Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cursul de schimb leu-dolar

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Conform :
http://www.bnro.ro/R...oric/Curs_a.htm
cursul leu-dolar era de 14,56 lei in 1987.
Pentru a vedea cat s-a depreciat dolarul (si implicit preturile), trebuie sa precizam ca in prezent 1$=2.60 RON.
Daca acum 21 de ani cu un dolar puteam cumpara aproape 10 oua, astazi nici macar 5 oua nu mai putem lua. Cu un dolar se puteu lua 4 paini (3.50/buc), iar astazi doar 2 (12000/buc). Laptele parca era 7 lei litrul, deci puteam lua 2 litri, iar astazi nici macar un litru. La benzina si motorina nu am gasit preturile, poate stie careva.

#2
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
In 1985, salariul maica-mii era 2160 lei, adica 126 de dolari. In 1989, 2615 lei, adica 175 de dolari, iar in 1992, 36262 lei, adica 117 dolari. (conform cursurilor in vigoare din anii respectivi). Concluzie: in 4 ani sub ceausism, salariul a crescut cu 50 de dolari, iar la aproape 4 ani dupa, a scazut cu aproape 60 de dolari!

#3
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006
Compari niºte preþuri ºi o paritate impuse administrativ, adicã dupã ureche, cu paritatea ºi preþurile de azi, care rezultã din cerere-ofertã.

Aºadar, compari prune cu meteoriþi ºi îþi rezultã stafilococi. Aipa.

#4
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostIocan, on Feb 9 2007, 17:51, said:

Compari niºte preþuri ºi o paritate impuse administrativ, adicã dupã ureche, cu paritatea ºi preþurile de azi, care rezultã din cerere-ofertã.

Aºadar, compari prune cu meteoriþi ºi îþi rezultã stafilococi. Aipa.
Nu cred ca era chiar asa. De exemplu am gasit decretul din '84 prin care se stabilea pretul dolarului functie de paritatea internationala si de pretul petrolului. Oricum, si dupa ureche de-ar fi fost, cifrele vorbesc! In loc sa scada, preturile au crescut, de aceea a crescut si inflatia. Nu cred ca pe timpul lui Ceausescu inflatia a fost de 80 si ceva la suta, cum era prin '97-'98! Cum se numeste cand ai un leu in buzunar intr-o zi si poti sa iei 10 bomboane, iar a-II-a zi nu poti sa iei decat 5? ESTE REALITATEA, ASTEA ERAU PRETURILE, nu sunt vorbe goale, vorbesc cu documentele in fata , multi pot confirma!

#5
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
in ce romanie ai trait tu duculene? cand s-a intamplat faza cu bomboanele? a fost inflatie insa nu de aia care sa se vada zilnic (adica sa fie variatii mari intre o zi si alta)

#6
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postromaximusro, on Feb 9 2007, 18:11, said:

in ce romanie ai trait tu duculene? cand s-a intamplat faza cu bomboanele? a fost inflatie insa nu de aia care sa se vada zilnic (adica sa fie variatii mari intre o zi si alta)
Omule, n-am zis ca n-a fost inflatie si mai ales de pe o zi pe alta1 Dar te intreb: de ce pot cumpara acum cu un dolar jumatate din cantitatea pe care  o cumparam cu 20 de ani in urma? Ce inseamna asta? Cand era nivelul preturilor mic in raport cu salariul? Atunci sau acum? Ca nu gaseai unele produse era altceva1 Dar in nici un caz nu poti spune ca sunt mai ieftine acum decat atunci! SCADEREA APARENTA A INFLATIEI NU SE REFLECTA IN PRETURI! Daca era dupa inflatie, acum, in ultimii 10 ani , cand a scazut de la 80% la 4,86%, deci de aproape 20 de ori, pai nu trebuiau cumva sa scada si preturile tot astfel? Adica in loc de 5000 cum era painea, sa fi ajuns la 250 de lei? Sau, poftim, macar sa nu se fi majorat? E prosteala pe fata a guvernantilor: cu alte cuvinte scade inflatia, dar imi cresti preturile intr-o veselie! Nu mai dau 75000 de lei pe Dacie, ci 200 de milioane! (adica de peste 2000 de ori mai mult) :confuzzled:

#7
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Ce vrei sa spui de fapt... Ca inflatia reala este mai mare decat cea oficiala? Ca leul a sters pe jos cu dolarul in ultimii 20 de ani? Sau ca iti doresti o Dacie dar astia au marit preturile de la an la an?


Aa sau ca era mai bine in comunism? :)
Eu nu inteleg rostul topic-ului...

#8
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postduculeana, on Feb 9 2007, 18:38, said:

Omule, n-am zis ca n-a fost inflatie si mai ales de pe o zi pe alta1 Dar te intreb: de ce pot cumpara acum cu un dolar jumatate din cantitatea pe care  o cumparam cu 20 de ani in urma? Ce inseamna asta? Cand era nivelul preturilor mic in raport cu salariul? Atunci sau acum? Ca nu gaseai unele produse era altceva1 Dar in nici un caz nu poti spune ca sunt mai ieftine acum decat atunci! SCADEREA APARENTA A INFLATIEI NU SE REFLECTA IN PRETURI! Daca era dupa inflatie, acum, in ultimii 10 ani , cand a scazut de la 80% la 4,86%, deci de aproape 20 de ori, pai nu trebuiau cumva sa scada si preturile tot astfel? Adica in loc de 5000 cum era painea, sa fi ajuns la 250 de lei? Sau, poftim, macar sa nu se fi majorat? E prosteala pe fata a guvernantilor: cu alte cuvinte scade inflatia, dar imi cresti preturile intr-o veselie! Nu mai dau 75000 de lei pe Dacie, ci 200 de milioane! (adica de peste 2000 de ori mai mult) :confuzzled:


ce treaba are inflatia cu scaderea preturilor? unde ai vazut tu preturi sa scada din cauza ca scade inflatia? :huh: iti dai seama ca ce spui tu nu are nici o logica?

#9
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostByt, on Feb 9 2007, 18:55, said:

Ce vrei sa spui de fapt... Ca inflatia reala este mai mare decat cea oficiala? Ca leul a sters pe jos cu dolarul in ultimii 20 de ani? Sau ca iti doresti o Dacie dar astia au marit preturile de la an la an?
Aa sau ca era mai bine in comunism? :)
Eu nu inteleg rostul topic-ului...
Pai da, leul l-a cam muscat pe dolar bine de tot, ca doar de-aia e leu, nu? Nu zic ca era mai bine in comunism , dar cum doamne-iarta-ma daca a scazut inflatia au urcat preturile? Acum nu mai are nici un rost sa-ti tii economiile la banca, fiindca statul te descurajeaza, scazandu-le. Deci nu poti inmulti banii asa, ci doar investind la bursa sau in sif-uri, dar exista riscul sa pierzi toti banii, si nu-mi convine treaba asta! Dar nu stie sa scada si dobanzile la credite statul, cu toate ca a scazut inflatia! PARCA E VREO 13%/AN DOBANDA LA CREDITE, NU? Deci daca iau imprumut 3000 de euro cu rambursare in 5 ani, rezulta o dobanda de 65%, adica dau statului inapoi 4950 de euro, la sfarsitul acestor 5 ani, lucru care nu-mi convine! Diferenta intre dobanda la credite si cea la depozite este de aproximativ 8%. Cam mare!

#10
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
:rolleyes: Asta e economia de piata, fie ca ne place sau nu.. Guvernul nu mai controleaza (sau nu ar mai trebui) sa controleze preturile... Toata lumea stie ca puterea de cumparare a populatiei a scazut (in medie) fata de perioada de dinainte de '89, deci nu e nici o noutate..
Comparatia doar cu dolarul nu e suficienta, deoarece si dolarul s-a devalorizat in timp ... (http://www.measuring...ators/compare/#)

#11
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
in perioada la care se refera autorul topicului dolarul era perfect egal cu rubla.deci va inchipuiti cum statea treaba.
omul (adica autorul topicului) are o nostalgie comunista mai mare decat fosti secretari de partid.ce a omis sa va spuna e cat a avut salariul bunicul lui pe vremea lui ceasca.atunci veti intelege de ce plange asa tare dupa ce a fost.

later edit
ce puteai sa cumperi tu in urma cu 20 de ani?spune cati ani si apoi mai fa o data calculul cu cat puteai cumpara acum 20 de ani.eu cred ca erai cam mic sa cumperi ceva.

Edited by iozefini, 09 February 2007 - 20:54.


#12
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postiozefini, on Feb 9 2007, 20:50, said:

in perioada la care se refera autorul topicului dolarul era perfect egal cu rubla.deci va inchipuiti cum statea treaba.
omul (adica autorul topicului) are o nostalgie comunista mai mare decat fosti secretari de partid.ce a omis sa va spuna e cat a avut salariul bunicul lui pe vremea lui ceasca.atunci veti intelege de ce plange asa tare dupa ce a fost.

later edit
ce puteai sa cumperi tu in urma cu 20 de ani?spune cati ani si apoi mai fa o data calculul cu cat puteai cumpara acum 20 de ani.eu cred ca erai cam mic sa cumperi ceva.
Iata ca am dreptate, 1000 de lei de acum valoreaza 3000 de lei de dupa revolutie:
http://www.evz.ro/ar...hp?artid=291594
Inflatia a umflat preturile de aproape 3000 de ori! Asa-i ca v-am inchis gura? :rantcurse:

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Exact aseara a fost o analiza la TV - Antena 4 asupra cursului Euro / $ si acolo se spunea ca la noi de fapt Euro variaza in fct de cerere/oferta, insa USD variaza in fct de EUR folosind ~ paritatea internationala.

Per total USD a scazut mult pe plan international fata de Yen si EUR, iar la asta adaugati supervirilitatea Leului .. rezulta un USD mic si din ce in ce mai pirpiriu.

Din cae imi dau seama, am luat-o clar pe drumul trecerii la EURO si probabil cat de curand va fi 1 EURO = 3 RON si 1$ = 2RON, daca nu fumva mai rau...

Din pct de vedere al exportatorilor platiti in USD, este un rezastru, pt ca in ultimii 2 ani, ca sa iti mentii cota de profit trebuie sa cresti productivitatea cu 20% :(

Vedeti graficele atasate ale variatiei EURO si $ fata de RON si al EURo fata de $

Attached Files



#14
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostCourage, on Feb 10 2007, 08:56, said:

Exact aseara a fost o analiza la TV - Antena 4 asupra cursului Euro / $ si acolo se spunea ca la noi de fapt Euro variaza in fct de cerere/oferta, insa USD variaza in fct de EUR folosind ~ paritatea internationala.

Per total USD a scazut mult pe plan international fata de Yen si EUR, iar la asta adaugati supervirilitatea Leului .. rezulta un USD mic si din ce in ce mai pirpiriu.

Din cae imi dau seama, am luat-o clar pe drumul trecerii la EURO si probabil cat de curand va fi 1 EURO = 3 RON si 1$ = 2RON, daca nu fumva mai rau...

Din pct de vedere al exportatorilor platiti in USD, este un rezastru, pt ca in ultimii 2 ani, ca sa iti mentii cota de profit trebuie sa cresti productivitatea cu 20% :(

Vedeti graficele atasate ale variatiei EURO si $ fata de RON si al EURo fata de $
Corect, insa o scadere a cotatiei euro ii va avantaja pe cei care au credite in aceasta moneda sau rate. Cei care vor avea de pierdut vor fi bancile, desigur :)) Lasa sa mai piarda si ele, nu doar noi, ca doar banii nu cad din cer!

#15
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postduculeana, on Feb 10 2007, 09:04, said:

Corect, insa o scadere a cotatiei euro ii va avantaja pe cei care au credite in aceasta moneda sau rate.
In ce sens ii va avantaja? Rata va ramane aceeasi, iar multi care au credite in Euro au si salariul negociat in Euro, deci ... (si in majoritatea cazurilor, angajatorul nu se va grabi sa la mareasca salarile (in Euro) daca Euro scade...)

#16
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
nu sunt analist economic dar in mod sigur leul se va aprecia usor dar sigur fata de euro si dolar....nu are rost sa dezgropam cai morti, eu unul pe ultimii 3-4 ani vad ca cu aceeasi suma de bani cumperi tot cam atatea produse, nu mi se par cresterile prea mari, sper intr-o scadere a preturilor generala, sau cel putin in sectorul alimentar o data cu invazia de lucruri ieftine din europa.

#17
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
dupa cum vad eu lucrurile, deprecierea Euro ii avantajeaza pe importatori, pe cei care au credite in euro si salariul in lei, si pe cei care vor sa faca turism de shopping
ii dezavantajeaza pe exportatori si pe cei care vin cu euro in tara si vor sa bage banii in consum (ca la imobiliare sau altele mai serioase, preturile sunt oricum exprimate in euro)

#18
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View Postduculeana, on Feb 9 2007, 17:20, said:

Conform :
http://www.bnro.ro/R...oric/Curs_a.htm
cursul leu-dolar era de 14,56 lei in 1987.
Pentru a vedea cat s-a depreciat dolarul (si implicit preturile), trebuie sa precizam ca in prezent 1$=2.60 RON.
Daca acum 21 de ani cu un dolar puteam cumpara aproape 10 oua, astazi nici macar 5 oua nu mai putem lua. Cu un dolar se puteu lua 4 paini (3.50/buc), iar astazi doar 2 (12000/buc). Laptele parca era 7 lei litrul, deci puteam lua 2 litri, iar astazi nici macar un litru. La benzina si motorina nu am gasit preturile, poate stie careva.
hehee...ce vremuri :D
:o
benzina era 4,50 lei/l,oul=65 bani, kent-ul=21 lei,pepsi la 250ml=2lei/naveta=48lei....de 14,56lei luai 22 oua--in1987///acum iei doar...26000:4500=6oua  :lol:
cert este ca in '87 cam erau bani dar nu aveai ce sa iei de iei si acum sunt cam de toate dar nu sunt bani...o garsoniera confort 1 era cam 40000 lei care o luai in 3 ani(zic daca strangeai salariul--mediu-- NUMAI  pt ea...)..acum si la 2000  ron salariu mediu si 40000 E =garsoniera ,o cumperi in 5 ani si 6 luni(sa zicem ca pretul si salariul raman aceleasi)..oricum ,comparativ la preturile si produsele care erau si sunt acum(oua,benzina,lapte,paine...),dintr-un salariu mediu in '87 si unul in 2007,in  '87 luam muuullttt mai mult ca si cantitate..-de ex daca luam numai oua sau paine sau benzina din cele 2 salarii(din 2007 si 1987) :P
vorba ceea: ceausescu sa ne ierti/ ca-n decembrie am fost beti... :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate