Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Drepții între Popoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostBoshaft_Sylvester, on 05 iunie 2014 - 15:57, said:

Pentru ca n-am vrut sa deschid alt thread, il dezgrop pe asta desi e mai vechi decat apartenenta la UE a Romaniei. Posted Image

Sintagma "drepti intre popoare" contine subliminal - asa cum pare sa sugereze si initiatorul thread-ului - ca cei care nu se regasesc pe lista, desi n-au fost poate criminali, au fost cel putin indiferenti la tragedia evreilor?

Asta nu am scris niciodata dar daca veni vorba... Toti romanii  sunt vinovati de ce li sa facut evreilor romani in Holocaustul din Romania. Nu numai cei care au imbracat camasi verzi,ci si tiganii care au gasit o ocazie sa fure si sa jefuiasca fara  sa fiu arestati,toti ostasii romani care au luat parte la osurprirea si omararea evreilor  cum si  toti romanii  "cumsecade"  care au tacut chitic si s-au facut ca nu vad.

Multi ani au trecut de atuncia.Generatii au trecut. Azi nu-i vorba de  razbunare  ci de simplul fapt  ,ca  oameni civilizati sa recunoasca vina lor  numai ca inca o data sa nu se mai intample.  Cu toate ca statul Israel este azi in putere sa apere de asa crime evreii de peste tot.    Sa starpeasca ca gandacii  pe cei care vor ridica mana contra evreilor.
Cine crede ca exagerez,sa creada ce vrea.

#20
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013
Tu, oropsind limba romana in ultimul hal, confirmi ceea ce sesizasem si eu:

Sintagma "drepti intre popoare" face dinstinctia dintre oameni si ne-oameni. Cel putin in mintea unora ca tine...

View PostEdgaroropsitul, on 06 iunie 2014 - 13:41, said:

Sa starpeasca ca gandacii  pe cei care vor ridica mana contra evreilor.

Atunci cand te porti ca un gandac, sa nu te miri ca ceilalti folosesc asupra-ti insecticid.

Edited by Boshaft_Sylvester, 06 June 2014 - 14:12.


#21
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostEdgaroropsitul, on 06 iunie 2014 - 13:41, said:

Toti romanii  sunt vinovati de ce li sa facut evreilor romani in Holocaustul din Romania.

Zau daca inteleg ce se intampla cu tine, batrane domn Edgar; batran si obosit de o ura innabusita parca pentru o viata intreaga si acum revarsata cu mult prea multa putere.
Sa te ierte Divinul, atunci cand il vei intalni ... si apropo, sa nu care cumva sa crezi in cine stie ce rugaciune nesincera care sa te absolve de astfel de pacate din astfel de ganduri negre.

Ca simplu om, firesc si fara nici un fel de rascumparare la schimb, sa stii ca eu te iert in fiecare zi si la fiecare post; mereu iti caut cate o scuza, o ratiune ascunsa care sa te poata absolvi.

Shalom, Edgare!

#22
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostBilly, on 06 iunie 2014 - 17:31, said:


Zau daca inteleg ce se intampla cu tine, batrane domn Edgar; batran si obosit de o ura innabusita parca pentru o viata intreaga si acum revarsata cu mult prea multa putere.
Sa te ierte Divinul, atunci cand il vei intalni ... si apropo, sa nu care cumva sa crezi in cine stie ce rugaciune nesincera care sa te absolve de astfel de pacate din astfel de ganduri negre.

Ca simplu om, firesc si fara nici un fel de rascumparare la schimb, sa stii ca eu te iert in fiecare zi si la fiecare post; mereu iti caut cate o scuza, o ratiune ascunsa care sa te poata absolvi.

Shalom, Edgare!



Domnule fost moderator, ultimul lucru care ma intereseaza de la dumneata este sa mi ierti pacatele. As zice cum zic romanii,ca mi "se falfaie" de parerea dumitale.

Replica dumitale incearca sa ascunda faptul ca nu replici cu nimica la ce am scris si asta din simpla cauza ca nu ai gasit cu ce sa replici.

Stii dumneata pilda cu cainele care a vrut sa fie lup ?

Un caine cam javra a vrut sa fie lup. A mers el la lupi dar acestia l-au alungat. Un lup batran milos a mers la javra si i-a zis ca daca vrea sa fie lup sa nu miroase pe altii sub coada ci bot in bot. Asa a facut javra si totul a mers pana a ajuns la lupul acel batran (cum m-ai numit pe mine de fapt). Cand a vrut sa-l miroasa la bot i-a zis lupul, ma javra,eu stiu cine esti. Pe mine ma poti mirosi sub coada..

#23
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 07 iunie 2014 - 13:01, said:

Domnule fost moderator,

Inca putin si il vedem pe domnul Billy pus in pioneze la abuzuri,  pe  motivul ca scade valoarea ariei....si a Softpediei...
titpic pentru oportunisti ca dumneata

Edited by vio69a, 07 June 2014 - 14:19.


#24
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postvio69a, on 07 iunie 2014 - 14:18, said:

Inca putin si il vedem pe domnul Billy pus in pioneze la abuzuri,  pe  motivul ca scade valoarea ariei....si a Softpediei...
titpic pentru oportunisti ca dumneata

Si tu viorica. Nu ma mirosi in bot... restul stii.

#25
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 07 iunie 2014 - 14:39, said:


Si tu viorica. Nu ma mirosi in bot... restul stii.

Un lucru e cert, stimate d-le ororpstu...
Esti bun de inaugurat aleea Strambi intre popoare....

#26
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Daca unul din noi este "stramb intre popoare" nu eu sunt. Mai de graba o moldoveanca crestina care este anti evreica si anti sionista dar traieste in tara evreilor ca sa dat evreica  ca sa traiasca pe socoteala lor. Eu traiesc in poporul meu,in tara la care am luat parte in construirea si apararea ei de dusmani. Ce poate fii mai drept decat asta?
Nu, nu raspunde,asta a fost o intrebare retorica.

#27
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 08 iunie 2014 - 12:59, said:

Daca unul din noi este "stramb intre popoare" nu eu sunt. Mai de graba o moldoveanca crestina care este anti evreica si anti sionista dar traieste in tara evreilor ca sa dat evreica  ca sa traiasca pe socoteala lor. Eu traiesc in poporul meu,in tara la care am luat parte in construirea si apararea ei de dusmani. Ce poate fii mai drept decat asta?
Nu, nu raspunde,asta a fost o intrebare retorica.


Nu retorica,....bombastica....

#28
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Sa fie bombastica dar dece te simti obligata sa mazgalesti inca o replica ...

#29
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Este vorba de Pere Marie-Benoit, preotul care a salvat 4000 de evrei

După ce a servit în armata franceză ca brancardier în timpul primului război mondial, Benoit a continuat ca preot, t
recând la mănăstirea Capucinilor din Roma.
Benoit a trait o viata simpla și saraca în capitala Italiei, dar atunci cand al doilea război mondial a izbucnit Benoit sa intors acasa în Franța.
Aici, la Paris, a fost impotriva regimului de la Vichy, jurand ca va ajuta refugiatii evrei.
Ca atare tipareste sute de certificate si legitimatii de calatorie si impreuna cu tatal sau reuseste sa ajute la plecarea evreilor din Europa prin sudul Frantei si Spania.Mai tarziu actioneaza in Italia, ajungand pana la Papa Pius al XII incercand sa transfere 30.000 evrei in nordul Africii.
Din pacate germanii ocupa zona.

Parintele Benoit nu a incercat vreodata sa converteasca un evreu.Mai mult, ii sfatuia sa fie buni in credinta lor, sa o pastreze cu sfintenie.

Dupa Eliberarea Romei in 1944, parintele este cald apreciat de comunitatea evreiasca, de largi cercuri international.
La 26 aprilie 1966, Benoit este rasplatit de Yad VaShem cu titlul de "Drept intre popoare"

Pa tablita copacului sadit atunci pe aleea Dreprilor intre popoare, a scris:

"Acest copac nu ma  reprezintă numai pe mine, reprezintă, de asemenea, pe evrei curajoși cu care am luptat și fără de care nu s-ar fi realizat un lucru atat de mare."

Parintele Benoit si seful comunitatii evreilor din Franta, Jakob Kaplan, in 1984

Attached File  parintele benoit-Drept intre popoare.jpg   45.65K   2 downloads

.

Edited by vio69a, 04 April 2016 - 20:27.


#30
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
O alta poveste recenta.

Un supravietuitor al Holocaustului si crestinul polonez care si-a riscat viata ca sa-l salveze,
s-au intalnit.
Joseph Bonder, în varsta de 81 de ani si  Bronislaw Firuta, de 83 de ani, din Wroclaw, Polonia s-au intalnit
dupa 65 de ani.
Firuta avea 15 ani cand el si familia sa au ajutat la ascunderea lui Bonder, de 13 ani, si a sorei sale de 18 ani, Joan, timp de trei ani, in timp ce nazistii cautau evrei în oras.
Trei ani de emotii si teama, trei ani de scunzisuri in hambar sau in padurea din spatele caseim, sau in pivnita.
3 ani au primit cei doi mancare zilnic.....
S-au cautat.
Si din 1950 tin legatura telefonic sau prin scrisori.



La intalnirea emotionanta s-a vorbit in poloneza.
iar vizita lui Firuta de doua saptamani, a fost suportata de "Drepti intre popoare"

Attached File  holocaust-reunion.jpg   81.77K   3 downloads

#31
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Attached File  forgotten-stories-muslim.jpg   60.66K   2 downloads

Musulmani care au salvat evrei în timpul Holocaustului
Povesti nespuse....povesti uitate.....


Este mesajul pe care un grup  intitulat I Am Your Protector l-au adus in atentie  in Ziua Amintirii Holocaustului de anul asta cand s-a dechis o mica expozitie intr-o sinagoga din New York,
Expozitia care evidentiaza povestile putin cunoscute ale musulmanilor care si-au riscat viata pentru a salva evreii
de la persecutie in timpul celui de-al doilea razboi mondial.

Povestirile ii includ pe  Khaled Abdul Wahab, care a adapostit aproximativ doua duzini de evrei in Tunisia, si Abdol Hossein Sardari, un diplomat iranian care a acordat ajutor la mii de evrei ajutandu-i sa scape de soldati nazisti, emitandu-le pasapoarte.
Ali Sakkat, primar al Tunisului, a gazduit un grup de evrei la ferma sa, evrei fugiti de la munca obligatorie la aeroportul din apropiere fermei lui Sakkat

Kaddour Benghabrit , rectorul Marii Moschei din Paris , a ajutat in jur de 500 de evrei sa se deghizeze ca musulmani.

Se aduce de asemeni recunostiinta familiei musulmane din Albania - Pilkus,  care i-a ascuns pe tanara Johanna Neumann si mama ei in casa lor in timpul ocupatiei germane si i-a convins pe ceilalti ca cei doi erau membri ai familiei care ii viziteaza din Germania.  „Si-au pus viata in pericol  pentru a ne salva”, a spus Neumann, azi in varsta de 86 de ani  „Daca ar fi iesit la iveala ca suntem evrei, toata familia ar fi fost ucisa.” Sau Refik Veseli, care a ascuns in casa o familie formata din 4 suflete
De altfel ne-evreii din Albania, multi dintre ei musulmani  au ajutat pe toata perioada cei 2000 de evrei din tara

75 de albanezi musulmani, printre ei Rafik Veseli,  au  fost numiti "Drepti intre popoare" .
La fel, in septembrie 2013, Muzeul Holocaustului din Jerusalim, Yad Vashem a declarat un medic egiptean, Mohammed Helmy , unul dintre cei drepti intre popoare. Pe aleea destinata, i s-a sadit un copac, iar o placuta ii mentioneaza numele in memoria Annei Gutmann pe care impreuna cu familia a salvat-o

Attached File  drepti intre popoare.png   360.33K   3 downloadsAttached File  yadvashem-garden.jpg   97.93K   3 downloads

Edited by vio69a, 31 January 2020 - 18:59.


#32
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

View Postmwlambo, on 06 februarie 2007 - 15:44, said:

Stiu pe cineva, a murit luna trecuta(Dumnezeu sa-l ierte). Era pe vremea trenurilor mortii care mergeau dinspre Suceava spre Iasi,
povestea ta a plecat cu stangul, adica cu un neadevar (adica minciuna).
asa zisele "trenuri ale mortii" se refera la evacuarea comunistilor
care au fost considerati de comandamentul militar la Iasiului, ca fiind agenti sovietici,
deportati de autoritatile militare germane in lagare de munca.

Iasi, nu Suceava.


Poate te referi la altceva.

#33
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postbelemistul, on 21 iunie 2020 - 00:21, said:

povestea ta a plecat cu stangul, adica cu un neadevar (adica minciuna).


ca si a ta......

--------

cele mai multe mentionari la "Drepti intre popoare" il are poporul polonez - 6863 nominalizari pe aleea de la Ierusalim
urmeaza Olanda cu 5500 si Franta cu 3990.....Gasim acolo Grecia cu 335 la o comunitate evreiasca de numai  50.000 suflete
si Moldova cu 79 , Romania cu 60

Edited by vio69a, 21 June 2020 - 07:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate