Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Spatiile sanitare din Romania

Se poate seta mai jos de 1940 aici?

Canon EOS R1

System data 100GB din 256GB
 Pot sa schimb routerul?

Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...

VENTILATOR
 Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Dilema: Alegere cariera

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

Poll: Ce alegeti intre politie si armata ? (42 member(s) have cast votes)

politia sau armata

1. Politie (19 votes [45.24%])

Percentage of vote: 45.24%

2. Armata (16 votes [38.10%])

Percentage of vote: 38.10%

3. Nu ma pot pronunta (7 votes [16.67%])

Percentage of vote: 16.67%

Vote Guests cannot vote

Un-Baiat

Un-Baiat

Member

• Grup: Banned
Ma bate gandul sa urmez una dintre cele doua cariere.
Daca ati fi in locul meu, voi pe care ati alege-o? Poate aveti cunostinte in cele 2 institutii si va puteti pronunta.
Unde se plateste mai bine, unde implica riscuri mai scazute... etc

Balthasar

Balthasar

Junior Member

• Grup: Members
Depinde in primul rand de abilitatile tale.
La armata ai nevoie de matematica (printre altele), politia cere gramatica si altele.
Selectia de la armata e mai grea in comparatie cu cea de la politie.

De riscuri, ce sa spun, as alege Politia, dar nici nu spui exact pe ce functie vrei sa candidezi.

Un-Baiat

Un-Baiat

Member

subofiter in principiu

Balthasar

Balthasar

Junior Member

Ca subofiter nu stiu ce sa-ti spun. E clar ca o sa te cam plimbe superiorii, dar ce sa-i faci. Oricum, glontul nu tine cont de grade, fie ca esti in armata sau politie :)

Un-Baiat

Un-Baiat

Member

Balthasar, on Feb 8 2007, 19:47, said:

Ca subofiter nu stiu ce sa-ti spun. E clar ca o sa te cam plimbe superiorii, dar ce sa-i faci. Oricum, glontul nu tine cont de grade, fie ca esti in armata sau politie :)

Dar dpdv al banilor, unde este mai bine? :)

Balthasar

Balthasar

Junior Member

Uita-te pe declaratiile de avere, pentru a-ti face o idee, chit ca sunt cam vechi.

Depinde foarte mult solda in functie de locul unde lucrezi, functie, grad, mai multi factori.

raluca_risca

raluca_risca

Junior Member

Un-Baiat, on Feb 8 2007, 15:23, said:

Ma bate gandul sa urmez una dintre cele doua cariere.
Daca ati fi in locul meu, voi pe care ati alege-o? Poate aveti cunostinte in cele 2 institutii si va puteti pronunta.
Unde se plateste mai bine, unde implica riscuri mai scazute... etc
Am cunostinte subofiteri in politie. Pot sa iti dau cateva sfaturi. In primul rand ca subofiter "te freaca" de nu te vezi. La orice ora din zi si din noapte te poate chema la munca. Mai bine orienteaza-te ca subofiter la penitenciar. Munca putina bani destul de multi: 18 milioane (lei vech :P i) salariu. (stiu din sursa foarte sigura).
Am inteles ca si in armata sunt salarii maricele (in jur de 13-14 mil). Acum depinde de ce-ti place si tie.

Un-Baiat

Un-Baiat

Member

raluca_risca, on Feb 16 2007, 10:00, said:

Mai bine orienteaza-te ca subofiter la penitenciar. Munca putina bani destul de multi: 18 milioane (lei vech  i) salariu. (stiu din sursa foarte sigura).

si cum te poti incadra intr-un post ca acesta?
ce scoala trebuie facuta, sau unde tre sa dai spaga? :D

Balthasar

Balthasar

Junior Member

Pentru subofiteri, faci scoala la Tg. Ocna. Pentru ofiteri, Academia de Politie. Anul asta s-au scos 25 de locuri pentru Penitenciare.

raluca_risca

raluca_risca

Junior Member

Balthasar, on Feb 18 2007, 10:20, said:

Pentru subofiteri, faci scoala la Tg. Ocna. Pentru ofiteri, Academia de Politie. Anul asta s-au scos 25 de locuri pentru Penitenciare.
Imi pare rau sa te contrazic, dar acum nu se mai da examen la Tg. Ocna ci se intra cu incadrare directa. Tot ce trebuie sa faca este sa urmareasca anunturile de angajare de pe www.anp.ro

Balthasar

Balthasar

Junior Member

Locurile erau pentru Academie, nu pentru Tg. Ocna :) Uitasem sa precizez.

Startpause

Startpause

Guru Member

• Grup: Senior Members
imi pare rau, nu vreau nici sa se considere off-topic si nici sa fiu inteles gresit
dar...

politia cere gramatica si altele.
de ce ???
ca sa-mi scrie apoi pe procesul verbal "conducatorul auto sa tamponat cu vehiculu-l venind...." si asta in bucuresti, la o sectie de politie din sectorul 1 ?
lamuriti-ma pls

Balthasar

Balthasar

Junior Member

Nu aleg eu  disciplinele de examen. O fi fost obosit agentul constatator sau ce functie avea el pe acolo :)

Ca o nota mai amuzanta, se cere gramatica la politie din acelasi motiv pentru care se cere matematica la armata:) Pentru un inginer mai inteleg, dar la restul...

Edited by Balthasar, 18 February 2007 - 22:49.

aleksutzu07

aleksutzu07

Active Member

Zilele astea o sa ma duc si eu in vizita pe la politie si armata sa ma interesez de locuri. M-as duce la armata ca imi place ideea de cariera militara (nu este un ideal pentru mine dar acolo a fost si tatal meu).
De politie nu stiu ce sa zic. Cred ca as fi tare al dracu. Pe toti care i-as opri le-as lua permisul de conducere.

LE: Cred ca ma duc si pe la pompieri sa vad ce este pe acolo.

Edited by aleksutzu07, 14 February 2008 - 00:47.

Startpause

Startpause

Guru Member

mult succes...dar ai grija ca desi suna frumos "Cariera militara" ai mult de tras...
ti-o spun din experienta unui var care-a facut academia de politie...e greu...daca n-ai constitutia fizica si psihica (sa-ti placa mult, sa vrei, etc) o sa fie multe momente in care-o sa-ti blestemi alegerea

duculeana

duculeana

Erou de sacrificiu

spare-me, on Feb 14 2008, 08:01, said:

mult succes...dar ai grija ca desi suna frumos "Cariera militara" ai mult de tras...
ti-o spun din experienta unui var care-a facut academia de politie...e greu...daca n-ai constitutia fizica si psihica (sa-ti placa mult, sa vrei, etc) o sa fie multe momente in care-o sa-ti blestemi alegerea
Eee, nu-l mai speria pe baiat, ca nu mai e ca inainte pe timpul lui Ceausescu  :P Acum nu te mai scoala nimeni la 2 noaptea sa te cheme la servici, ai program fix si ca politist si ca soldat. Mare lucru sa pazesti poarta unitatii timp de 8 ore (ca o sa fie si ture de noapte asta e, n-ai ce face, dar macar stii ca pe urma nu te mai deranjeaza nimeni in timpul liber).
Au mult de tras aia care sunt trimisi in Afghanistan si Irak, restul care stau aici ii doare la basca: lucreaza ori la birou ori pazesc poarta unitatii asa cum spuneam, sau jandarmii mai fac patrula din cand in cand, mai mult cu masina decat pe jos, si politistii la fel.

Startpause

Startpause

Guru Member

mai duculeana, nu te mai baga in seama daca HABAR NU AI !
am spus ca vorbesc dintr-o experienta suficient de personala.
pot sa ii dau si un nr. de tel al unui proaspat absolvent, 2007, care povestea halurile de antrenamente prin care a trecut si alarmele de noapte si trezitul la 5 sau 4 pentru "mai mult antrenament" etc...

ce pot sa spun 100 % sigur este ca var-miu a fost la jandarmerie...la ordine publica penitenciare, etc nu stiu cum o fi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate