Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

mobilier de calitate la pret rezonabil

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gogoneata

gogoneata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2007
Am fost astazi la class in pipera si am gasit o canapea super misto ....... mi-a placut atat de mult ca am zis gata e a mea.....cand m-am uitat la pret sa mor de inima ...20.000€  :cursing: cum e posibil asa ceva..... intrebarea mea este daca stie cineva un loc in care se poate gasi mobila de calitate la preturi decente.....

#2
Mahakala

Mahakala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2006
Da,si eu sunt foarte curios de opiniile altora in legatura cu ceva magazine de mobila buna!

#3
gogoneata

gogoneata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2007

 gogoneata, on Feb 3 2007, 06:36, said:

Am fost astazi la class in pipera si am gasit o canapea super misto ....... mi-a placut atat de mult ca am zis gata e a mea.....cand m-am uitat la pret sa mor de inima ...20.000€  :cursing: cum e posibil asa ceva..... intrebarea mea este daca stie cineva un loc in care se poate gasi mobila de calitate la preturi decente.....


#4
gogoneata

gogoneata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2007
MA POATE AJUTA CINEVA .......CAUT MOBILIER DE CALITATE LA PRETURI DECENTE..........PE UNDE AM CAUTAT AU PRETURI FANTASTIC DE MARI.........PLEASE HELP ME :worthy:

#5
sns

sns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.01.2007

 gogoneata, on Feb 4 2007, 13:06, said:

MA POATE AJUTA CINEVA .......CAUT MOBILIER DE CALITATE LA PRETURI DECENTE..........PE UNDE AM CAUTAT AU PRETURI FANTASTIC DE MARI.........PLEASE HELP ME :worthy:
Am auzit ca se deschide un magazin IKEA in luna martie-aprilie. Eu am intrat in cateva in vest, preturile sunt super bune, designul este tot super, calitatea cred ca este buna. Vezi pe http://www.ikea.com.
Stie cineva mai multe de IKEA in Romania?

#6
gogoneata

gogoneata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2007

 sns, on Feb 4 2007, 02:07, said:

Am auzit ca se deschide un magazin IKEA in luna martie-aprilie. Eu am intrat in cateva in vest, preturile sunt super bune, designul este tot super, calitatea cred ca este buna. Vezi pe http://www.ikea.com.
Stie cineva mai multe de IKEA in Romania?
Mda am auzit si eu numai ca ikea este un fel de mobexpert asa ca nu stiu.......oricum e ceva de groaza cu mobila in buc....am fost si la un magazin in pantelimon care cica aduc mobila din italia si aveau paturi la 4.000€ si atunci la ce sa ma mai astept  :confuzzled: daca in pantelimon gasesti la preturi astronomice

#7
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 sns, on Feb 4 2007, 15:07, said:

Am auzit ca se deschide un magazin IKEA in luna martie-aprilie. Eu am intrat in cateva in vest, preturile sunt super bune, designul este tot super, calitatea cred ca este buna. Vezi pe http://www.ikea.com.
Stie cineva mai multe de IKEA in Romania?


Ikea se va deschide oficial la sfarsitul lunii martie.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Ikea va deschide doar daca se va construi magazinul si sunt disperati ca NU gasesc muncitori, deci martie cred ca este mai mult decat optimist...
Cunosc contractorul..

In plus, Ikea nu este in general o mobila de calitate, ci o mobila ieftina, utila si destinata pasionatilor de... LEGO, pt ca este do it yourself...

#9
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
candva am fost la un interviu la ikea. mi-a lasat gust amar, nu e ikea de la mama eu ci franciza cu un patron roman. avand in vedere locatia magazinului ( langa este un mobexpert cu preturi dlagutze) nu cred ca vor aduce pt muritorul de rand.

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Ofensiva IKEA: 850.000 de cataloage pe piata locala

Quote

Grupul suedez IKEA, cel mai mare retailer mondial de mobila, va incepe in urmatoarele saptamani, o campanie agresiva de promovare, primul pas fiind reprezentat de distribuirea a 850.000 de cataloage in Bucuresti si in imprejurimi.

Catalogul se distribuie gratuit si este realizat in cateva puncte de pe glob, astfel incat costurile realizarii acestuia sa se mentina scazute. Totodata, costurile variaza de la an la an, insa in medie, realizarea catalogului este estimata la aproximativ un euro, ceea ce ar duce la aproximativ 1 mil. euro costurile IKEA pentru catalogul din Romania.

Compania a angajat o firma de distributie care se va ocupa de oferirea acestora direct la usa locuintelor.  

Ca regula, durata de valabilitate a unui catalog este de un an, insa pentru ca in Romania suedezii isi vor demara afacerile in primavara, acesta va fi valabil pana la sfarsitul lunii august. Incepand cu septembrie, IKEA Romania va alinia perioada de valabilitate cu cea de la nivel mondial. In exercitiul financiar care s-a terminat in august 2006, IKEA distribuise 174 de milioane de cataloage in intreaga lume.

De altfel, conceptul IKEA se bazeaza pe o politica de preturi reduse.

"Noi cumparam in volume mari, facem economii la transport si depozitare datorita pachetelor plate, reducand costurile, iar cumparatorul isi asambleaza singur produsele", a spus Cornel Oprisan, director de retail al IKEA Romania.

Compania a anuntat ieri ca primul sau magazin de pe piata locala se va deschide pe 21 martie anul acesta.

"Datorita preturilor scazute, IKEA nu practica reduceri si oferte promotionale la deschiderea magazinelor si in aceasta regula se va incadra si magazinul din Bucuresti", a explicat Cornel Oprisan.

Magazinul IKEA este situat in cadrul Zonei Comerciale Baneasa, pe o suprafata de 26.000 de metri patrati, si este rezultatul unei investitii totale de aproximativ 25 mil. euro. In cadrul IKEA Romania vor lucra la deschiderea magazinului 420 de persoane.

Pe plan local, IKEA va comercializa peste 7.000 de produse, atat de mobilier, cat si accesorii si solutii pentru casa. Dintre acestea, aproximativ 10% vor proveni din Romania, restul urmand sa fie aduse de la furnizorii din intreaga lume.

Politica de preturi pe care compania o va dezvolta in Romania va fi similara cu cea din intreaga lume, insa elementul de variabilitate care apare este dat de costul de transport, ce poate ajunge la 40% in pretul de vanzare al unui produs. Asemenea celorlalte unitati IKEA din lume, magazinul din Romania este operat prin sistem de franciza de catre firma Moaro Trading SRL, in baza acordului cu Inter IKEA Systems B.V., detinatoarea conceptului IKEA si singura companie din lume in masura sa acorde dreptul de franciza.

In august 2006, IKEA avea 237 de magazine in 34 de tari de pe patru continente, numarul total al vizitatorilor la nivel mondial fiind de 500 de milioane. Pe piata locala, IKEA activeaza de mai multi ani la nivel de reprezentanta si achizitioneaza mobila de la producatori locali.


Sursa: ZF

#11
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Mai toate magazinele Ikea sunt in sistem franciza asa ca nu patronul conteaza ci aplicarea conceptului lucru de care se ocupa cei de afara probabil.
Am "rasfoit" un site Ikea in engleza si am vazut preturi mai mici la diferite produse comparativ cu ce am vazut ultima data cand am fost "tarait" de consoarta intr-un mag de mobila.

#12
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
eu am vazut mobilier adus cu surle si trimbite de la pravalia din Buda pesta si vreau sa va zic ca nu am cazut pe spate cind am vazut cum arata. Numa atunci cind am aflat care e marca m-am cam amuzat in sinea mea pt ca la complexitatea avuta ti-o facea si ultimul invatacel in prelucrarea palului.

#13
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 gogoneata, on Feb 4 2007, 13:06, said:

MA POATE AJUTA CINEVA .......CAUT MOBILIER DE CALITATE LA PRETURI DECENTE..........PE UNDE AM CAUTAT AU PRETURI FANTASTIC DE MARI.........PLEASE HELP ME :worthy:

Buna. Nu stiu cat te va ajuta dar, toata casa am mobilat-o de la Menotti. Ei au un magazin in H&D Mall, in Ghencea. Lucreaza pe comanda, au rabdare cu tine la proiectare, au o gama de culori variata, la fel si accesorii.
Echipa care monteaza tot respectul: nu beau, nu fumeaza, nu trag de timp, sunt respectuosi, fac curatenie luna dupa ce monteaza.
Dureaza cam 3-4 saptamani de la avans la montaj (sunt destul de aglomerati). Personal, sunt foarte multumita de ei.
Canapele poti gasi tot in Ghencea in noul centru deschis de vreo 2 luini Danielle Design (parter si etaj numai canapele si fotolii) - imposibil sa nu gasesti ceva sa iti placa.

In ambele locuri, chiar daca numele suna pompos preturile sunt decente. Raport calitate - pret foarte bun.
Succes!

#14
zelma

zelma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.10.2006

Salutare!

Si eu recomand cumpararea mobilei la comanda. E mai comod, mai practic si mai ales pe gustul celui care o comanda.
Eu mi-am comandat mobila la FAR-EST, au fost prompti, au designeri buni care te ajuta, materiale bune. Si mai ales mobila este foarte bine lucrata.
Dureaza tot cam o luna de cand dai comanda, deoarece sunt foarte solicitati. Ca pret cred ca sunt un pic mai scumpi decat un mester particular, insa
merita, deoarece totul este de calitate.
As mai avea si alte nr de telefoane de la alti mesteri recomandati de prieteni, daca va intereseaza asa ceva.
Oricum, sustin ca mobila facuta la comanda este cea mai practica si economica pana la urma, avand in vedere ca o poti adapta exact la spatiul tau,
poti pune in aplicare orice idee ai avea.  


#15
oaiero

oaiero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.03.2007

 gogoneata, on Feb 4 2007, 13:06, said:

MA POATE AJUTA CINEVA .......CAUT MOBILIER DE CALITATE LA PRETURI DECENTE..........PE UNDE AM CAUTAT AU PRETURI FANTASTIC DE MARI.........PLEASE HELP ME :worthy:


salut. eu vreau sa-mi vand mobila, nu de alta dar m-am plictisit si vreau sa redecorez.
o am de 3 ani, a fost facuta la comanda, dar poate fi aranjata in mai multe feluri. e de ft buna calitate (pe bune), nu e uzata. culori: galben/portocaliu + lemn. manere argintii.
e vorba de: un pat de 1 persoana cu 2 sertare ptr lenjerie (saltea ft buna), o biblioteca (loc televizor, rafturi, spoturi incorporate, dulap dublu ptr umerase, dulap cu rafturi, sertare)
inca o biblioteca din cealalta camera (dulap cu rafturi, vitrina cu spoturi, rafturi carti, loc televizor) + o canapea portocalie + 2 masute.

daca te intereseaza ceva iti trimit poze. pretri negociabile si rezonabile.

#16
Ruliana

Ruliana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2007
poate vin cu informatia / comentariile prea tarziu si te-oi fi rezolvat intre timp  ;) . Ikea mi s-a parut in principiu OK, dar fara prea multa personalitate (mobilierul) si cu mari rateuri in privinta calitatii. Dar perntu un buget mic si pentru o fiinta nepretentioasa, merge. Pentru un mobilier cu personalitate si cu preturi incredibil de OK, eu iti recomand un producator intern de mobila din bambus si materiale exotice, Dualbamboo. Ce m-a atras a fost design-ul contemporan, finisajele foarte bune, pretul omenos si faptul ca am putut sa-mi compun mobilierul la comanda

#17
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005

 baxyy77, on Feb 28 2007, 13:41, said:

Buna. Nu stiu cat te va ajuta dar, toata casa am mobilat-o de la Menotti. Ei au un magazin in H&D Mall, in Ghencea. Lucreaza pe comanda, au rabdare cu tine la proiectare, au o gama de culori variata, la fel si accesorii.
Echipa care monteaza tot respectul: nu beau, nu fumeaza, nu trag de timp, sunt respectuosi, fac curatenie luna dupa ce monteaza.
Dureaza cam 3-4 saptamani de la avans la montaj (sunt destul de aglomerati). Personal, sunt foarte multumita de ei.
Canapele poti gasi tot in Ghencea in noul centru deschis de vreo 2 luini Danielle Design (parter si etaj numai canapele si fotolii) - imposibil sa nu gasesti ceva sa iti placa.

In ambele locuri, chiar daca numele suna pompos preturile sunt decente. Raport calitate - pret foarte bun.
Succes!
Îți mulțumesc pentru acest post, deoarece m-a orientat când nu găseam un meseriaș iar majoritatea firmelor lucrau de mântuială sau erau prea scumpe. Mi-am făcut și eu o parte de mobilier la Menotti și pot spune că ai dreptate atât în ceea ce privește firma, cât și echipa care vine la montare. Raportul preț - calitate : bun.

#18
ciprian_andrei

ciprian_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.11.2006
Salut, si eu tot in aceeasi dilema cu canapeaua sunt.
Am fost si la Danielle Design in Ghencea, insa, nu sunt chiar asa de ieftini, sunt chiar scumpi :nonobad: .
Mi-au cerut pe o canapea de colt ( 230X180 ), 3700 RON, din panza, ceea ce, este cam piperat. La Mobexpert gasesti cu 2500 ron, sau la Ikea, cu 4700 ron direct de piele si de foarte buna calitate. Nu mai vorbim ca cele din panza sunt pe la 2500 ron la Ikea, 4000 ron la Neoset si 1800 ron la Prince.
Sunt romanesti 100%, in afara de panza care vine din Belgia, cred. <_<
Nu stiu ce sa zic, insa , nu mergeti cu sacul la pomul laudat. :nonobad:

See ya.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate