Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Colici renale

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Deci in momentul de fata am o colica renala ingrozitoare... am mai avut acum cateva luni si doctorul mi-a spus ca am nisip la rinichi sau pietre...
Ideea este ca vreau sa scap de durere ca nu stiu cat o mai suport .. deja ma tine de o ora !!
Am luat acum o jumatate de ora la recomandarea unui doctor prin telefon o pastila de nospa, o pastila de scobutil si un plicult de aulin... intrebarea mea este cat dureaza pana cand durerea incepe sa se amelioreze ???? Iar daca ar trebui pana acum ... eventul cineva sa-mi faca o recomandare ... adica am citit pe net ... o baie calda ( am facut si pe parcursul baii ok dupa care a inceput iar ) etc etc.. dar eventual poate ar mai fi ceva la indemana , ca un leac babesc sau ceva !!
MS anticipat !!

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostAnoXys, on Feb 5 2007, 16:59, said:

Deci in momentul de fata am o colica renala ingrozitoare... am mai avut acum cateva luni si doctorul mi-a spus ca am nisip la rinichi sau pietre...
Ideea este ca vreau sa scap de durere ca nu stiu cat o mai suport .. deja ma tine de o ora !!
Am luat acum o jumatate de ora la recomandarea unui doctor prin telefon o pastila de nospa, o pastila de scobutil si un plicult de aulin... intrebarea mea este cat dureaza pana cand durerea incepe sa se amelioreze ???? Iar daca ar trebui pana acum ... eventul cineva sa-mi faca o recomandare ... adica am citit pe net ... o baie calda ( am facut si pe parcursul baii ok dupa care a inceput iar ) etc etc.. dar eventual poate ar mai fi ceva la indemana , ca un leac babesc sau ceva !!
MS anticipat !!

o bere. nu glumesc.

#3
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Acum am trimis pe cineva sa-mi ia 2 beri ...
sa vedem ...... ca innebunesc !!

#4
Seraph

Seraph

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 01.08.2006
Rovatinex picaturi

#5
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
De unde rovatinex la ora asta ??? si acum ma doare de innebunesc nu m-a lasat cu nimic ... stau cu sticle de plastic pline cu apa calda si lipite de spate !!! si asa ma doare !!

#6
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View PostAnoXys, on Feb 5 2007, 19:55, said:

De unde rovatinex la ora asta ??? si acum ma doare de innebunesc nu m-a lasat cu nimic ... stau cu sticle de plastic pline cu apa calda si lipite de spate !!! si asa ma doare !!
Du-te la spital, nu mai sta ca nu prea cred ca o sa-ti treaca. Nu ai un prieten sa te repeada pina la Brasov?  Pe noi ne gasesti tot aici cind te intorci!

Edited by Aprilia, 05 February 2007 - 20:57.


#7
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
Depinde ce cauza are colica aia
Daca era un calcul mai maricel, berea produce intr-adevar diureza si atunci are sanse sa il 'spele'
Daca e alta cauza (ex infectioasa) poti sa tot bei ca degeaba.. poate chiar mai rau faci
Mergi la un internist/urolog si vezi la fata locului

#8
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Am fost azi-dimineata la urgente pentru ca nu am mai putut suporta durerea si mi-au facut un cocktail injectie ( papaverina, scobutil si algocalmin ) dupa care m-au trimis la ecograf ..Se pare ca mi-au gasit 2 calculi renali ... unul in vezica urinara si unul inca in rinichi .. si la ora actuala am dureri dar pana la urma mi-au dat reteta si sper sa scap cat mai repede ... intrebarea este urmatoarea ..
Deci mi-au dat in reteta urinex, nospa si ketoprofen....Mi-am luat si ceai diuretic de matase de porumb....
Intrebarea este cam in cat timp sa ma astept sa scap de dureri ca sunt insuportabile !!!

#9
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
pana se elimina calculul.

tu chiar crezi ca intra pe-aici mama omida, sa-ti spuna ca-ti va trece durerea vineri la ora 5.43?  :rolleyes:

#10
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006

View Postmianna, on Feb 6 2007, 18:02, said:

pana se elimina calculul.

tu chiar crezi ca intra pe-aici mama omida, sa-ti spuna ca-ti va trece durerea vineri la ora 5.43?  :rolleyes:


Da mai mianna dar ma gandeam ca exista o perioada standard cu marja de eroare !!! la asta ma referea .. vroiam sa stiu daca dureaza o zi sau poate sa dureze si o saptamana !!!

#11
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
In loc de matase de porumb, ia-ti mai bine turita mare.

#12
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

View PostAnoXys, on Feb 6 2007, 20:40, said:

 vroiam sa stiu daca dureaza o zi sau poate sa dureze si o saptamana !!!
conteaza si ce esti dispus sa faci pentru a scapa de durere

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAnoXys, on Feb 6 2007, 20:40, said:

Da mai mianna dar ma gandeam ca exista o perioada standard cu marja de eroare !!! la asta ma referea .. vroiam sa stiu daca dureaza o zi sau poate sa dureze si o saptamana !!!

deci (:) ) colica renala e data de deplasarea calculului in caile renale si spasmul consecutiv. medicatia pe care-ai primit-o tu este antispastica, dar nu poate relaxa total toata musculatura, sper ca intelegi asta. deci spasmul cailor renale ramane intr-o oarecare masura, pana la disparitia stimulului (migrarea calculului).

daca medicatia n-a avut inca efect, nici nu va avea mai mult de atat.

n-am inteles din posturile tale daca tratamentul il faci pe cale orala sau injectabil. dupa cum descrii colica, eu as sugera calea injectabila daca este posibil.

si rabdare. stiu, nu-i placut ce-ti zic, dar in colicile biliare si renale tratamentul nu-i foarte eficient. ar trebui indepartata cauza (respectiv scoaterea calculilor, laparoscopic, daca e posibil, sau chirurgical. nuuu, nu in plina colica, vorbim de viitorul mai mult sau mai putin apropiat. asta daca nu-ti surade persectiva de a te confrunta peste un timp cu alta colica).

View PostFranco222, on Feb 6 2007, 20:48, said:

conteaza si ce esti dispus sa faci pentru a scapa de durere


un post din care sa intelegem si noi la ce te referi se poate?

#14
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Ms mult mianna ... dar ma refeream strict la durere ... adica sa-mi spuna cineva din proprie experienta !! Deci mi-a dat medicamente pe cale orala ... fiindca ,calculii erau de dimensiuni mici si puteau fi eliminati prin mictiune !!

#15
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAnoXys, on Feb 7 2007, 00:19, said:

Ms mult mianna ... dar ma refeream strict la durere .

si eu :) aia inseamna colica.

ma rog, asteapta sa-ti spuna altcineva din experienta LUI in cat timp a trecut durerea LUI  si in cat timp s-au eliminat calculii LUI.

#16
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View PostAnoXys, on Feb 7 2007, 00:19, said:

Ms mult mianna ... dar ma refeream strict la durere ... adica sa-mi spuna cineva din proprie experienta !! Deci mi-a dat medicamente pe cale orala ... fiindca ,calculii erau de dimensiuni mici si puteau fi eliminati prin mictiune !!

Ti-au spus de ce natura sint calculii (ar trebui sa se fi vazut la sumarul de urina)?. Vezi de nu mai bea apa minerala (indiferent daca e carbogazoasa sau nu) si lasa mai usor si carnea (daca sint din urati). Bea apa muuuuuuuulta sau ceai (2 l pe zi NU e mult).
Cel din vezica probabil se duce intr-o zi, cel din rinichi nimeni nu stie cind se va deplasa. Cu cit bei mai multe lichide cu atit mai mari sansele de eliminare rapida.

Edited by Aprilia, 07 February 2007 - 07:48.


#17
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Va multumesc mult pentru suportul acordat ... se pare ca in dimineata asta a fost mult mai bine ... mai am ceva dureri dar sunt foarte mici .... povestea a mers in felul urmator ...

M-a durut ingrozitor prima seara ... am stiu ca e de la rinichi dar am baut multe lichide ( in afara de cola, sucuri etc. etc. ) in speranta ca peste noapte elimin calculul ( credeam ca numai un calcul am ) . Noaptea pe la ora 00 m-a lasat durerea si am zis ca am scapat de el . Dar pe la 4 dimineata am crezut ca o sa innebunesc de durere dupa ce facusem un drum la toaleta. La 8 dimineata am plecat de urgenta la spital ca nu mai rezistam mult ... Dupa cum am spus acolo mi-au facut o injectie cocktail si m-au trimis la ecograf .... La ecograf mi-a descoperit un calcul in vezica ( deci cel care m-a durut in prima runda ) si au mai gasit inca unul in rinichi gata de plecare ( din cauza aia ma durea iar ) ..Dupa care mi-au facut reteta cu Urinex , Nospa si Ketoprofen !! M-a mai durut pana seara , am reusit sa adorm , si acum de dimineata ma simt excelent .. semn ca am eliminat si al doilea calcul..
Se pare ca o sa ma bag la regim drastic in lichide .... deoarece prostia mea cea mai mare a fost ca apa plata nu am mai baut de vreo 6 luni.
Inca o data va multumesc si nu o sa doresc dureri de rinichi nici celui mai mare dusman al meu !!

#18
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
eu veneam de la un bar cand m-a lovit porcaria asta de colica. am facut 500 de metrii in vreo 2 ore pe jos, iar ultimii 100 de metrii mecanic... aproape inconstient. inca n-am eliminat calculul si durerile de rinichi cica se datoreaza stagnarii urinei in rinichi.
daca aveti tratament cu diclofenac, aveti grija la dozaj ca tampenia asta in doze de peste 150 mg pe zi produce niste tulburari gastrointestinale atroce si poate provoca ulcer.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate