Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum s-au botezat APOSTOLII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#271
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postdancingcolors, on 24th May 2012, 11:27, said:

apostolii au botezat/s-au botezat in numele lui Isus Cristos - FAPTE 2:38
Pina ce Isus a devenit Cristos a trecut ceva vreme,Isus insusi nu auzise de Cristos niciodata.
Deci pina la cristosizarea lui Isus cum botezau,asta e intrebarea.

#272
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postanticristul, on 24th May 2012, 19:17, said:

Pina ce Isus a devenit Cristos a trecut ceva vreme,Isus insusi nu auzise de Cristos niciodata.
Deci pina la cristosizarea lui Isus cum botezau,asta e intrebarea.
O intrebare ce denota lipsa de cultura biblica. APOSTOL inseamna trimis. Normal ca sunt egali spiritual cu oricare din cei salvati in orice timp, un sfant este trimis sa reprezinte pe Dumnezeu. Intrebarea topicului, insa, se refera la apostolii crestini.

Botezul de dinainte de Hrisos este spalarea ceremoniala din Deuteronom 30 si 40, botezul care-l facea Ioan in Iordan evreilor care se curatau ceremonial inainte sa mearga la templu.

#273
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postzexelica, on 4th June 2012, 21:45, said:

O intrebare ce denota lipsa de cultura biblica. APOSTOL inseamna trimis. Normal ca sunt egali spiritual cu oricare din cei salvati in orice timp, un sfant este trimis sa reprezinte pe Dumnezeu. Intrebarea topicului, insa, se refera la apostolii crestini.

Botezul de dinainte de Hrisos este spalarea ceremoniala din Deuteronom 30 si 40, botezul care-l facea Ioan in Iordan evreilor care se curatau ceremonial inainte sa mearga la templu.
Hai ca asta i buna.Ca sa mearga la Templu ,mergeau intii 130 dr Km pina Galileia la Ioan sa faca o bae rituala si apoi se intorceau dupa 3 zile ,nu trebuiau sa faca alta bae dupa aia?
Se vede departe ca nu stii ce insemneaza micve=BAE RITUALA.

#274
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postanticristul, on 24th May 2012, 19:17, said:

Pina ce Isus a devenit Cristos a trecut ceva vreme,Isus insusi nu auzise de Cristos niciodata.
Deci pina la cristosizarea lui Isus cum botezau,asta e intrebarea.

exista botezul pentru pocainta facut de Ioan, botezul pentru numele lui Isus si botezul cu Duhul Sfant.

#275
Catalin-

Catalin-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.05.2012
Scripturile vorbesc despre botezul lui Ioan, despre botezul cu spirit sfânt și despre botezul cu foc.

Botezul creștin în apă

Mat. 3:11: „Eu [Ioan Botezătorul] vă botez cu apă datorită căinței voastre, dar cel ce vine după mine [Isus Cristos] este mai puternic decât mine și eu nu sunt vrednic să-i scot sandalele“. (Versetele 5, 6, precum și Faptele 13:24 arată că acțiunea lui Ioan nu îi viza pe toți oamenii, ci numai pe iudei. De ce? Deoarece iudeii păcătuiseră împotriva legământului Legii, iar el îi pregătea pentru a-l accepta pe Cristos.)

După ce iudeii l-au respins pe Isus, el a spus următoarele cuvinte discipolilor, cuvinte consemnate în Matei 28:19:

19 Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului și al spiritului sfânt

Cine este botezat cu spirit sfânt?

1 Cor. 1:2; 12:13, 27: „Către voi, care ați fost sfințiți în unitate cu Cristos Isus și ați fost chemați să fiți sfinți ... Fiindcă, într-adevăr, fie iudei, fie greci, fie sclavi, fie liberi, toți am fost botezați printr-un singur spirit într-un singur corp și tuturor ni s-a dat să bem dintr-un singur spirit. Voi deci sunteți corpul lui Cristos“. (Așa cum se arată în Daniel 7:13, 14, 27, acești „sfinți“ vor domni în Regat împreună cu Fiul omului, Isus Cristos.)

Ioan 3:5: „Dacă cineva nu se naște din apă și din spirit, nu poate să intre în regatul lui Dumnezeu“. (O persoană ‘se naște din spirit’ în momentul botezului ei cu acest spirit. În Luca 12:32 se arată că numai o „turmă mică“ are acest privilegiu. Vezi și Revelația 14:1–3.)

Botezul cu foc. Care sunt consecințele botezului cu foc.

Luca 3:16, 17: „El [Isus Cristos] vă va boteza cu ... foc. El are în mână lopata lui de vânturat ca să-și curețe bine aria . . ., iar pleava o va arde într-un foc ce nu poate fi stins“. (Distrugerea ei va fi veșnică.)

Mat. 13:49, 50: „Așa va fi la încheierea acestui sistem: îngerii vor ieși și îi vor separa pe cei răi din mijlocul celor drepți și îi vor arunca în cuptorul de foc“.

Luca 17:29, 30: „În ziua în care a ieșit Lot din Sodoma a plouat foc și sulf din cer și i-a distrus pe toți. La fel va fi și în ziua în care va fi revelat Fiul omului“.

#276
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012
si de botezul pentru Moise, la figurat vorbind.

#277
Catalin-

Catalin-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.05.2012

View Postdancingcolors, on 20th June 2012, 10:20, said:

si de botezul pentru Moise, la figurat vorbind.

Adică cum?

#278
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostCatalin-, on 22nd June 2012, 15:21, said:

Adică cum?

copile, eu nu pot citi Biblia pentru tine, tu trebuie sa o analizezi asa cum se cuvine !

toti au fost botezati in nor si in mare, pentru Moise; (1Cor.10:2)

#279
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostCatalin-, on 20th June 2012, 01:21, said:

Scripturile vorbesc despre botezul lui Ioan, despre botezul cu spirit sfânt și despre botezul cu foc.

Botezul creștin în apă

Mat. 3:11: „Eu [Ioan Botezătorul] vă botez cu apă datorită căinței voastre, dar cel ce vine după mine [Isus Cristos] este mai puternic decât mine și eu nu sunt vrednic să-i scot sandalele“. (Versetele 5, 6, precum și Faptele 13:24 arată că acțiunea lui Ioan nu îi viza pe toți oamenii, ci numai pe iudei. De ce? Deoarece iudeii păcătuiseră împotriva legământului Legii, iar el îi pregătea pentru a-l accepta pe Cristos.)
Prostia asta de doctrina in care tu "trebuie sa-l accepti pe Hristos in inima ta" este o erezie.
Ioan nu l-a acceptat, fiind in burta la ma-sa. Nici Iacov si nici Ieremia. Talharul de pe cruce facea misto de Hristos. Tu chiar vorbesti cu atat de multi neispraviti ca ai impresia ca daca ne citezi brosurica nenorocita a bisericii te si credem!

#280
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postanticristul, on 24th May 2012, 19:17, said:

Pina ce Isus a devenit Cristos a trecut ceva vreme,Isus insusi nu auzise de Cristos niciodata.
Deci pina la cristosizarea lui Isus cum botezau,asta e intrebarea.


in numele lui Isus.

#281
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 8th July 2012, 22:34, said:

Prostia asta de doctrina in care tu "trebuie sa-l accepti pe Hristos in inima ta" este o erezie.
Ioan nu l-a acceptat, fiind in burta la ma-sa. Nici Iacov si nici Ieremia. Talharul de pe cruce facea misto de Hristos. Tu chiar vorbesti cu atat de multi neispraviti ca ai impresia ca daca ne citezi brosurica nenorocita a bisericii te si credem!


Da ma, brosurica este Scriptura.


3. caci ne aducem aminte fara incetare, inaintea lui Dumnezeu, Tatal nostru, de lucrarea credintei voastre, de osteneala dragostei voastre si de taria nadejdii in Domnul nostru Isus Hristos!

4. Stim, frati preaiubiti de Dumnezeu, alegerea voastra.



Care denumeste credinta si dragostea primita de la Dumnezeu ca fiind acum a mea

Iar dupa ce am fost ales imi spune sa confirm alegerea.


De aceea, fratilor, cautati cu atat mai mult sa va intariti chemarea si alegerea voastra; caci, daca faceti lucrul acesta, nu veti aluneca niciodata. (2Pet.1:10)


Numai ca se pare ca am contrazis pe Harold nu ?


Bree tot cu brosuri ?

View Postdancingcolors, on 5th June 2012, 09:31, said:

exista botezul pentru pocainta facut de Ioan, botezul pentru numele lui Isus si botezul cu Duhul Sfant.

Contrazici scriptura flagrant.


Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez. (Efes.4:5)

Sa nu  va atraga cineva atentia ca imediat trimiteti amenintari.

Edited by husand, 27 July 2012 - 11:06.


#282
kerigma

kerigma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.09.2011
Este botezul Branhamist un botez autentic şi valabil?

http://bibliasibranh...t-un-botez.html

#283
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postkerigma, on 03 decembrie 2012 - 20:32, said:

Este botezul Branhamist un botez autentic şi valabil?

http://bibliasibranh...t-un-botez.html

Nu
Orice botez facut de om este icoana sau imaginea celui real ,facut de Dumnezeu.


Icoana aceasta inchipuitoare va mantuieste acum pe voi, si anume botezul, care nu este o curatare de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu, prin invierea lui Isus Hristos, (1Pet.3:21)



Botezul real de la Dumnezeu se primeste  cand devin una cu Isus

11. In El ati fost taiati imprejur, nu cu o taiere imprejur facuta de mana, ci cu taierea imprejur a lui Hristos, in dezbracarea de trupul poftelor firii noastre pamantesti,
12. fiind ingropati impreuna cu El, prin botez, si inviati in El si impreuna cu El, prin credinta in puterea lui Dumnezeu care L-a inviat din morti.




,

Edited by husand, 04 December 2012 - 02:33.


#284
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010

View Posthusand, on 04 decembrie 2012 - 02:19, said:

Nu
Orice botez facut de om este icoana sau imaginea celui real ,facut de Dumnezeu.


Icoana aceasta inchipuitoare va mantuieste acum pe voi, si anume botezul, care nu este o curatare de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu, prin invierea lui Isus Hristos, (1Pet.3:21)



Botezul real de la Dumnezeu se primeste  cand devin una cu Isus

11. In El ati fost taiati imprejur, nu cu o taiere imprejur facuta de mana, ci cu taierea imprejur a lui Hristos, in dezbracarea de trupul poftelor firii noastre pamantesti,
12. fiind ingropati impreuna cu El, prin botez, si inviati in El si impreuna cu El, prin credinta in puterea lui Dumnezeu care L-a inviat din morti.




,
Ai scos din context ,ii dai cu icoane!, icoana aci se refera la corabia lu Noe,pesemne ca ai ceva impotriva celor botezati in Numele Domnul IISUS HRISTOS! ce ai? rautate?de ce?

#285
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Post7culori, on 05 decembrie 2012 - 22:55, said:

, icoana aci se refera la corabia lu Noe,pesemne ca ai ceva impotriva celor botezati in Numele Domnul IISUS

Bunul simt iti cerea sa verifici inainte de a da cu corabia  nainte amice si  cu botezul tau de om.


1Pet 3:20

VDCR odinioară neascultătoare1, când*2 îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aştepta în zilele lui Noe, pe când se pregătea corabia**3, în† care puţini, adică opt suflete, au fost salvaţi prin apă;

1Sau "necredincioase" 2Unele ms. ad. "odată" 3 Lit. "chivotul"


1Pet 3:21  V
această imagine*, botezul, vă1; salvează şi acum, nu o lepădare a necurăţiei cărnii, ci** cererea 2 către Dumnezeu a unei conştiinţe bune, prin învierea† lui Isus Hristos,

2 Sau "angajamentul", "mărturia"

Unde botezul este privit  prin analogie ca fiind  salvare si este echivalent cu primirea Duhului Sfant sau infierea. Unde nu poti sa-ti bagi mana cu aranjamente si rituale ca e degetul lui Dumnezeu , da ?


4. Noi deci, prin botezul in moartea Lui, am fost ingropati impreuna cu El, pentru ca, dupa cum Hristos a inviat din morti, prin slava Tatalui, tot asa si noi sa traim o viata noua.
5. In adevar, daca ne-am facut una cu El, printr-o moarte asemanatoare cu a Lui, vom fi una cu El si printr-o inviere asemanatoare cu a Lui.

Imaginea lui sau icoana fiind apa unde tu depui marturia.

Va doare pe voi de explicatia scripturii undeva .

Oameni si minciunile lor pe care Dumnezeu spune ca nu i-a trimis si va otravesc cu interpretati mincinoase.

Edited by husand, 06 December 2012 - 16:56.


#286
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Tu chiar n'ai mila de tine?!

Initiatorul topicului a dat niste versete le-ai citit? Fain!,va arde de desfintat Cuvintul ,treaba voastra! Unu zice ca e semn ,altu ca e icoana ....Biblia zice ca e o fapta a apostolilor, un legamint cu Domnul,l-ati facut ? Cum?

As vrea niste exemple. Apoi niste comparatii cu Biblia sa vedem daca e bine.

Incep eu , am fost botezat la 21 de ani ,in apa mare ,prin scufundare totala ,de catre doi prieteni/frati de credinta/antemergatori, am fost intrebat daca ,cred ca Iisus este Fiul lui D-zeu , ca Isus este Domnul D-zeul adevarat ,daca sunt de acord sa intru in legamint cu Domnul ...

Pe baza marturiei mele de credinta m-au botezat in Numele -Domnul IISUS Hristos. De atunci am ramas prieteni ,am mers deseori la intilniri ,apoi prin alte biserici din tara ,prin culte de toate felurile.Am marturisit despre lucrarea facuta de D-zeu in acest timp prin fratele Branham. Cu timpul au intervenit multe schimbari in viata mea ,insa am ramas la fel de fidel mesajului primit din partea lui D-zeu.
Asta fac si-n prezent ,si sunt si mai intarit de Adevarul trait de mine.
In prezent intilnirile sunt foarte rare ,dar fiecare a devenit stabil si solitar pe picioarele sale in credinta.
De cind sunt crestin ,viata mea s-a schimbat in sensul ca , orice as face ,daca nu vorbesc si despre Domnul ,ceva ar fi in neregula. Am scapat de unele pacate ,de altele nu , dar credinta nadejdea si dragostea insotesc mesajul acestui timp pe care il prezint unde pot,unde am ocazia.

Edited by 7culori, 06 December 2012 - 20:49.


#287
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
eu nu stiu cum puteti fi atat de aiuriti incat sa credeti ca numele Tatalui, al Fiului, al Duhului Sfant este ISUS.

unde mai scrie ca numele Tatalui este ISUS?

unde mai scrie ca numele Duhului Sfant este ISUS?

Duhul Sfant are nume?

#288
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 07 decembrie 2012 - 11:48, said:

Duhul Sfant are nume?

Cum ar putea avea de vreme ce nu este o persoană?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate