Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Preluare imagini prin firewire

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
jan

jan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.08.2003
Se dau 3 casete filmate cu aceeasi camera Digital 8.
La preluarea prin firewire, rezultatul final are acelasi bitrate pentru audio, dar pentru video difera foarte mult : la prima caseta 19700 kb/s, la a doua 3000 kb/s iar la a treia 1000 kb/s.
De ce oare ? Gresesc undeva ?
Mentionez ca rezultatele sunt raportate de GSpot.

Multumesc anticipat.

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
"preluarea prin firewire" daca este efectuata corect are un bitrate de fix 25Mbps !

#3
jan

jan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.08.2003
Stiu, si asta asteptam. Dar asa "zice" GSpot-ul, desi marimea fisierului este buna (aprox. 13 Gb / ora).
Preluarea e facuta cu WinDV, fara mesaje de eroare si fara drop frame.

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
atunci nu te mai stresa! poate ca gspotul nu citeste foarte bine ce citeste sau poate ca tu nu interpretezi corect! si in fond si la urma-urmei, daca filmul capturat e ok, de ce ai problema asta?

#5
jan

jan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.08.2003
Nici imaginea nu e de cea mai buna calitate, si de aceea vroiam sa stiu daca gresesc ceva sau asta e tot ce pot sa astept de la un Digital 8. Plus ca nu inteleg de ce difera de la o preluare la alta.
Iar de interpretat nu am ce sa interpretez, doar am citit ce scria la bitrate.
Oricum, multumesc pentru raspunsuri.

#6
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
daca  se "vede" bine ..nu cred ca e cazul sa iti faci probleme... lasa-le dreaq de programe... foloseste si  tu ceva ..mai la indemana... cum ar fi OCHIUL. :D

#7
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003
vladi...lool
ca tot e vorba de firewire,am si eu o intrebare.se poate captura prin firewire de pe un videoplayer?
sau firewireul este doar pentru camere?

#8
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002

Quote

Originally posted by alfaromeo

se poate captura prin firewire de pe un videoplayer?
sau firewireul este doar pentru camere?


DA!!! :yeah baby cu conditia sa aibe o mufa firewire!

la modul serios: nu prea cred. nu cred ca exista video cu iesire digitala. nu am auzit de asa ceva (dar mai sti? poate ma insel)

si inca ceva: pina la urma tot la principii ochiometrice ajungi! fiindca daca nu-ti place cum iese (si aici criteriul este clar ochiometric) refaci captura, transferul sau comprimarea!

@JAN
pe TV se vede bine?

#9
jan

jan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.08.2003
N-am incercat.

#10
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Am vazut eu un Video cu DVD RW incorporat care avea si firewire. Si de pe video scoteai direct pe port.

#11
valivali

valivali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.03.2003
Daca tot s-a deschis threadu asta, am si io o nelamurire. Vreau sa fac captura de pe o camera digitala (miniDV), prin firewire (trebuie sa imi iau controlleru) si as vrea sa stiu cam cat dureaza (pe un duron la 1200 cu 256 ddr), si cam ce marime are un film de 1 ora.

Mersi!

#12
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
cat dureaza ce? captura? de obicei dureaza exact cat vrei sa capturezi... 1h = 1h.
In ceea ce priveste spatiul necesar pentru captura, nu-mi mai aduc aminte exact, dar ai nevoie in general de vreo 15Gb/ora de captura. Mai adauga la asta spatiul necesar ulterior pentru prelucrari... si iesi la o marime frumoasa...

#13
valivali

valivali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.03.2003
E foarte mult. Dar stii cumva compresia in divx cu ce pot sa o fac (la asta ma refeream cat dureaza ) ? Pt  ca vreau sa scriu pe un cd un film de o ora...

#14
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
cel mai simplu in drdivx. mai complicat putin dar cu mai multe posibilitati in virtualdub

#15
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
1. exista vtr (video tape recorder) cu I/O fireware (de exemplu Sony DSR 11...)
..nu cred ca exista VHS, dar chiar si asa, poti folosi un dsr 11 sau o camera drept punte inter VHS si calculator. Eu am reusit :) (VHS-out > DV-in, DV-ul setat pe "video input" sau "S-video input" daca e VHS mai ..jmeker.. si captezi..normal, evident nu merge captura pe TC... :>)
2. pe scule normale, captura este facuta in timp real. exista niste placi de la pinnacle care fac captura la 4x ( bineanteles, iti terbuie un VTR capabil, cu I/O pe STDI), placa e in jur de 24.000$ iar VTR cu STDI e ...cam tot pe acolo.. :>
3. compresiile dureaza...mai mult sau mai putin... :> in functie de statie, codec, chestii de crop/resize, efecte acolo unde este cazul (consider ca si banalul dissolve sau fade in/out sunt efecte...) la mine dureaza exportul unei emisii de 30 min....30 min. dar nu ma intereseaza cat de mare iese (o trag pe banda...) iar de codat...folosesc Matrox DV/DV-cam.
4. captura nu este obligatorie la 720x576 ... si nici nu e obligatoriu ca 1 ora sa iti pape 15Giga. depinde de ce codec se foloseste la captura..etc. ca sa pape mai putin spatiu poti incerca un mjpeg...

#16
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003

Quote

Originally posted by GunX
"preluarea prin firewire" daca este efectuata corect are un bitrate de fix 25Mbps !

.....nici cand  lucram pe Matrox Digisuite DTV... nu avea 25 mb/s ...
maxim era vreo 15 MB/s (asta daca foloseam codec Matrox DVC/PRO,)iar pe targa 3000(placa de echizitie) ...nu exista codec... sir de targa la greu in loc de avi.. :) 1.58 MB/targa32  :) ..da macar aia e necompresata si are si canal de alpha... "))
bitrateul este variabil...in functie de codecul folosit... MsDV, Pinnacle DV, Matrox DV/DV-cam MainConceptDV, mjpeg, mpeg2...etc ...e multe :)

#17
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
confunzi Mb cu MB
25Mbps inseamna putin peste 3MB/sec cat este streamul video la DV. asa iti arata de exemplu si banalul video movie maker din XP (vezi attach)

Attached Files



#18
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
a... 1sn. nu prea m-au interesat aspectele astea pana acum. ... lucrez la o singura rezolutie pe pc (aia a placii ) iar pe beta... nu se pune.. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate