Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Router wireless MSi RG54SE

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#37
gxg_octav

gxg_octav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2006
Salutare,

Am luat si eu un kit router + usb adaptor de la MSI, si am avut si eu ceva probleme (cel mai probabil datorate lipsei de experienta) la configurare. Am reusit intr-un final sa configurez routerul pentru un laptop toshiba cu placa wireless incorporata si un desktop. Aici intervine insa o problema legata de desktop: nici in varianta cu adaptor USB din kitul MSI si nici in varianta wired, cu cablu, desktopul nu se conecteaza la net.

- in varianta cu adaptor USB exista o fluctuatie "totala" a semnalului: adaptorul detecteaza dupa care pierde reteaua wireless la interval de 2-3 secunde, primind alternativ mesajul cum ca reteaua wireless este conectata si apoi ca este deconectata...am incercat adaptorul si pe laptop, cu wireless-ul propriu deconectat, si comportamentul s-a pastrat, de aici si banuiala mea ca adaptorul este posibil stricat
- in varianta pe cablu normal, am acces doar pe messanger(!!!), paginile de internet nefiind disponibile, ramanand la 0 in stadiul de incarcare a paginii

Mentionez faptul ca laptopul merge foarte bine pe wireless. Ambele calculatoare, si desktopul si laptopul au alocate ip in mod corect de la router (sunt setate pe automatic ip, primesc 100 si 101 sau 101 si 102)...folosesc criptare wap2 si filtrare wireless dupa mac. Semnalul este impecabil peste tot in casa, iar routerul este la 30 de cm de desktop.

Daca puteti veni cu o idee va sunt recunoscator
O seara buna

#38
liviu2004

liviu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.01.2007
Cam ciudat ce zici tu acolo dar imi aduc aminte ca si eu am patit o data asa si am scos routerul din priza, l-am bagat la loc si gata.
Intrebare: pe WAN cum e setat IP? auto, manual, ai liber la MAC? Posibil sa fi gresit MAC-urile la wireless si sa te arunce afara? Posibil sa fi gresit parola la conectare? Daca dai ping la IP router iti raspunde? Ai incercat sa setez IP la compuri manual si apoi sa te legi la router sa vezi daca ai net? DMZ e on sau off? Port filtering e on sau off? Port forwarding e on sau off? Ai firewall care iti blocheaza accesul la retea? Ai incercat cu toate antivirus, firewall oprite?
Detalii, detalii....

#39
gxg_octav

gxg_octav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2006
Multumesc pentru multitudinea de variante si ajutor. Le voi incerca imediat cum ajung acasa la router. Din ce tin minte port forwarding nu este activat (desi voi face pt a accesa DC-ul); mac-urile le-am verificat si inainte sa postez, chiar de vreo 2 ori si erau ok; la WAN IP-ul este setat pe static punand eu ip, gateway-ul si DNS dat de ISP; baietii care au venit cu cablul mi-au spus ca o zi imi lasa liber la MAC si au spus ca nu e problema cu routerul, il pot folosi si mi-au luat mac-ul routerului (cel de wan); parola la conectare oricum este mai greu sa gresec, in momentul in care fac conectarea nu il las sa foloseasca aceleasi parole ca data anterioara tocmai pt a ma asigura ca nu am gresit anterior si facand astfel routerul imi cere parola si apoi retastatrea parolei deci sanse destul de mici sa pot gresi; port filtering nu este pus; am incercat sa dau ping de pe desktop si primesc request timed out; firewall il am doar cel de windows; nu am incercat inca varianta cu antivirus dezactivat (am kasperski, insa ce versiune acum nu imi amintesc, nu sunt acasa sa verific); DMZ nu stiu ce este, insa tocmai acest lucru ma face sa cred ca nu mi-am bagat nasul pe acolo :) ;  am incercat si variata cu scosul din priza si degeaba. Voi incerca acasa treaba cu setatul ip manual la desktop sa vad ce imi zice.
Foarte curios este ca laptopul este mai mult decat bine conectat. Nici o problema si nici o intrerupere. Din cate tin minte atunci cand erau ambele conectate, laptopul schimba pachete de ordinul sutelor sau miilor, iar desktopul avea ceva de genul 2 pachete primite , 1 trimis...
Revin cu ce mi-a ramas de testat din sugestiile tale liviu, multumesc frumos!

#40
liviu2004

liviu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.01.2007
Eu tot zic ca e ceva pe la mac, in fine, incearca sa pui si dns manual. DMZ daca il activezi atunci nu mai ai firewall la router, ai liber la toate porturile.
De ce nu incerci tu frumos fara protectie la MAC, fara criptare, faci proba sa vezi daca merge frumos apoi iei pe rand pui o parola, vezi daca merge si tot asa. Eu zic ca asa se incepe o configurare, pas cu pas, daca ai probleme vezi de unde vin. Asa ai o multime de posibilitati si nu stii de unde sa o iei.

#41
gxg_octav

gxg_octav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2006
Am luat cu totul de la capat configurarea routerului. Acum a fost ceva mai usor...aveam deja "mana antrenata". Insa am incercat cu totul dat jos, firewall si antivirus...si tot degeaba. Ca si inainte laptopul merge fara probleme. Routerul a alocat desktopului ip, terminat in 102, pe care am incercat sa il las la inceput pe automat, apoi sa il pun manual si tot nimic. Am incercat sa dau ping routerului, dar dupa primul raspuns, care a fost intr-adevar raspuns de la router, am primit de 3 ori request timed out. Dupa care nu am mai primit deloc raspuns, ci doar request timed out. Am facut testul de conexiune prin incarcarea paginii de google, care raspunde primului search dat la intamplare, dupa care pica (3-4 secunde). Nu mai raspunde apoi nici google-ul si nici o alta pagina. Nu este pus nici un filtru pe mac (este pus doar pe parte de wireless, in cazul desktopului nu influenteaza cu nimic). Asa ca astept in continuare idei. Atasez poza cu setarile de pe desktop. Nu reusesc sa-mi dau seama de la ce ar putea fi problema, inclin si eu spre ce crezi tu liviu, cum ca ar fi de la mac, insa nu stiu cum, nu am filtrare nu am nimic, iar ip-ul este alocat corect.

Attached Files



#42
liviu2004

liviu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.01.2007
Ai DNS gresit. Ar trebui sa fie IP router. El devine DNS "indirect" ca sa zic asa. Eu zic ca trebuie continuata discutia pe mess, sunt prea multe de vorbit, dupa ce aflam problema o faci publica. ID-ul meu e liviu2004. DHCP trebuie disabled la desktop, el nu aloca IP nimanui, el e utilizatorul, nu furnizorul.

Edited by liviu2004, 31 August 2007 - 21:59.


#43
gxg_octav

gxg_octav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2006
Am rezolvat problema legata de routerul MSI cu FOARTE mult ajutor din partea lui liviu (caruia ii multumesc din nou pentru lungul timp alocat problemei mele!). Voi pune ca attachement discutia de pe mess care este un fel de step-by-step pentru verificarea setarilor routerului si a conexiunii (la rugamintea lui liviu de asemeni). Nu contine cu totul partea de configurare (nu cred ca este mentionata partea de securitate foarte mult si mai sunt cateva lucruri marunte pe care nu le-am mentionat pentru ca in cazul meu erau deja facute). In rest poate fi urmata cu rigurozitate zic eu pentru a reface setarile din router sau, mai bine, pentru "repararea" lor. FOARTE IMPORTANT este faptul ca setarile ar fi bine sa fie incepute pe sistemul (laptop sau desktop) "gol": fara antivirus si fara firewall (in cazul meu firewallul a fost cauza majora a problemei). Asa cum spune liviu, este bine sa fie luata fiecare etapa pe rand, cate una, pentru ca in cazul in care ceva nu merge bine sa fie sigur care este cauza sau care este contributia fiecarui din pasi. Modificarile facute la filtrare MAC (wireless si wired) si modificarile ce tin de IP duc la modificari in comportamentul routerului, ceea ce poate duce la pierderea conexiunii. Este bine sa asteptati un pic pana sunt memorate modificarile si sa reintrati pe interfata routerului. De asemeni este bine ca dupa ce faceti modificari sa stergeti "history"-ul din IE sau orice alt program folositi (Opera, Firefox, etc). Trebuie tinut minte ca lucrurile cu care lucram sunt: ping, atentie sporita la IP si DNS, sa aveti in fata detaliile legate de conexiune si cam atat. Sper sa putem rezolva astfel si problemele altora legate de acest router si in mare (avand in vedere ca majoritatea routerelor au aceleasi setari, iar teoria legata de conexiuni este universala) si a altor routere. Inca o data ii multumesc lui Liviu pentru timpul alocat.

Succes! :coolspeak:

Attached Files



#44
andreycoman

andreycoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.09.2007
salut ma ajuta si pe mine cineva deci am un wireless usb stik si vecinu meu are net prin wireless si vreau sa ma conectez la el imi da voie tot am semnal si asa mai departe il arata dau connect scriu ip lui trb nu? si gateway si dns si nu ma pot conecta la net oare dc :) multumesc anticipat :D

#45
babyboy22

babyboy22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2007
Super utile toate informatiile de pana acum, insa am ramas cu o intrebare. Am afurisitul asta de net prin Alcatraz...va trebui sa sun la firma si sa le spun sa mi-l scoata? :mellow:

#46
Tud0r

Tud0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.09.2006
Am o intrebare. Am pierdut alimentatorul de la router.
Imi poate spune si mie cineva cat are alimentatorul Output ca scrie pe el.
Trebuie sa fie ceva de genul 7.5V si nu stiu cati amperi.
Ma intereseaza voltajul si amperajul.

Multumesc!

#47
florin43

florin43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.12.2005

View PostTud0r, on Oct 11 2007, 21:45, said:

Am o intrebare. Am pierdut alimentatorul de la router.
Imi poate spune si mie cineva cat are alimentatorul Output ca scrie pe el.
Trebuie sa fie ceva de genul 7.5V si nu stiu cati amperi.
Ma intereseaza voltajul si amperajul.

Multumesc!

Alimentator L4D-075090R
7.5V dc, 900 mA,( interior = +, exterior = -)

#48
Tud0r

Tud0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.09.2006

View Postflorin43, on Oct 12 2007, 19:51, said:

Alimentator L4D-075090R
7.5V dc, 900 mA,( interior = +, exterior = -)

Mersi mult! :)

#49
nemonavicusrino

nemonavicusrino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.10.2006
am si eu o mica problema...de fapt nu o problema legata de ruter cit mai ales de configurare...Deocamdata nu am toate informatiile care sunt sigur ca le-ati cere dar o sa revin cu ce aveti nevoie...
problema e urmatoarea. Am pe cineva care are internet de la romtelecom  prin adsl...merge bine...peste 400 de k la download, nu este asta problema. desi modemul dat de ei are 4 porturi, un speedtouch merge , eu vreau sa dau net la alte 3 calculatoare aflate in alta parte a cladirii pe la vreo 30 d em..initial am vrut sa trag cablu pt fiecre...dar m-am razgindit, am tras un singur fir si am adus un ruter msi rg54se. ruterul merge , nu are nici o problema de functionare, insa cind conectez cablul care vine de modemul RTC  in portul WAn al ruterului - si din unul din porturile de lan alt cablu in placa de retea a calculatorului, nu am internet... Ruterul merge...isi ia setarile  de la modemul adsl ( e pus pe dinamic ssi modemul stie sa aloce dinamic) dar toutsi nu am internet...Am venit acas...unde mai am un msi...am bagat ruterul in priza...am scos cablul din calculatorul meu, l-am bagat in van la ruter am pus alt cablu de la unul din porturile lan ale ruterului s-a conectat placa mea de retea la ruter si a mers instant...totul cu setarile defaul, i-am dat si reset pt siguranta...Ce sa fie? e vreo restricitie ceva de la cei de la romtelecom ? desi nu cred...stiu ca am incercat cu o zi inainte cu un hub ordinar...vechi de ceva ani si a mers...e adevarat ca hubul nu aloca nimic...doar permite crearea unei retele, cred ca am incercat si cu un switch...dar astea nu  au dhcp...poate sa fie din dhcp=ul ruterului ? sa il dezactivez ?...un sfat...daca v-ati confruntat cu ceva asemanator...
e cineva care are modem de la RTc si are un astfel de ruter ? cum l-a setat ?

Multumesc anticipat.

#50
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Eu nu inteleg de ce vrei sa routezi de doua ori conexiunea?

Nu ti-e suficinet un switch in partea aia? Sau ai nevoie de alta clasa de IP-uri acolo?

#51
nemonavicusrino

nemonavicusrino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.10.2006

View PostBerti, on Oct 31 2007, 23:20, said:

Eu nu inteleg de ce vrei sa routezi de doua ori conexiunea?

Nu ti-e suficinet un switch in partea aia? Sau ai nevoie de alta clasa de IP-uri acolo?

vreau sa am si clienti wireless... cablurile o sa le pun frumusel linga pereti si nu o sa le folosesc decit cind o sa am nevoie...dar momentan vreau sa fiu sigur ca merge pe cablu si apoi o sa configurez si partea de wireles.... ( Statiile respective sunt laptopuri si au wireles incorporat...)

Astept sugestii...

#52
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Fa o configurare manuala de IP-uri, Gateway, etc... daca nici atunci nu merge, posteaza aici schema!

#53
nemonavicusrino

nemonavicusrino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.10.2006

View PostBerti, on Nov 1 2007, 01:02, said:

Fa o configurare manuala de IP-uri, Gateway, etc... daca nici atunci nu merge, posteaza aici schema!

ok...asa o sa fac maine daca  nu reusesc sa ii dau de cap...o sa vin cu temele pregatite.
Mersi mult Berti.

#54
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Ca sa nu iti apara 2 clasa de IP, poti ca din routerul de la romtelecom sa intri intr-una din mufele LAN de la routerul MSI. Practic nu folosesti partea de WAN de la routerul MSI si il transformi intr-un switch wireless.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate