Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Slackware 9.1

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sah556

sah556

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2003
Vreau sa instalez Slack 9.1
Am deja instalat Xp ul si inca ceva partitii. Practic am deja 2 partitiii primare (xp si extinsa). Partitia de xp am deplasat-o cu 150 de mb de la inceput, ca sa fac loc de o partitie de boot care sa fie in primii 1024 asa cum faceam la red hat. Insa la slack nu stiu cum sa ii declar cu cfdisku ca vreau ca pe partitia aia sa puna /boot si pe cealalta care o voi pune la capatul hdd sa fie retul.
Apoi daca prima de 150 o pot face primara, a doua daca o fac primara nu mai pot face swap, si aiar nu e bine.
Dati-mi va rog un sfat sau o solutie...

#2
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Nu face partitie de boot.Muta si tu partitiile de win mai incolo si lasa 3000 MB la inceput.Este suficient pentru Slack si este cu mult inainte de cilindrul 1024.Instalezi Lilo in MBR.Este mult mai eficient.Partitia de swap poti sa o faci  logica si poate sa fie oriunde.

#3
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Salut.

Poti sa folosesti /boot in partitia aia:

1. in primul rand sa fie ext2
2. in setup cand iti cere mount-point-urile ii spui ca in /boot este /dev/hda1 (de ex.)

swap-ul poate fi oriunde.
loader-ul eu il pun in MBR tot timpul (de , obisnuinta)

bye
PS: revino daca mai ai probleme

#4
sah556

sah556

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2003
pt Antaris: doresc sa fac o partitie linux de boot pentru ca daca mut prea mult partitia de xp am vazut ca xp incepe sa mearga tare prost,adica sesizabil mai greu.

pt Seven: incercasem aceasta metoda insa cand sa finalizez instalarea la Lilo imi da ca nu poate fi instalat ca e o eroare. am banuit ca nu am facut io partitiile calumea ca la tipuri ma exista una F0 parca de tip boot si am incercat si cu aia da nu merge.
Cum sa fac sa mearga ca la partitia primara am dat sa fie /boot iar cealalta nu mai este primara si am pus restu. Insa nu stiu daca asa se face. Practic am dat instalare pe partitia extinsa aia mai mare si dupa care el a sesizat ca mai am una mai mica si m-a intrebat mount pointu si am ales /boot ca altfel nu stiu.
Se poate specifica sa fie partitia primara /boot din cfdisk? eu nu am reusit

#5
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
mie unul cand faceam "mishculatzii" cu partitia XP-ului, mutari si alte alea, nu-mi mai boota ...nusht de ce...

#6
sah556

sah556

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2003
Deci tot nu am reusit sa fac o partitie de boot de pe care sa poata si boota slackwareu ca daca incerc sa o montez pe aia de 150 mb din primii 1024 sectoare, nu se mai instaleaza lilo ca da o eroare. A mai pus cineva Slackware cu o partitie de boot???

Daca da ajutati-ma si pe mine

#7
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Eu am pus slack-ul cu toate partitiile (swap, /var si restu) toate fiind logice.
N-a avut nici o problema. Tot timpul am pus lilo in MBR.

La mine a mers. Ar fi trebuit sa mearga cu lilo in MBR si /boot pt. partitia mica.
Mai multe  ... nu stiu ce sa-ti zic.

bye

#8
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
XP-ul are multe ciudatenii.La mine nu au fost astfel de probleme.Incearca altceva.Lasa XP-ul in sa zicem 3 GB la inceputul hardului si restul faci numai partitii logice pentru win si pentru Linux.Pe aia de Linux sa o faci la inceputul partitiei extinse ca sa nu depasasca cilindrul 1024.Pune asa cum ti-am recomandat Lilo in MBR,este cel mai bine.

#9
sah556

sah556

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2003
Va multumesc pentru ca ati raspuns la rugamintea mea, insa nu pot testa inca repartitionarea partitiei primare xp, am un back up pe 4 cd al partitiei primare si nu pot face inca nici o miscare care sa nu imi manance si o zi ca sa pun la loc. Fiind in sesiune inca nu imi permit. O sa revin dupa ce reusesc sa testez. Va multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate