Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Mai stiti ce-i aia folk?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postvaly1965, on Mar 6 2007, 21:55, said:

...............................
Ai putea sa incarci undeva ,de unde sa-l pot descarca ? Mi-aduc aminte cu drag cum am participat la spectacolul 1000 pe stadionul Dunarea din Galati. Oricum cred ca nu puteam vedea altceva pe timpul lui Ceasca.

unele le poti asculta aici: http://www.radio3net...sti.php?cx=list
cred ca exista si un programel care inregistreaza melodia pe masura ce o asculti, vezi asa.

#38
ghipsoiu

ghipsoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.04.2005
Cred ca nu va mai exista in Romania o formatie de muzica, cenaclu sau numiti-l voi cum vreti, care sa adune atatia oameni pe stadioane ca Cenaclul Flacara. Atmosfera la astfel de concerte era incendiara. Atat tineri cat si batrani cantau si dansau cu totii la unison. Pe vremea aceea tinerii isi iubeau tara cu toata inima in contrast cu ceea ce se intampla astazi. Pentru noi care aveam 17 ani atunci, Cenaclul Flacara avea printre cei mai buni artisti din lume, si consider asta si acum fara nici un fel de exagerare.

#39
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postadadoi, on Feb 7 2007, 13:02, said:

Ada Milea intra la folk, sau trebuie categorie separata pentru ea? (dilema veche)

in seara asta a intrat la folk (nici eu nu ma omor dupa ea, dar a fost haioasa). de gala folk "Om bun" vorbesc.

la ora 7 (ora anuntata de incepere a galei) mi se strangea inima vazand sala pe trei sferturi goala. dar la 7 jumate (cand naiba m-oi invata minte ca nu exista spectacol care sa inceapa la ora anuntata? :rolleyes: ) era full :)

si pusti pentru care m-am intrebat tot timpul ce semnificatie au cantecele astea - mie imi aduc aminte intotdeauna de dupa-amiezele de vineri, ora 5, cand se transmitea cenaclul la radio... - dar si multi cu par carunt. si da, se vede bucuria pe chipul lor ca inca le sunt cunoscute cantecele si canta sala cu ei. apropos, io cred ca vreo doua zile n-o sa mai am voce :P

un singur minus: cine i-o fi invatat sa-l bage pe Alifantis la sfarsit, dupa Baniciu si Nicu Covaci? dupa astia doi nu mai bagi nimic. pacat de un spectacol care mie mi-a placut mult de tot, sa vezi cel putin un sfert de sala ca se ridica si pleaca inainte de final.

Attached File  DSC05067.JPG   112.15K   5 downloads  Attached File  DSC05153.JPG   131.56K   8 downloads  Attached File  DSC05185.JPG   118.41K   5 downloads

Edited by mianna, 24 March 2007 - 02:01.


#40
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Mie-mi place Valeriu Sterian- "Amintiri cu haiduci"  ^_^ ^_^  Un adevarat evergreeen... si ce melodie frumoasa de cantat pe munte... prin drumetii.

#41
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pasarea Colibri sunt folk-rock, dar asta nu i-a impiedicat sa fie cea mai buna trupa romaneasca in ierarhia mea. Imi pare foarte rau ca nu am putut ajunge la ''Om bun'', unde toti fostii membrii ai trupei au avut ceva de spus\cantat :(

Edited by krossfire, 24 March 2007 - 19:25.


#42
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postkrossfire, on Mar 24 2007, 19:24, said:

Pasarea Colibri sunt folk-rock, dar asta nu i-a impiedicat sa fie cea mai buna trupa romaneasca in ierarhia mea. Imi pare foarte rau ca nu am putut ajunge la ''Om bun'', unde toti fostii membrii ai trupei au avut ceva de spus\cantat :(

dap. din pacate pe rand. cat mi-ar fi placut sa-i vad inca o data impreuna... :)

#43
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Hai sa strangem niste oameni si sa facem Zgomot ! Vrem Colibri !

#44
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postkrossfire, on Mar 24 2007, 22:12, said:

Hai sa strangem niste oameni si sa facem Zgomot ! Vrem Colibri !


ala cu Pittis, da? :)

Edited by mianna, 25 March 2007 - 14:20.


#45
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Da...Marius Batu e iritant, desi are voce interesanta si a venit cu niste compozitii de la Poesis.

#46
chisi

chisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.10.2006

View Postadadoi, on Feb 7 2007, 12:29, said:

am totusi o curiozitate (ca vad ca avea dreptate baba, e "de pe vremea ei" folkul): voi cand faceti o bauta, ce ascultati? nu cantati? puneti cd-ul sau dvd-ul si dansati? geez!


Astia cand fac o beuta asculta gutza de la a la zet, indiferent daca sunt licentiati ori cocalari. Nu-i duce bila la mai mult. Cenaclul Flacara este istorie. Dar copiii revolutiei si ai fast-foodului nu au neuroni pentru asa ceva.
Sau se batzaie ca drogatii prin cluburi pe drums n bass, sau asculta black metal ca urla ala "uaa-uaa" ca un apucat, sau sunt cu hip-hop ca asa se cred mai barbati. Plus ca de la o bere ori 100 de votca sunt varza. Generatie de luzeri.
Plus ca habar nu au ce e ala chef tare, cu cantece adevarate, glume adevarate, muzica de tot felul, bautura buna si multa, mancare asemenea, si daca se poate, cheful sa fie doar asa, de chestie, nu legat de ceva anume.
Astia-s nascuti in libertate si habar nu au de ea.

#47
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postchisi, on Apr 5 2007, 23:37, said:

Astia cand fac o beuta asculta gutza de la a la zet, indiferent daca sunt licentiati ori cocalari. Nu-i duce bila la mai mult. Cenaclul Flacara este istorie. Dar copiii revolutiei si ai fast-foodului nu au neuroni pentru asa ceva.
Sau se batzaie ca drogatii prin cluburi pe drums n bass, sau asculta black metal ca urla ala "uaa-uaa" ca un apucat, sau sunt cu hip-hop ca asa se cred mai barbati. Plus ca de la o bere ori 100 de votca sunt varza. Generatie de luzeri.
Plus ca habar nu au ce e ala chef tare, cu cantece adevarate, glume adevarate, muzica de tot felul, bautura buna si multa, mancare asemenea, si daca se poate, cheful sa fie doar asa, de chestie, nu legat de ceva anume.
Astia-s nascuti in libertate si habar nu au de ea.

Asta chiar ca a fost urat, ca sa nu mai zic ca e o rautate gratuita din partea ta. Daca mai citeai ceva, vedeai ca s-a povestit despre copii (ma rog, copii din punctul meu de vedere, sunt sigura ca ei se considera maturi) care stiau pe de rost versuri ale unor melodii asa de vechi ca aia batrani le uitasera. Anut trecut prin vara, cand a fost festivalu "folk you", majoritatea spectatorilor erau tineri, si cantau aproape toate cantecele. Deci hai sa nu generalizam fara rost.

#48
chisi

chisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.10.2006
@adadoi


Nu urat cu hidos. Si real, cel putin prin partile mele. Aici (Sibiu) la folk abia daca se umplu cateva randuri intr-o sala. Si asta la un festival relativ faimos (Toamna Sibiana) si la oameni care, sincer, nu erau neica nimeni> Mircea Bodolan, Tatiana Stepa, Vasile Seicaru, Ducu Bertzi.

#49
chisi

chisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.10.2006
Si 2.
Nu m-am referit la cei care posteaza aici.
Si 3
Cenaclul l-am prins bine, il ascultam la difuzor.
Paunescu a facut cenaclul pentru a aduna tinerii in numele lui Ceausescu. Asta cel putin prin anii 80. Dar nu neg ca au fost si valori. Acum, ca tot ce e vechi, e la moda. Cam cum erau tangourile vechi

#50
lombyl

lombyl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.10.2005
exista reptile pe planeta? "nu. doar la muzeu" ar raspunde tinerii cu ceva "scaun" la cap sau educatie de acasa ! dar au existat ? "da" ar raspunde aceeasi tineri. in scumpa si iubita noastra patrie, exista , in  mod democrat, mai multe categorii de tineri: educati si ...pleava, care ne va reprezenta, din pacate.
Am citit cu mare curiozitate inceputul acestui topic, despre muzica folk. si un mare cunoscator al muzicii, (sa dam nume? nu acum) isi spunea parerea ceva de genul ca folk-ul este echivalent Irina Loghin.
asta e rezultatul revolutiei, a libertatii de care se bucura acesti minunati tineri. probabil ei sunt foarte constienti de faptul ca libertatea de care se bucura a fost platita cu ceva sange de OM, nu de miel, porc sau gaina, ce or manca ei pe acasa, tot datorita curajului pe care l-au avut unii ... odata.
mai "dragilor" iubitori de house sau rock progresiv, acei atotstiutori in materie de muzica, mai luati si voi niste discuri de patefon ca nu va e greu sa inlaturati praful de pe ele, ascultatile si vedeti de unde e seva muzicii pe care o adorati. mai " hahaleleror" care credeti ca daca dati cu capul in difuzor mai tare sunteti si centrul universului, bagati la cap ca libertatea de a asculta muzica pe care o credeti unica, este castigata cu versurile subtile pentru a trezi mintile adormite a parintilor vostri.
mai voi astia care sunteti in stare de a vinde si pamantul din cimitirul in carer se odihnesc bunicii si strabunicii vostri pentru a va lua o masina luxoasa sa va dati mare la curve , bucurativa acum de asta ca in curand  vor veni si oameni care o sa va bage cultura in cap , cum bagati voi berea pe gat, atat cat sa stiti sa pretuiti valorile acestei tari in care traiti!
mister "none" chiar nick-ul spune ca esti un nimeni pe planeta asta! nea "raclamagiu" nu fii tampit ca tara e plina de a-l de tine. daca cineva se mai regaseste in problema asta, sa stea departe ca reptilele mai au si clone in epoca manelelor si a house....
Folk= Irina Loghin :))  
tampiti !!!!!!!!!!!!!!

#51
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postlombyl, on Apr 13 2007, 22:29, said:

exista reptile pe planeta? "nu. doar la muzeu" ar raspunde tinerii cu ceva "scaun" la cap sau educatie de acasa ! dar au existat ? "da" ar raspunde aceeasi tineri. in scumpa si iubita noastra patrie, exista , in  mod democrat, mai multe categorii de tineri: educati si ...pleava, care ne va reprezenta, din pacate.
Am citit cu mare curiozitate inceputul acestui topic, despre muzica folk. si un mare cunoscator al muzicii, (sa dam nume? nu acum) isi spunea parerea ceva de genul ca folk-ul este echivalent Irina Loghin.
asta e rezultatul revolutiei, a libertatii de care se bucura acesti minunati tineri. probabil ei sunt foarte constienti de faptul ca libertatea de care se bucura a fost platita cu ceva sange de OM, nu de miel, porc sau gaina, ce or manca ei pe acasa, tot datorita curajului pe care l-au avut unii ... odata.
mai "dragilor" iubitori de house sau rock progresiv, acei atotstiutori in materie de muzica, mai luati si voi niste discuri de patefon ca nu va e greu sa inlaturati praful de pe ele, ascultatile si vedeti de unde e seva muzicii pe care o adorati. mai " hahaleleror" care credeti ca daca dati cu capul in difuzor mai tare sunteti si centrul universului, bagati la cap ca libertatea de a asculta muzica pe care o credeti unica, este castigata cu versurile subtile pentru a trezi mintile adormite a parintilor vostri.
mai voi astia care sunteti in stare de a vinde si pamantul din cimitirul in carer se odihnesc bunicii si strabunicii vostri pentru a va lua o masina luxoasa sa va dati mare la curve , bucurativa acum de asta ca in curand  vor veni si oameni care o sa va bage cultura in cap , cum bagati voi berea pe gat, atat cat sa stiti sa pretuiti valorile acestei tari in care traiti!
mister "none" chiar nick-ul spune ca esti un nimeni pe planeta asta! nea "raclamagiu" nu fii tampit ca tara e plina de a-l de tine. daca cineva se mai regaseste in problema asta, sa stea departe ca reptilele mai au si clone in epoca manelelor si a house....
Folk= Irina Loghin :))  
tampiti !!!!!!!!!!!!!!
Stai usor, mai omule, nu te ambala asa! Ai vazut cumva si cine a scris postul ala cu "irina loghin"? Ai citit si mai jos? Era o ironie, tocmai la adresa celor despre care vorbesti tu, si persoana respectiva nu face parte din acea categorie! Ce Dumnezeu, a murit simtul umorului?

Si acum serios, cand mi-a venit ideea (cretina, imi dau seama) acestui topic nu mi-a trecut prin cap ca vor venii unii sau altii sa faca morala si sa dea lectii de viata unori tineri care nu au cum sa inteleaga de ce ne apuca pe noi "reptilele" (aici cred ca ai vrut sa spui "dinozaurii") nostalgia dupa o muzica pe care ei nu o gusta sau nu o inteleg. Nimeni nu s-a nascut invatat, si poate ca multi dintre ei ar iubi folk-ul daca ar avea ocazia sa asculte, sa cante si sa simta acest gen. E vina lor ca nu e promovat la teveu, la radio? Nu! E vina noastra? in parte, da, pentru ca nu l-am cerut.
Asa ca hai sa "ne coboram" la nivelul lor, ca sa-i aducem la nivelul nostru (daca tot vrem sa ne dam superiori).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/373KH-ZUUfc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adadoi, 14 April 2007 - 12:01.


#52
chisi

chisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.10.2006
agree cu lombyl in multe

@adadoi

...Si scuze ca ma bag in discutia dv cea frumoasa si optimista.
Si cum facem ma rog asta?
Organizam chefuri "old school" pentru ca, pe fond de diverse lucruri sa le spunem ca Maria Gheorghiu e mai tare decat Rukmini?
Cine are ceva in cap vine singur, chiar daca via "Pasarea Colibri", o trupa ce o consider relativ caraghioasa cu neo-folkul ei, ori Vama Veche, trupa frustratilor de bani gata.
Si, decat discutii idealiste ori certuri intre oameni cu aceleasi pareri, mai bina am recupera ceva din ce stie fiecare despre curent, poate o scoate cineva o carte. Ha?

#53
chisi

chisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.10.2006
Era sa uit.

Mai bine sa ii urcam la un nivel superior decat sa ne coboram la al lor. Si sa calculam cat am putea oferi noi fata de strada, casa, scoala....

#54
ninetu

ninetu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.03.2007
o placere sa deschid din cand in cand forumul la ore tarzii:

cineva zice mai la inceput ca ada milea abereaza; mie nu-mi place; totusi, fiti siguri ca ceva este acolo si in plus, ea, ca si alti prieteni de-ai vostri folchisti are si versuri dupa poezii simpatice de Gelu Naum. Cu pinguini. Cam ca unii dintre voi asa.

chisi:
fata te-a imbiat sa o iei mai usor ca nu prea ai dreptate, n-ai vrut sa te calmezi. folcul nu e nici pe departe ceea ce numesti tu nivelul superior. legat de sibiu, imi pare bine sa va anunt ca la Folc you in Vama Veche anu trecut era tot o mana de oameni; n-are importanta varsta, de multe ori tineri si batrani pot impartasi / mosteni muzica asemanatoare.

Incercati pe topicul asta sa scoateti putin mai clar esenta starii de ascultat folc - ca sa inteleg si eu cate ceva, nu sa vorbiti precum literatii despre carti considerate a fi citite deja de catre toata lumea.

Profa mea de romana spune ca totusi Paunescu are un merit prin literatura. In rest e un porc netaiat pe care e usor sa-l cantaresti numai din cateva aere aruncate nejustificat prin Parlament, pe la sedintele CNA, etc.

In rahatul tau de - vai doamne - comunism suportat cu greu si fara fast-food sau libertate nerationalizata, cel putin unul dintre prietenii tai filosofi, Baniciu, s-a complacut in mizeria epocii (pentru el deloc atat de apasatoare) si nu a plecat alaturi de colegii de trupa de la Phoenix sa o taie naibii in Germania ascuns in boxe. Totusi e important pentru Phoenix oarecum. Pentru folc - care l-a-mbracat.

Folcul e muzica trista in mare parte mi se pare, melancolica, incercand sa martirizeze niste valori trecute, asa aiurea in tramvai. Dar nu tot. Ar fi pacat ca un gen intreg sa nu aiba importanta si nici nu e asa.

bai, canarul galben ca un galbenus poate sa rupa sarmele de-argint cand vrea muschii lui de le ia mama naibii. nu mai suferi tu alaturi de el ca a zburat demult.
In plus, rap, house, rock mai nou si mai grohait nu sunt chiar asa niste plagi grave si fara nici un rost efectiv. Eventual pot fi niste proteste / vaitatul deja jalnic al unora care n-au avut frate atata libertate in comunism. De-aia isi fac creste colorate si se taie pe maini, ca rahati de-alde voi n-ati avut sa le oferiti ceva mult mai bun, desi poate ca macar o data v-oti fi straduit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate