Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dacia: Injumatatirea taxei auto ar reduce productia de Logan cu 33%

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
335 replies to this topic

#19
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 ave_caesar, on Feb 3 2007, 08:25, said:

Tot ii dai cu exportul. Cat la suta valoric din exportul Romaniei realizeaza Renault, hm?  :naughty: Ia cauta!

inmulteste vre-o 85.000 de masini cu vre-o 8.000 de euro valoare medie a unui autoturism (cam 680.000.000 de euro) adauga si colectiile ckd si obtii o suma frumusica. ca sa nu vb de furnizorii, pe care multi Dacia i-a ajutat..

#20
ave_caesar

ave_caesar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.12.2006

 romaximusro, on Feb 3 2007, 08:28, said:

inmulteste vre-o 85.000 de masini cu vre-o 8.000 de euro valoare medie a unui autoturism (cam 680.000.000 de euro) adauga si colectiile ckd si obtii o suma frumusica. ca sa nu vb de furnizorii, pe care multi Dacia i-a ajutat..
Mey, cumetre, vorbesti de parca Renault ar fi fabrica romaneasca de stat. Ce ne ramane noua din banii aia???????????? Aia care profita-s francezi, in caz c-ai uitat, nu romani. :kisstogether: Profitul Renault nu se cheltuieste in Romania. Profitul Renault se face pe SPINAREA romanilor: masini scumpe si inaccesibile. Ce nevoie are un nea Gheorghe de o masina de 10.000 Euro ca sa se duca la piata si de doua ori pe luna la munte? Se descurca si cu una de 3.000, daca nu e Supernova ci un Euro2 din Germania.

Edited by ave_caesar, 03 February 2007 - 08:34.


#21
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nene in caz ca nu stiai exista impozitul pe salarii, cas, fondul de somaj, tva-ul pe care il incaseaza statul si tot asa. adica bani din impozite. ca sa nu zic ca daca nu venea Renault in romania nu cred ca pupam noi o gramada de furnizori traditionali pt renault, care au venit odata cu ei ca sa produca local piese pt Logan (si nu numai , produc si pt alte masini).


deci somaj mai putin, export mai mare (se reduce deficitul), taxe incasate la buget, reinoirea parcului auto (o gramada si-au dat rablele vechi ca sa ia masina noua) , garantarea unui viitor pt industria auto romaneasca. Vezi ce se intampla la daewoo acuma care e singur si imagineaza-ti ce inseamna sa nu ai un grup auto puternic in spate

PS. masina scumpa la 10.000 de euro? e chiar ieftina .. ca sa nu uiti ca totusi ca nu mai poti inmatricula de nou o masina euro2. Uita-te pe piata si vezi ca majoritatea masinilor vandute sunt pana in 13-15.000 de euro

Edited by romaximusro, 03 February 2007 - 08:36.


#22
ave_caesar

ave_caesar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.12.2006

 romaximusro, on Feb 3 2007, 08:35, said:

nene in caz ca nu stiai exista impozitul pe salarii, cas, fondul de somaj, tva-ul pe care il incaseaza statul si tot asa. adica bani din impozite. ca sa nu zic ca daca nu venea Renault in romania nu cred ca pupam noi o gramada de furnizori traditionali pt renault, care au venit odata cu ei ca sa produca local piese pt Logan (si nu numai , produc si pt alte masini).
deci somaj mai putin, export mai mare (se reduce deficitul), taxe incasate la buget, reinoirea parcului auto (o gramada si-au dat rablele vechi ca sa ia masina noua) , garantarea unui viitor pt industria auto romaneasca. Vezi ce se intampla la daewoo acuma care e singur si imagineaza-ti ce inseamna sa nu ai un grup auto puternic in spate
1) Impozit pe ce salarii? Alea de 200 Euro? Maaaari sume din impozitele alea!
2) TVA-ul este din buzunarul romanilor, nu de-acasa de la tata lu' Renault.
3) Reinnoirea parcului auto cu masini care derapeaza la 75km/h cand incerci sa eviti un obstacol??? Cu maxim doua airbaguri pe care platesti o caruta de bani?
4) Daca nu venea Renault venea altcineva, chiar daca mai tarziu.

Edited by ave_caesar, 03 February 2007 - 08:40.


#23
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
romaximusro, daca cei de la Renault au investit in Romania bazindu-se pe faptul ca vor fi aparati de o taxa protectionista da-mi voie sa ma indoiesc de judecata lor!
Un plan de afaceri se face pe baza cerintelor pietei, ale clientului, nu pe baza reglementarilor date de un guvern care mai poate sa fie si schimbat!
Daca guvernul vrea sa protejeze industria auto locala ar trebui ca toate automobilele folosite de institutii ale statului sa fie Made in Romania!
Dar politicienii nostri prefera Audi A6 de 60 000 de euro ca daca se dau jos din Logan le pica galoanele! Cu banii aia ar fi luat 6 loganuri! Banii aia sunt platiti de noi romaximusro!
Daca noi nu putem impune alesilor nostri cu ce masini sa se doteze pe banii nostrii de ce consideri ca ei au dreptul sa ne impuna ce masini sa cumparam tot pe banii nostrii!
Eu consider ca aceasta problema a taxei de prima inmatriculare este politica si nu economica, fiindca reflecta dispretul fata de cetatean a politicienilor nostrii!

#24
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
1) clar.. nu am cu cine discuta.. indiferent ce venit ar fi macar vine si nu trebuie sa dea statul din buzunar ca ajutor de somaj.. si sunt venituri care vin nu numai de la Dacia ci si de la industria orizontala care produce pt dacia

2)pai ce crezi ca Renault nu plateste tva? ca nu cumpara si el ceva pt a produce?

3)aberezi :deadtongue:

4) si marmota.. daca vrei sa stii inainte de renault cei de la Hyundai au vrut sa vina la dacia. Ghici ce insa? a urmat criza economica din asia, si hyundai nu a mai putut face investitii in afara tarii.. oricum sunt pure speculatii, poate veneau chinezii de la cherry :) ai fi fost mai fericit cu o clona nereusita de matiz? :naughty:

#25
ave_caesar

ave_caesar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.12.2006

 romaximusro, on Feb 3 2007, 08:35, said:

PS. masina scumpa la 10.000 de euro? e chiar ieftina ..
Cat era salariul mediu pe economie in Romania??? Omu' mai trebuie sa-si ia si mancare si casa, ratele la masina nu-s centrul vietii lui, stiai?
Adica in Germania poti sa-ti iei o masina cu airbag, servodirectie si aer conditionat cu 5000 Euro dar in Romania nu? DE CE? Ca romanul este mai bogat decat neamtul (sau turcul din Germania, na!)????

#26
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nene ce masina NOUA cu abs si airbag poti sa iti iei in 5000 de euro in germania? de ce iti place sa aberezi?

#27
ave_caesar

ave_caesar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.12.2006

 romaximusro, on Feb 3 2007, 08:44, said:

3)aberezi :deadtongue:
Unde aberez, mai nebunule? A fost testul elanului facut de romani! Soferul a demonstrat ca masina nu se rastoarna, cum ziceau nemtii, ci DERAPEAZA (la viteze reduse la care alte masini n-o fac). Imi amintesc perfect ce declarase pilotul!!! Sunt 100% sigur.

 romaximusro, on Feb 3 2007, 08:46, said:

nene ce masina NOUA cu abs si airbag poti sa iti iei in 5000 de euro in germania? de ce iti place sa aberezi?
Euro2! N-am zis NOUA! De ce trebuie sa fie noua? Eu vorbeam ca sunt fortati sa ia masina de 10.000 Euro aia care merg 10.000 km pe an. De ce? De ce neamtul sa poata lua ceva ieftin si bun iar romanul sa nu poata??? DE CE? RASPUNDE!

Edited by ave_caesar, 03 February 2007 - 08:52.


#28
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ai idee ce inseamna testul elanului? ai idee ca a iesit destul de bine din acest test? ai idee ca s-a descurcat onorabil pt pretul masinii? ai idee ca faptul ca nu se rastoarna ci doar derapeaza e un lucru bun in cazul testului elanului? am revista prin casa, daca nu ai idee, te luminez eu , imi gasesc eu timp sa scanez acele foi :rolleyes:

#29
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 ave_caesar, on Feb 3 2007, 08:48, said:

Unde aberez, mai nebunule? A fost testul elanului facut de romani! Soferul a demonstrat ca masina nu se rastoarna, cum ziceau nemtii, ci DERAPEAZA (la viteze reduse la care alte masini n-o fac). Imi amintesc perfect ce declarase pilotul!!! Sunt 100% sigur.

Euro2! N-am zis NOUA!

eu ma refeream la masina noua si acolo e comparatie cinstita de facut. ca atunci cand spui ca e scumpa, trebuie sa o compari tot cu o masina noua.

#30
ave_caesar

ave_caesar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.12.2006

 romaximusro, on Feb 3 2007, 08:51, said:

eu ma refeream la masina noua si acolo e comparatie cinstita de facut. ca atunci cand spui ca e scumpa, trebuie sa o compari tot cu o masina noua.
Mai omule, pe mine ma intereseaza PRETUL! Eu am masina de firma cu care pot sa merg oriunde si vreau sa aiba masina si fiul meu si sotia mea, unu' vrea sa mearga la facultate cu ea iar sotia la cumparaturi. Ce nevoie au ei de masina de 10.000 euro?

#31
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
romaximusro, ideea e ca astfel de taxe, indiferent cum le-ai numi, limiteaza dreptul nostru la libera alegere.
Adica interesele marilor companii sunt mai importante decit drepturile si libertatile cetateanului! Vezi ca maine s-ar putea ca interesele unei mari companii sa iti afecteze in mod direct libertatea!

#32
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

Quote

Eu vorbeam ca sunt fortati sa ia masina de 10.000 Euro aia care merg 10.000 km pe an. De ce? De ce neamtul sa poata lua ceva ieftin si bun iar romanul sa nu poata??? DE CE? RASPUNDE!

cine te opreste sa iti iei matiz? :lol: e vre-o 5000 de euro. :)

#33
ave_caesar

ave_caesar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.12.2006

 romaximusro, on Feb 3 2007, 08:58, said:

cine te opreste sa iti iei matiz? :lol: e vre-o 5000 de euro. :)
Dar nu vreau sa iau ceva nou pentru ei! Iar Matizul este cosciug. La 5000 Euro pot sa iau ceva cu airbag lateral pentru cei doi membri ai familiei mele si sa stau linistit ca plodul sau sotia nu-mi mor daca sunt loviti lateral de vreun militar american cu imunitate diplomatica.
Edit:
Si masinile alea fiind foarte putin rulate (facultate+cumparaturi), orice norma Euro ar avea se polueaza foarte putin.

Edited by ave_caesar, 03 February 2007 - 09:04.


#34
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cu airbag lateral? :) in 5000 de euro? in romania? nelovita? :D

#35
ave_caesar

ave_caesar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.12.2006

 romaximusro, on Feb 3 2007, 09:03, said:

cu airbag lateral? :) in 5000 de euro? in romania? nelovita? :D
5-6-7000, oricum sunt dotari de securitate pe care Logan nici macar nu le ofera la pret aproape dublu!
edit:
Sa zicem ca e 7000. Pe mine m-ar costa 2x7000=14.000 doua masini SIGURE pentru familia mea, daca n-ar fi taxele alea aberante pe Euro2.

Edited by ave_caesar, 03 February 2007 - 09:09.


#36
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Cat de idiot poti sa fi sa crezi ca Renault vrea binele romanilor?

Daca ei se bat cu caramida in piept si zic ca fac o masina ieftina si buna(my ass) de ce le este frica de masinile SH?
Romaxime poti sa raspunzi la intrebarea asta simpla? Daca nu ti-l dau eu , romanu prefera o masina uzata la acceasi bani in locul daciei, care este de 20 ori mai fiabila si mai buna ca dulapul.
Logan=9000 euro.. ce iti ofera in banii astia masina?
Golf 4= 9000 eur are rost sa zic diferenta intre el si Logan la accelasi pret? nu prea cred

Romaximus am imprsia ca pe tine pe plateste Renault sa le faci reclama si sa mori cu ei in dinti.

Edited by tkd29, 03 February 2007 - 09:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate