mai trebuie sa mai si muncesc :) Am fost in Tibet vreo 3 saptamani in aprilie, pregatesc o escapada mai la iarna in Filipine, in rest mai e si job...
De hoteluri...
La Lima, am stat la un cuplu olando-peruan (el olandez, ea peruanca) intr-o casa coloniala super misto pe o strada linistita. Pot sa-ti rezerve bilete de avion pe care le cumperi cand ajungi acolo si sa-ti recomande hoteluri, agentii de voiaj, etc din Peru. Pe tip il cheama Toon.

http://www.bed42.com...chita/links.htm

La Cuzco, am stat la un amic de-al lui Toon, un cuplu olandez care au un hotel tot colonial, misto, etc si care doneaza profiturile la copii din Cuzco

http://www.andeantra...cusco_peru.html

Trebuie sa ma uit de celelalte hoteluri - nu am fost la Huaraz, iar celelalte le-am luat din Lonely Planet.
In Machu Pichu, nu e decat un hotel de cateva sute de dolari chiar la intrare. 99% din vizitatori stau in Aguas Caliente, un orasel format numai din restaurante, hoteluri si magazine de suveniruri. In 99% din cazuri, imi fac rezervare inainte de a ma duce intr-un loc, 1% a fost Aguas Calientes :) Ajungi acolo si gasesti ceva... nu-ti place, te duci la hotelul urmator.
Nu uita sa-ti cumperi medicamente de inaltime (Diamox), te vor ajuta super la inaltime.

#47
textoru

textoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2007

View PostImperator, on Jun 12 2007, 16:20, said:

He, he, he, mi-ar place, dar din pacate mai trebuie sa mai si muncesc :) Am fost in Tibet vreo 3 saptamani in aprilie, pregatesc o escapada mai la iarna in Filipine, in rest mai e si job...
De hoteluri...
La Lima, am stat la un cuplu olando-peruan (el olandez, ea peruanca) intr-o casa coloniala super misto pe o strada linistita. Pot sa-ti rezerve bilete de avion pe care le cumperi cand ajungi acolo si sa-ti recomande hoteluri, agentii de voiaj, etc din Peru. Pe tip il cheama Toon.

http://www.bed42.com...chita/links.htm

La Cuzco, am stat la un amic de-al lui Toon, un cuplu olandez care au un hotel tot colonial, misto, etc si care doneaza profiturile la copii din Cuzco

http://www.andeantra...cusco_peru.html

Trebuie sa ma uit de celelalte hoteluri - nu am fost la Huaraz, iar celelalte le-am luat din Lonely Planet.
In Machu Pichu, nu e decat un hotel de cateva sute de dolari chiar la intrare. 99% din vizitatori stau in Aguas Caliente, un orasel format numai din restaurante, hoteluri si magazine de suveniruri. In 99% din cazuri, imi fac rezervare inainte de a ma duce intr-un loc, 1% a fost Aguas Calientes :) Ajungi acolo si gasesti ceva... nu-ti place, te duci la hotelul urmator.
Nu uita sa-ti cumperi medicamente de inaltime (Diamox), te vor ajuta super la inaltime.



Sarumina' boierule.  E de folos. Daca mai ai informatii, ma bucur. Voi verifica si link-urile date sa vad daca mai functioneaza. Eu nu am Lonely Planet am Footprint. Tipul care mi l-a dat a zis ca nu prea mai e actual. Vom vedea. Mi-au venit rezervarile pt avion si saptamina viitoare ar trebui sa platesc biletele. Zbor 23 August  retur 13 Septembrie. Pret 1290 EUR / pers. Vedem ce o iesi. Job??? ce-i aia??? In ce priveste raul de inaltime, ne tratam cu "mate de coca"  :naughty:  Filipine zici? Suna interesant. Daca nu te deranjeaza si ne intoarcen sanatosi, poate mai discutam asupra acestui subiect. :D

#48
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttextoru, on Jun 13 2007, 13:27, said:

Sarumina' boierule.  E de folos. Daca mai ai informatii, ma bucur. Voi verifica si link-urile date sa vad daca mai functioneaza. Eu nu am Lonely Planet am Footprint. Tipul care mi l-a dat a zis ca nu prea mai e actual. Vom vedea. Mi-au venit rezervarile pt avion si saptamina viitoare ar trebui sa platesc biletele. Zbor 23 August  retur 13 Septembrie. Pret 1290 EUR / pers. Vedem ce o iesi. Job??? ce-i aia??? In ce priveste raul de inaltime, ne tratam cu "mate de coca"  :naughty:  Filipine zici? Suna interesant. Daca nu te deranjeaza si ne intoarcen sanatosi, poate mai discutam asupra acestui subiect. :D

He, he, cand dau link-uri, le verific inainte :) Nu le tin minte pe dinafara  :naughty:
Sincer, calatoresc doar cu Lonely Planet, chiar daca e mai vechisor, e super ok. Si aruncand un ochi pe net, vad ca ultima editie este februarie 2007, deci mi se pare foarte adecvata :).
Mate de coca functioneaza (la mine a mers), dar dureaza mai mult. Mi-a fost rau rau cand am ajuns sus, doar dupa o zi si dupa mestecat coca, nu baut mate de coca care e vax albina, mi-am mai revenit. Parerea mea, da vreo 10 euro, ia vreo 3 - 4 pastile si vei fi OK.
Filipine... cu mare placere. Ideea e vreo 3 saptamani in jurul anului nou.

#49
rebeca:P

rebeca:P

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.09.2007
hello guys....sunt noua p aici...related to peru..spuneti-mi mai multe despre oameni..am vrea s plecam pe la jumatatea lui octombrie si unul din planuri e sa ajungem by foot la machu pichu..ideea era s dormim la localnici.Sunt sociabili sau ar trebuis sa ne ferim?  :nonobad:

#50
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Dupa ce te intorci sa ne spui cum a fost.
Am vazut sapt trecuta intr-un documentar, dc vrei aventura la Machu Picchu o iei pe cararea incasilor, faci 4 zile :coolspeak:

#51
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007

View PostHey23, on Sep 28 2007, 22:53, said:

Dupa ce te intorci sa ne spui cum a fost.
Am vazut sapt trecuta intr-un documentar, dc vrei aventura la Machu Picchu o iei pe cararea incasilor, faci 4 zile :coolspeak:
4 zile "per pedes".
Se poate ajunge si cu un tren special pentru turisti. Este extraordinar.

#52
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
http://www.cusiwasi.com/ENGTours.html

daca o sa ma duc vreodata pe acolo si sper ca da, iau excursia de 4 zile "per pedes"

#53
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postrebeca:P, on Sep 28 2007, 21:54, said:

hello guys....sunt noua p aici...related to peru..spuneti-mi mai multe despre oameni..am vrea s plecam pe la jumatatea lui octombrie si unul din planuri e sa ajungem by foot la machu pichu..ideea era s dormim la localnici.Sunt sociabili sau ar trebuis sa ne ferim?  :nonobad:

Peru este o tara cu priobleme de securitate peste medie - jafurile, atacurile armate si hotiile sunt lucruri obisnuite in Peru, in special in marile orase - Lima, Cuzco, Arequipa. Asta nu inseamna sa fi paranoic, dar masurile care le iei pentru securitate trebuie sa fie clar peste medie -> nu se merge noaptea, doar cu taxiul in Lima, atentie la bagaje pe mijloacele de transport in comun, etc, etc. Nu trebuie sa fi paranoica, milioane de turisti viziteaza anual Peru si nu li se intampla nimic. Rapirile la ordinea zilei acum mai bine de 10 ani au cam disparut (nu total), dupa lichidarea lui Sendero Luminoso.

Localnicii sunt foarte putin sociabili si comunicativi. Par sfiosi si nu prea le place sa se bage in vorba cu gringo - sunt foarte saraci si umili, rezultat a sute de ani de oprimare. In caz ca esti vorbitoare cursiva de quechua, situatia se schimba radical. Evident, cunostiintele de spaniola sunt obligatorii, in afara de un numar extrem de limitat de voritori de engleza, nimeni nu stie mai mult de "hello".

Relativ la drumul pe jos spre Macchu Picchu, nu poti sa locuiesti la localnici din simplul motiv ca nu exista localnici pe Inca Trail. Inca Trail este singura posibilitate sa mergi spre Macchu Picchu pe jos. Calatoritul independent a fost interzis acum cativa ani cand mii de oameni puteau sa mearga pe zi pe Inca Trail si zona avea de suferit, De atunci, exista un numar limitat de turisti care sunt admisi zilnic pe Inca Trail (am senzatia ca 400 pe zi) si numai prin agentii de turism. Asta inseamna ca trebuie sa-ti rezervi loc cat se poate de repede. In octombrie, nu mai este sezon de varf (care e in general in perioada de vacante din emisfera nordica) si in plus este si inceputul sezonului ploios, deci afluenta este mai scazuta. Asta nu inseamna ca nu s-ar putea sa fie destui care sa faca Inca Trail.

Turul obisnuit este -> cu trenul pana intr-un anumit loc de unde se pleaca in jur de pranz (ziua 1). Culcarea are loc in corturi in locuri special amenajate, iar porterii se ocupa de transportul corturilor, ustensilelor de bucatarie, fac mancarea si ceaiul. Daca vrei un extra porter sa-ti care bagajul personal, agentia poate sa-ti angajeze unul - lucru de recomandat daca vrei sa te bucuri de peisaj, si asa traseul e relativ greu - pentru ca e la inaltime. Se pleaca la 3500 metri, maximum se ajunge la 4100 - 4200 metri in Pasul Femeii Moarte si apoi se coboara spre Macchu Picchu aflat jos, la 2700 metri. In ziua 4, scularea are loc dis de dimineata pentru a se ajunge la ora 6 - 7 la Poarta Soarelui pentru a vedea rasaritul de soare peste Macchu Picchu (sanse reduse in sezonul ploios). Pana in jur de pranz se viziteaza Macchu Picchu, apoi se coboara in Aguas Calientes cu autobuzul pentru a pleca la Cuzco cu trenul de seara.

Cam asta ar fi. Trebuie tinut cont de raul de inaltime si pentru a face Inca Trail, iti trebuie cateva zile bune de acomodare in Altiplano, multe frunze de coca rumegate si medicament de rau de inaltime.

#54
rebeca:P

rebeca:P

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.09.2007
hm...pare dificil...dar merita :D mersi mult pt sfaturi  :worthy:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate