Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Pauza la anticonceptionale

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
alics

alics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.10.2006
Am si eu o "mica" problema. Am luat Jeanine timp de 1 an jumate iar acum am facut prima pauza, o luna, dupa calcule, trebuia sa-mi vina astazi, in cea de-a 29-a zi, dar se pare ca va fi vreo intarziere. Este normal lucrul acesta? sa fie intarziere de ciclu la pauza de anticonceptionale? am mai citit niste pareri, pe alte forumuri si au fost cateva cazuri in care menstruatia a aparut cu intarzieri de 10 zile. Tin sa mentionez ca in aceasta luna m-am protejat adecvat. :confused:

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In primul rand ca nu are cum sa vina asa ca acceleratul la ora exacta . Fiziologia individuala are un cuvant foarte important de spus. Ai putina rabdare ,  mai ales ca a 29-a zi pentru multe femei se poate numi "devreme" .

#3
cristina_u

cristina_u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.02.2007

 alics, on Feb 3 2007, 23:30, said:

Am si eu o "mica" problema. Am luat Jeanine timp de 1 an jumate iar acum am facut prima pauza, o luna, dupa calcule, trebuia sa-mi vina astazi, in cea de-a 29-a zi, dar se pare ca va fi vreo intarziere. Este normal lucrul acesta? sa fie intarziere de ciclu la pauza de anticonceptionale? am mai citit niste pareri, pe alte forumuri si au fost cateva cazuri in care menstruatia a aparut cu intarzieri de 10 zile. Tin sa mentionez ca in aceasta luna m-am protejat adecvat. :confused:
si eu am luat pilule, dar am facut pauze mai des, o data la 3 luni sau multiplu de 3, dar nu am luat mai mult de 9 luni. probabil intarzierea menstruatiei este si din cauza ca nu ai facut pauza deloc

#4
alics

alics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.10.2006
va multumesc, pot sa spun ca m-ati mai linistit putin, dar o sa fiu impacata total cand vad ca-mi vine.

cristina_u, cand ai facut pauza, iti intarzia cateva zile fata de cum venea cand luai pastile? eu asa ma asteptam, daca imi venea in a 29-a zi cand luam pastile, ma asteptam ca acum tot asa sa imi vina  :mellow:

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Verisoarei mele nu i-a venit un an intreg, dupa intreruperea lor...si nici mie nu mi-a venit la fix...Fa un test de sarcina, daca ai emotii....

#6
cristina_u

cristina_u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.02.2007
buna!
nu te astepta sa-ti vina ca si atunci cand ai luat pilule. se intarzie putin, dar eu nu-mi amintesc exact cat. eu nu am mai luat din septembrie. in timp am luat cam doi ani, dar cu pauze mai dese. nu prea este indicat un "tratament" indelungat. chiar daca au o concentratie din ce in ce mai mica de hormoni, in timp(o perioada mai lunga de trei ani) afecteaza organele interne.
acum te-as sfatui sa faci o pauza de trei luni si apoi sa le reiei.

si inca ceva! tu ti-ai facut un calcul in functie de cum ai luat pastile. ultima ta menstruatie a fost "generata" de pilule si nu prea se aseanana cu menstruatia naturala.
imi amintesc de o doamna care, in urma pierderii unei sarcini, a intrat in menopauza precoce la 32, 33 de ani. unul dintre tratamente a fost cel cu anticonceptionale, pentru ca ele au rolul de a crea! menstruatia

#7
alics

alics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.10.2006
da, mersi mult, m-ati ajutat enorm, pot sa spun ca m-am linistit. Intradevar eu calculesem dupa cum imi venea cu pastilele, voi sta mai linistita. Oricum simptome ca ar urma sa-m vina am, deci nu imi fac chiar asa mari probleme, doar ca nu ma asteptam sa nu vina la data calculata si m-am speriat putin.
   Cristina tu zici ca daca iei pastile mai mult de 3 ani (continuu) e riscant? afecteaza organele interne? eu nu am mai auzit de asa ceva pana acum. Chiar daca se fac pauzele de rigoare? am auzit ceva de genul ca trebuie sa faci pauza cam de 2-3 ori pe an. Incep sa-mi pun intrebari si cu ceea ce mi-ai zis tu, ai auzit cazuri in care au fost afectate organele interne? si despre ce organe este vorba?

Edited by alics, 04 February 2007 - 11:11.


#8
cristina_u

cristina_u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.02.2007
nu am auzit de astfel de cazuri.in primul rand afecteaza ficatul. asta o stiu de la o prietena care este medic. din alte surse stiu ca nu este indicata o folosire mai indelungata. oricum, din ce mi-a zis prietena mea, acesti hormoni pe care ii luam ne efecteaza oarecum metabolismul. asta este riscul nostru. de fapt toate metodele contraceptive prezinta avantaje si dezavantaje, dar cel cu anticonceptionale se pare ca prezinta cele mai putine dezavantaje. am auzit ca au aparut pilule pentru...ei. vreau sa vada si ei cum este. dar pana atunci tot noi o sa ne sacrificam.
corect este sa urmam sfatul medicului, sa nu luam anticonceptionale pentru ca o prietena ne-a sfatuit. medicul este in masura sa le recomande.

#9
alics

alics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.10.2006
am inteles, pai ca orice pastile, e normal sa afecteze ficatul, dar ma gandesc ca nefiind chiar atat de puternice nu vor face foarte mult rau, si vorba ta, o luam pe riscul nostru.
am auzit si eu de pastile pt barbati, dar inca sunt in cercetari, deci vor mai dura. Oricum ar fi mult mai usor sa ia barbatii pastile deoarece organismul lor nu este atat de complex ca al nostru. Pastilele nu le-am luat dupa ureche sau din auzite de la "prietene", pe astea mi le-a recomandat medicul, deoarece eu am fost operata la chist la ovar, si mi le-a dat ca tratament. Oricum, cu "problema/intarziere" mea, inca sunt in asteptari   -_-

#10
alics

alics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.10.2006
am facut un test de sarcina si a iesit negativ  :worthy:

#11
alics

alics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.10.2006
hmm, ieri a aparut imediat o liniuta la T foarte clara si accentuata, dar am tinut testul pana dimineata, si a aparut foarte foarte vag, si a doua liniuta la C, poate sa insemne ceva? :| eu oricum maine ma duc la doctor :-s

#12
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 alics, on Feb 6 2007, 13:06, said:

hmm, ieri a aparut imediat o liniuta la T foarte clara si accentuata, dar am tinut testul pana dimineata, si a aparut foarte foarte vag, si a doua liniuta la C, poate sa insemne ceva? :| eu oricum maine ma duc la doctor :-s

daca pe prospect scrie ca testul se citeste in primele 10 minute, si in alea 10 minute a aparut o singura liniuta, nu te agita. Mai fa unul peste cateva zile daca chiar vrei si du-te la doctor.

Si pentru toti: am luat pastile 10 ani, fara pauze. N-am nici pe dracu, nu m-am ingrasat, ficatul e ok, analizele ok, vad bine, nu tusesc, n-am cancer. Nu inseamna ca pastilele nu au efecte secundare, dar nici ca e obligatorie o pauza, ca vi se strica organele interne. DA, se intampla foarte des ca dupa ce nu le mai iei sa ai ciclul foarte neregulat, sa intarzie (uneori doua luni), si nu, asta nu inseamna ca e ceva in neregula cu voi.

#13
alics

alics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.10.2006
mersi mult pentru raspuns    ^_^

#14
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007
Buna tuturor! Daca cititi pe prospectele anticonceptionalelor nu imi aduc aminte sa scrie undeva despre intreruperea  lor. Eu am suferit o cauterizare pe col acum cateva luni. La momentul respectiv luam pilule de 2 ani. Inainte de menstra acuzam dureri puternice de cap. Dupa interventie, medicul m-a sfatuit sa interup anticonceptionalele: dupa 6 luni - o luna sau dupa un an  - 2 luni. Cred ca depinde de organismul fiecareia cand si cum sa le intrerupa. Dar si de sfatul medicului.

#15
alics

alics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.10.2006

 Chiquitita, on Feb 9 2007, 22:53, said:

Buna tuturor! Daca cititi pe prospectele anticonceptionalelor nu imi aduc aminte sa scrie undeva despre intreruperea  lor. Eu am suferit o cauterizare pe col acum cateva luni. La momentul respectiv luam pilule de 2 ani. Inainte de menstra acuzam dureri puternice de cap. Dupa interventie, medicul m-a sfatuit sa interup anticonceptionalele: dupa 6 luni - o luna sau dupa un an  - 2 luni. Cred ca depinde de organismul fiecareia cand si cum sa le intrerupa. Dar si de sfatul medicului.


   Cauterizarea pe col din ce cauza ai facut-o?

Btw, mi-a venit pana la urma, cu 6 zile intarziere....

#16
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

 alics, on Feb 11 2007, 16:32, said:

Cauterizarea pe col din ce cauza ai facut-o?

Btw, mi-a venit pana la urma, cu 6 zile intarziere....
Am avut o rana uratica ce a necesitat cauterizare.

#17
mirela7771

mirela7771

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.09.2006
Eu am luat anticonceptionale fara pauza 2 ani pana acum ,cand m-am hotarat sa le intrerup.Am intrebat doctorul daca e normal sa le iau asa fara pauza si a zis ca da.
Totusi la cate efecte secundare am vazut ca sant scrise in prospect sant cam ingrijorata, si asa am luat singura hotararea asta.Acum astept si eu sa treaca luna si sa vad cat de normal imi va veni menstruatia.

#18
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

 mirela7771, on Feb 16 2007, 12:32, said:

Eu am luat anticonceptionale fara pauza 2 ani pana acum ,cand m-am hotarat sa le intrerup.Am intrebat doctorul daca e normal sa le iau asa fara pauza si a zis ca da.
Totusi la cate efecte secundare am vazut ca sant scrise in prospect sant cam ingrijorata, si asa am luat singura hotararea asta.Acum astept si eu sa treaca luna si sa vad cat de normal imi va veni menstruatia.
S-ar putea sa mai intarzie, dar sa nu te ingrijorezi. Cred ca ai facut bine ca le-ai intrerupt ;) . Mie imi dadeau dureri puternice de cap in zona cervicala. Am facut pauza si mi-am revenit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate