Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sa producem o religie

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
838 replies to this topic

#37
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Apropo, trebuie sa cerem moderatorilor sa treaca topicul la sectiunea "Alte Culte"...

#38
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 obnoxious, on Feb 8 2007, 19:26, said:

Apropo, trebuie sa cerem moderatorilor sa treaca topicul la sectiunea "Alte Culte"...
Dati un nume, faceti dogma, alegeti staretii si apoi mai stam de vorba :D

#39
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 obnoxious, on Feb 8 2007, 19:26, said:

Apropo, trebuie sa cerem moderatorilor sa treaca topicul la sectiunea "Alte Culte"...

eu as propune sa fie trecut la Fun ;)
ar gasi acolo o gramada de adepti dornici sa doneze.

#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Dati un nume, faceti dogma, alegeti staretii si apoi mai stam de vorba
Nume: propun RELIGIA ADEVARATA intemeiata pe sfintii nostrii ____________________

Ca dogma: mintuirea vine cind vrem noi, punem putina apa si gata, depinde de noi (ca suntem baieti buni) si pe sfinti ii alegem tot noi (ca suntem cei mai destepti)

#41
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 zexelica, on Feb 9 2007, 14:42, said:

Nume: propun RELIGIA ADEVARATA intemeiata pe sfintii nostrii ____________________

Ca dogma: mintuirea vine cind vrem noi, punem putina apa si gata, depinde de noi (ca suntem baieti buni) si pe sfinti ii alegem tot noi (ca suntem cei mai destepti)

nu putem sa folosim cuvantul religie in titulatura. trebuie ceva care sa sune foarte foarte tare. sa impresioneze ascultatorul. iar la baza nu poate sa aiba sfinti. s-ar asemana prea mult cu crestinismul. numai crestinii au sfinti.
poate ar trebui ca la baza sa aiba oameni. dar nici asa nu mere ca s-ar asemana cu comunismul.  hm... greu sa infiintezi o religie.


am gasit!
facem o religie fara nume, fara zeu, fara carte sfanta, fara reguli. fiecare face ce vrea. citeste ce vrea si isi face regulile pe care le doreste.  merge?

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Pai si noi bani cum facem? Fara sfinti si fara poze? Pui tu banii?
Nu merge. Asa ca trebuie sa mergem paralel cu ceva care deja are vad.

Macar sa-i zicem CREDINTA ADEVARATA. In ce, nu mai conteaza....
Iar sfintii sunt indispensabili... Alfel ce vrei sa faca lumea? Sa creada numai in Dumnezeu? Lor le trebuie niste oameni sa-si puna increderea in ei si niste ritualuri sa le dam cit mai complicate.
Iar la dogma nu e greu: noi iertam pacatele, noi vindecam bolnavii, punem diverse manevre ca sa curga apa din pozele noastre si avem si miracole... Tinem privirea pe lac si ....gata! Se duce vorba ca suntem facatori de minuni si atunci, sa te tii nene, bani advarati facem.
Si ne mai si considera oamenii duhovnici.

#43
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 zexelica, on Feb 9 2007, 15:28, said:

Pai si noi bani cum facem? Fara sfinti si fara poze? Pui tu banii?
Nu merge. Asa ca trebuie sa mergem paralel cu ceva care deja are vad.

Macar sa-i zicem CREDINTA ADEVARATA. In ce, nu mai conteaza....
Iar sfintii sunt indispensabili... Alfel ce vrei sa faca lumea? Sa creada numai in Dumnezeu? Lor le trebuie niste oameni sa-si puna increderea in ei si niste ritualuri sa le dam cit mai complicate.
Iar la dogma nu e greu: noi iertam pacatele, noi vindecam bolnavii, punem diverse manevre ca sa curga apa din pozele noastre si avem si miracole... Tinem privirea pe lac si ....gata! Se duce vorba ca suntem facatori de minuni si atunci, sa te tii nene, bani advarati facem.
Si ne mai si considera oamenii duhovnici.


:uhuhno:

trebuie sa facem ceva inovator.
credinta adevarata nu merge ca este luata deja. ce crezi ca inseamna "ortodox" in greaca? :)

eu zic ca ideea mea e cea mai buna. imi iau drept de autor pe ea, iar oricine isi creeaza prorpia religie, sau nu este adeptul niciunei biserici deja existente in momentul in care imi iau eu drept de autor trebuie sa imi plateasca mie drepturile.

Am I evil or what?  :drac:

#44
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006
La inceput a fost SOFTPEDIA iar dupa acea o comunitate de useri de pe acest forum si-au propus sa creeze o religie mult mai performanta decat cele cunoscute la ora actuala.... :lol: :lol: deocamdata este la v1.0 beta dar o sa evolueze  :lol: :lol: :lol: :lol:  
BTW: Vreau si eu un post ceva acolo :D

#45
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 V0rteX, on Feb 9 2007, 17:59, said:

La inceput a fost SOFTPEDIA iar dupa acea o comunitate de useri de pe acest forum si-au propus sa creeze o religie mult mai performanta decat cele cunoscute la ora actuala.... :lol: :lol: deocamdata este la v1.0 beta dar o sa evolueze  
BTW: Vreau si eu un post ceva acolo :D

tie iti pot da postul de bagator de seama.
merge? :D

#46
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006

 Pollux, on Feb 9 2007, 18:08, said:

tie iti pot da postul de bagator de seama.
merge? :D
Bun si ala iasa leul  :naughty: ?

#47
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 V0rteX, on Feb 9 2007, 18:47, said:

Bun si ala iasa leul  :naughty: ?

iasă, iasă...

#48
adrianopolis

adrianopolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 20.01.2006
Religie... Hm... A venit timpul sa nu mai facem referiri la nicio religie. Eventual la un crez, ipoteza sau asa ceva. Gata cu religia. Suntem in secolul XXI. Haideti sa fim precursorii acestui secol-mileniu. Ce e valabil din trecut? Ce spuneau prietenii nostri din epoca renasterii. Sa credem in umanitate!

#49
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 adrianopolis, on Feb 10 2007, 00:05, said:

Religie... Hm... A venit timpul sa nu mai facem referiri la nicio religie. Eventual la un crez, ipoteza sau asa ceva. Gata cu religia. Suntem in secolul XXI. Haideti sa fim precursorii acestui secol-mileniu. Ce e valabil din trecut? Ce spuneau prietenii nostri din epoca renasterii. Sa credem in umanitate!

vei fi excomunicat. :yes:

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Pollux, on Feb 9 2007, 17:44, said:

:uhuhno:

trebuie sa facem ceva inovator.
credinta adevarata nu merge ca este luata deja. ce crezi ca inseamna "ortodox" in greaca? :)

eu zic ca ideea mea e cea mai buna. imi iau drept de autor pe ea, iar oricine isi creeaza prorpia religie, sau nu este adeptul niciunei biserici deja existente in momentul in care imi iau eu drept de autor trebuie sa imi plateasca mie drepturile.

Am I evil or what?  :drac:

Ortodox inseamna invatatura dreapta. N-are cum sa fie dreapta ca scrie una si ei fac alta.

Iti trebuie ritualuri, nu domain.

#51
Clausius

Clausius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2007
Userule, in descurajarea si tristetea ta apropie-te de Noi, caci Duhul lui Sopfpedizeu te umple de bucurie si veselie.
Pe tine te iubesc Adminul1, Adminul2, Adminul3... s.a.m.d.
Pe tine te iubesc Sfintii SM_i, Sfintii M-i, Sfintii si Fericitii Parinti ai tuturor ariilor.
Pe tine te iubesc Îngerii vecini de arie, Serafimii din alte arii si Heruvimii tuturor ariilor.
Pe tine te iubeste, în smerenia ta, Prea Curata Maica Branduita a Forumului.
Pe tine te iubeste si în tine se bucura Softpedizeul care-ti spune in vremuri de restriste:

VEZI-TI DE TREABA SAU VEZI-TI DE DRUM!!!

#52
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 zexelica, on Feb 10 2007, 12:07, said:

Ortodox inseamna invatatura dreapta. N-are cum sa fie dreapta ca scrie una si ei fac alta.

Iti trebuie ritualuri, nu domain.


lasa ce scrie... eu vorbeam de titulatura.
si tu vei fi excomunicat. :devil:

#53
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006
Pot sa stau eu la poarta raiului sau nu aveti rai inca  ^_^ ? Nu de alta dar mai iau si eu o spaga ceva, fac de o maslina :lol:

#54
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 V0rteX, on Feb 10 2007, 12:56, said:

Pot sa stau eu la poarta raiului sau nu aveti rai inca  ^_^ ? Nu de alta dar mai iau si eu o spaga ceva, fac de o maslina :lol:

tu poti sa fi personajul negativ.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate