Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Materiale de constructii la sat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ardeleanu

ardeleanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.05.2006
Vreau sa deschid un magazin cu materiale de constructii intr-un sat de 5000 de loc.Nu e nici un oras important in apropiere. Momentan nu prea am incredere in puterea de cumparare a locuitorilor dar mizez pe o crestere a ei in 2-3 ani.Locatia e in centru.  Ma costa 15000 EURO terenul de 1000 mp cu o casa pe el. Magazinul il vad cu de toate in el ( gen Bricostore la scara foarte mica, ca la sat). Pentru supraveghere si coadministrare sunt parintii mei care ar dori sa plece din Bucuresti.
Ce parere aveti?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca nu mai e nici un magazin de genul asta in zona, s-ar putea sa fie o afacere buna.
pe langa materiale de constructii cred ca ai putea pune accentul si pe unelte

fa si tu o vizita prin sat, vezi cam cate case se construiesc, eventual prin satele vecine

#3
ardeleanu

ardeleanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.05.2006
M-ar interesa si parerea unor persoane care au tangente cu domeniul ( piata materialelor de constructii, furnizori, termene de plata, adaosuri practicate etc).Eu nu prea sunt in domeniu ( am o firma in domeniul alimentar).

Edited by ardeleanu, 02 February 2007 - 21:55.


#4
ardeleanu

ardeleanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.05.2006
Nimeni, nici o sugestie? Voi ce ati face?

#5
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
taicame-o (si eu bineinteles) are o depozit de mat de constructii,magazin mixt, gater-atelier,etc...
Depozitul de mat de constructii avand o piata un oras de vreo 15000 de loc si un sat de vreo 3000 de loc, dar exista inca 2 concurenti in zona.

Cei din satul respectiv de unde isi procurau materialele inainte?

E o investitie mare si se va amortiza greu zic eu, cei de la sate mizeaza totul pe pret nu conteaza calitatea in cea mai mare parte, daca eu vand cimentul cu 22 lei de o calitate superioara, el se duce la celalalt depozit unde gaseste cu 20.Cu cat i mai ieftin pentru ei e mai tentant,se uita si la un ban, daca aduci calitate ramai cu marfa (o spun din propria experienta), e f greu sa convingi taranu ca asta e mai buna, sa nu mai zic daca incerci sa promovezi produse noi, nu au incredere de loc.

Cand lucrezi in mediul rural trebuie gandit ca ei, asa mai primitiv. Funizorii i gasesti pe net,pagini aurii, te duci in resedinta judetului respectiv si cauti acolo, ceri oferte.

Depinde de unde se aprovizionau inainte, daca acolo e mai ieftin cu 10 bani ca la tine, aia se duc acolo cu cauta si a, se uita taranu la fiecare banut, deci ai grija cu preturile, totusi e o piata redusa nu stiu daca merita investitia, gandestete la ceva mai profitabil, la cea nou pentru mediul rural daca tot stau parintii tai acolo, totul e sa gandesti ca ei.

#6
ardeleanu

ardeleanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.05.2006
Pai daca vor marfa proasta, se gaseste. Apelez la chinezi, la turci etc. Le dau cele mai ieftine materiale si scule. Daca asta e cererea. Eu mizez pe faptul ca poate le creste puterea de cumparare intr-un an, doi. Poate incepe sa se mai miste ceva si pe la sate. 15000 de euro nu e chiar asa de mult pt o casa bunicica si un teren de 1000 mp. Deci nu e o investitie f mare. In sat acum sunt numai baruri si magazine. Cel mai apropiat oras e la 20 km si are 10000 de loc. In jurul acestui sat sunt alte sate destul de apropiate. N-am vazut concurenta.

Edited by ardeleanu, 04 February 2007 - 22:32.


#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ti'as da cateva idei:

1. Analizeaza piata foarte atent si vezi ce se cere. Nu are rost sa aduci caramida transparenta colorata mov pentru pereti de sticla daca nu ai cerere, nu? :D
2. Adu produse ieftine (incearca sa mentii preturile de la vreun Bricostore din cel mai apropiat oras sau mai mici si bate toba pe chestia asta foarte mult, pretul conteaza) si ai grija ca produsele sa fie cat de cat DE CALITATE SUPERIOARA. Daca aduci doar porcarii timp de o luna lumea nu va cumpara de la tine.
3. Nu stiu cum e cu cadrul legal, dar incearca sa oferi si posibilitatea ratelor la comenzi mai mari... eventual pe parcurs.
4. Incearca sa oferi si produse de folosinta semi/indelungata, gen capace de buda sau presuri de intrare dinalea heavy-usage, pentru noroi si dinastea. la ora 4 astea sunt primele exemple care imi vin in minte. :D
5. Cauta mesterii seriosi din zona si ia'ti un abonament cu multe minute. :D Daca oferi servicii complete (oferi marfa + cuplezi clientul cu un meserias care sa ii si rezolve problema) ai credibilitate mai mare, lumea e mai multumita, etc., dar nici nu baga meseriasii pe gat la oameni.
6. Promoveaza'te in satele din zona, ofera transport gratuit la domiciliu pt comenzi mai mari de nu stiu cate milioane, conteaza mai ales la chiuvete si chestii casante.
Continuare la punctul 1: analizeaza foarte bine si daca se cere si nu investi foarte mult daca nu estimezi ca o sa iti recuperezi banii pana iesi la pensie. :D

P.S. Asigurare obligatorie inclusiv pt furt, vandalism pt magazin si marfa din el...


Later edit: Prea multe emoticoane zambarete, cred ca am tampit de la lipsa de somn. :D

Edited by AlexIP, 05 February 2007 - 04:20.


#8
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
O treaba foarte importanta e transportul, chiar daca au carute trasnportul face mult si in plus poti atrage clienti si din alte sate.
vorbeste cu primaru, fa niste intelegeri cu el, daca ai nevoie de teren sau cand mai construiesc si ei cate ceva, poate mai fac renovari, etc...
e forte bine sa te pui bine cu primaru, atunci o sa ai acces la multe.

Da-le ceva gratuit la inceput, ceva de care au nevoie si sa fie si pentru tine convenabil, o sa se raspandeasca vestea si la celalate sate. Gaseste o modalitate de ai atrage in magazin sa vada ce ai, sa vada preturile, odata ce vad ca is mici(daca au cu ce compara) o sa raspandeasca vestea foarte rapid si castigi clienti.

Plata in rate e o idee buna, cum a zis mai sus, cauta meseriasii din zona, multi isi fac ei constructia cu rudele, dar la sate exista cativa meseriasi, de obicei is vreo 3-4 si lucreaza impreuna, poate sa fie si mai multi dar sunt grupati, vorbeste cu ei si convingei sa cumpere materiale de la tine, la sate meseriasii sunt cunoscuti(de fapt toti stiu care-i Ion a lu Marie si Ghita a lu Ilie, tot satul se cunoaste), toata lumea apeleaza la ei.

Piata la sat e dificila si redusa se amortizeaza greu, fa un plan de afaceri mai intai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate