Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Diverse probleme cu DivX Playere

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Mimi Mumu

Mimi Mumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 13.07.2006
Bai baieti io am un Home Theater PIONEER DCS-232. Pot spune ca e foarte bun, cu exceptia faptului ca la radio si la av-in (din calculator si TV) se aude doar in 2 boxe + sbwfr. O fii din dvd-u meu sau asa e la toate nu stiu, dar la filmele de pe dvd, jos palaria, se aude mai mishto ca la cinema.

#2
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
@Mimi Mumu

Incearca cu 3D la boxe.

rsumy

Edited by rsumy, 01 December 2006 - 23:00.


#3
Mimi Mumu

Mimi Mumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 13.07.2006
fii un pic mai explicit (ca n-am telecomanda la-ndemana). Si crezi ca va merge, macar de la PC sa se auda pe toate boxele ca la  TV nu prea folosesc. Si nici la radiou (lui) nu se aude.

#4
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Eu n-am sistemul tau, dar prin analogie ar trebui sa mearga....
Semnalul audio  radio sau tv este mono/stereo. Pt.a se auzi in toate boxele 5.1, el trebuie procesat. Eu pe telecomanda de boxe  am un buton 3D/AC3, cu care reusesc sa aud 5.1 si audio mono/stereo.

rsumy

Edited by rsumy, 04 December 2006 - 21:58.


#5
Mimi Mumu

Mimi Mumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 13.07.2006
imi pare rau, dar nu am. Am gasit ceva dar imi da "cannot support" - ca nu e film (e line 1 sau 2). ersi oricum.

#6
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Salut, din nou.
Am cumparat ieri E-Boda 555X si de ceea ce m-am temut de-aia n-am scapat.
Desi am fost cu un CD-RW Verbatim de 702 MB cu un film "The Devil Wears Prada" CD 1 si aceesi denumire la subtitrare, in marime de 500 si ceva de MB, pe langa un alt folder cu muzica R.E.M., la standul de probe E-Boda n-a vrut sa citeasca decat muzica. Mi-am spus ca... "cine stie? poate am gresit eu cu ceva..." Am plecat acasa cu o oarecare strangere de inima, insa m-am incurajat spunandu-mi ca daca stie BINE din celelalte pentru care e facut sa le stie si tot e ceva pentru 190 RON.
Bun...
Azi dimineata, nerabdator sa vad unde am gresit, m-am uitat prin cartea tehnica si am descoperit ca textul numelui filmului trebuie sa nu continua mai mult de 12 caractere! Sucks! In fine, m-am conformat, am sters Verbatim-ul, l-am rescris cu numele "THE DEVIL", n-am mai creat nici un folder ci le-am pus direct: The Devil. avi + The Devil. srt
Si...?
Si nimic! Nu citeste CD-Rescriptibil! Iar asta a fost unul din principalele motive pentru care mi l-am cumparat, momentan neavand INCA un DVD-Writer.
In concluzie, ce ma sfatuiti? Am gresit pe undeva sau este gresit scris in manual ca E-Boda 555X citeste CD-RW? Sau am nimerit unul cu aceasta scapare, desi ma indoiesc...?

Multumesc pentru raspunsuri.

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cum ai scris CD-ul RW?
Scrie-l cu Nero, sau cu orice alt soft, in format DATA CD, ISO9660+Joliet, no multisession, inchide CD-ul(no further writing possible), la viteza cea mai mica. Sigur il va citi.

Edited by viceroy56, 18 December 2006 - 14:05.


#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Chestia cu 12 caractere e vrajeala. Subtitrarea poate fi incarcata daca are maxim 42 de caractere si daca are nume identic cu filmul.
Aparatul citeste CD-RW pentru ca aproape toata lumea isi face upgrade de firmware folosind acest tip de CD-uri. Si la toata lumea a citit CD-RW.
Vezi ca E-Boda are o protectie speciala: nu vrea sa redea filmele filmate in sala de cinema. Zice ca-s de proasta calitate, si ca sunt ilegale. Asta tot pentru protectia ta.

Daca totusi, desi nu cred asa ceva, aparatul nu iti citeste niciun alt CD-RW, trebuie sa suni la ei la sediu.

enjoy,
Mtz

#9
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Multumesc pentru raspunsuri.

S-ar parea ca intre timp sa fi gasit singur raspunsul, spun asta citind si ceea ce mi-a raspuns Viceroy, si anume: am scris un alt CD-RW, un alt film, de data asta cu SUB in loc de SRT (dar asta nu cred ca are importanta, plus ca filmul nu mai avea doar 558 MB ci 702 MB), insa de data asta n-am mai dat sa-l scrie Multisession, cum faceam de obicei si mi-am spus... "hai sa-ncerc fara...". Nu l-am scris pentru a-l inchide (no further writing possible)... , Viceroy, si totusi a mers...  :)
Ma intreb, nu stiu, daca un CD-RW ii dai sa... no further writing possible... apoi, se mai poate rescrie? Banuiesc ca da, insa as vrea sa fiu sigur.

Merci, Mtz, pentru raspuns. Mi-ai dat o veste buna cu "vrajeala cu 12 caractere"...  :)

P.S. M-apuc acum sa rescriu "The Devil Wears Prada", insa fara multisession, asa cum l-am scris pe ultimul si sper ca aici a fost "buba"...

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Chestia cu no further writing nu inseamna ca nu se mai poate scrie niciodata pe CD.
Inseamna ca nu se mai pot adauga sesiuni ulterioare. Chiar daca este initial no multisession. se poate deschide o noua sesiune, fara a o putea citi pe cea anterioara.
Ce ti-am scris asigura o compatibilitate maxima intre formatul CD-R si CD-RW, chestia cu multisession nu prea este suportata de playerele standalone. S-a afirmat pe forum ca cele cu procesor SunPlus stiu multisesiune, eu am unul cu SunPlus, dar inca nu am incercat.
Daca ti-a mers asa cum ai scris, pastreaza metoda.
Succes!

Edited by viceroy56, 18 December 2006 - 15:28.


#11
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 09.11.2005

 Mtz, on Dec 18 2006, 17:07, said:

Chestia cu 12 caractere e vrajeala. Subtitrarea poate fi incarcata daca are maxim 42 de caractere si daca are nume identic cu filmul.
Aparatul citeste CD-RW pentru ca aproape toata lumea isi face upgrade de firmware folosind acest tip de CD-uri. Si la toata lumea a citit CD-RW.
Vezi ca E-Boda are o protectie speciala: nu vrea sa redea filmele filmate in sala de cinema. Zice ca-s de proasta calitate, si ca sunt ilegale. Asta tot pentru protectia ta.

Daca totusi, desi nu cred asa ceva, aparatul nu iti citeste niciun alt CD-RW, trebuie sa suni la ei la sediu.

enjoy,
Mtz
ma intereseaza si pe mine e-boda555x,dar dupa ce am citit ce ai scris tu nu stiu daca sa-l mai iau.
eu am foarte multe dvd-uri scrise la multisesion,deci vrei sa spui ca nu mi le va citi?
majoritatea filmelor sunt de pe retea,din care jumate filmate in cinema,unele se vad mai bine,altele nu.
spui ca are o protectie speciala si nu va merge?
toate dvd-urile le-am probat pe unul no-name si au mers.
deci ce ma sfatuiesti?sa-mi mai iau sau nu dvd-ul e-boda?

#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 Rocknroll, on Dec 18 2006, 14:23, said:

daca un CD-RW ii dai sa... no further writing possible... apoi, se mai poate rescrie?

Se poate rescrie, dar numai dupa ce il stergi complet (erase). Ce nu se poate in cazul asta este sa mai scrii o sesiune (sa mai adaugi date la cele scrise deja). "No further writing possible" se refera aici la adaugarea (scrierea) unei noi sesiuni dupa sesiunea/sesiunile existente, nu la stergerea copleta a discului si rescrierea sa.

Edit: Vad ca intre timp ti-a raspuns si viceroy56.

Edited by Seb, 18 December 2006 - 15:27.


#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca nu aveai un program de scriere tembel, optiunea aia s-ar fi numit "no multisession"

#14
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Da, acum imi e clar. Fara multisession, asta e clar, insa, asa cum a spus si Mtz, sunt unele filme - cazul meu: "The Devil Wears Prada" - care sunt filmate cu camera in sala si care se pare (este deocamdata singurul pe care l-am incercat dintre cele filmate in sala) nu merg! Ma refer, desigur, la scrierea/citirea pe un CD-RW.

Body Shots (702 MB) a mers. The Devil Wears Prada (2 cd-uri x 600 MB) n-a vrut, desi E-Boda il vedea...

Mai incerc si alte variante. Va tin la curent...  <_<

Edited by Rocknroll, 18 December 2006 - 16:44.


#15
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 09.11.2005
oare dvd-urile care au fost scrise cu optiunea multisession pot fi inchise ca sa mearga pe dvd?

naspa ca sunt unele filme filmate in cinema si se vad destul de bine.exp:happy feet,the holiday,borat.
sau numai alea chiar naspa nu se vad.cum ar fi:Apocalypto si open season.care le are de pe retea si le-a pus pe dvd?

Edited by Mtz, 18 December 2006 - 20:35.


#16
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Ultima varianta incercata:

SOLARIS, cel din 2002 cu George Clooney, in regia lui Steven Soderbergh. "Ars" pe un CD-RW, no multisession, cu fisier de subtitrare SRT, cu diacritice. insa nefilmat in sala. A iesit perfect!

Trebuie sa mai caut si alte filme trase in sala si sa incerc scrierea/redarea lor. Trebuie incercat si varianta cu un film tras in sala insa "ars" pe CD normal sau un DVD (ori DVD-RW) si nu doar pe un CD-RW cum am facut pana acum...

In rest, sunt foarte multumit de acest E-Boda. Keep in touch...  B)

#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cei care spun ca au filme trase in sala de cinema, sa dea o fuga repede pe la regulamentul ariei video. Data viitoare warn. Acum trec cu vederea desi nu ar trebui.

enjoy,
Mtz

#18
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
OK. N-am stiut, scuze, Mtz.  :worthy:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate