Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Colici renale

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
lucimunteanu2000

lucimunteanu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 18.03.2007
si eu am patit-o, si am scapat de calcul dupa ~5-6zile, nu stiu cum zici tu ca ai scapat de el, pentru ca de obicei apare cel putin un rest compact in urina, si e bine sa te duci cu el la o analiza sa te treaca pe regim sa nu mai recidiveze problema.

ca o regula, fa-ti un obicei dimineatza sa bei min 1l de ceai neandulcit de cozi de cirese, coada calului, matase de porumb / alte diuretice.

#20
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 lucimunteanu2000, on Dec 27 2007, 10:32, said:

si eu am patit-o, si am scapat de calcul dupa ~5-6zile, nu stiu cum zici tu ca ai scapat de el, pentru ca de obicei apare cel putin un rest compact in urina, si e bine sa te duci cu el la o analiza sa te treaca pe regim sa nu mai recidiveze problema.

ca o regula, fa-ti un obicei dimineatza sa bei min 1l de ceai neandulcit de cozi de cirese, coada calului, matase de porumb / alte diuretice.
fi serios, nu cred ca ar putea face o astfel de regula, mai ales ca e neindulcit.
eu pun miere in el ;)

#21
ovisire

ovisire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.03.2007
Recent am avut si eu o criza de colica renala. Impartasesc experienta mea altora deoarece la momentul respectiv nu stiam ce mi se intampla. Totul a debutat cu o senzatie ca trebuie sa merg la toaleta. Bineinteles ca la toaleta nu se intampla nimic. Peste cateva ore a inceput o durere la rinichiul stang(cazul meu), durere care radia pana in scrot. Durerea astfel devine insuportabila si apelezi de voie de nevoie la ambulanta. Cei de la ambulanta mi-au facut un calmant sa nu mai simt durerea.
La ecograf s-a dovedit ca rinichiul stang era marit din cauza unui calcul care il bloca. Medicu mi-a recomandat cateva tipuri de medicamente si cel mai important o cura de sete. Foarte, foarte putina apa. In momentul cand beam chiar si cateva guri de apa rinichiul se marea ( deoarece era semiblocat) si incepeau durerile insuportabile din nou. In final dupa cateva zile de chin am eliminat o pietricica (cred ca era cea care bloca treburile pe acolo) si brusc m-am simtit cazut din rai.
  Acum urmez un tratament ambulator cu: Ciprinol, Tador, Nimesil, Uriclar si insuportabila cura de sete iar peste zece zile urmeza sa ma prezint la un control.

#22
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 ovisire, on Feb 13 2009, 08:02, said:

Recent am avut si eu o criza de colica renala. hin am eliminat o pietricica (cred ca era cea care bloca treburile pe acolo) si brusc m-am simtit cazut din rai.
  Acum urmez un tratament ambulator cu: Ciprinol, Tador, Nimesil, Uriclar si insuportabila cura de sete iar peste zece zile urmeza sa ma prezint la un control.

Ca sa vezi cum se schimba metodologia, in urma cu multi ani erai indemnat sa bei lichide chiar cand erai in colica...
Pentru eliminarea nisipului renal mie mi-a indicat doctorul un antibiotic asemanator cu Ciprinolul si o formula homeopata - cinci picaturi/zi dintr-o sticluta; am tot luat vreo  patru saptamani. La urmatoarea ecografie mai aveam putin nisip la stangul.
In momentul colicii  caut perna electrica, daca n-o gasesc incalzesc un kg de sare pe care o pun intr-o punga de hartie si apoi intr-un prosop. Ma asez in pat pe chestia asta aproape fierbinte si astept sa se mai domoleasca durerea. Am fost nevoita sa fac si infiltratii lombare cu xilina - foarte bune dar tre' sa ai doctor priceput la indemana ( eu am ).
Candva, o vecina de-a mea era pregatita pentru operatie. In salon cineva a indemnat-o sa faca un sprint, pe scari...Riscant... Dar a venit dupa o jumatate de ora cu calculul in mana...He, he, asa noroc...

Scrie-ne dupa zece zile, sa stim cum te simti si ce urmeaza sa mai faci!
Sanatate, sa faci cariera in viata, nu la rinichi! :)

#23
Sponul

Sponul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2018
Am avut 3 episoade de colica renala in viata mea. La primul a fost cel mai rau ca n-am stiut despre ce este vorba. Ma aflam si intr-un mediu izolat fara acces la medic. Durerea a disparut singura tot asa de brusc cum a aparut dupa cca 2 ore. Cand am ajuns la medic am aflat si eu ca a fost vorba de colica renala. Ultimul episod  s-a petrecut in vara trecuta. Eram in Germania la munca . Ora 1 noaptea. Fuga la urgenta la un spital de la periferia Stuttgart-ului. Experienta de groaza. Nu aveam cardul la mine si fara sa-i pun jos 100 eur - garantie ca vin a doua zi cu cardul - puteam sa mor acolo. Aia nu asigura nici urgenta fara asigurare ca la noi. Cu chiu cu vai au actionat dupa cca 3 ore cu o perfuzie in care au pus ce trebuie. Dar la plecare din spital medicul urolog mi-a dat 2 plicuri cu niste prafuri in ele. Unul mare si unul mic. Sa le amestec si sa le dizolv intr-un litru de apa si sa-l beau repede. Dar sa fiu acasa ca e diuretic. N-am mers la munca si am preparat plicurile. A iesit un suc destul de bun la gust. A spalat absolut tot ce aveam prin intestine. Te si miri cat poti avea inauntru. Mor de ciuda ca nu mi-am notat cum se numeau plicurile- ce anume contineau. Caut si acum pe cineva care sa stie despre ce medicament era vorba in acele 2 plicuri. Tot caut pe internet si nu gasesc pe cineva care sa stie cam ce era in acele plicuri. Stomac intestine, rinichi, vezica. Totul ramane curat in urma acestei solutii preparate din cele 2 plicuri. Daca cineva stie sa posteze aici.

Edited by Sponul, 18 April 2019 - 19:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate