Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Romania din sufletele celor din afara Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#19
Tigeraudge

Tigeraudge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.02.2007

Quote

Cit despre cei care au plecat, freaca podele si dupa 10 ani si oricum nu se intorc pt. ca nu au pt. ce sa se intoarca si mai ales nu au cu ce sa se intoarca....aia's curve....
Nu se intorc pentru ca nu  se intorc, nu s'au intors pentru ca nu au cum sa se intoarca si mai ales ca nu au cu ce sa  se intoarca=curve/curvi.
Analect a la punkt.
MOD-ARA-TOR.

Quote

....Astia's cei mai adevarati romani....

100%

Edited by Tigeraudge, 16 February 2007 - 02:58.


#20
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Tigeraudge, on Feb 16 2007, 02:57, said:

Nu se intorc pentru ca nu  se intorc, nu s'au intors pentru ca nu au cum sa se intoarca si mai ales ca nu au cu ce sa  se intoarca=curve/curvi.
intre 2 mopuri mai ai si timp de forum :)? ce antologie savanta! In afara faptului ca ai avut bunu' simt sa NU'ti exprimi un punct de vedere, te mai pot ajuta cu ceva?

Edited by punkt, 16 February 2007 - 10:02.


#21
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,058
  • Înscris: 12.12.2006
Cred ca experienta Canadiana e mai relevanta deoarece a fost un adevarat "exod" la un moment dat.
Era si o moda pana la urma, pe care unii incercau sa o transforme in psihoza de masa. (Aici v-as putea spune ce-ti turnau in cap cei de acolo cand ajungeai)

Acolo se pot face statistici, mai mult decat oriunde, si m-as bucura sa avem una.
Cei care pleaca acum in Italia - Spania, sint sezonieri, in Germania si Austria a fost un bum la un moment dat, iar in USA multi sint inca fara acte, si nu indraznesc nici sa iasa peste granita.

In Canada s-au dus in mod serios, cu acte, cu sperante. Au realizat ceva cu incetul, nu e o tara unde sa dai lovitura ca SUA, sa zicem, si nici unde sa freci strazile pana te ia cineva ca Italia.

Ei acum ca au realizat, au o viata decenta, normal ca iti pui problema urmatoare: Ma simt bine ?  Sint implinit ?  In Romania eram ?  Ce imi lipsea acolo si ce imi lipseste aici ?

Unii sint multumiti de pasul pe care l-au facut, putini cum am zis, dar sint, si ei zic ca ar lua oricand aceeasi decizie.

Altii, cei mai multi, nu sint foarte multumiti, dar au ajuns la un anumit echilibru si se tem sa nu piarda macar acesta stare. Nu stiu ce vor face daca vin inapoi, cum vor trai, daca copiilor ar mai putea avea aceleasi posibilitati, in fine, se tem de conducerea tarii, si alte cateva neplaceri care erau la vremea cand au plecat ei.
Ideea voastra cu afacerea nu e chiar realista. Pentru asta tre sa vii cu bani seriosi, nici in Romania de azi nu faci afaceri cu bani marunti. Si v-au spus mai toti, NU aduni bani seriosi acolo !  Ai casa, masina, barca, faci excursii, tot ce vrei, dar totul inseamna Banca. Si tragi de numa sa le platesti. E ok, dar nu dai pe spate cu ce bani ramai daca vrei sa lichidezi totul.

Si in sfarsit cei care impacheteaza si vin 'napoi :D
Asta se intampla mai nou, acum 5 ani incepeau sa se intoarca polonezii, acum romanii. Ideea e sa ne dam interesul sa facen aici sa fie bine, chiar daca unora le va fi "mai bine" prin asta.

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
1) abureala pentru fraierii din romania -> "pling in fiecare zi ca traiesc bine in sua si mor de dor de romania, dar nu m-as intoarce nici daca m-ar ameninta personal cristos cu focurile iadului :lol:

2) autoamagirea amaritor ramasi in tara, intre doua urlete impotriva presedintelui, guvernului si dracu mai stie cui -> "degeaba ai de toate daca te afli la mii de km de casa" "lucrurile materiale nu sint importante, e fain sa fii rupt in cur, da plin de spiritualitate" etc :lol:

#23
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

 Mosotti, on Feb 16 2007, 17:00, said:

1) abureala pentru fraierii din romania -> "pling in fiecare zi ca traiesc bine in sua si mor de dor de romania, dar nu m-as intoarce nici daca m-ar ameninta personal cristos cu focurile iadului :lol:

2) autoamagirea amaritor ramasi in tara, intre doua urlete impotriva presedintelui, guvernului si dracu mai stie cui -> "degeaba ai de toate daca te afli la mii de km de casa" "lucrurile materiale nu sint importante, e fain sa fii rupt in cur, da plin de spiritualitate" etc :lol:

nu zau !!
cand ziceai ce se va naste Dumnezeul tau ?

#24
dawson

dawson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.02.2006
Mari lacune de educatie si mari frustrari trebuie sa ai baiete... succes in viata!

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
well, io spre deosebire de voi, cunosc 893475987234 de persoane plecate in "trista pribegie" :crybaby: nu vorbesc de la tv :wacko: asta e mit de trimis la myth busters: "se zice ca romanii plecati din tara pling de mama focului dupa romania" -> MYTH BUSTED :ciocan:

#26
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 dawson, on Feb 19 2007, 02:50, said:

Mari lacune de educatie si mari frustrari trebuie sa ai baiete... succes in viata!
tinere  :smoke:, nu stiu cum sa'ti spun (mopist, vulcanizator, stergator de pardoseli, parbrizist semaforsit, curatator cartofar sef, calcator de pampersi, impingator scaun cu rotile....etc) :)....in afara faptului ca felii de geniu vin pe acest topic si au bunu' simt sa NU'si dea cu parerea, ci doar sa aduca aluzii sarcastice la posturile altor useri, NU ai si tu ceva mai bun de facut?!!!
Poate preferi sa vizionezi un film bun :), AICI

#27
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,676
  • Înscris: 05.03.2004

 Mosotti, on Feb 19 2007, 08:46, said:

well, io spre deosebire de voi, cunosc 893475987234 de persoane plecate in "trista pribegie" :crybaby: nu vorbesc de la tv :wacko: asta e mit de trimis la myth busters: "se zice ca romanii plecati din tara pling de mama focului dupa romania" -> MYTH BUSTED :ciocan:
Io, din "trista pribegie" ma gandesc cu dor si jale doar la padure, la munte si la ce a mai ramas frumos si neatins de mana spurcata a omulului. In rest...fucknshit!

#28
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

 punkt, on Feb 19 2007, 10:14, said:

tinere  :smoke:, nu stiu cum sa'ti spun (mopist, vulcanizator, stergator de pardoseli, parbrizist semaforsit, curatator cartofar sef, calcator de pampersi, impingator scaun cu rotile....etc) :)....in afara faptului ca felii de geniu vin pe acest topic si au bunu' simt sa NU'si dea cu parerea, ci doar sa aduca aluzii sarcastice la posturile altor useri, NU ai si tu ceva mai bun de facut?!!!
Poate preferi sa vizionezi un film bun :), AICI
Exemplul a catorva curve de mopisti, vulcanizatori, stergatori de pardoseli, parbrizisti semaforisti, curatator cartofar sefi, calcatori de pampersi, simpingatori de sacaune cu rotile ... etc.:
Eugen Ionesco, George Emil Palade, Mircea Eliade, Emil Cioran, Brancusi, Enescu ...
Toti astia nu s-au mai intors la ei acasa, in Romania de uratul unora ca punkt

#29
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
aici vorbim de realitatile prezentului, nu de perioada de glorie a neamului din zorii epocii de aur....si nu cred ca's vinovat de neputinta unora de a realiza ceva frumos in Romania sau de atrocitatile parintilor si bunicilor tai din timpu' colectivizarii :)...Cit despre Eliade, Palade, Cioran si Brincusi, astia au avut principii si suficient cap sa ramina romani pina la sfirsitu vietii....ei nu au fugit de Romania, ei au fugit de unii romani timpiti....

In conditiile prezentului, cind traim intr'o tara democratica, membra UE, ferita de atrocitati politice, in plina expansiune, condamnata la progres si buna stare intr'o onorabila Europa, cred ca cei care emigreza, sunt ori impotenti intelectual (adica nu'i duce capu'), ori golani si cel mai probabil curve....:)

Sa traiesti bine!

Edited by punkt, 19 February 2007 - 11:47.


#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
... ori poate fug de unii romani timpiti, ca sa nu mai interactioneze cu ei zilnic

#31
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

 Mosotti, on Feb 19 2007, 17:09, said:

... ori poate fug de unii romani timpiti, ca sa nu mai interactioneze cu ei zilnic
:naughty: :coolspeak: :lol: :o  :angry:

#32
dawson

dawson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.02.2006

 punkt, on Feb 19 2007, 12:43, said:

aici vorbim de realitatile prezentului, nu de perioada de glorie a neamului din zorii epocii de aur....si nu cred ca's vinovat de neputinta unora de a realiza ceva frumos in Romania sau de atrocitatile parintilor si bunicilor tai din timpu' colectivizarii :)...Cit despre Eliade, Palade, Cioran si Brincusi, astia au avut principii si suficient cap sa ramina romani pina la sfirsitu vietii....ei nu au fugit de Romania, ei au fugit de unii romani timpiti....

In conditiile prezentului, cind traim intr'o tara democratica, membra UE, ferita de atrocitati politice, in plina expansiune, condamnata la progres si buna stare intr'o onorabila Europa, cred ca cei care emigreza, sunt ori impotenti intelectual (adica nu'i duce capu'), ori golani si cel mai probabil curve....:)

Sa traiesti bine!

atitudinea aluia e exact a ta... nu conteaza unde te afli.. dar repet.. esti prost crescut...pe deasupra nesimtit. din cauza unuia ca ala din poze si a unora ca tine pleaca unii din tara.. daca la nivelul tau intelectual numai banii conteaza afla ca nu e mare diferenta intre ala din spania si tine.. ala a plecat in spania sa faca bani tu esti in ro si iti arunci fumurile de ce bani ai pe forumuri... Nu trebuie sa fi Cioran, Eliade sau unul din cei enumerati ca sa ai bunul simt si sa parasesti o tara din cauza unora ca tine. Mai treci putin pe la PRM ca sa te racoresti tinere... dar prosta educatie ti-a mai dat "doamna" doctor...

#33
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
...

Edited by gtk, 11 March 2007 - 09:49.


#34
marcopolo36

marcopolo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2006

 punkt, on Feb 19 2007, 04:43, said:

aici vorbim de realitatile prezentului, nu de perioada de glorie a neamului din zorii epocii de aur....si nu cred ca's vinovat de neputinta unora de a realiza ceva frumos in Romania sau de atrocitatile parintilor si bunicilor tai din timpu' colectivizarii :)...Cit despre Eliade, Palade, Cioran si Brincusi, astia au avut principii si suficient cap sa ramina romani pina la sfirsitu vietii....ei nu au fugit de Romania, ei au fugit de unii romani timpiti....

In conditiile prezentului, cind traim intr'o tara democratica, membra UE, ferita de atrocitati politice, in plina expansiune, condamnata la progres si buna stare intr'o onorabila Europa, cred ca cei care emigreza, sunt ori impotenti intelectual (adica nu'i duce capu'), ori golani si cel mai probabil curve....:)

Sa traiesti bine!

Insultele sunt de cele mai multe ori o acoperire la neputinta de a construi un argument ce denota o oarecare inteligenta.
Traiesc in Canada de 10 ani, am gasit aici respectul fata de cel de langa tine, la servici, in autobus, la restaurant, etc. Pentru mine e suficient ca sa ma faca multumit pentru pasul facut, indiferent de starea materiala care am dobandit-o, sau cariera profesionala care o am in prezent, rezultatul muncii recunoscute in aceasta tara.

#35
marcopolo36

marcopolo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2006
Pentru punkt: numara insultele care le-ai aruncat gratuit in ultimele 10 posturi si o sa intelegi de ce esti acuzat de lipsa de calitate morala.

#36
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
@punkt este niste adevar in ceea ce zici, nici eu nu sunt de acord cu cei care pleaca si se vaita ce grea e viata in tara in care au ajuns, dar modul tau  de exprimare lasa de dorit si face sa scada din valoarea spuselor. incearca sa fii mai calm.
:peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate