Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Care sunt pasii necesari deschiderii unui fast food?

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#55
oscargr

oscargr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2007

 ravy21, on Feb 5 2007, 14:32, said:

Buna ziua.
Vreau sa imi deschid un fast food sau mai bine spus o shawormerie (adica produsul preferat al romanului :) ) si as dori sa inchiriez un spatiu mic ( sa spunem aprox 20-30 m patrati) de la Primaria sectorului in care locuiesc.
Problema intervine incepand din momentul acesta deoarece nu stiu cam cat imi poate lua chirie/luna  Primaria  pt un asemenea teren si DACA va fi de acord sa imi dea un teren amplasat stradal.
Ce piedici as putea intalni in realizarea acestui business (cu exceptia birocratiei si a nesimtirii functionarilor de la stat) ? Cam de ce suma credeti ca as avea nevoie pt. a pune afacerea pe picioare (mentionez ca nu voi vinde altceva in afara shawormei)?
Va multumesc.
PS: Pt. cei ce au nevoie de informatii despre mine in vederea raspunsului pt. acest thread: am 24 ani si sunt angajat in it la o universitate particulara.

Hai sa-ti schimb viata.Am la cheie o afacere de tip fast food si vreau sa o vand.E in super vad dar imi mai trebuie inca 15000 Eur si nu ii mai am disponibili acum.Te intereseaza in Bucuresti?

#56
Shtefann

Shtefann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2006

 pupu_depadure, on Feb 22 2007, 10:36, said:

Sal. Scuze de chestia cu Italia, m-a luat apa si din fuga am confundat IT cu Italia (repezit....). Pt ca ma pregatesc sa deschid acest mic gen de afacere iti spun din ce m-am documentat pana acum.
-aparatele sunt destul de scumpe (varianta mea cuprinde si rotisor, hot-dog, snitzel, hamburger, cafea, bauturi nealcolice);
- ca nr de angajati trb sa ai cel putin unul pe tura, baietii lucreaza o zi da una ba, una din problemele cu fast-food-ul este curatenia/imaginea, daca acelasi care iti da mancarea iti ia si banii unde mai e buna servire???
- SRL (platitor sau neplatitor de TVA...... ? din ce am inteles pana acum, daca e cineva de alta parere il rog sa ne sfatuiasca ..., ar fi mai bine neplatitor de TVA. In continuare daca e SRL ai mai multe responsabilitati si acte birocratice de completat, respectiv registre, inventaruri, NIR-uri, care iti rapesc timp si bani (alti angajati, alte taxe, mai multi bani). ar mai fi o posibilitate PFA (persoana fizica autorizata), dar, iar, din ce am inteles eu(poate nu e bine) PAF-ul nu poate angaja alte persoane pt activitatea pt care s-a autorizat, ca sa nu mai vorbesc ca am senzatia ca trb sa faci niste cursuri/atestat de bucatar pt autorizarea PFA. In cazul PFA nu ti contabilitate/acte/birocratie depuneri de bilanturi smd.
- spatiul de la primarie, dupa parerea mea este utopie, scuze, este doar parerea mea. nu cred ca daca te duci la orice primarie de sector si spui bunaziua bors aveti? vei gasi un spatiu. Formula de avarie pt mine este inchirierea si poate mai tarziu cumpararea.
- internetul imi este folositor pt HD, provin dintr-un sistem (de care m-am saturat pana in gat) de companie maricica unde 80% din angajati isi petrec cele 9-10 ore de munca in fata monitorului si toata "corespondenta" lor se face pe mail. Pt mine ei sunt 25% din clientii mei tinta. Nu au voie sa iasa din birouri, nu au sitem de cantina interioara si culmea.... trb sa si manace. Trb doar sa gasesc calea catre ei si sa-mi asigur logistica (alti angajati, alti bani, alte taxe), dar cale catre ei este internetul.
- la ora actuala si eu umblu dupa oferte de utilaje, pana acum cel mai bun "prieten" a fost Anuntul Telef (cei care vand asemenea utilaje sunt mai bine reprezentati in ziare decat pe net), totusi mai gasesti la:
    topk.ro
    bilancia.ro
    ovimarsrl.ro
    dactrust.ro
    mutfakci.ro
    tekso.ro
oricum nu te astepta ca sa-ti dea o oferta pe loc (te gandesti ca daca ceri sa cumperi ceva ar trebui sa sara imediat cu oferta, eu mai astept si acum cateva amarate de oferte ceute saptamana trecuta) asta e vorba unui clasic in viata "traim in Ro si asta ne ocupa tot timpul"
-
Vand utilaje fast food aproape noi la super pret 0722647470 Stefan

#57
Shtefann

Shtefann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2006

 oscargr, on Mar 29 2007, 15:32, said:

Hai sa-ti schimb viata.Am la cheie o afacere de tip fast food si vreau sa o vand.E in super vad dar imi mai trebuie inca 15000 Eur si nu ii mai am disponibili acum.Te intereseaza in Bucuresti?
Vand utilaje fast food aproape noi la super pret 0722647470 Stefan

#58
Shtefann

Shtefann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2006

 oscargr, on Mar 29 2007, 15:28, said:

Salut. Ai aflat ce tip de avize iti trebuie/ma intereseaza si pe mine.
Vand utilaje fast food aproape noi la super pret 0722647470 Stefan

#59
Shtefann

Shtefann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2006

 a_lexu, on Mar 21 2007, 15:16, said:

Nu a trecut nimeni prin experienta cu obtinerea avizelor necesare unui punct de alimentatie publica, sa ne lumineze si pe noi?
Vand utilaje fast food aproape noi la super pret 0722647470 Stefan

#60
Shtefann

Shtefann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2006

 ravy21, on Feb 7 2007, 10:39, said:

Nimeni nu ma mai poate ajuta cu niste informatii?

Stie cineva unde se gasesc de cumparat utilaje pt. echiparea unui fast food?
Vand utilaje fast food aproape noi la super pret 0722647470 Stefan

#61
Shtefann

Shtefann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2006

 ravy21, on Feb 7 2007, 10:39, said:

Nimeni nu ma mai poate ajuta cu niste informatii?

Stie cineva unde se gasesc de cumparat utilaje pt. echiparea unui fast food?
Vand utilaje fast food aproape noi la super pret 0722647470 Stefan

#62
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 15.07.2003
incredibil....5 reply-uri cu acelasi continut...s-a blocat pe refresh, sau cum?

#63
drlove

drlove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.08.2005

 oscargr, on Mar 29 2007, 17:32, said:

Hai sa-ti schimb viata.Am la cheie o afacere de tip fast food si vreau sa o vand.E in super vad dar imi mai trebuie inca 15000 Eur si nu ii mai am disponibili acum.Te intereseaza in Bucuresti?

ma intereseaza pe mine,zi un telefon sau [email protected]

#64
amy_mary

amy_mary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2007
Si eu vreau sa imi deschid un fast food. Deocamdata sunt in faza de proiectare. Am tot cautat pe net firme care comercializeaza ustensile, incerc sa imi stabilesc meniul si incerc sa stabilesc toate aspectele pentru a vedea de cati bani am nevoie pentru investitie. Nu vreau sa fie un fast food mare, aproximativ 60-70 mp. Ma puteti ajuta cu o estimare? De cati bani as avea nevoie? Va multumesc!

#65
pollcorneliu

pollcorneliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.04.2007



SALUTARE la toata lumea


eu am de vanzare o rulota fast-food complet echipata pt acest domeniu: aparat shaaorma, friteoza , plita, grill, aragaz, hota,chiuveta(apa calda) alarma, frigidere, lada frigorifica si multe altele.

de asemenea rulota este inmatriculata si are rar pana in 2008.


bonus va fi logistica, furnizorii si retetele.

astept telef la nr 0726317031


P.S.: pretul este 6500 euro

#66
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 15.07.2003
niste poze poti sa pui?

#67
pollcorneliu

pollcorneliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.04.2007
iata si cateva poze cu rulota

pt mai multe detalii, mai multe poze va pot da detalii pe adresa:


                          [email protected]

Attached Files



#68
lucian_r

lucian_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2007
Salut tuturor.
Si yo am de gand sa deschid un fast-food mobil (rulota). Deocamdata sunt in faza de infiintare a SRL-ului. Mare atentie celor care vor sa cumpere rulote!! Nu veti avea autorizatie de functionare daca nu are WC. Yo mi-am facut ceva calcule si cel mai bine ies daca imi cumpar utilajele si modific o rulota normala in una comerciala (in felul asta pot ingloba toate cerintele necesare autorizarii). Am gasit si o firma (www.camperland.ro) ce nu-mi ia mult pe manopera daca iau rulota de la ei.
Am si yo o mare nelamurire: pt autorizare trebuie sa declari punct de lucru sau exista vreo forma de autorizare de gen comert mobil?
Yo sunt din Botosani si as vrea sa am un loc relativ stabil, in week-end sa fiu prin preajma discotecilor si vara sper sa stau vreo 2 luni la mare.
Peace....

#69
lucian_r

lucian_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2007

 amy_mary, on Apr 16 2007, 15:31, said:

Si eu vreau sa imi deschid un fast food. Deocamdata sunt in faza de proiectare. Am tot cautat pe net firme care comercializeaza ustensile, incerc sa imi stabilesc meniul si incerc sa stabilesc toate aspectele pentru a vedea de cati bani am nevoie pentru investitie. Nu vreau sa fie un fast food mare, aproximativ 60-70 mp. Ma puteti ajuta cu o estimare? De cati bani as avea nevoie? Va multumesc!
Yo am calculat pt fast-food mobil si nu am nevoie de mai mult de 3000 euro pt echipamente.
Am o oferta de la mutfakci (care-s printre cai mai buni) de achip. profesionale. Daca vrei ti-o trimit pe mail.

#70
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Exista o autorizatie pentru comert ambulant gen targuri si oboare. Sa nu uiti ca iti va trebui si casa de marcat fiscala declarata pentru acest punct abmbulant.
Nu stiu exact cum sta treaba cu locul unde te vei amplasa cu rulota, probabil ca o sa trebuiasca aprobare de la primarie pentru ca nu poti sa te asezi cu taraba si sa vinzi unde vrea mushchiu` tau :D Te asezi undeva pe Unirii? :)
In rest bafta!
PS. Cand o infiintezi sa dai un semn sa ma duc sa iau si eu de la tine un carnacior perpelit :)

#71
lucian_r

lucian_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2007

 sonder, on Feb 28 2007, 23:50, said:

De ce nu incerci o rulota?Avantajul e ca o poti amplasa in mai multe locuri,si nu te costa foarte mult.Afla tu care e dezavantajul,poate ne ajuta cineva...:)Si,mai afla si ce demersuri trebuiesc intreprinse pentru concesionarea terenului de la primarie.Or
icum,trebuie sa fie mai ieftin decat un spatiu.Astept si eu curios replicile colegilor de forum.Si le multumesc pentru orice sugestie sau critica.
De la primarie nu e greu de concesionat un spatiu, numai ca nu prea iti dau unde vrei tu (poate pot fi convinsi daca ai cu ce  ;)). Poti lua vreo 3 locuri de parcare.
Intr-adevar terenul e mai ieftin (de ex. in Botosani e 1 leu/mp/zi), dar marile dezavantaje sunt autorizatiile sanitare pt rulota.
Bafta.

#72
lucian_r

lucian_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2007

 XtraVagAnT, on May 1 2007, 11:45, said:

Exista o autorizatie pentru comert ambulant gen targuri si oboare. Sa nu uiti ca iti va trebui si casa de marcat fiscala declarata pentru acest punct abmbulant.
Nu stiu exact cum sta treaba cu locul unde te vei amplasa cu rulota, probabil ca o sa trebuiasca aprobare de la primarie pentru ca nu poti sa te asezi cu taraba si sa vinzi unde vrea mushchiu` tau :D Te asezi undeva pe Unirii? :)
In rest bafta!
PS. Cand o infiintezi sa dai un semn sa ma duc sa iau si eu de la tine un carnacior perpelit :)
Am vrut initial sa fie if corse pe Unirii (vis-a-vis de Leonardo) da nu ma lasa primaria (desi mai sus e Fornetti....in fine).
Dince am propus yo au fost deacord in principiu cu parcarea Teatrului Eminescu.
P.S. Primul carnacior e din partea casei. ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate