Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Care sunt pasii necesari deschiderii unui fast food?

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#1
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Buna ziua.
Vreau sa imi deschid un fast food sau mai bine spus o shawormerie (adica produsul preferat al romanului :) ) si as dori sa inchiriez un spatiu mic ( sa spunem aprox 20-30 m patrati) de la Primaria sectorului in care locuiesc.
Problema intervine incepand din momentul acesta deoarece nu stiu cam cat imi poate lua chirie/luna  Primaria  pt un asemenea teren si DACA va fi de acord sa imi dea un teren amplasat stradal.
Ce piedici as putea intalni in realizarea acestui business (cu exceptia birocratiei si a nesimtirii functionarilor de la stat) ? Cam de ce suma credeti ca as avea nevoie pt. a pune afacerea pe picioare (mentionez ca nu voi vinde altceva in afara shawormei)?
Va multumesc.


PS: Pt. cei ce au nevoie de informatii despre mine in vederea raspunsului pt. acest thread: am 24 ani si sunt angajat in it la o universitate particulara.

Edited by ravy21, 05 February 2007 - 13:35.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
eu am senzatia ca toate spatiile detinute de primarie sunt deja date. mai ales daca sunt stradale. motivul: de obicei sunt foarte ieftine(oficial) si se dau pe spaga.
mai degraba ai putea sa inchiriezi de la particulari.
principala piedica va fi obtinerea autorizatiei de functionare (inclusiv ce-ti trebuie de la sanepid, pompieri etc)

#3
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Daca esti din sectorul 6 Bucuresti, da o fuga pana la Primarie. Au acolo un ghiseu unic. Poate ajuta la ceva.

#4
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Da rolo sunt din sectorul 6 ai ghicit :). OK mersi am sa ma duc la Primarie sa vad despre ce este vorba.


Alte pareri daca mai exista le astept ;).

#5
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Nimeni nu ma mai poate ajuta cu niste informatii?

Stie cineva unde se gasesc de cumparat utilaje pt. echiparea unui fast food?

#6
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Nici tu nu ai dat prea multe detalii.
Prima intrebare: ai deja firma infiintata?
Daca da trebuie sa deschizi un punct de lucru la adresa unde vrei sa faci fast - food-ul. Ca sa deschizi punctul de lucru iti trebuie o serie de documente: hotarare AGA (daca esti SRL) prin care se decide infiintarea punctului de lucru, actul aditional la actele constitutive ale societatii, imputernicirea persoanei care va face formalitatile la Registrul Comertului, dovada spatiului (in cazul tau contractul de inchiriere) si acordul proprietarului  + taxele.  Pentru a desfasura activitatea trebuie sa obtii toate autorizatiile de functionare: PSI, protectia muncii, protectia mediului, sanitara, poate si sanitar-veterinara (aici nu stiu sigur). Fiecare autorizatie de functionare are o procedura specifica. Vezi Legea 359/2004 cu modificarile ulterioare si procedurile specifice de autorizare. Un drum la registrul comertului te-ar ajuta sa obtii informatiile necesare. Sau platesti o firma specializata sa se ocupe de toate.

#7
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Intradevar greseala mea ca nu am specificat ca nu am inca firma infiintata. Mersi mult Chow.


TOTUSI STIE CINEVA CAT MA COSTA CU APROXIMATIE UTILAJELE NECESARE UNUI FAST FOOD?

Edited by ravy21, 08 February 2007 - 09:13.


#8
Kareem

Kareem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 21.11.2006
Din cate stiu eu, cu 2000 Euro fara TVA cumperi multe. Adica o utilare completa. Cum am obtinut pretul asta? M-a batut gandul candva sa fac o shawormarie si am intrebat un domn care vinde echipamente pt restaurante. In mare a vehiculat suma asta.
Se gasesc echipamente si second. Cred ca la 1200-1500 Euro

Aici cunosc eu:
http://www.dactrust.ro/ro/dactrust.htm

Edited by Kareem, 08 February 2007 - 09:16.


#9
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Kareem mersi mult in privinta sumei pt utilaje si pt site. Desi preturile sunt cam exorbitante pe site-ul oferit de tine am cautat dar nu am gasit utilajul de baza dintr-o shawormerie adica acela inalt cu o tzeapa pe care se baga bucatile de pui (am cautat in multe locuri dar nu am gasit de vanzare asa ceva).

#10
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
http://www.ro-dina.ro/
O simpla cautare pe google dupa utilaje fast food o sa-ti aduca multe raspunsuri.
Am fost si eu interesat de acesta idee si am si gasit o firam din Bucuresti care iti si amenajau tot spatiul daca le trimiteai dimensiunile. Din pacate nu mai gasesc adresa, dar tot google mi l-a furnizat.

#11
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Arpi crede-ma ca am cautat pe Google dupa utilajul ala pt shaworma de am innebunit si nu am gasit nimic. Probabil nu stiu eu sa caut .... Oricum se pare ca nici in site-ul dat de tine nu am gasit acel aparat dar cred ca cel mai bine ar fi sa sun sa vb cu ei.

Mersi mult.

Edited by ravy21, 10 February 2007 - 16:19.


#12
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007

 ravy21, on Feb 5 2007, 14:32, said:

Buna ziua.
Vreau sa imi deschid un fast food sau mai bine spus o shawormerie (adica produsul preferat al romanului :) ) si as dori sa inchiriez un spatiu mic ( sa spunem aprox 20-30 m patrati) de la Primaria sectorului in care locuiesc.
Problema intervine incepand din momentul acesta deoarece nu stiu cam cat imi poate lua chirie/luna  Primaria  pt un asemenea teren si DACA va fi de acord sa imi dea un teren amplasat stradal.
Ce piedici as putea intalni in realizarea acestui business (cu exceptia birocratiei si a nesimtirii functionarilor de la stat) ? Cam de ce suma credeti ca as avea nevoie pt. a pune afacerea pe picioare (mentionez ca nu voi vinde altceva in afara shawormei)?
Va multumesc.
PS: Pt. cei ce au nevoie de informatii despre mine in vederea raspunsului pt. acest thread: am 24 ani si sunt angajat in it la o universitate particulara.

Salut,
Si mie mi se invarte in cap aceeasi idee. Sa deschid un fast food. Te-ai gandit care sa fie forma de "organizare" adiq srl/micro/paf in functie de specificul firmei, cumperi de la furnizori (cu tva) si vinzi la populatie (fara tva). Eu cam pe aici ma invart in jurul cozii si as vrea un raspuns de la cineva care chiar se ocupa de acest gen de mica afacere.
Despre utilaje, sfatul meu (daca il accepti) e sa iei ziare cu anunturi gen "utilaje fast food" (cred ca e cam greu din Italia, dar poate merge).
Valoarea necesara o vad impartita astfel:
-spatiu;
-amenajare spatiu;
-infiintare firma;
-avize, autorizatii, ....spagi;
-utilaje specializate;
-accesorii birou (tel, fax, intrenet pt HD ...mai incolo, dar as incerca);
-salarii angajati (min 3 pers pe schimb);
-fond de rulaj marfa;
-neprevazute si prevazute.

Sincer, daca mai ai si alte idei as vrea sa le impartasim impreuna.

#13
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Salut. NU stiu ce legatura are Italia cu Romania :). Eu nu vreau sa fac ceva mare cu nu stiu cati angajati. 1 singur angajat este de ajuns pt. mine. Nu am nevoie de calc. mai ales de internet :) pt ca nu ii vad necesitatea. As vrea sa deschid un SRL.
Restul detaliilor sincer sa fiu inca nu le-am luat in calcul pt ca ma lovesc de cel mai important aspect si anume inchirierea spatiului de la primarie care nu stiu daca se va putea realiza.

#14
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007

 ravy21, on Feb 21 2007, 11:51, said:

Salut. NU stiu ce legatura are Italia cu Romania :). Eu nu vreau sa fac ceva mare cu nu stiu cati angajati. 1 singur angajat este de ajuns pt. mine. Nu am nevoie de calc. mai ales de internet :) pt ca nu ii vad necesitatea. As vrea sa deschid un SRL.
Restul detaliilor sincer sa fiu inca nu le-am luat in calcul pt ca ma lovesc de cel mai important aspect si anume inchirierea spatiului de la primarie care nu stiu daca se va putea realiza.

Sal. Scuze de chestia cu Italia, m-a luat apa si din fuga am confundat IT cu Italia (repezit....). Pt ca ma pregatesc sa deschid acest mic gen de afacere iti spun din ce m-am documentat pana acum.
-aparatele sunt destul de scumpe (varianta mea cuprinde si rotisor, hot-dog, snitzel, hamburger, cafea, bauturi nealcolice);
- ca nr de angajati trb sa ai cel putin unul pe tura, baietii lucreaza o zi da una ba, una din problemele cu fast-food-ul este curatenia/imaginea, daca acelasi care iti da mancarea iti ia si banii unde mai e buna servire???
- SRL (platitor sau neplatitor de TVA...... ? din ce am inteles pana acum, daca e cineva de alta parere il rog sa ne sfatuiasca ..., ar fi mai bine neplatitor de TVA. In continuare daca e SRL ai mai multe responsabilitati si acte birocratice de completat, respectiv registre, inventaruri, NIR-uri, care iti rapesc timp si bani (alti angajati, alte taxe, mai multi bani). ar mai fi o posibilitate PFA (persoana fizica autorizata), dar, iar, din ce am inteles eu(poate nu e bine) PAF-ul nu poate angaja alte persoane pt activitatea pt care s-a autorizat, ca sa nu mai vorbesc ca am senzatia ca trb sa faci niste cursuri/atestat de bucatar pt autorizarea PFA. In cazul PFA nu ti contabilitate/acte/birocratie depuneri de bilanturi smd.
- spatiul de la primarie, dupa parerea mea este utopie, scuze, este doar parerea mea. nu cred ca daca te duci la orice primarie de sector si spui bunaziua bors aveti? vei gasi un spatiu. Formula de avarie pt mine este inchirierea si poate mai tarziu cumpararea.
- internetul imi este folositor pt HD, provin dintr-un sistem (de care m-am saturat pana in gat) de companie maricica unde 80% din angajati isi petrec cele 9-10 ore de munca in fata monitorului si toata "corespondenta" lor se face pe mail. Pt mine ei sunt 25% din clientii mei tinta. Nu au voie sa iasa din birouri, nu au sitem de cantina interioara si culmea.... trb sa si manace. Trb doar sa gasesc calea catre ei si sa-mi asigur logistica (alti angajati, alti bani, alte taxe), dar cale catre ei este internetul.
- la ora actuala si eu umblu dupa oferte de utilaje, pana acum cel mai bun "prieten" a fost Anuntul Telef (cei care vand asemenea utilaje sunt mai bine reprezentati in ziare decat pe net), totusi mai gasesti la:
    topk.ro
    bilancia.ro
    ovimarsrl.ro
    dactrust.ro
    mutfakci.ro
    tekso.ro
oricum nu te astepta ca sa-ti dea o oferta pe loc (te gandesti ca daca ceri sa cumperi ceva ar trebui sa sara imediat cu oferta, eu mai astept si acum cateva amarate de oferte ceute saptamana trecuta) asta e vorba unui clasic in viata "traim in Ro si asta ne ocupa tot timpul"
-

#15
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005

 pupu_depadure, on Feb 22 2007, 11:36, said:

Sal. Scuze de chestia cu Italia, m-a luat apa si din fuga am confundat IT cu Italia (repezit....). Pt ca ma pregatesc sa deschid acest mic gen de afacere iti spun din ce m-am documentat pana acum.
-aparatele sunt destul de scumpe (varianta mea cuprinde si rotisor, hot-dog, snitzel, hamburger, cafea, bauturi nealcolice);
- ca nr de angajati trb sa ai cel putin unul pe tura, baietii lucreaza o zi da una ba, una din problemele cu fast-food-ul este curatenia/imaginea, daca acelasi care iti da mancarea iti ia si banii unde mai e buna servire???
- SRL (platitor sau neplatitor de TVA...... ? din ce am inteles pana acum, daca e cineva de alta parere il rog sa ne sfatuiasca ..., ar fi mai bine neplatitor de TVA. In continuare daca e SRL ai mai multe responsabilitati si acte birocratice de completat, respectiv registre, inventaruri, NIR-uri, care iti rapesc timp si bani (alti angajati, alte taxe, mai multi bani). ar mai fi o posibilitate PFA (persoana fizica autorizata), dar, iar, din ce am inteles eu(poate nu e bine) PAF-ul nu poate angaja alte persoane pt activitatea pt care s-a autorizat, ca sa nu mai vorbesc ca am senzatia ca trb sa faci niste cursuri/atestat de bucatar pt autorizarea PFA. In cazul PFA nu ti contabilitate/acte/birocratie depuneri de bilanturi smd.
- spatiul de la primarie, dupa parerea mea este utopie, scuze, este doar parerea mea. nu cred ca daca te duci la orice primarie de sector si spui bunaziua bors aveti? vei gasi un spatiu. Formula de avarie pt mine este inchirierea si poate mai tarziu cumpararea.
- internetul imi este folositor pt HD, provin dintr-un sistem (de care m-am saturat pana in gat) de companie maricica unde 80% din angajati isi petrec cele 9-10 ore de munca in fata monitorului si toata "corespondenta" lor se face pe mail. Pt mine ei sunt 25% din clientii mei tinta. Nu au voie sa iasa din birouri, nu au sitem de cantina interioara si culmea.... trb sa si manace. Trb doar sa gasesc calea catre ei si sa-mi asigur logistica (alti angajati, alti bani, alte taxe), dar cale catre ei este internetul.
- la ora actuala si eu umblu dupa oferte de utilaje, pana acum cel mai bun "prieten" a fost Anuntul Telef (cei care vand asemenea utilaje sunt mai bine reprezentati in ziare decat pe net), totusi mai gasesti la:
    topk.ro
    bilancia.ro
    ovimarsrl.ro
    dactrust.ro
    mutfakci.ro
    tekso.ro
oricum nu te astepta ca sa-ti dea o oferta pe loc (te gandesti ca daca ceri sa cumperi ceva ar trebui sa sara imediat cu oferta, eu mai astept si acum cateva amarate de oferte ceute saptamana trecuta) asta e vorba unui clasic in viata "traim in Ro si asta ne ocupa tot timpul"
-

Si de cati bani dispui tu ca sa cladesti toata afacerea asta? Ca e foarte important de stiut si acest aspect. Thx.

#16
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
banii ca banii dar cum eliminam "ciorditul"?
Ce faceti ca angajatul sa nu-si vanda marfa lui?
Asta e cea ami mare problema a mea. Ce faceti?

#17
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007

 valiro, on Feb 25 2007, 15:28, said:

Si de cati bani dispui tu ca sa cladesti toata afacerea asta? Ca e foarte important de stiut si acest aspect. Thx.
Banii sunt putini, cred ca trb sa fac din rafhat bici, dar dupa cum am ami spus acum sunt la faza de strangere de informatii, oricum mai mult de 4000E nu dispun si asta cu indulgenta. Cred ca o sa maduc pe la prieteni cu mana intinsa....n-am ce sa fac.

#18
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007

 Arpi, on Feb 26 2007, 09:34, said:

banii ca banii dar cum eliminam "ciorditul"?
Ce faceti ca angajatul sa nu-si vanda marfa lui?
Asta e cea ami mare problema a mea. Ce faceti?
Cu "ciorditul" e simplu si greu totodata: stai acolo.... la altceva nu ma duce capul in acest moment. Chestia cu "angajezi un baiat de incredere" mi se pare vrajeala si nu stiu cat tine. sa dea Dzeu sa tina, dar eu n-am auzit. prbl ca de la un anumit nivel al dezvoltarii o sai lasi tu sa ciordeasca ca sa le acoperi din salarii..... cred... nu stiu.....n-am ajuns pana acolo sa stiu sigur.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate