Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Aspirina

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Alina, on Feb 16 2007, 16:17, said:

Offf....ce m-ati zapacit! :ack:

Daca esti sarac... iei aspirina?


offfff...cors :) pe-a lu' dinescu  :P

#20
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

 Peacekeeper, on Feb 16 2007, 12:00, said:

Paracetamolul are si actiune antiinflmatoare, foarte slaba, dar are.

Eh...

However, there are important differences between the effects of aspirin and those of paracetamol. Prostaglandins participate in the inflammatory response which is why aspirin has been known to trigger symptoms in asthmatics, but paracetamol has no appreciable anti-inflammatory action and hence does not have this side-effect. (Aci gasiti restul:))

Iaca, de aia dai aspirina in reumatism, si nu paracetamol. O sa afli asta cu siguranta, la cursul cu pricina:)

#21
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 Thagar, on Feb 17 2007, 02:15, said:

Eh...

However, there are important differences between the effects of aspirin and those of paracetamol. Prostaglandins participate in the inflammatory response which is why aspirin has been known to trigger symptoms in asthmatics, but paracetamol has no appreciable anti-inflammatory action and hence does not have this side-effect. (Aci gasiti restul:))

Iaca, de aia dai aspirina in reumatism, si nu paracetamol. O sa afli asta cu siguranta, la cursul cu pricina:)

Mama ei de Wikipedia! Ca eu tot acolo am gasit urmatoarele: Paracetamol, unlike other common analgesics such as aspirin and ibuprofen, has very little anti-inflammatory properties, and so it is not a member of the class of drugs known as non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs).
Deci si in concluzie - are! Putin de tot, dar are.

Adevarul e ca eu la cursul cu pricina (!) am invatat ca nu are. Cat te poti baza pe Wikipedia? Dar pe cursuri?

Edited by antigen, 17 February 2007 - 13:15.


#22
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
mey, voi chiar confundati wikipedia cu manualele?  :rolleyes:

#23
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu le confundam, le comparam. Deci.

Ce? Vrei sa spui ca Wikipedia nu e autoritatea suprema in materie de orice??

#24
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
wikipedia rulez .. chiar si aspirina :coolspeak:

#25
mihaisaizu

mihaisaizu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2007
watevaaaaaaaaaaaaaaaa!!! deci daca iau aspirina ma mai doare capu? sau imi trece febra? ;))

#26
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006

 mihaisaizu, on Feb 17 2007, 16:11, said:

watevaaaaaaaaaaaaaaaa!!! deci daca iau aspirina ma mai doare capu? sau imi trece febra? ;))

Hai sa te ajut eu: daca vrei sa afli cate ceva despre aspirina, intreaba-ti doctorul de familie sau cauta intr-un dictionar medical.

Dupa cum vezi, mai multe stiu userii obisnuiti decat  unii (pseudo)-doctori de pe forum.

#27
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 zahei, on Feb 12 2007, 18:56, said:

edit: parerea mea.
edit2: tot o clisma e mai buna.

ai ceva tu cu clisma  :coolspeak:

la tema: citim cu atentie Sidney M.Wolf "Worst pills Best pills" unde e calr scris ca aspirina e fluidizant si nicidecum vasodilator. despre efectul aspirinei ne putem da seama si din prospect." aspirina nu se recomanda in cantitati mari deoarece poate provoca sangerari in intestine si stomac daca aveti ulcer. in unele cazuri asa poate fi letal. aspirina se mai recomanda in perioada dupa infarct(eu gandesc ca nu pentru dilatarea vaselor). aspirina nu se combina cu heparina(aceea poveste)." si multe alte dovezi la dorinta

#28
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
desi mi-e frica sa ma bag in discutie, cica efectele aspirinei (cele amintite precum si ala uricozuric) sint determinate si de doza.
:)

#29
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

 starpom, on Feb 18 2007, 16:45, said:

ai ceva tu cu clisma  :coolspeak:

la tema: citim cu atentie Sidney M.Wolf "Worst pills Best pills" unde e calr scris ca aspirina e fluidizant si nicidecum vasodilator. despre efectul aspirinei ne putem da seama si din prospect." aspirina nu se recomanda in cantitati mari deoarece poate provoca sangerari in intestine si stomac daca aveti ulcer. in unele cazuri asa poate fi letal. aspirina se mai recomanda in perioada dupa infarct(eu gandesc ca nu pentru dilatarea vaselor). aspirina nu se combina cu heparina(aceea poveste)." si multe alte dovezi la dorinta

Speram, daca esti viitor doctor, spre binele viitorilor pacienti, sa nu incerci sa le fluidizezi sangele nici cu aspirina, nici cu altceva.
Acelasi lucru, daca nu esti doctor:)

#30
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005

Quote

Paracetamolul are si actiune antiinflmatoare, foarte slaba, dar are.

Quote

paracetamol has no appreciable anti-inflammatory action

Quote

has very little anti-inflammatory properties

Cele trei afirmatii mi se par perfect echivalente.

Quote

Iaca, de aia dai aspirina in reumatism, si nu paracetamol. O sa afli asta cu siguranta, la cursul cu pricina:)

Maaaama cata superioritate. Ma scuzati dom' profesor. Nu mai fac!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate