Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mai stiti ce-i aia folk?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postchisi, on Apr 15 2007, 16:47, said:

agree cu lombyl in multe

@adadoi

...Si scuze ca ma bag in discutia dv cea frumoasa si optimista.
Si cum facem ma rog asta?
Organizam chefuri "old school" pentru ca, pe fond de diverse lucruri sa le spunem ca Maria Gheorghiu e mai tare decat Rukmini?
Cine are ceva in cap vine singur, chiar daca via "Pasarea Colibri", o trupa ce o consider relativ caraghioasa cu neo-folkul ei, ori Vama Veche, trupa frustratilor de bani gata.
Si, decat discutii idealiste ori certuri intre oameni cu aceleasi pareri, mai bina am recupera ceva din ce stie fiecare despre curent, poate o scoate cineva o carte. Ha?
Sa stii ca ideea unui chef "old school" nu-i chiar asa de rea. Ca exemplu, pentru fiica mea (clasa a treia) am organizat chef cu colegii si le-am pus muzica folk (in parte din cauza ca nu am alte genuri muzicale pe care sa le guste un copil de 10 ani). Crede-ma ca au inceput sa apara la "cantaretul preferat" din "oracolele" colegelor ei nume ca Baniciu, Socaciu, caraghiosii de Colibri... au depasit-o pe "Shachira" si Adela Popescu (oricine o fi). Si asta in patru luni!

Cat despre cartea aia... zau ca mi-ar place! Te bagi? :P

#56
ninetu

ninetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.03.2007

View Postadadoi, on Apr 16 2007, 12:13, said:

... au depasit-o pe "Shachira"

macar acum am si un motiv pentru care am scris folc / folchisti.
auzi la dumneaei, sa indobitoceasca copiii cu muzica facuta de niste amatori. mai bine decat shakira. auzi cum spune - "au depasit-o". trei pacalici din romania de-atunci au depasit-o pe shakira. shakira care stie sa cante la mai multe instrumente decat ei si mult mai expresiv.

ce naiba mah, in loc sa-i dai copilului o viziune ampla, eclectica, sa-i dai voie sa inteleaga cat mai cuprinzator si nu pe bucati stricte si insuficiente... ca mai tarziu sa devina ce? un adolescent de-ala cuminte care se distreaza mergand la munte cu chitara si facand rugaciuni in jurul focului pentru povesti care n-au existat niciodata de fapt? e bine si asa, dar nu numai asa. ma rog ...

iar ideea aia cu a aduna informatii de la fiecare mi se pare cam ceea ce trebuia sa reprezinte topicul asta in primul rand. vreti o carte, dati-i drumul aici sa am si eu ce citi eventual, decat sa ne certam ca prostii.

Edited by ninetu, 16 April 2007 - 19:19.


#57
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postninetu, on Apr 16 2007, 20:16, said:

macar acum am si un motiv pentru care am scris folc / folchisti.
auzi la dumneaei, sa indobitoceasca copiii cu muzica facuta de niste amatori. mai bine decat shakira. auzi cum spune - "au depasit-o". trei pacalici din romania de-atunci au depasit-o pe shakira. shakira care stie sa cante la mai multe instrumente decat ei si mult mai expresiv.

ce naiba mah, in loc sa-i dai copilului o viziune ampla, eclectica, sa-i dai voie sa inteleaga cat mai cuprinzator si nu pe bucati stricte si insuficiente... ca mai tarziu sa devina ce? un adolescent de-ala cuminte care se distreaza mergand la munte cu chitara si facand rugaciuni in jurul focului pentru povesti care n-au existat niciodata de fapt? e bine si asa, dar nu numai asa. ma rog ...

iar ideea aia cu a aduna informatii de la fiecare mi se pare cam ceea ce trebuia sa reprezinte topicul asta in primul rand. vreti o carte, dati-i drumul aici sa am si eu ce citi eventual, decat sa ne certam ca prostii.
Mai, eu asa cu mintea mea batrana nu inteleg ce vrei de la mine. Ce viziune ampla? Care-i baiul daca fiica mea va deveni o adolescenta cuminte? Nu ca ar fi o garantie ca ascultand folk s-ar intampla asta, dar zau ca nu pricep care-i problema ta. In umila mea parere, folk-ul este mai mult o stare de spirit, mult prea greu de explicat unui "gica contra", mai ales daca respectivul nici nu are dispozitia necesara. Mie mi-e draga muzica asta pentru ca am crescut cu ea, pe munte, la cort, cu chitara si foc de tabara, cu mamaliga si dulceata in ultima zi de excursie. Mi-s dragi de exemplu Beatles-ii pentru ca la un moment dat in adolescenta mea m-am identificat cu ceea ce cantau ei, dar asta nu inseamna ca acum mai stiu ce era atunci in capul meu. Imi face placere sa ascult Manowar, Malmsteen si mai stiu eu ce ghidusii pe care altii nu le-ar asculta nici batuti, da' ce-ai tu cu sufletelul meu? Nu te poti caca in gusturile omului!

#58
ninetu

ninetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.03.2007
credeam ca baiatu din poza e copilul tau, ma rog, nu conteaza; treaba e simplu de inteles, fara sa devina neaparat o regula: voi faceti misto aiurea de artisti straini sau alte genuri de muzica, eu ma indoiesc de voi (dar nu ma pe gusturile voastre nicidecum). va place muzica aia, perfect, o ascultati in linistea aferenta, fara tam-tam si aprecieri cum ca "uite ce valori ignora  generatia aia ratata". Beatles ascult si eu, si ce-ai sa-i faci? oricum, nu e vorba de tine, e vorba de chisi si lombyl, doi ilustri entuziasti care-si dau ei cu parerea ca te pomenesti ca or fi avand o anumita varsta, ce sa-ti spun. gata.

Edited by ninetu, 18 April 2007 - 13:55.


#59
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postninetu, on Apr 18 2007, 14:54, said:

credeam ca baiatu din poza e copilul tau, ma rog, nu conteaza; treaba e simplu de inteles, fara sa devina neaparat o regula: voi faceti misto aiurea de artisti straini sau alte genuri de muzica, eu ma indoiesc de voi (dar nu ma pe gusturile voastre nicidecum). va place muzica aia, perfect, o ascultati in linistea aferenta, fara tam-tam si aprecieri cum ca "uite ce valori ignora  generatia aia ratata". Beatles ascult si eu, si ce-ai sa-i faci? oricum, nu e vorba de tine, e vorba de chisi si lombyl, doi ilustri entuziasti care-si dau ei cu parerea ca te pomenesti ca or fi avand o anumita varsta, ce sa-ti spun. gata.

Acum hai sa nu fim rai: tu nu-ti dai tot cu parerea? Nu asta face toata lumea? Eu imi recunosc ignoranta in materie de muzica, sunt dintre cei care asculta de zeci de ori o melodie care-i place, dar habar n-are cine o canta sau cum se numeste. Si pentru asta tot imi dau cu parerea. Care este. Incerc din rasputeri sa nu ma cred mai grozava decat altii, dar nu prea imi iese de fiecare data figura, si da, cred ca folk-ul e un gen mai "inteligent" decat altele. Probabil fiecare crede ca muzica lui e cea mai tare, cool sau cum s-o fi zicand acum. Si intr-un fel imi pare rau pentru cei care nu asculta folk, un fel de "copiii astia nu stiu ce pierd". In nici un caz n-o sa intru in polemici cu ei, dar astia mai batrani (ca mine) au si ei tendinta de a face pe desteptii, pe profesorii, "hai fraiere sa-ti arat ce-i aia muzica adevarata", iarta-ne pe noi!

PS: baiatul din poza e al meu si e cu o fata care e tot a mea. Sunt fani Iris, Cargo si Phoenix (adica nu folk).
PPS: daca prin "misto de artisti straini" te referi la faptul ca am scris "Shachira", e de fapt misto de ortografia copiilor.

#60
chisi

chisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.10.2006
@ninetu
Ninetu, fii coerent. Spui prea multe lucruri deodata. Nu ca ar fi interesante cele ce iti ies din gura. Prefer chitaristi care spun rugaciuni in jurul focului decat tineretul idiotizat, ateizat, care incearca sa faca misto desi nu are pic de haz. Noi nu facem pe desteptii. SUNTEM DESTEPTI. Astea ca Intro
Uite cum e la mine faza cu folkul.
Sincer, eu il ascult abia acum cu placere, pentru ca el readuce o perioada in care, PRIN el (si fara voia lui Paunescu, care dorea altceva) romanii puteau sa se simta liberi. Fiind vorba aici de Cenaclul Flacara, punctul culminant a folkului romanesc. Hai sa spun ca il ascult din placere istorica. Si, desigur, pentru ca asa am eu chef.
De ce iti spun asta nu pricep, am eu o criza de blandete si e si noapte.
Profa ta de romana avea dreptate. Filosofii nu sunt prietenii mei iar Baniciu nu e filosof. Iar in rahatul meu de comunism te-ai nascut tu, chiar daca pe ultimele sute de metri, probabil. Ceea ce se si vede uneori. Iar daca, spre deosebire de semenii tai, scrii cursiv si fara greseli de ortografie (respect pt profa de romana!) asta nu iti da dreptul sa te dai si interesant fara motiv.

canaru tau o fi plecat printre sarme, ca nu i-ai dat mancare ca lumea.

#61
Krissa

Krissa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 15.11.2005
incercati trupa "Nu Acum"  ;)

#62
chisi

chisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.10.2006
@ adadoi

Ma bag la carte: uite, am fost 10 minute la un Cenaclu pe Municipal si mai am difuzorul la care ascultam "Valori ale muzicii tinere" si "Radiocenaclul Flacara".
Sotia mea mai are textele unor cantece "luate" chiar atunci. asta asa, ca ilustratii...

Malmsteen?
Credeam ca nu mai stie nimeni de el

http://video.google......duration:long

Vezi asta, daca nu cumva o stii.

#63
illeana

illeana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2007

View Postmianna, on Mar 24 2007, 02:27, said:

la ora 7 (ora anuntata de incepere a galei) mi se strangea inima vazand sala pe trei sferturi goala. dar la 7 jumate (cand naiba m-oi invata minte ca nu exista spectacol care sa inceapa la ora anuntata? :rolleyes: ) era full :)
pai cica ora corecta era cea de pe bilet, 19 30...  am aflat cand am ajuns acolo, la 18 30...
pt. ca s-a pomenit aici de Gala Folk Om Bun, postez si eu filmuletele pe care le-am facut acolo:
Andries
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iNvY5LIC9ys?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
trio  Ducu Bertzi, Marius Batu, Florian Pittis:
Pittis rockeru padurii :) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KZ0YSgDiNl0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bR2-hHgbMAQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5EgrH8tKfEE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
trio Baniciu Covaci Cnejevici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NVjeK_fhaH8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Teb5mXw8zVo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#64
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postninetu, on Apr 16 2007, 03:27, said:

In rahatul tau de - vai doamne - comunism suportat cu greu si fara fast-food sau libertate nerationalizata, cel putin unul dintre prietenii tai filosofi, Baniciu, s-a complacut in mizeria epocii (pentru el deloc atat de apasatoare) si nu a plecat alaturi de colegii de trupa de la Phoenix sa o taie naibii in Germania ascuns in boxe. Totusi e important pentru Phoenix oarecum. Pentru folc - care l-a-mbracat.

numa' io stiu ca din greseala n-a plecat Baniciu cu ceilalti? :) ceva gen ei se intalneau sa-si ia banii de la un concert, si el ii ceruse insistent c-o zi inainte, dupa care a regretat?

si plis, e folk, cu K,  ca-mi lacrimeaza ochii cand vad folc. :D

  

View Postilleana, on Apr 19 2007, 23:23, said:

pai cica ora corecta era cea de pe bilet, 19 30...  am aflat cand am ajuns acolo, la 18 30...

de pe bilet o luasem si io pe ora 19.

Edited by mianna, 19 April 2007 - 23:02.


#65
ninetu

ninetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.03.2007

View Postchisi, on Apr 19 2007, 23:10, said:

@ninetu
Ninetu, fii coerent. Spui prea multe lucruri deodata. Nu ca ar fi interesante cele ce iti ies din gura. Prefer chitaristi care spun  [...]

imi place reply-ul. asezat, nu la fel de rautacios ca post-urile anterioare. asta m-a bucurat.

criza de blandete in prezenta eventuala a noptii nu e buna, calmul si relaxarea trebuie sa dureze mai mult per zi.

eu ma retrag, mereu am in cap ideea ca nu sunt mai destept ca altii la nici un capitol, nu vreau sa deranjez prea mult.

oricum, nu trebuie sa fii prea documentat ca sa vezi ca cel putin in secolul trecut conflictul dintre nou si vechi a existat, interesanta ar fi istoria altor secole cel putin la nivelul muzicii, desi greu de intuit nu e. aici ma refer la grijile voastre pentru noua generatie. sigur ca intotdeuna bobocul are tendinta sa o ia mai pe aratura (uneori - subliniez - daca se plictiseste in orasul lui anost ca dupa cernobil si nu-i da nimeni nici o idee poate alege de exemplu latura aia de ascultat rock negru, atarnat la terasa vara si contempland la mizeria vietii ca asa-s versurile).
nu vorbim de rau viitorul si nu-l criticam aiurea, nu criticam aiurea noua generatie, ci doar avem grija sa nu faca anumite chestii pe care tanar sa fi fost si tot ti-era clar ca asa ceva nu poate sa fie decat grav.

uite, ganditi-va la asta ca sa vedeti cat de riscant si complicat e sa afirmi ca generatia este idiotizata:
beatles: trupa tanara, zgomotoasa de lesinau gagicile vremii la concerte (oricum, o trupa la moda/cool la vremea ei, cum ar fi fost nu demult sa zicem michael jackson); pe de alta parte, descreieratii aia care zbiara aiurea pe "twist and shout" prefigurau o scoala de muzica (toti greii de astazi, nu neaparat din rock, aduc tribut beatles si chiar fiecarui membru in parte). deci e greu sa cantaresti oamenii care vin dupa tine, e greu sa le spui ce e bine fara sa-i influentezi aiurea cu prea multe constrangeri puse asa de la tine din cap sau din regretele personale, etc.

pericolul  oarecum mai nou il constituie golaneala, smenaria, cocalareala, manelismul ca atitudine din spatele muzicii, etc.
dar asta este, e greu sa dai anumite lucruri inapoi. ceausescu a deranjat taranul din simplitatea vietii lui si l-a adus la bloc.  poftim, noua generatie care greu se mai trezeste, care da piept cu tot felul de nespalati vecini de bloc, careia ii suna cartierul de muzica proasta, care mai bine sta la bloc si freaca menta pe coltul lui de scara si poate se mai ia si de niste baieti care-si vad de treaba lor, etc. asta-i tineretul idiotizat. house asculta si baieti capabili, in club merg si oameni ok .. si-am adormit.

Edited by ninetu, 20 April 2007 - 03:12.


#66
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.09.2005
Zoia Alecu - forum

http://www.zoiaalecu...forum/index.php
http://www.zoiaalecu...h...sc&start=30 - clipuri

Maria Gheorghiu - auditie

http://www.trilulilu...audio/Gheorghiu

Edited by teoteo, 26 April 2007 - 00:00.


#67
chisi

chisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.10.2006
...Si pentru ca Paunescu deja o luase pe aratura, transformand un cenaclu /spectacol menit sa-l ridice in slavi pe Ceausescu (Traiasca Ceausescu, Partidul si Poporul /Traiasca Romania, traiasca Tricolorul - Nicu Alifantis), Partidul s-a gandit sa "divide et impera" intr-un cenaclu al lui (cred ca 90 % din textele cantate erau scrise de el). Asa a aparut manifestarea de masa "Serbarile Scinteii tineretului", condusa tot de un poet, Lucian Avramescu.
Imaginea din ce in ce mai negativa a cenaclului s-a reflectat si in filmul -faimos - "Declaratie de dragoste" unde profa Isoscel face remarci destul de acide despre cenaclu (in prezenta unui afis lipit la intrarea in liceu) si cand fetele "rele" vin la "bal" unde se canta o muzica sa-i spunem atipica unei discoteci din anii 80 (gratie lui Florin Bogardo, care a semnat coloana sonora la "Declaratie... si primele doua filme din "Liceenii", destul de tarziu, "de la Cenaclu". Fiti pe faza pe B1 TV, ca astia mai rotesc filomele romanesti.
Si ca sa mai pomenim de folk si film, in "La portile albastre ale orasului" (dupa nuvela lui Marin Preda, "O zi din august")- primul film vazut de mine la cimema, prin 74-75, apare viitorul hit al lui Doru Stanculescu, "Ai, hai". Interesant este ca era un film de razboi.
Tot un film de razboi, "Am fost 16", are ca "soundtrack" piesa cantata de Mircea Bodolan (si reaparuta pe un CD din seria "Club A") "Ranitul intre linii" (nu "dintre", cum am citit pe unele locuri din net).
O scena de cateva secunde (in fundal) cu Mircea Florian (la blockflote) se afla in filmul "Nu filmam sa ne amuzam", vazut nu mai stiu pe ce tv.
In "Vulpe-vanator" film aparut prin 1993, Valeriu Sterian apare intr-un cantaret hartuit de Securitate din cauza versurilor unui cantec (Chip fara glas, dar nu garantez ca se num,este exact asa).
Nu mai vorbim de "Piata Universitatii" - documentarul, unde pot fi recunoscuti pe langa legendarii Cristi Paturca si Dr. Barbie, Alexandru Andries si, din nou, Vali Sterian.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate