Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Care este NUMELE LUI DUMNEZEU?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3140 replies to this topic

#73
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postadi_m, on Dec 31 2008, 17:23, said:

El  insusi   asa cum  ai  luat tu  numele"zexelica"...
Brănhănel alecum!!!!
Zii, sa moara brănhănel ca adsa e!  :lol:

#74
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postzexelica, on Jan 4 2009, 14:25, said:

Brănhănel alecum!!!!
Zii, sa moara brănhănel ca adsa e!  :lol:

te demasca vocabularul tau tip "Vanghelie "...ca esti din ferentari !

#75
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postjeremiah, on Jan 4 2009, 20:29, said:

te demasca vocabularul tau tip "Vanghelie "...ca esti din ferentari !
Cand discuti Scriptura.....am alte raspunsuri. Insa daca o dai la smecherie...... asta primesti.

#76
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postzexelica, on Jan 4 2009, 22:57, said:

Cand discuti Scriptura.....am alte raspunsuri. Insa daca o dai la smecherie...... asta primesti.


ce raspunsuri ai tu din SCRIPTURI ....?

ca si Biblia ..o ti cu capul in jos ....de mahmur ce esti ! :D

#77
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Bravo, Brănhănel!

Acum, revenind la Scriptura, daca ai fi avut macar bunul simt sa studiezi inainte sa preiei ideile acelui visator de vise  :lol: , ai fi observat ca de fiecare data cand cineva primeste nume, in text apare fraza expresia "qara shem".

Numele sunt date pentru a ne deosebi de ceilalti oameni si sunt date de altcineva. Pe Dumnezeu nu a avut cine-L numi si EL nu are nevoie sa se deosebeasca de nimeni, fiind UNIC.

Din restul Scripturii, se observa ca Dumnezeu isi spune in diferite feluri, insa acelea nu sunt nume, ci sunt caracteristici.

Mai mult, "εγω ειμι" - EU SUNT este folosita de 48 de ori in Scriptura numai cand Hristos vorbeste de El insus si o singura data cand este Petru care reprezinta spiritual pe Hristos. Verbul "a fi" este foarte comun si extrem de folosit, insa in varianta aceasta "εγω ειμι" este numai la adresa Sa. Fara sa mentioneze special, ca in VT in Exod 3:14.

"εγω ειμι" este varianta VT pt "Eu sunt"
Nu stiai, pt ca nu ai studiat.

Exod 3

14Dumnezeu a zis lui Moise: ,,Eu sînt Cel ce sînt.`` Și a adăugat: ,,Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: ,,Cel ce se numește ,Eu sînt`, m'a trimes la voi.``

Deci, conform Scripturii, asa se numeste Dumnezeu.

Acum, botezul "in numele lui", dupa ce constatam ca "Eu sunt" se numeste Dumnezeu, trebuie cercetat si gasim ca fraza "in numele lui" este folosita si de servitorii regilor de a actiona in numele lor, cu autoritatea data lor de regi.

Asa ca........... Brănhănel a visat iarasi prost!

#78
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
si  din versetele din Ioan 8;24-25...ce revelatia ai primit "maestre"!?

si stunci apostolii au gresti toti botezand in NUMELE DOMNULUI ISUS ....si tu marele apostol al formurilor ....ai dreptate ,cica bazandu-te pe hermeneutica ?? :D :D :D  

bietul de tine ....

ai baut moare de varza ?

#79
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postjeremiah, on Jan 5 2009, 16:02, said:

si  din versetele din Ioan 8;24-25...ce revelatia ai primit "maestre"!?

si stunci apostolii au gresti toti botezand in NUMELE DOMNULUI ISUS ....si tu marele apostol al formurilor ....ai dreptate ,cica bazandu-te pe hermeneutica ?? :D :D :D  

bietul de tine ....

ai baut moare de varza ?
Nu ma lua cu "maestre" si altele....... daca am guru, poti sa zici ce vrei tu de el, insa nu ma lua personal.

Revelatia pe care o primim atunci cand studiem, se poate verifica imediat, iar daca nu contrazice nimic altceva din Scriptura, putem spune ca am descoperit ceva bun.

Iar, in koine se vede clar ca este din nou "ἐγώ εἰμι"

KΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 8:24 Greek NT: Stephanus Textus Receptus (1550, with accents)
εἶπον οὖν ὑμῖν ὅτι ἀποθανεῖσθε ἐν ταῖς ἁμαρτίαις ὑμῶν· ἐὰν γὰρ μὴ πιστεύσητε ὅτι ἐγώ εἰμι ἀποθανεῖσθε ἐν ταῖς ἁμαρτίαις ὑμῶν

Deci, cine nu crede in Dumnezeu nu este salvat. Conform restului Scripturii.

Insa, credinta aceasta nu este o fapta a omului, ci este rezultatul salvarii.

Efeseni 2

8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

9Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

Galateni 5

22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,

Edited by zexelica, 05 January 2009 - 16:26.


#80
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
NIHIL SINE DEO, NIHIL SINE REX, NIHIL SINE LEX :D

Si acel "EU SUNT "...din Ioan 8;24 ...avea vreun NUME ?

De ce toate minunile  si vindecarile ..invierile s-au facut in NUMELE DOMNULUI ISUS ?

De ce s-au botezat in acest NUME...?

Care este singurul NUME ...in care se inchina tot ce este in CER si pe PAMANT ?

...cred ca ai baut de mic naposan ...in loc de lapte ...de aceea ai doar muschi ..in loc de minte !

9. De aceea și Dumnezeu L-a înălțat nespus de mult, și I-a dat Numele, care este mai presus de orice nume;
10. pentru ca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ și de sub pământ,
11. și orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.

9. Și Domnul va fi împărat peste tot pământul. În ziua aceea, Domnul va fi singurul Domn, și Numele Lui va fi singurul Nume.

12. În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mântuiți.”

#81
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

De ce toate minunile si vindecarile ..invierile s-au facut in NUMELE DOMNULUI ISUS ?

De ce s-au botezat in acest NUME...?

Brănhănel, "inviatorul mincinos", nu avea de unde sa stie el ca vindecarile, invierile, botezul si altele, SIMBOLIZEAZA salvarea. El nu a studiat ce inseamna in Scriptura "in numele".
Salvarea se poate face numai "in numele lui Hristos", in contul Sau, cu autoritatea Sa care a iesit invingator, deoarece El a platit. Fara plata, nimeni nu vede raiul.

Quote

Care este singurul NUME ...in care se inchina tot ce este in CER si pe PAMANT ?
Singurul caruia trebuie sa i te inchini este numai Dumnezeu.

#82
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
pentru ca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ și de sub pământ,
B) B) :D :D    

si cine este ISUS ...gigel ?

de ce a venit ISUS ...ai ajuns cu citirea in 1 Ioan 5;

20. Știm că Fiul lui Dumnezeu a venit, și ne-a dat pricepere să cunoaștem pe Cel ce este adevărat. Și noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat și viața veșnică.

Ce NUME are Dumnezeu ...care s-a descoperit pe pamant ptr noi "maimutele "(adic tu )? :rolleyes:

#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Isus este chiar Dumnezeu.

1 Timothy 3

16And without controversy great is the mystery of godliness: God was manifest in the flesh, justified in the Spirit, seen of angels, preached unto the Gentiles, believed on in the world, received up into glory.


ΠΡΟΣ ΤΙΜΟΘΕΟΝ Α΄ 3

16και ομολογουμενως μεγα εστιν το της ευσεβειας μυστηριον θεος εφανερωθη εν σαρκι εδικαιωθη εν πνευματι ωφθη αγγελοις εκηρυχθη εν εθνεσιν επιστευθη εν κοσμω ανεληφθη εν δοξη

Isaia 43

11Eu, Eu sînt Domnul, și afară de Mine nu este niciun Mîntuitor!  

Isaia 9

6Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii.

#84
floryn_1249

floryn_1249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 08.09.2008
Tatal. Fiul si Sfantului Duh  este  unu si acelasi dar nu inteleg ce este cu topicul asta sincer ar trebui ster.. NU aveti ce face si deschideti si voi  topicuri.
Vrei sa afli adevaratul Nume   Studiaza  Biblia .

#85
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Adica tu, care mi-ai raspuns

Quote

si vaca-i ma-ta
comentezi Scriptura, huh?

#86
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postzexelica, on Jan 9 2009, 10:38, said:

Isus este chiar Dumnezeu.

1 Timothy 3

16And without controversy great is the mystery of godliness: God was manifest in the flesh, justified in the Spirit, seen of angels, preached unto the Gentiles, believed on in the world, received up into glory.


ΠΡΟΣ ΤΙΜΟΘΕΟΝ Α΄ 3

16και ομολογουμενως μεγα εστιν το της ευσεβειας μυστηριον θεος εφανερωθη εν σαρκι εδικαιωθη εν πνευματι ωφθη αγγελοις εκηρυχθη εν εθνεσιν επιστευθη εν κοσμω ανεληφθη εν δοξη

Isaia 43

11Eu, Eu sînt Domnul, și afară de Mine nu este niciun Mîntuitor!  

Isaia 9

6Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii.


Bravo ...asa e ..evrika !

si atunci care este NUMELE LUI DUMNEZEU ?

In ce Nume s-a prezentat Dumnezeu ?
In ce Nume s-au botezat crestinii autentici inainte de niceea?
In ce Nume exista autoritate suprema ?

#87
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postjeremiah, on Jan 9 2009, 14:32, said:

si atunci care este NUMELE LUI DUMNEZEU ?

In ce Nume s-a prezentat Dumnezeu ?

Exod 3

14Dumnezeu a zis lui Moise: ,,Eu sînt Cel ce sînt.`` Și a adăugat: ,,Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: ,,Cel ce se numește ,Eu sînt`, m'a trimes la voi.``


Quote

In ce Nume s-au botezat crestinii autentici inainte de niceea?

1 Corinteni 1

17De fapt, Hristos m'a trimes nu să botez, ci să propovăduiesc Evanghelia: nu cu înțelepciunea vorbirii, ca nu cumva crucea lui Hristos să fie făcută zadarnică.

Iar, faptul ca nu intelegi ca Dumnezeu nu are scaun, ochi, maini roti si altele, ca "in Numele Sau" inseamna cu autoritatea Sa, denota obedienta fata de guru si impresiile lui fata de Scriptura.

#88
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Care este numele lui Dumnezeu???

R:Gheorghe...asa am auzit eu pe unul ca-i zicea...
-Gheorghe..'tuti D....zeii ma-tii ti-am spus sa nu lasi tigara aprinsa langa conducta de gaze deschisa!!!

#89
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Exod 3

14Dumnezeu a zis lui Moise: ,,Eu sînt Cel ce sînt.`` Și a adăugat: ,,Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: ,,Cel ce se numește ,Eu sînt`, m'a trimes la voi.``

si versetul asta l-ai citit ...//?

23. „Voi sunteți de jos” , le-a zis El; „Eu sunt de sus: voi sunteți din lumea aceasta, Eu nu sunt din lumea aceasta.
24. De aceea v-am spus că veți muri în păcatele voastre; căci, dacă nu credeți că< Eu Sunt>, veți muri în păcatele voastre.”
25. „Cine ești Tu?” I-au zis ei. Isus le-a răspuns: „Ceea ce de la început vă spun că sunt.” Ioan 8.

Deci trebuie sa te hotarasti ....Isus ERA Dumnezeu ...SAU asistent manager .....ce era ..cine era ?

Normal ca Dumnezeu este o denumire generica ...ptr orice tip de inchinator ......dar fiecare inchinator se inchina printr-un NUME ...nu asa la general !

Crestinii autenticii se inchina Dumnezeului Atotputernic in NUMELE DOMNULUI ISUS ....citeste gigel ;

17. Și orice faceți, cu cuvântul sau cu fapta, să faceți totul în Numele Domnului Isus, și mulțumiți, prin El, lui Dumnezeu Tatăl. Colos 3.

Ce NUME trebuie chemat ptr vindecari ,sau alte cerinte ?

Tu citesti Biblia ...asa de hoby ...dar esti paralelipiped ....cu EA!

#90
Shaazyz

Shaazyz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 17.12.2008

View PostShaazyz, on Dec 31 2008, 18:26, said:

...alooo,bre ce paranghelie "shmanah ciodh katerinca"cu eferescentza 'telecta de vasta cunoshtinta simbi(cool)ha/otica ...
Auziti:voi toti cei ce blufati haotic cu sensul notiunilor mesiano caldo-haldeica,hai poftiti la "extemporal;voi pretindeti ca -L cunoasteti in Duh si Adevar,pe CEL CE ESTE VESHNIC VIU..sa vedem pe care dintre voi il recunoaste "AVA"..
Va propun un test: incolonati-va (evident cu tot arsenalul cunostintelor,dobandite,revelate,mostenite..)  cu credinta,si incredintare ,pas de cutezanta in REPUBLICA ISLAMICA IRAN..acolo,prezenti in trup cu acest "har"de cunostinte elevate..strigati in orice limba doriti numele D-zeului..ce cu emfaza epigonica-l stipulati pe Forum.
Presupun ca-i faceti "sfinti"din...prima strigare,doar e scris"Mergeti in toata lumea shi...."parca-l vad pe Sf PETRU (cel autentificat de Duhul Sfant)palind de admiratie ,privind cutezanta voastra in dictie shi  logopedie .. el cu trei mii de suflete dintr-o simpla fraza;voi cu tomuri kilometrice, nu putine plagiate ;) ...ce mai doar il cunoasteti pe EL
Apropoo,va fac constienti:REPUBLICA IRAN recompenseaza in public, shi cu public numeros pe toti cei cu valietati de "guristi"mesianici.Daca D-zeu va recunoaste (ca doar voi il cunoashteti pe..nume)se rupe streangul daca nu..huta-huta..
Multzi narozi se comportau alambicat shi aproape animalic de groaza fricii mortii;blestemand,implorand si ..circ.PACAT nimeni si nimic nu -i salva....
Dar pe voi ,care-L cunoasteti mai mult va "grozaviti"ca-L reprezentati ..nu aveti de ce va'ngrijora.Deci,curaj si"pliscul"mare in... IRAN. :D
Indrazniti?!?!??????



...cum ispita,chiar nici o somitate valorica-n cunostinte(..chiar fara rost,sau d'aia care ingamfa..)nu iasa la "mantineala", sa propovaduiasca in IRAN numele lui D-zeu :OK: ...predica aia unsa cu "har"de luat  aminte;cand strabunul  Isac i-a tras "clapa" lu' neica Ismaiel.... :photo:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate