Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

HP C4180

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
pasionat

pasionat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.01.2007
Salve.M-am hotarat sa imi cumpar multifunctionalul asta.Am vazut ca spre deosebire de C3180 are cartusele mai mari.Am citit pe forum si am aflat ca C3180 se reincarca foarte usor.O singura intrebare ma framanta:se poate reincarca si acest model acasa? Va multumesc

#2
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Da se incarca fara probleme.

#3
pasionat

pasionat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.01.2007
si ar mai fi o intrebare  :rolleyes:  ce tip de cartus foto foloseste? am inteles ca atunci cand printeaza poze trebuie inlocuit cartusul negru cu cel foto...este adevarat? va multumesc

#4
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Cartusul foto folosit este C9369EE si se pune in locul celui negru.

#5
Kitty2006

Kitty2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.08.2006

 Doru_Neo, on Feb 4 2007, 21:02, said:

Da se incarca fara probleme.
Mi-am cumparat si eu C3180 ... cartusele s-au consumat ... le-am facut refill, dar degeaba, pentru ca au chipuri. Deocamdata nu am gasit cum se reseteaza la modelul asta de cartuse. Stie cineva? Din cate am mai citit trebuie sa le reincarci inainte ca imprimanta sa "sesizeze" ca s-au golit... mai tarziu e in zadar.
Banuiesc ca situatia e la fel pt C4180.

#6
pasionat

pasionat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.01.2007

 Kitty2006, on Feb 5 2007, 17:07, said:

Mi-am cumparat si eu C3180 ... cartusele s-au consumat ... le-am facut refill, dar degeaba, pentru ca au chipuri. Deocamdata nu am gasit cum se reseteaza la modelul asta de cartuse. Stie cineva? Din cate am mai citit trebuie sa le reincarci inainte ca imprimanta sa "sesizeze" ca s-au golit... mai tarziu e in zadar.
Banuiesc ca situatia e la fel pt C4180.

pai si acum iti mai printeaza? merge si cu ele cand arata ca sunt pe 0 printatul? sau te uiti la ea si te gandesti cum se poate remedia ?  :(

#7
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Nu am intalnit nici o probelema in refilare cartuselor de la C3180. Le incarci si printezi chiar daca indica cartusul ca fiind gol

#8
pasionat

pasionat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.01.2007
Inca nu mi-am cumparat imprimanta si de aceea revin cu inca o intrebare:
Am 2 variante la aproximativ 4 300 000 lei:

1.HP C 4180
2.Canon MP 510

Ambele au cam aceleasi caracteristici in ceea ce priveste scanarea,printarea si copierea(aceeiasi rezolutie)

HP stiu ca se incarca sigur...

Canon ar avea ca avantaj cartusele mai mari (26 ml negru si 13 ml celelalte) si faptul ca fiecare culoare e in cartus separat

Ceea ca nu stiu este daca se si pot refila...este lucrul care ma arde cel mai rau...desi am gasit cerneala de incarcat pt fiecare dintre ele la aprox 600 000/500ml

cartusele canon sunt:
PGI-5BK negru
CLI-8C cyan
CLI-8Y yellow
CLI-8M magenta

Daca ma puteti ajuta si pe mine v-as ramane recunoscator...multumiri

#9
pasionat

pasionat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.01.2007
haideti mai fratilor..chiar nu se pricepe nimeni sa imi dea si mie un sfat? :wallbash:

#10
bobo1976@sinaia

bobo1976@sinaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.01.2007

 pasionat, on Feb 10 2007, 22:44, said:

HP stiu ca se incarca sigur...


Ti-ai raspuns singur la intrebare! Daca vrei parerea mea, eu as prefera HP-ul.

#11
Kitty2006

Kitty2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.08.2006

 Doru_Neo, on Feb 5 2007, 19:27, said:

Nu am intalnit nici o probelema in refilare cartuselor de la C3180. Le incarci si printezi chiar daca indica cartusul ca fiind gol
Instructiunile de refilare sunt un pic contradictorii. La Ink-Tech am citit ca dupa fiecare culoare sa tragi 1 ml, in timp ce la Ink-Mate spune sa pui 3-4 ml din fiecare culoare si la sfarsit sa tragi 1 ml.
Eu am avut kit Ink-Mate si am respectat instructiunile lor, dar degeaba. Cand am scos o pagina de test a iesit un pic galbenul, in rest nimic.
Am scos toata cerneala si am mai facut o data refill, urmand procedura de la InkTech. Dupa fiecare culoare pusa am tras 1 ml. Nu am reusit insa sa trag acel 1 ml de culoare rosie. Cand am scos pagina de test, cum era de asteptat, a iesit totul numai in nuante de galben si albastru.
E posibil sa se fi infundat cartusul? Problema la mine e ca nu mai printeaza, nu ma deranjeaza ca imi arata ca e gol.

Am avut doua imprimante Canon ... la una mi s-a stricat capul de printare asa ca am luat alta. Pe a doua nu mi-o mai recunoaste calculatorul. Pot sa o folosesc pe post de xerox, dar atat. Asa am ajuns sa iau HP-ul asta, dar comparand modul de reincarcare a ajuns sa imi para rau ca nu mi-am mai incercat o data norocul cu inca un Canon.

#12
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
de curand mi-am achizitionat si eu un HP C4180 si vreau sa va intreb cum fac sa ii reincarc cartusul negru sau cel color, acasa, fara sa fiu nevoit sa ma duc la artis design sau mai stiu eu.Sunt kit-uri de refill.Ma poate ajuta cineva?

#13
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

 v3lsatis, on Mar 19 2007, 23:42, said:

de curand mi-am achizitionat si eu un HP C4180 si vreau sa va intreb cum fac sa ii reincarc cartusul negru sau cel color, acasa, fara sa fiu nevoit sa ma duc la artis design sau mai stiu eu.Sunt kit-uri de refill.Ma poate ajuta cineva?
up?

#14
gigibrici

gigibrici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.05.2004
Se incarca fara probleme.  Am si eu un HP C4180 si folosesc pentru negru Inktec HPI-6065D, iar pentru color Inktec HPI-6066C. In kit au instructiuni de refill si tot ce trebuie. Dupa aceea poti cumpara doar cerneala, insa la inceput te sfatuiesc sa cumperi kit-urile. Nu schimba cerneala pt ca altfel tre sa cumperi alte cartuse. Nu printa cu ele goale pt ca se duc capetele de scriere. La HP este avantajul ca in cartus sunt capetele de scriere; s-au ars, schimbi cartusul si rezolvi problema. La alte modele nu e asa.
Eu le-am reincarcat si merg BRICI. Important e sa respecti instructiunile si sa incarci incet, apasand usor pe seringa, eventual cu mici pauze. Nu baga seringa pana la fund, lasa acul 0,5 - 0,8 mm afara (acele din trusa sunt calculate la diametru si lungime). Daca introduci prea repede cerneala, risti "sa-i iasa pe nas" si sa balacesti masa cu cerneala. Sa ai la indemana ziare si servetele fine. Nu freca capetele cu servetelul. Tamponeaza-le usor. O sa vezi ca o sa mearga.
Intr-adevar, soft-ul va indica faptul ca ai cartusul aproape gol. Din ceea ce am citit (si crede-ma ca am scormonit bine pe web), asta nu e o problema. Eu am instalat un soft care estimeaza cam cat s-a consumat. Il gasesti la adresa http://www.pokluda.cz/ si il poti configura (modelul de imprimanta, de cartus si cam cat tine un cartus). Iti face un log frumos cu tot ce ai tiparit, calitatea setata, etc, si poti sa estimezi nivelul chiar foarte bine.  
Ca sa mearga ink level-ul de la HP, s-ar parea ca sunt cateva solutii:
1. Schimbate pe rand, 3 cartuse, chiar daca sunt goale sau uscate, etc. S-ar parea ca imprimanta are o memorie pt 2-3 cartuse (retine seria cartusului si cel mai mic nivel de cerneala avut). Nu stiu daca-l masoara efectiv (ceea ce ar fi minunat) sau doar il estimeaza, caz in care se poate folosi Ink monitor-ul de mai sus cu acelasi succes.
2. Se desface imprimanta si se localizeaza chip-ul care memoreaza nivelul. Pe multe forum-uri se spune ca ar fi o baterie pe langa, cam ca la placa de baza a unui calculator, care daca e scoasa reseteaza acest chip. Eu personal n-as apela la aceasta metoda, pt ca nu vreau sa pierd 2 ani garantie.

In incheiere, urez succes celor care-si fac refill acasa si-i felicit. La mine merge refill-ul, asa ca, daca aveti un pic de indemanare si atentie, tre sa mearga. cateva sfaturi pentru a prelungi viata cartusului:
- listati saptamanal cateva randuri macar negru si cateva color pentru a nu se usca capetele cartusului. Am vazut tot felul de retete de curatare, dar o data uscate, nu mai dau randament 100%.
- nu listati cu cartusul gol. Capetele lucreaza termic iar cerneala le asigura racirea. Daca se goleste cartusul si va incapatinati sa listati, riscati sa ardeti capetele, caz in care se rezolva cu cartus nou.
- chiar daca soft-ul HP indica un cartus gol (stiind ca tocmai l-ati umplut), instalati un soft de monitorizare si listati fara probleme. Eventual se pot dezactiva avertismentele HP, folosind un alt soft.

Spor la incarcat si la printat.

GigiBrici

#15
gigibrici

gigibrici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.05.2004
Si inca ceva: chestia cu 1 - 2 ml de cerneala extrasi la sfarsit este pentru desfundarea capetelor. Daca nu le lasati sa se usuce, nu mai e nevoie. Dupa incarcare, tamponati un pic capul de scriere. Dupa cateva tamponari, tre sa ramana curat. La introducerea cartusului in imprimanta, trebuie facuta o curatare a capetelor cartusului (Clean the Print Cartridge). La mine, la cel negru a trebuit sa o fac doar o data, insa la cel color de doua ori - pagina listata prima data avea pe alocuri, in patratelele colorate, mici dungulite, insa a doua oara a listat perfect.

GigiBrici

#16
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

 gigibrici, on Mar 25 2007, 14:58, said:

Si inca ceva: chestia cu 1 - 2 ml de cerneala extrasi la sfarsit este pentru desfundarea capetelor. Daca nu le lasati sa se usuce, nu mai e nevoie. Dupa incarcare, tamponati un pic capul de scriere. Dupa cateva tamponari, tre sa ramana curat. La introducerea cartusului in imprimanta, trebuie facuta o curatare a capetelor cartusului (Clean the Print Cartridge). La mine, la cel negru a trebuit sa o fac doar o data, insa la cel color de doua ori - pagina listata prima data avea pe alocuri, in patratelele colorate, mici dungulite, insa a doua oara a listat perfect.

GigiBrici


Esti de treaba tare, merci mult. :peacefingers: :peacefingers:

#17
barbone

barbone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 30.08.2005
Am reincarcat cartusul color si acum imi apar dungi pe teste si culorile nu sunt reale. ceva negru iese rosu si asa mai departe. Ce sa fac?

#18
mircea.a

mircea.a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.04.2007
Pentru pasionat


Am cumparat si eu de curand un HP C4180, iar pretul cel mai mic l-am gasit la pc-mag.ro si l-am avut in 24 de ore, la pretul de 367 lei. Multifunctionalul scaneaza si copiaza bine, dar la printare imi face niste figuri la care nu-i dau de cap. E ceva care nu se potriveste cu calculatorul meu. Am pus si eu problema aici pe forum, dar nu mi-a raspuns nimeni. Inca.

Bafta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate