Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

AviSub - Subtitrari mari pe orice player Divx

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
andreisirbu

andreisirbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.04.2006

View Postfurainima1, on Feb 5 2007, 16:27, said:

Conversie video audio cu VirtualDubMod
a.convesie video DivX 3,4,5 in DivX 6
a.1.Deschideti VDM File>Open video file>incarcati filmul din folderul unde se afla>daca apare un mesaj ca filmul este codat in VBR aveti variante OK sau NO  alegeti NO si audio se coverteste direct in CBR,daca setazi OK dupa compresia in noul format sunetul este decalat de imagine(in urma)asa ca atentie mare NO optiunea aleasa.
a.2 .Video>Full proccesing mod>Compression>alegeti Divx 6.5.1(1 Logical CPU)
a.3 File>Save as>dati o denumire a AVI-ului nou(se salveaza in acelasi folder cu sursa si ar fi bine sa inca sa o pastrati si pe aceasta)
a.4 RABDARE……un AVI de 700Mb cam o ora 20 minute pt conversie video
a.5 Folositi AVI-ul rezultat in Subtitle Workshop(la fel ca la Punct 2 verificarea subtitrarii ) este necesar deoarece in urma conversiei pot aparea decalari ale subtitrarii.(nu intotdeauna apar)
b.conversie audio cu VirtualDubMod
b.1 Daca formatul video al  AVI-ului original este Xvid sau DivX 6 nu trebuie decat conversia din VBR in CBR,urmati pasii de la Punctul a.1
b.2 RABDARE,nu prea mare 2-3 minute si gata conversia

cum fac sa-mi pastreze marimea initiala a fisierului(.avi) si sa nu-si piarda calitatea imaginii ?

#20
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Marimea initiala nu are cum sa se pastreze. Dar daca adaugi numai un stream de subtitrare la un film de 700MB, tot iti va intra pe CD. Daca totusi nu iti iese, taie din finalul filmlui 1-2 minute din credits. Foloseste virtualdubmod pentru asta.
Daca filmul este pe 2 CD situatia se complica pentru ca ar trebui sa tai de la inceput si subtitrarea srt va trebui resincronizata cu filmul taiat.
In tot ce s-a spus pana acum, calitatea filmului nu are de suferit deloc. Pierederile de calitate sunt 0.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 19 February 2007 - 12:34.


#21
cata73

cata73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 19.10.2004
1) La orice film la care s-a adaugat in stream o subtitrare, marimea fisiereului creste cu max 2-3 Mb.
2) Daca totusi nu-ti mai incape pe cd ( putin probabil) nu este mai simplu sa scrii filmul pe un dvd, decat sa-l tai, repotrivesti sub, etc???



PS: am si eu o intrebare...daca gspot arata la sonor mp3 la 48.000, este obligatoriu sa fie reencodat sonorul ca sa mearga pe e-boda 555x?

Edited by cata73, 19 February 2007 - 12:49.


#22
andreisirbu

andreisirbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.04.2006

View PostMtz, on Feb 19 2007, 12:33, said:

In tot ce s-a spus pana acum, calitatea filmului nu are de suferit deloc. Pierederile de calitate sunt 0.

enjoy,
Mtz

dupa reencodare ... dintr0un fisier de 350 MB mi-a rezultat un fisier de 285 MB si cu reale modificari ale calitatii imaginii
reencodarea am facut-o cu "VirtualDubMod", "Full processing mod" cu "DivX 6.5.1 Codec (1 Logical CPU)" fara a adauga vreo subtitrare

#23
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
andrei esti "lost in translation". Peste tot pe unde postezi, ai numai probleme. Parerea mea este sa nu te mai arunci ca berbecu'. Aseaza-te cand ai timp in fata PC si citeste acest forum mai pe indelete. Incearca chiar sa citesti un thread de la inceputul lui, nu sa dai Reply doar ca ti s-a parut tie ca titlul se potriveste cu problema ta. Daca ai fi facut tot la fel si in acest thread, (si fara sa mai folosesti quotea alea intr-un mod aiurea) ai fi vazut ca in acet thread se vorbeste despre cu totul altceva decat comprimari (chiar si cu virtualdub).

cata, fa rost de un CD RW si fa repede un test. Dureaza mult mai putin decat asteptarea unui raspuns pe un forum.

enjoy,
Mtz

#24
cata73

cata73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 19.10.2004
pai in general cam asa am patit...

#25
andreisirbu

andreisirbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.04.2006
@Mtz
ultima oara cand am verificat nu eram berbec
poate intre timp m-am transformat ...
de 3 zile stau in fata pc-ului si incerc sa-i dau de cap
crede-ma ca nu-mi face placere sa stau sa postez aici
nu stau sa inventez probleme ci chiar le-am intalnit
in sperantza ca nu te-am agasat prea tare ...
te salut cu respect!

#26
neinei

neinei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.02.2007
poate cineva sa-mi explice si mie (babeste, ca la un copil prost) cum pot sa tai dintr-un film sa incapa pun cd?

#27
villara

villara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.11.2006

View Postneinei, on Feb, 09:05, said:

poate cineva sa-mi explice si mie (babeste, ca la un copil prost) cum pot sa tai dintr-un film sa incapa pun cd?

aproximativ ... poti folosi un video splitter dar asta inseamna ca din film mai ramane o parte si tre pusa pe al doilea disc sau poti pune filmul intr-un program de editat si sa-l recompresezi. ceva de genul WinAVIVideoConverter. dar poti folosi si altele mai destepte ca pinnacle sau ulead ori power director. ideea de baza pentru taiere e un splitter

all the best

#28
picselx

picselx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.12.2004
salut, am si eu o intrebare legata de subtitrarea avi-urilor rulate pe dvd player. am  incercat cu AviSub 1.9 , a facut divx-u de 703mb, a incaput pe un cd-rw, totul ok. problema e ca nu mergea sistemul de 5.1 mergea doar stereo parca, sau sub-ul si inca 2 boxe. filmul de pe dvd a mers 5.1 . asta asa ca o paranteza  :D

acum... am si eu o intrebare...fisierele srt. si sub. nu pot fi editate??, adica sa se schimbe din fisierul srt. dimensiunea fontului si caracterul, fara a mai trece avi-ul si subtitrarea prin alte programe. pe cd am o subtitrare srt. si filmul avi. si dvd-ul isi ia singur subtitrarea. dar de unde isi ia dimensiunea fontului? nu poate avea un font mai mare prin editarea directa a fisierului srt.?? sper ca intelegeti ce vreau sa spun... :worthy: daca nu...revin

#29
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Marimea fontului, cand reda un avi, e atributul firmware-lui, adica e definit pentru un anumit player. Numai schimbarea de firmware poate aduce o imbunatatire.

#30
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postneinei, on Feb 21 2007, 11:05, said:

poate cineva sa-mi explice si mie (babeste, ca la un copil prost) cum pot sa tai dintr-un film sa incapa pun cd?



Foloseste PocketDivXEncoder_0.3.60 cu incredere poti micsora un fisier (video) chiar si pina la 90 Mb. Subtitrarea o include in film.

#31
voyageros

voyageros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 14.01.2006
Am incercat cele scrise mai sus, ma refer la marirea fontului la un dvd player. Am facut totul EXACT cum s-a spus...si cu toata parerea de rau eu n-am reusit sa-l fac sa  vada subtitrarea Am folosit AviSub si tot tacamul am si DivX 6  si restul...NIMIC si credeti-ma ca am incercat nu gluma.

#32
furainima1

furainima1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.06.2006

View Postvoyageros, on Dec 30 2007, 21:07, said:

Am incercat cele scrise mai sus, ma refer la marirea fontului la un dvd player. Am facut totul EXACT cum s-a spus...si cu toata parerea de rau eu n-am reusit sa-l fac sa  vada subtitrarea Am folosit AviSub si tot tacamul am si DivX 6  si restul...NIMIC si credeti-ma ca am incercat nu gluma.

Ai realizat un film in format avisub?
Ai incercat sa vezi pe calculator,filmul cu subtitrarea cu DivX player?Daca nu se vede mai incearca sau contacteaza-ma.
Daca filmul in format avisub se vede cu subtitrare cu DivX Player atunci problema e cu DVD-ul tau ca nu cunoaste divmux.

#33
voyageros

voyageros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 14.01.2006
Da am facut filmul in avisub dar nu merge, iar la rularea lui in DivX player nu vad subtitrarea (cea inclusa in acel format). Am incercat de multe ori dar degeaba. In schimb tot cautand pe forumuri am gasit un alt program care face cam acelasi lucru si se vede bine desi am probleme cu diacriticile dar...de asta e acuma. Programul de care zic se numeste PocketDivxEncoder si merge brici. Dureaza cam o ora pana faci un film (adica pui subtitrarea in film) dar timpul poate ca e influentat de configuratia PC-ului si al meu are deja o varsta...Ca poate DVD-ul meu nu recunoaste divmux tot ce se poate (e un Ryder RA607-facut pe vre-un vapor) :D. Oricum ms de interesul acordat...sincer

#34
furainima1

furainima1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.06.2006

View Postvoyageros, on Jan 2 2008, 23:37, said:

Da am facut filmul in avisub dar nu merge, iar la rularea lui in DivX player nu vad subtitrarea (cea inclusa in acel format). Am incercat de multe ori dar degeaba. In schimb tot cautand pe forumuri am gasit un alt program care face cam acelasi lucru si se vede bine desi am probleme cu diacriticile dar...de asta e acuma. Programul de care zic se numeste PocketDivxEncoder si merge brici. Dureaza cam o ora pana faci un film (adica pui subtitrarea in film) dar timpul poate ca e influentat de configuratia PC-ului si al meu are deja o varsta...Ca poate DVD-ul meu nu recunoaste divmux tot ce se poate (e un Ryder RA607-facut pe vre-un vapor) :D. Oricum ms de interesul acordat...sincer
Daca nu vezi subtitrarea cu DivX player inseamna ca nu ai facut corect filmul cu AviSub.
Diferenta fatza de celalalt program este ca cu AviSub bagi subtitrarea in film in 5 minute(maxim) si suporta diacritice.
Citeste cu atentie tutorialul si urmeaza pasii descrisi.Imposibil sa nu realizezi diferentza.

#35
voyageros

voyageros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 14.01.2006
Da am refacut totul si acum merge...subtitrarea e de nota 10 nimic de spus dar imaginea filmului (la mine)  are de suferit in ideea in care pe ecran apar tot soiul de patrate foarte deranjante. Cand fac cu celalalt program cand dau Encodare nu stiu ce face dar imaginea iese cristal.
Asadar DA! asa cum ai zis tu daca se urmeaza sfaturile tale in ceea ce priveste subtitrarea iese de nota 10 si chiar dureaza 5 minute dar eu sunt nemultumit de calitatea filmului care (la mine) are de suferit. Am refacut de mai multe ori totul dar calitatea filmului nu este cea dorita de mine.

#36
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Foarte ciudat ce spui!
AviSub nu modifica in nici un fel calitatea materialului video original. Doar muxeaza stream-ul original audio-video cu un nou stream, cel cu subtitrarea.
Sigur e o problema de codecuri.
Ai incercat ca acel film rezultat din AviSub sa-l rulezi pe player-ul standalone, asa prost cum il vezi pe PC? S-ar putea ca pe player sa-l vezi bine, problema fiind la redarea pe PC, din cauza codec-urilor instalate(prost).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate