Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Preluare imagini prin firewire

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
andreika

andreika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2004
Salut,
Pentru tot se discuta de captura DV si placi video, am si eu o intrebare:
Poate influenta placa video calitatea filmului final ?
Operatiile mele sunt urmatoarele:
- captez cu Nero Vision Express de pe camera digitala prin Fireware in format DV. Chiar de aici observ pe ecran o sacadare a imaginii la scenele in miscare, efect mai pronuntat in special la liniile verticale (pereti, coloane, trunchiuri de copaci), ele apar ca o scara. Imaginea pe ecranul camerei este perfecta. Nu cred ca este o desincronizare de LFF sau UFF pentru ca efectul asta este mult mai fin si apare pe orizontala. Am incercat sa captez cu Adobe Premiere Pro 7 care permite sa schimb cum vreau eu campurile. Rezultatul este acelasi, sacadarea ramane.
- Efectuez unele corectii pe filmul captat
- Export in format MPEG-2
- combin mai multe secvente MPEG-2 si le ard pe DVD

Am facut teste cu doua camere, am incercat si cu mai multe programe de achizitiz DV, nici o ameliorare.
Sa fie placa video de vina ? Am un GIGABYTE Radeon 9200 series VIVO.

A mai intalnit cineva problema asta de sacadare a imaginii in special la obiectele verticale ? S-a gasit vreo rezolvare ?

Multumesc pentru ajutor.

#38
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
nu cred ca placa video influenteaza calitatea filmuletului. incearca sa scoti semnal in camera. cu alte cuvinte, foloseste un monitor de control (orice tv e bun pana la urma...). liniile verticale "rupte" sunt din cauza ca monitorul unui calculator nu "vede" pe fielduri. (adica upper filed lower filed.) cea mai buna solutie, pana una alta ramane sa scoti semnal intr-un monitor de control (via fireware > camera > TV/monitor de control ).
pe de alta parte incearca sa exporti fara fielduri sau sa dai un "deinterlace" sau "defliker".

Edited by vladi, 27 September 2004 - 10:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate